print header

5 כלים שיעזרו לכם לקום מהר כשהחיים מפילים אתכם למטה

מעטים האנשים שלא מרגישים שהכוחות שלהם נגמרים מפעם לפעם, במיוחד בזמנים קשים, אבל אני כאן כדי לומר לכם שאתם חזקים יותר ממה שאתם חושבים. קחו רגע וחשבו על כל הקשיים שחוויתם בעבר, למרות כל אלו אתם עדיין עומדים וחיים. למה אתם חושבים שזה כך? מה מאפיין אתכם ועוזר לכם לעבור את התקופות הקשות האלו? אני טוען שאתם לא נותנים לעצמכם מספיק קרדיט על כמה שאתם באמת חזקים. לא משנה כמה פעמים תיפלו, מה שמשנה הוא שתצליחו לקום מהר בחזרה. לכן, החלטתי לשתף אתכם ב-5 הדרכים שעזרו לי לקום במהרה כאשר הרגשתי שהחיים הפילו אותי מטה, ואני משוכנע בכך שהן יעזרו גם לכם.
 
דרכים לקום כשהחיים מפילים מטה: גבר עומד ומשקיף על אגם

החשיבות של חוסן נפשי

האם תהיתם אי פעם מדוע אנשים מסוימים מצליחים להתגבר על אתגרים שהחיים מזמנים להם בעוד שאחרים נופלים ולא מצליחים לקום? הכל מתחיל ונגמר בחוסן נפשי. מודבר למעשה על תהליך הסתגלות מוצלח לנוכח מצוקות, טראומות, טרגדיות, איומים או מקורות מתח משמעותיים. האופן בו אתם ניגשים למגבלות, במידה רבה קובע את רמת ההצלחה שלכם בחיים – זו הסיבה שכל כך חשוב להחזיק בהלך רוח גמיש. הדבר העוצמתי באמת לגבי חוסן הוא שזו תכונה שאפשר ללמוד ולאמץ בעזרת תרגול – בדיוק כמו שריר שאותו צריך לאמן ולחזק.
זכרו כי החוסן לא יגרום לבעיות ולאתגרים שלכם להיעלם כלא היו, אלא הוא יעניק לכם את היכולת להתאושש מהם מהר יותר כך שתוכלו לחזור ליהנות מהחיים במלואם. כעת נכיר את הדרכים שיעזרו לכם לקום במהרה כאשר אתם מרגישים שהחיים מפילים אתכם למטה.
דרכים לקום כשהחיים מפילים מטה: אישה מזנקת לריצה במסלול

1. למסגר מחדש את החוויה השלילית

בואו נודה בזה, זה בהחלט מאכזב וקשה כאשר החיים גורמים לכם ליפול מטה. במצב זה, קל מאוד להגיע למקומות של רחמים עצמיים ולהאשים את כל העולם בבעיות שלנו, כאשר הנרטיב הפנימי שצועק, "למה אני?" עלול להופיע ולרוץ בראש כמו תקליט שבור. עם זאת, רק מכיוון שפיטרו אתכם, עזבו אתכם, נכשלתם במשימה כזו או אחרת וכדומה, זה לא אומר שאתם כישלון מהלך. כאשר דבר שכזה קורה לי אני אוהב לתת לעצמי כמה דקות להתבוסס באכזבה ואז אני חוזר מהר מאוד להיות במצב רוח טוב. איך אני עושה את זה? על ידי מסגור מחדש של הפרשנות שלי לחוויה השלילית.
כשאני אומר מסגור מחדש אני מתכוון לתהליך מחשבתי שמשנה את הדרך בה אתם חושבים או "מדברים" לעצמכם על אירוע מלחיץ, מאכזב וכדומה. במקום להגיד, "אני מוותר", "אני כישלון" ועוד, שנו את הנרטיב הפנימי שלכם ואמרו דברים אחרים כגון, "זו בסך הכל מפלה, אני אעבור אותה כי אני אדם חזק". הכל מסתכם במשמעות שאותה אתם נותנים לחוויות בחייכם, גם לטובה וגם לרעה – זכרו כי אירועים מלחיצים בחיים הם רק הזדמנויות בשבילכם כדי לצמוח.
דרכים לקום כשהחיים מפילים מטה: תמונה ממוסגרת של אישה בתדהמה

2. להפגין חמלה כלפי עצמך

אני מאמין שחמלה עצמית עוזרת להתמודד עם אתגרי החיים בקלות יתרה ובחן – לא משנה באיזו מהמורה אתה נתקל בחיים, אסור לדכא את עצמך. חשוב לזכור שבין אם הבעיה שנתקלתם בה היא בשליטתכם ובין אם לא, אתם חייבים להפגין כלפי עצמכם חמלה מסוימת. כאשר אתם משקיעים זמן בלהיות טובים כלפי עצמכם, אתם מחזקים את הרעיון שמגיע לכם שיתייחסו אליכם יפה – הדבר הגרוע ביותר שאתם יכולים לעשות זה להאשים את עצמכם וזוהי הדרך הבטוחה לחוות רגשות של בושה שהם קשים מנשוא. לכן, חמלה עצמית היא הפתרון, שכן היא מכירה במציאות שיש לכם רגע שהוא לא טוב, אבל לא חיים שאינם טובים, ובידכם תמיד תהיה הבחירה בקשר למהות הרגע הבא.
אם כך, בפעם הבאה שהתוהו ובוהו משתולל, שאלו את עצמכם מה אתם צריכים כדי להרגיש יותר יציבים כשכל הקרקע מסביבכם מתנדנדת. הפגנת אהבה כלפי עצמכם זה עניין של הכרה וקבלה כי אינכם מושלמים וכך גם החיים – כל אחד מאיתנו מסוגל לעשות רק את הכי טוב שהוא יכול. אימוץ הלך רוח זה יאפשר לכם לראות אתגרים באופן יותר אובייקטיבי, ובמקביל תתחילו להרגיש יותר בשליטה על החיים שלכם. זכרו כי בסופו של יום, אינכם יכולים לשלוט באופן בו אחרים מגיבים או על מה שהעולם מעניק לכם, אך עם זאת, את תמיד יכולים לשלוט בעולמכם הפנימי.
דרכים לקום כשהחיים מפילים מטה: אישה עומדת לפני חלון פתוח ומרימה את ידיה באוויר

3. לקחת אחריות על החיים

אם אתם מסרבים לקחת אחריות על הבעיות בחייכם, אתם למעשה נמנעים מהן לחלוטין ועל ידי כך, מונעים מעצמכם העצמה אישית. ייתכן שהבעיות שאתם נתקלים בהן לא בהכרח באשמתכם, אבל זה לא אומר שאתם לא יכולים לקחת עליהן בעלות – כאשר הנסיבות אינן חיוביות, דרוש אומץ רב כדי לומר, "אני לוקח על זה אחריות".
זכרו כי להיות מרירים כלפי מצב מסוים ולהקדיש לכך זמן ואנרגיה זה פשוט בזבוז מיותר של זמנכם – אתם לא יכולים להתקדם בחיים אם תהיו עסוקים בהאשמת העולם בבעיות שלכם. לכן, הימנעו מלתרץ בכל מחיר והכירו בתפקיד שאותו אתם ממלאים באותו מצב בעייתי, על ידי כך תתחילו להרגיש התעצמות ותוכלו ללמוד מהטעויות שלכם וכתוצאה ישירה לקום מהר כאשר אתם נופלים – במילותיה של הסופרת האמריקאית אריקה ג'ונג, "קח את החיים בידיים שלך, ומה יקרה? דבר נורא: אין את מי להאשים".
דרכים לקום כשהחיים מפילים מטה: אישה עומדת על צוק ומביטה אל הנוף

4. להצליח להסתכל על חצי הכוס המלאה

החיים עובדים בדרכים מצחיקות כך שגם הדבר הגרוע ביותר בעולם עשוי להתברר כברכה בתחפושת. חשבו לעצמכם, האם החיים באמת הפילו אתכם או שהם רק מנסים לכוון אתכם לכיוון אחר? בשנייה שדברים לא הולכים בדרך שלנו, אנו נוטים לעתים קרובות לחשוב על זה כדבר רע, אבל מה אם זה לא? זכרו כי כאשר אתם תסתכלו על הצד החיובי ועל חצי הכוס המלאה במצב קשה, אתם תרגישו כי יש בידיכם את הכלים למצוא פתרון לבעיה.
מחקרים מראים כי נקודות מבט חיוביות בנסיבות קשות הן הכלי החשוב ביותר שצריך כדי לייצר חוסן נפשי. אנשים אופטימיים תמיד רואים מכשולים, בעיות ואתגרים כהזדמנויות מפתח לשיפור עצמם. לכן זכרו, אם תצליחו לראות את חצי הכוס המלאה אתם תהיו אנשים מאושרים יותר, ללא קשר למה שהחיים יזמנו לכם בעתיד.
דרכים לקום כשהחיים מפילים מטה: גבר במהלך נפילה בשלג

5. לחזור לעמוד על הרגליים כמה שיותר מהר

כאשר החיים מכים אתכם, עומדות בפניכם שתי אפשרויות – לקום ולהתקדם קדימה או להישאר על הרצפה ולקבל את התבוסה. מהניסיון האישי שלי, ככל שאתה נשאר למטה יותר זמן, כך קשה יותר לקום על הרגליים. לכן אני מעודד אתכם להשתמש בכל נפילה כהזדמנות להתפתח לאנשים טובים יותר – כישלון הוא רק הוכחה לכך שאתם מנסים. המציאות היא שאתם לא תצמחו אם תמשיכו להסתובב באזור הנוחות שלכם, מפני שצמיחה אמיתית מחייבת לקיחת סיכונים גדולים בלי לדעת מה תהיה התוצאה הסופית.
בנוסף צריך להזכיר שהדרך לחיים יוצאי דופן תחייב אתכם לעשות את הדברים שאחרים לא מוכנים לעשות. עדיין לא פגשתי אנשים מצליחים שלא נאבקו כדי להשיג את ההצלחה שיש להם כעת, זאת מפני שההבדל היחיד בינם לבין כולם הוא שהם לא מוותרים כאשר הדברים נהיים קשים. כאשר אותם אנשים יוצאים מהמסלול, הם חוזרים חזרה פנימה בלי לחשוב על זה – אם הם לא מצליחים למצוא דרך, הם פורצים אחת. למדו מהם ובפעם הבאה שהחיים מפילים אתכם, קפצו בחזרה במהירות לתוך הדבר שהפיל אתכם בידיעה שהסירוב שלכם לפרוש מסמל על כך שאתם כבר מנצחים במשחק שנקרא החיים – כל מאבק שאתם חווים הוא פשוט מקפצה בדרך להצלחה שלכם.
דרכים לקום כשהחיים מפילים מטה: רגליים של גבר רצות על כביש

מילות סיכום

זכרו כי ליפול זה רק חלק מהחיים עצמם, אבל לקום זו הגדולה האמיתית של אדם, לכן לא משנה מה תעשו, אל תוותרו. מאמן הפוטבול האגדי וינס לומברדי טען כי, "לא משנה כמה פעמים אתה נופל, אלא כמה פעמים אתה מצליח לקום". לכן זכרו כי עליכם להרים את עצמכם מהרצפה, לנגב את הדמעות ולהמשיך קדימה במרוץ החיים, יש לכם את זה!

 

הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
המשך עם: Google
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.

כתוב תגובה

תוכן התגובה:
הצג את כל התגובות (0)
הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
המשך עם: Google
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.