print header

10 אמיתות על זוגיות שחשוב לזכור בכל עת

מערכת היחסים שאנו בונים עם בן או בת הזוג שלנו היא מהמשמעותיות ביותר בחיינו, ובאופן לא מפתיע גם מהמאתגרות ביותר. ההחלטה לשזור את חיינו עם חייו של אדם אחר כרוכה בלא מעט הקרבות, הבנה הדדית וגם רצון להמשיך את הדרך המשותפת בצורה נעימה ואוהבת ככל האפשר. למרבה הצער, אנשים רבים נכנסים למערכות יחסים עם ציפיות גדולות שמסתיימות לרוב באכזבות גדולות לא פחות, ואינם מסוגלים להמשיך את הזוגיות בגלל ניפוץ האשליות. לכן חשוב להכיר ב-10 האמיתות הבאות בנוגע למערכת היחסים, שזוגות לומדים במהלך הדרך ומבינים אותן לעומק רק לאחר שנים של ניסיון. על מנת שתוכלו להתחיל במערכת יחסים יציבה ואוהבת או לשמור עליה, חשוב להיזכר באותן האמיתות, ולהמשיך יחד בדרך המשותפת עם בני זוגכם על הצד הטוב ביותר.
 
האמת על זוגיות: זוג מתנשק על רקע שקיעה
 

1. לא כל מערכת יחסים מתחילה עם תשוקה עזה

רבים מאיתנו מחפשים ניצוצות עזים בתחילת מערכת היחסים, ופעמים רבות גם מתאכזבים מכך שהם לא ניצתים במפגשים הראשונים. אותה אכזבה שאנו חשים גורמת לנו לוותר פעמים רבות על מערכת יחסים פוטנציאלית משום שאנחנו לא מסוגלים לחשוב שתשוקה עזה היא לא נקודת ההתחלה של כל זוגיות. כדי לצאת מהקיבעון הזה, חשוב להבין שכולנו אנשים שונים זה מזה, ועם אדם אחד נחווה את אותם זיקוקים, אך לא תמיד יהיה להם המשך, ולהיפך. לכן, זכרו שצריך לחפש דברים חשובים נוספים בזוגיות כמו הבנה, התחשבות, שפה משותפת ועוד. אלו הם הדברים שמהווים בסיס למערכת יחסים בריאה, ולכן זה בסדר אם לא כל זוגיות מתחילה בזיקוקים והתרגשות עילאית.

2. התשוקה לא יכולה להישאר באותה רמה כל הזמן

עדיין בנושא התשוקה, דבר נוסף שאנשים רבים מתקשים לקבל זה שהיא דועכת עם הזמן, משתנה ומוחלפת בתחושות אחרות. העובדה הזו מרתיעה זוגות רבים שחושבים ששינוי ברמת התשוקה משמעו סיום האהבה, אך זה לא כך. אותה תשוקה עזה שאנו מרגישים כלפיי בני הזוג שלנו במהלך היחסים היא תשוקה גופנית, ביולוגית והורמונלית, ומטבעה לא יכולה להישאר באותן רמות. למרות הצביטה בלב שמרגישים שהתשוקה דועכת או משתנה, חשוב לדעת שהיא מוחלפת בתחושות של אהבה, אמון וביטחון שחזקים יותר מכל ניצוץ, והם אלו שיבטיחו שמערכת היחסים שלכם תשגשג.
האמת על זוגיות: גבר נושק לזוגתו ששוכבת על שולחן

3. מערכת יחסים טובה דורשת עבודה רבה

"מערכות היחסים החזקות והמתמשכות ביותר מצריכות המון עבודה קשה", אומרת ליסה בלום, פסיכולוגית קלינית אשר מתמחה בתרפיה זוגית ממוקדת רגש. לפי בלום, בעולם המודרני של היום אנחנו לא מקבלים את הכלים ואפילו את ההבנה שמערכות יחסים טובות דורשות עבודה, מה שמוביל לבעיות לא מעטות בנושא. כדי להמחיש את העובדה שצריך להשקיע במערכת היחסים, בלום מדמה זוגיות לגן שדורש השקעה מרובה על מנת שהוא יצמח ויפרח למשהו יפה. לכן, יש להבין שמערכת יחסים טובה לא יכולה להתקיים בלי מאמץ של שני אנשים בעלי מטרה משותפת שהם מוכנים להשקיע עבורה. למרות זאת, חשוב גם להבין שאם מרבית מערכת היחסים כרוכה במאמץ ואתם מרגישים לא מסופקים ואפילו אומללים למרות כל ההשקעה, שווה לבחון אם כדאי להמשיך אותה ולבדוק מה דורש טיפול מקצועי יותר.
 

4. ילדים משנים את מערכת היחסים

הפנטזיה של משפחה גדולה ומאושרת שמדלגת בשדות ומחייכת למצלמה בכל רגע נתון היא חלום שרבים מאיתנו מטפחים במהלך חיינו. כתוצאה מכך אנשים רבים מוצאים את עצמם מאוכזבים כשילד שנכנס למשפחה לא מביא עמו את כל אותן תמונות משפחתיות מחויכות, אלא אתגרים שבמובנים רבים מערערים את הסירה של מערכות יחסים זוגיות. זוגות רבים מתקשים למצוא את האיזון בין זוגיות ובין גידול משפחה, מה שגורם לאכזבה לא מעטה מהחלום שהיה להם על יחידה מאושרת ורגועה. במקרה הזה, בלום ממליצה: "היו מציאותיים והתכוננו יחד לתפקיד החדש כהורים. כאשר אתם חושבים שילד ישפר את מערכת היחסים שלכם בלי שתתכוננו יחד לאתגר, אתם רק מוסיפים סיבוכים ומריבות עתידיות. אל תצפו מבן הזוג להיות מיד הורה נהדר, זהו תהליך של למידה. דברו על השינויים הבאים לחייכם, כיצד להתמודד איתם יחד ומה תהיה חלוקת האחריות."
האמת על זוגיות: זוג אוחז בידיה של ביתם תוך כדי הליכה

5. לזוגות מאושרים לא תמיד יש את אותם תחומי העניין

הציפייה שנמצא אדם שמתעניין בדיוק באותם תחומים כמונו היא לא מציאותית בלשון המעטה, וגורמת לאכזבות רבות אצל אנשים מסוימים. כשאתם נכנסים למערכת יחסים זוגית עם אדם אחר, זה רק טבעי שהוא יביא עמו תחומי עניין שונים שלא תמיד ימשכו אתכם. לא רק שאתם לא צריכים להתאכזב מכך, אלא עליכם לשמוח מכך שיש דברים שלא משותפים לשניכם. כאשר לכל אחד יש תחביבים משל עצמו, תוכלו לבלות זמן בנפרד ולעסוק במה שאתם אוהבים וכמובן גם לבלות יחדיו בפעילויות משותפות שיעשירו אתכם. באופן הזה כל אחד יוכל לשמר את העולם הפנימי שלו וגם לחלוק דברים עם הצד השני כדי להגיע לאיזון המבורך שכל זוג זקוק לו.

6. זוגות מאושרים לא חייבים לבלות יחדיו כל שנייה פנויה

אנשים רבים רוצים לבלות כל שנייה עם בני הזוג שלהם בתחילת מערכת היחסים בגלל ההתאהבות הראשונית והעזה שהם חווים. למרות זאת, התחושות האלו דועכות עם הזמן וזה טבעי שתרצו לבלות זמן בנפרד מבני הזוג שלכם. לא צריך להירתע מהצורך הזה בריחוק פיזי מפני שהוא לא מעיד על צורך בריחוק נפשי או רגשי, אלא שמערכת היחסים שלכם עוברת שינויים טבעיים. לא רק שהריחוק הזה אינו רע, אלא הוא אף תורם למערכת היחסים עם בני הזוג שלכם הודות לעובדה שכל אחד מכם מקבל גם מרחב פרטי ואישי שכולנו זקוקים לו לעתים כדי להירגע ולהרגיש טוב.
האמת על זוגיות: זוג יושב על דשא

7. במערכת יחסים זוגית לא תמיד אוהבים את החברים ובני המשפחה של הצד השני

כניסה למערכת יחסים זוגית מרגישה פעמים רבות כמו עסקת חבילה שכוללת בן זוג, את משפחתו וגם את חבריו. הבעיה בעסקה הזו היא שלא תמיד מקבלים את מה שמצפים לו, ואנשים רבים לא מחבבים את החברים ובני המשפחה של בני הזוג שלהם. המצב הזה לא נעים במיוחד, אך יש להבין שאין שום חובה שבני הזוג שלכם יאהבו את האנשים בחייכם באופן אוטומטי, או שאתם תרגישו כך כלפיי האנשים בחייהם. הדבר שחשוב ביותר לעשות במצבים שכאלו הוא לדבר על הציפיות והגבולות שלכם בכל הנוגע לחברים ובני משפחה שנמצאים בחייכם, ולחשוב כיצד הם משתלבים עמכם. תוכלו לקבוע מפגשים בצורה שתהיה נוחה לשניכם כך שלא ייווצר מתח עם האנשים היקרים לכם ולבני זוגכם ועל מנת שכולם ירגישו טוב עם מה שהם קיבלו בעסקת החבילה.

8. אתם תעברו שינויים לא צפויים ככל שיעבור הזמן

חשבו על כל הדברים שעברתם בחודש האחרון ועל ההשפעה שהייתה להם עליכם. כעת הכפילו את התקופה הזו בכמה מונים ותבינו כמה אירועים כולנו עוברים במהלך החיים אשר משפיעים עלינו במגוון דרכים. אף אחד מאיתנו לא חסין להשפעות הרגשיות והגופניות של האירועים שאנו חווים, ולכן זה רק טבעי שנעבור שינויים במהלך החיים. הדבר נכון גם לגביי בני זוגנו, שמתפתחים יחד איתנו ככל שעובר הזמן. השינויים הללו מבורכים מפני שככל שאנו מתבגרים וצוברים חוויות שונות, כך אנו למדים, מחכימים ומבינים יותר דברים על החיים. זוגיות יציבה היא כזו שעומדת בשינויים שבני הזוג עוברים, ולכן מומלץ שתיקחו בחשבון שגם אתם ובני זוגכם תעברו תמורות במהלך הזמן. אם השינויים קיצוניים ושליליים, חשוב לטפל בנושא ולא לסבול במערכת יחסים שאמורה לגרום לכם לשגשג.
האמת על זוגיות: פסל של זוג מבוגר יושב על ספסל

9. פנייה לייעוץ זוגי אין פירושה שמערכת היחסים שלכם בצרות

כיום יש לנו גישה לטיפולים גופניים, נפשיים ורוחניים שלא הייתה קיימת בעבר, וחשוב להשתמש בה עבור הצרכים שלנו. בכל הנוגע למערכת יחסים רומנטית, פנייה לייעוץ זוגי נועדה לעזור לבני הזוג להגיע לעמק השווה בנושאים שהם לא מצליחים לפתור בכוחות עצמם. נקודת מבט חיצונית וללא פניות עוזרת להשיג את המטרה הזו, ופעמים רבים זוגות משתמשים בייעוץ זוגי כדי למנוע בעיות עתידיות ולא רק כדי לפתור כאלו שצצו עם הזמן. כשאתם בוחרים ללכת לייעוץ מסוג זה, אתם בעצם אומרים לבני הזוג שלכם שאכפת לכם מספיק ממערכת היחסים כדי לשים את האגו בצד ולקבל עזרה בנושאים חשובים. לכן, חשוב שלא תרגישו בושה או חשש ללכת לייעוץ זוגי, אלא תבינו שהוא יכול לתרום לכם רבות ולעזור לכם לפתור בעיות שלא תמיד יש לכם את הכלים המתאימים לפתור בעצמכם. 

10. אין דבר כזה מערכת יחסים מושלמת

לרבים מאיתנו יש רעיון מגובש לאופן שבו מערכת יחסים צריכה להיראות ולהרגיש. גירויים סביבתיים כמו פרסומות, תמונות מחויכות ברשתות חברתיות וסיפורים רומנטיים וסוחפים, גורמים לנו להרגיש שאכן יש דבר כזה מערכת יחסים מושלמת ושצריך לשאוף אליה. במבחן המציאות זוגיות מסוג זה לא קיימת, שכן לכולנו יש מטען רגשי ופגמים שמרכיבים את האופי שלנו. לכן, זה לא מציאותי שנדרוש או שנשאף למערכת יחסים מושלמת, שכן כל זוגיות מורכבת משילוב של שני אנשים לא מושלמים, וזה היופי שבדבר. שאיפה למערכת יחסים טובה היא מבורכת, אך לצפות לשלמות זה לנחול אכזבה שוב ושוב, ולכן חשוב שתשתחררו מהכבלים של הדמיון שלכם ותראו את האדם הנפלא שעומד מולכם כפי שהוא.

 

הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
המשך עם: Google
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.

כתוב תגובה

תוכן התגובה:
הצג את כל התגובות (0)
הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
המשך עם: Google
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.