print header

9 שינויים קטנים שישפרו לכם את החיים, ובגדול!

פעמים רבות אנו יודעים בבהירות מה עלינו לעשות כדי להצליח או להיות מאושרים, ואף מוכנים לעשות את המאמץ הנדרש לשם כך, ובכל זאת המוח שלנו מותיר אותנו משותקים וחסרי יכולת לפעול. אם גם אתם הרגשתם כך במהלך חייכם או אפילו כיום, ודאי תשמחו לשמוע שלא בהכרח דרוש מאמץ אחד גדול כדי לחזות ביותר תוצאות חיוביות. לעתים מספיקים מספר שינויים קטנים באופן ההסתכלות שלכם על המציאות על מנת להכפיל את סיכויי ההצלחה והאושר שלכם, ו-9 הצעדים הבאים יסייעו לכם לחיות את החיים שבהם אתם חפצים. 
 
שינויים קטנים להישגים גדולים

1. זהו מה גורם לכם לחוש שאתם צועדים במקום 

לדברי הפסיכולוגית הקלינית האמריקאית, דבורה סירני, יש להבין מהם הדברים שגורמים לנו להזדקק לשינוי, והיא מחלקת את התהליך הזה לשלושה סעיפים. ראשית, יש לעצור ולהסתכל מה גורם לנו להתעכב ולעמוד במקום שבו אנו נמצאים. פעמים רבות מדובר בבעיה שלא פשוט לאתר, כך שחשוב שתיקחו פסק זמן כדי לחשוב על המצב באופן הראוי. האם מדובר בהחלטה שאתם חוששים לקחת, או שמא מדובר באנשים שמורידים לכם את הביטחון? האם בכלל אלו מחשבות שליליות שמצויות בראשכם ולא נותנות לכם מנוח? שנית, עליכם להסתכל סביבכם ולנסות להבין האם אתם חווים חוסר הצלחה רק בעבודה או שהנכם חשים כך גם בבית. לבסוף, אתם צריכים להיות קשובים ללב ולנפש שלכם, ולהבין מה אתם צריכים לעשות כעת. ברגע שתלמדו כיצד לתרגם למילים את העכבות והרגשות הפנימיים שלכם, יהיה לכם הרבה יותר קל להתחיל לפעול להשגת חיים טובים יותר. 

2. הפכו את רגשות הקנאה לסקרנות 

כולנו חווינו רגשות קנאה בשלב כזה או אחר בחיינו, אך לא נמהר להצהיר על כך ברבים ברגעים שבהם אנו מרגישים נחותים בהשוואה לאנשים אחרים. בעוד שהקנאה נתפסת כרגש לא רצוי, היא יכולה להיות שימושית אם תלמדו להשתמש בעוצמה שלה בצורה הנכונה. ברגע שתמירו את הקושי לפרגן בסקרנות, היא תגרום לכם לפעול ולנקוט יוזמה במקום להשתהות ולרחם על עצמכם. ההישגים הגדולים של אנשים אחרים אינם בהכרח בלתי ניתנים להשגה או קשים להגשמה כפי שאתם חושבים, וברגע שתשקיעו את האנרגיות שלכם בהבנה כיצד האחר הצליח, תוכלו כנראה ללמוד דבר או שניים ולהתחיל לפסוע לכיוון מימוש הרצונות שלכם. במילים אחרות, אל תבזבזו את הזמן שלכם בציפייה שדברים יקרו מעצמם, ובמקום לזעוף ולקצוף על הצלחתו של אחר, תשאבו ממנו כמה שיותר פרטים שיכוונו אתכם להצלחה.
שינויים קטנים להישגים גדולים
 

3. התייחסו ללמידה כמחויבות ולא כאפשרות

כיום, המידע הינו נגיש יותר ממה שהיה אי פעם, ורובנו הגדול יכול להיחשף למידע עשיר בלחיצת כפתור אחת. אנחנו יכולים ללמוד בכל יום דבר מה חדש ולשפר את היכולות הקוגניטיביות שלנו בלי בעיה, ללא כל קשר לגיל שלנו. קצב ההתקדמות שלנו תלוי אך ורק בנו, ומי שלא משקיע מזמנו כדי ללמוד מקטין את הסיכויים שלו להצליח. התייחסו לרכישת מידע כמו אל מלאכה ולמדו את עצמכם כיצד להתמחות בכל תחום שבו תבחרו. כראייה לכך, המיליארדר אילון מאסק, לימד את עצמו מדע טילים על ידי קריאת ספרים בנושא ובאמצעות שיחות שניהל עם מומחים בתחום. זוהי רק דוגמה אחת לאופן שבו הקדשת זמן ללמידה יכולה להוביל להגשמת מטרות רבות.

4. בחרו את המילים הנכונות

תכונות האופי והתוויות שאתם מדביקים עליכם ועל הסביבה, הם אלה שיעצבו את הפעולות שלכם. זו הסיבה שעליכם לבחור בקפידה את המילים שבהן אתם בוחרים לתאר את עצמכם, ולהימנע מתיאורים שליליים שיובילו לנבואה שמתגשמת. אי לכך, במקום לומר מילה שמורידה מערככם נסו לנסח הצהרות שמעידות על כך שאתם נמצאים בתהליך לשיפור עצמי. במקום לומר "אני עצלן", אמרו "אני מתאמץ ככל הניתן כדי להיות יעיל יותר"; במקום לומר "אני מרושש", אמרו "אני לומד איך לנהל את הכספים שלי וכיצד לפתח את הכישורים שלי כדי להרוויח יותר"; במקום לומר "טיפש", אמרו "אני בתהליך של למידה ובהמשך אדע יותר". השינוי הזעיר הזה יגרום לכם להאמין בעצמכם ולהצליח, ותוכלו להתחיל להתאמן ולהכיר את 11 הדברים שאתם מוכרחים להפסיק לומר לעצמכם.
שינויים קטנים להישגים גדולים

5. הפסיקו לרדוף אחר ההצלחה עצמה

אל תכוונו את הפעולות שלכם להצלחה עצמה, ככל שתהפכו את ההצלחה ליעד מרכזי יותר כך יגדלו הסיכויים שתפספסו אותה. אין כל טעם לרדוף אחרי ההצלחה עצמה, אחר הרצון להצליח, אלא יש להתמקד בתהליך שיהפוך אתכם לגרסה הטובה ביותר של עצמכם, וההצלחה תבוא בעקבותיו. לדוגמה, עדיף להתמקד ביצירת מוצר נהדר ומוצלח במקום להתעכב על מספר האנשים שיקנו אותו, או להכין את האוכל הטוב ביותר שניתן במקום לחשוב כיצד לתמחר אותו. התמקדו בלמידה ככל האפשר במקום לחפש אחר אישורים חסרי ערך מהסביבה, וברגע שתעשו עבודה טובה באמת, אנשים יכירו בה במהרה. הסתכלו אל תוככם וחשבו כיצד אתם יכולים לשפר את הגרסה שלכם בכל יום מחדש, והתוצאות לא יבוששו להגיע. 

6. העריכו את הניסיון שלכם על פני אישורים כתובים

רבים מאתנו סובלים, גם לא במודע, מ"תסמונת המתחזה", מה שגורם לנו לחשוב שאיננו מספיק טובים או מתאימים כדי לפסוע בנתיב שבו אנו חושקים, אלא אם יש לנו תעודות ואישורים שמעידים על היכולות שלנו. אי לכך, חשוב שתפנימו כי התמחות בתחום מסוים מגיעה מניסיון ומצבירת ידע ולא מפיסת נייר שתלויה על הקיר. כדי שאחרים יתייחסו אליכם כאל מומחים, עליכם להרוויח את ההערכה שלהם באמצעות שליטה בתחום שבו אתם עוסקים. כשאתם רוכשים ידע ומפתחים את הידיעה שלכם בתחום, הנכם ממצבים את עצמכם כאנשים סמכותיים, והסביבה תתייחס אליכם בהתאם. אם אתם בכל זאת מתקשים להאמין שאתם מספיק טובים כדי להצליח, תוכלו לבצע 9 צעדים פשוטים שיגרמו לכם להתחיל להאמין ביכולות שלכם
שינויים קטנים להישגים גדולים

7. לעולם אל תאמינו שבזבזתם זמן

אתם עלולים להיות מודאגים בנוגע לבחירות שתבצעו שישפיעו על העתיד שלכם, ואכן זה הגיוני שלא תרצו לבזבז זמן בנסיעה במסלול שבו אתם לא מעוניינים. אך בזמן שאתם חושבים על חוויות שעברתם בחיים, חשוב שתבינו שזמן לעולם לא יכול להיות מבוזבז. חשבו על כך, הרי אם לא הייתם מבצעים טעויות בעבר, שאליהן אתם מתייחסים כאל בזבוז זמן, סביר להניח שלא הייתם מצליחים להשיג את המטרות שלכם בהמשך. זאת מאחר שאנו לומדים ללא הרף מהשגיות שביצענו במהלך הדרך, שמהן אנו מלקטים תובנות חשובות שמסייעות לנו להתמודד עם מכשולים וקשיים בחיינו.

8. הציבו לעצמכם מטרות מציאותיות

אף על פי שזמן לעולם לא יכול להיות מבוזבז, השתדלו להימנע מהצבת יעדים לא הגיוניים לנקודה שבה אתם נמצאים. מטרות מוגזמות שאינן תואמות למציאות עלולות להיות בעייתיות, מאחר שברגע שנבין שאיננו יכולים להשיג אותן ההערכה העצמית שלנו עלולה לרדת, מה שיגרום לנו לחשוש לממש את היעדים שהצבנו בעבר. לכן, ברגע שאתם מגדירים את המטרה הבאה שלכם, עצרו ושאלו את עצמכם האם היעד אכן מציאותי וניתן להשגה? אם התשובה הינה שלילית, פרקו את המטרה לשלבים קטנים, והתמודדו עם כל שלב בנפרד, בהתאם לכלים העומדים לרשותכם, או שתקבלו החלטה מושכלת; לדחות את המטרה לשלב שבו תהיו מספיק מיומנים כדי להתמודד איתה. 
שינויים קטנים להישגים גדולים

9. תהיו שלמים עם העובדה שלעתים תגיעו אחרונים

כולנו לוקחים חלק בלתי נפרד במרוץ החיים, ואנשים רבים נמצאים במסלול שמוביל אותם לתחתית או לאמצע, כלומר לבינוניות. החדשות הטובות הן שאם אתם נמצאים במרוץ לצמרת, גם אם ייקח לכם הרבה זמן לסיים את המרוץ, היעד שלכם עדיין יהיה מקום טוב יותר מאשר המסלול שמוביל לאמצע או לתחתית. כל שעליכם לעשות הוא להתחיל להשקיע ברכישת הכלים והידע הדרוש להצלחה שלכם, ולעולם לא לוותר. לאחר מכן, תוכלו לעלות רמה אחת מעל לשאר. אל תסתפקו בלהביט על מקצוענים ומצליחנים ביראת כבוד והבטיחו לעצמכם שלאחר שתתמקצעו בתחום, תתפסו את מקומם. אנשים מצליחנים לא בורכו בכוחות על טבעיים, הם פשוט בני אדם נורמליים שמאמינים שהם יכולים להשיג יותר מהחיים מאשר כאלה מתפשרים. בהמשך לעצה בסעיף 3, זנחו את המילה "שאפתן" והעלימו אותה מאוצר המילים שלכם, במקום זאת האמינו בכוחות שלכם להשיג את מה שאתם רוצים, ועשו כל מה שנדרש, בגבול הטעם הטוב, כדי לכבוש את הפסגה שלכם.
 
הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
המשך עם: Google
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.

כתוב תגובה

תוכן התגובה:
הצג את כל התגובות (0)
הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
המשך עם: Google
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.