print header

10 אבני דרך שכל אדם חייב לעבור כדי לצמוח

אם תשאלו אנשים מה לדעתם הן נקודות הציון המשמעותיות ביותר במהלך המסע הזה שנקרא "חיים", סביר להניח כי הרוב יצביעו על דברים דומים: סיום לימודים או שירות צבאי, קבלת רישיון נהיגה, חתונה, הקמת משפחה, רכישת בית, פיתוח קריירה סדורה ופרישה מהנה לגמלאות. אך אם קצת משקיעים בכך מחשבה – אפשר להגיד שכל אלו הם אמנם רגעים שאולי נדמים כמשמעותיים ביותר בחייו של אדם כלפי חוץ, אך מה בדבר כל אותם רגעים שאינם נראים כה זוהרים וגדולים, כאלו שאפילו יכולים להיות קשים וכואבים, אך בהם אנחנו מגלים את הערכים האמיתיים שטבועים שלנו, כמו חמלה וקבלה, או שבהם אנו מוכיחים לעצמנו שאנחנו יכולים להתעלות ולהתגבר על כל מכשול? גם רגעים שכאלו משחקים תפקיד חשוב מאוד בהגדרת הערך של חיינו, בהגברת תחושת העצמי ובקביעת מקומנו בעולם. כדי שתבינו מה הם אותן אבני דרך משמעותיות בחיים, שכל אחד מאיתנו צריך לעבור בשלב כזה או אחר בחייו כדי לגדול, לצמוח ולהבין התמודדות אמיתית מה היא – אנו מביאים כאן בפניכם את 10 העיקריות שבהן.

אבני דרך לצמיחה: זוג מחזיק זה בידו של זה והולך דרך אבנים בנהר

1. להתגבר על אכזבה

כל אחד בחייו צריך לעבור איזושהי אכזבה ולהתגבר עליה לפחות פעם אחת – ואין איך לברוח מזה. זה אמנם יכול להיות מאוד לא נעים עבור אלו שפיתחו מן אמונה שכזו שהכול בחייהם מכוון לחוויות של אושר והצלחה, אבל כשאנו חשים את עקיצתה הכואבת של האכזבה, היא לעיתים קרובות באה עם מידה מסוימת של איבוד התמימות והנאיביות – והכרה כנה במציאות, שיכולה לפקוח עיניים ולתרום להתפתחות שלנו בחיים.

חווית האכזבה היא הדרך של החיים ללמד אותנו שלעיתים אנחנו פשוט צריכים ללכת עם מה שבא ולהתקדם הלאה, במקום לצפות תמיד לשלמות או לנסות לשלוט בכל האנשים, הדברים והנסיבות שסביבנו. אז אל תנסו לעטוף את עצמכם ב"שכבת מגן" רגשית שתמנע מכם כל רגש של אכזבה, אלא חיו את החיים כפי שהם.

2. להכיר ולחוות תרבות אחרת

לרוב, החוויה הראשונה שתהיה לנו בהכרה של תרבות אחרת ושונה לחלוטין משלנו תהיה כאשר ניסע לטיול בחו"ל ונפגוש בני עמים שונים משלנו, אך הדבר הזה יכול לקרות גם כתוצאה של פעולות קטנות יותר: מעבר למגורים בעיר אחרת או אפילו באזור אחר מזה שאנו רגילים אליו, או שיזדמן לנו להכיר אדם ממוצא אתני שונה משלנו בנסיבות מקצועיות או חברתיות. כך או כך, חשוב שכל אחד מאיתנו יעבור חוויה שכזו, של היכרות מקרוב עם בני תרבות אחרת, מכיוון שזה יכול לשנות באופן עקרוני את התפיסה של כל אחד מאיתנו.

בזכות חוויה של תרבות שונה מזו שלנו, הנבדלת במנהגיה, בהתנהלותה ובצרות החשיבה שלה, אנחנו גם מסוגלים להשיג נקודת מבט והערכה מחודשת לתרבות שבה אנו חיים ולסביבתנו הטבעית, לצד פיתוח של הבנה, סובלנות הדדית וחמלה כלפי אלו השונים מאיתנו; באופן הזה אנחנו אפילו יכולים לאמץ דברים מתרבותם שמצאו חן בעינינו בעקבות המפגש עימם, ולקבל השראה בנוגע לאפשרויות חדשות לחיות את חיינו.

אבני דרך לצמיחה: גבר ואישה ששונים במראה ובצבע העור שלהם מחייכים למצלמה

3. לעשות משהו שמפחיד אותנו

ברגע שאנחנו מתמודדים עם דבר מה שכל החיים פחדנו ממנו – בין אם זה צניחה חופשית, טיול עצמאי בחו"ל לבד, שירה או דיבור מול קהל וכדומה – אנחנו צוברים כוח אישי יקר ערך, ויכולים לשאוב מכך אומץ רב, כוח רצון, בטחון וכבוד עצמי. אנשים שהתגברו על טראומה שקרתה להם או על מחלה קשה שתקפה אותם, והיו מסוגלים להפוך את הכול ללקח חשוב וחיובי להמשך חייהם – מדווחים גם הם על אותה תחושה, שהם השיגו דבר מה בחיים.

ממש לא צריך שזה יהיה משהו עצום בקנה מידה גדול על מנת שתרוויחו את התגמול הנפשי המעולה הזה. עשו דבר קטן מדי יום כדי לדחוק את עצמכם עוד קצת אל מעבר לאזור הנוחות שלכם, ותראו יתרונות עצומים לאישיותכם גם בטווח הקצר וגם בטווח הארוך.  

4. להתמודד עם מוות של אדם אהוב

התמודדות עם מותו של אדם אהוב היא לא משהו שאף אחד מייחל לו, וכמובן שמדובר ברגע מצער ביותר, אך מצד שני זהו חלק טבעי בחיים וכולנו נצטרך לחוות את זה בשלב כזה או אחר. בפעם הראשונה שזה מגיע לפתחנו מדובר באירוע מאתגר במיוחד ומשנה חיים; סביר להניח שכילדים צעירים חוויתם אבל וצער רב - גם אם בצורה מרוככת יותר - ברגע שחיית המחמד האהובה עליכם מתה, אך ככל שהשנים מתקדמות כך גם עולה האפשרות לחוות פרידה כפויה קשה יותר, מהורה, מבן זוג, מחבר קרוב או אפילו מהילדים. 

ההתחככות הראשונה שלנו בסוג כזה של מוות היא לרוב קשה במיוחד וטראומתית, אך היא גם גורמת לנו לתהות בשאלות גדולות הנוגעות להיותנו בני חלוף, ולהרהר על חשיבות החיים שלנו ועל קבלת הבלתי נודע בהם. לכן, ההתמודדות הזו היא אבן דרך חשובה ומשמעותית, גם אם כואבת ומשאירה חור גדול.

אבני דרך לצמיחה: אישה יושבת מול השקיעה ככשפניה מושפלות מטה

5. לעמוד על שלכם במקום עבודה

זוהי אבן דרך מאתגרת במיוחד בכל מה שנוגע להתנהלותכם המקצועית ולקריירה שבחרתם לכם, אך היא חשובה מאוד להמשך דרככם, לא משנה באיזה גיל או שלב מקצועי אתם. היכולת לעמוד על שלכם במקום עבודתכם ולבקש העלאת שכר, קידום או מענק מהמעסיק שלכם – זה אתגר שעליכם לעבור.

טרם שאתם באים לעשות זאת ודאו עם עצמכם שאתם יודעים מה הערך שלכם עבור הארגון, שיש לכם סיבות הגיוניות לבקש את מה שאתם דורשים, ושהכל מהודק ומוכן מבחינכתם כדי שתוכלו לגשת ולבקש את מה שמגיע לכם; אם כל אלו אכן מתקיימים ואתם אוזרים את האומץ לעשות את הצעד ולבקש - זה סימן נהדר להתקדמות ולהגעה לבשלות בחיים.  

6. לעזוב מקום עבודה אהוב

עוד בתחום המקצועי – עזיבה של מקום עבודה אהוב, שבו אתם מועסקים זמן רב, גם היא אבן דרך משמעותית ולא פשוטה כלל. יכול להיות שעם השנים כבר התרגלתם להסתכל עליכם ועל מקום העבודה שלכם כזיווג מושלם, אבל למעשה במקרים רבים מדובר בכלוב של זהב. אחרי שנים רבות במשרה מסוימת - גם אם בתחילה היא הייתה מספקת ומהנה - כיום בהחלט יתכן שתחושו שהיא שואבת מכם הרבה אנרגיה, וכבר לא מאתגרת אתכם מספיק (אולי אפילו קצת משממת כבר), שהצוות איתו אתם עובדים כבר לא מעורר בכם השראה או שערכי החברה והעסק כבר אינם מתיישרים עם אלו שלכם.

במצב שכזה אל תפחדו לקום ולעזוב, אפילו אם אתם מקבלים משכורת טובה, מכיוון שאם תישארו אתם עלולים מהר מאוד לחוש אוממלים, דבר שיתבטא בתחושת חוסר תועלת ובזבוז זמן ולבסוף גם בכעס על עצמכם על כך שפספסתם את ההזדמנות והסיכוי לעזוב ברגע הנכון. אל תתפשרו על סתם טוב כשאתם ידועים שאתם יכולים לקבל את הטוב ביותר – עברו את אבן הדרך הזו ועזבו את עבודתם אם הדבר מתבקש.

אבני דרך לצמיחה: איור של אישה המחזיקה בתיק נוטה בחיוך  לכיוון הדלת

7. להתמודד עם כישלון

התמודדות עם כישלון צורב וקשה זו חוויה משנת חיים כמעט לחלוטין; להיות מפוטרים מעבודה שאהבתם, לסיים נישואים או זוגיות ארוכת שנים או להיכשל ביכולתנו להיכנס אל תחום מסוים שאליו רצינו להתקבל – כל אלו יכולים להיות מתסכלים במיוחד.

כשאנחנו מוכרחים, בניגוד לרצוננו, לקבל תוצאה מסוימת שלא ייחלנו לה, ובאה למרות כל המאמצים שהשקענו, אנחנו עלולים להרגיש תחושה קשה מאוד, שאנחנו למעשה לא טובים מספיק. אך אם אנחנו אמיצים וחזקים מספקים כדי לקבל ולאמץ את החולשות הקיימות בנו, ואם אנחנו מוכנים לשנות את המסלול ולאמץ הרגלים חדשים, אנחנו ניחנן בעקבות החוויות האלו בחוסן נפשי, בכוח רב ובצניעות וחמלה ראויים. הנקודה החשובה ביותר שצריך ללמוד מכישלון היא ההבחנה המכרעת בכך שכישלון הוא עניין של פרשנות; ברגע שנלמד כיצד למסגר נכונה את הכישלונות שלנו, נדע גם כיצד להתגבר עליהם.

8. להגיע לתחתית

אמנם נקודת התחתית היא שונה עבור כל אחד מאיתנו, אך ההשפעה האפשרית שלה זהה למדי עבור כל מי שמתמודד עם אבן-הדרך הכבדה והמתסכלת הזו. נקודת השפל יכולה להגיע עקב חוויה של כל אחד מהכישלונות שציינו זה עתה, או בעקבות התמודדות עם מקרים של התמכרויות, קשיים כספיים, בידוד חברתי או בעיות בריאותיות כמו מחלה או פציעה. כל הבעיות האלו, שגורמות לאנשים לחוש בשפל המדרגה, לא מפלות בין אף אחד: הן יכולות להפציע בחייהם של כאלו שחשים כנאהבים והפופולריים ביותר וגם בכאלו שחשים צנועים ופשוטים מכל.

תחושת ההגעה לתחתית מהווה לרוב נקודת מפנה בחייו של אדם, שבה הוא לומד מה באמת חשוב בחיים ולמה באמת הוא מסוגל. צניעות, חמלה כלפי עצמנו וכלפי אחרים, תפיסת נקודת מבט שונה, חוסן נפשי ותחושת מטרה חזקה – כל אלו הם כישורים ומתנות שאדם יכול לרכוש רק לאחר שנגע בתחתית והחל לטפס שוב למעלה בכוחות עצמו.

אבני דרך לצמיחה: אדם עומד עם פניו מושפלות וידיו שלובות, שמאחוריו איור על הקיר של זוג ידיים שריריות

9. לעשות משהו חסר אנוכיות לחלוטין

בצעירותנו, משהו פנימי גורם לנו להתמקד בעיקר בעצמנו – באושר שלנו, בהישגים שלנו ובביטחון הפרטי שלנו. אך ככל שאנחנו מתבגרים, אנחנו מתחילים לראות את העולם שלנו גם דרך עיניהם של אחרים. אנחנו מפתחים את יכולת החמלה, אנחנו מתאהבים ואנחנו חשים הנאה וסיפוק מהישגיהם של יקירנו ואהובנו. עם זאת, רק כאשר נחליט, באופן מודע, שאנחנו עושים משהו שהוא לחלוטין לטובתו של אחר – אז נהיה לא אנוכיים כלל ואוהבים באמת.

התנדבות והשקעת זמננו, מרצנו ותשומת ליבנו באדם אחר, לסייע לו להגשים את משאלותיו או אפילו לעזור להציל את חייו – כל אלו הם דוגמאות כיצד אנחנו יכולים לבטא את סוג האהבה והחמלה המתקדם שמתקיים בתוכנו. בזכות התנהגות בלתי אנוכית נוכל לקצור באופן מידי את התגמול בדמות הרגשה טובה יותר והעלאת תחושת האושר שלנו. הלקח שלנו מאבן דרך חשובה זו בחיים הוא ההבנה שכולנו מחוברים זה לזה, ושאחרי הכל – אנחנו לא לבדנו בעולם.

10. לקחת אחריות על הגוף שלכם

הגוף שלנו הוא הכלי שבעזרתו אנחנו יכולים להביע את רגשותינו, להשיג את מטרותינו, להפגין את מחשבותינו וליצור משהו מהם. מלבד התובנה והמחשבה שלנו – הגוף הוא הנכס היקר והמשמעותי ביותר שיש לנו. אתם אולי לא מרוצים לחלוטין מהגוף אותו קיבלתם – אך לרוב מחשבות שכאלו מושפעות מהרשתות החברתיות ומדימוי הגוף המוקצן שמנסים לשדר לנו בכל מקום.

יחד עם זאת – לא חשוב מה הגובה שלכם, צבע עורכם, הגזרה שלכם או רמת הכושר שלכם – השמירה על הגוף, על בריאותו ועל חוסנו הם אחד מהערכים החשובים ביותר שיכולים להיות לנו, ואם טרם התחלתם לעשות זאת זה הזמן לצלוח גם את אבן הדרך הזו. התחילו לאכול בריא ולהתאמן, לישון מספיק ולהירגע, לקחת חופשות מתי שזה נדרש וכדומה.

 

הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.

כתוב תגובה

תוכן התגובה:
הצג את כל התגובות (0)
הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.