print header

10 שיעורים לחיים מתוך הספר בן 2,000 השנה – "רעיונות"

הספר "רעיונות" של קיסר רומא, מרקוס אורליוס, נכתב בין השנים 170-180 לספירה וככל הנראה לא היה מיועד לפרסום – הוא היה חיבור של מחשבות פילוסופיות ברוח הסטואיזם, כמו מעין יומן של הקיסר הפילוסוף. בספר יש לא מעט רעיונות, כפי ששמו מרמז, אשר נוגעים לנפש האדם ולאושר, ועל אף שנכתב בעשור האחרון לחייו של הקיסר, בזמן שניהל מלחמה נגד שבטים גרמאניים, הוא לא כולל שום אירועים שקשורים למלחמה. בגלל סיבה זו ועוד רבות אחרות, היסטוריונים ומומחים רואים בספר הזה כמקודש לפילוסופיה הסטואית, שכן הוא משקף לא רק את רעיונותיו של הקיסר אלא גם את העובדה שאכן הצליח לפעול על פיהן, גם בזמנים קשים ובעתות לחץ. אתם מוזמנים להכיר 10 שיעורים חשובים לחיים מתוך הספר "רעיונות", ומומלץ מאוד שתיישמו אותם בחייכם – זה יאפשר לכם להגיע לשלוות נפש אמיתית שלא תוכלו לקבל בשום דרך אחרת.
 
שיעורים לחיים מתוך הספר רעיונות: ספר שבתוכו זר פרחים

1. "אל תתדיין בנוגע לאיך אדם טוב צריך להיות. פשוט היה אחד כזה."

הרבה מאיתנו מעבירים זמן רב במחשבה על איך להיות אדם טוב, או האם עלינו להיות אנשים טובים יותר בדרך למטרות שלנו או אפילו עבורן. עם זאת, הדבר המומלץ ביותר זה פשוט להפסיק לחשוב ולעשות את מה שאתם יודעים שהוא טוב ונכון. זה יכול להיות דברים קטנים ופשוטים כמו להיות אדיבים לאחרים, להקשיב לחבר שצריך אוזן קשבת ולהיות כנה עם כולם. מחשבה על איך להיות טוב יכולה להסית את דעתכם מהמעשים הקטנים והחשובים האלה שבונים את האופי הראוי מבפנים – אתם הרי כבר יודעים איך להיות טובים.

2. "האושר בחייך תלוי רק באיכות של מחשבותיך."

לא נוכל להגיע לתחושת הישג רק בזכות אירועים חיצוניים; אנחנו אולי נמצא אושר רגעי בהתקשרות שלנו עם העולם, אך היא לא תספק את התשוקות שלנו לאורך זמן ומהר מאוד נגיע שוב למצב שבו אנחנו לא מרוצים. הישגיות אמיתית, ואיתה אושר לטווח ארוך, מגיעים משליטה על הרגשות שלנו, מכך שאנחנו מגשימים את השאיפות שלנו ומכך שאנחנו אסירי תודה לדברים שהצלחנו ליצור רק מלחשוב עליהם תחילה.

3. "יש לך כוח על מחשבותיך – לא על אירועים חיצוניים. תבין את זה, ותמצא כוח."

בספר "רעיונות" יש רעיון אחד שחוזר על עצמו, והוא שהיקום והטבע שלנו הם קבועים ולא ניתנים לשינוי. אנחנו לא יכולים לשנות את מה שקורה, ולכן לא צריך להרגיש רע בגלל אירועים חיצוניים. קשיים הופכים לקשים יותר ככל שאנחנו רואים אותם ככאלה בראשנו. אין לנו את הכוח לעצור את הדברים הרעים שיקרו לנו, אך יש לנו את היכולת לעכל אותם ולהתמודד איתם בדרך בריאה, ואם נעשה זאת, נצא מחוזקים.
שיעורים לחיים מתוך הספר רעיונות: איש נשען על לוח בשילוב ידיים, כשמאחוריו מצוירות ידיים שריריות

4. "כשאתה מתעורר בבוקר, חשוב על הזכות הגדולה שיש לך לחיות, לחשוב, ליהנות ולאהוב."

עלינו להפסיק לשנוא את מה שאין לנו ולהיות יותר אסירי תודה על מה שיש לנו. זו זכות שנראית פשוטה מאוד – לחיות – אך יש לנו הרבה מזל להיות מודעים לחיים, שיש לנו חברים ותחביבים ושאנחנו מוקפים באנשים שאוהבים אותנו. כשתפסיקו לחשוב על המגבלות שלכם ותקדישו מחשבה לדברים שיש לכם – קטנים ככל שיהיו – אתם תבינו שהחיים שלכם עשירים, זאת על אף כל תשוקה חומרית שאתם נושאים בקרבכם.

5. "עשו כל דבר בחייכם כאילו יהיה הדבר האחרון שתעשו."

מאחר שהיקום לא נתון לשליטתנו או ניתן לשינוי, איננו יכולים לשלוט על העבר שלנו ולפעמים גם לא באופן מלא על העתיד. עם זאת, אסור לנו לשקוע במחשבות על העבר ואנחנו לא צריכים להדאיג את עצמנו יותר מדי בנוגע לעתיד. במקום, עליכם לחיות כל יום עד תומו ולנצל כל הזדמנות שנקרית בדרככם, ובו זמנית עליכם לנסות להכחיד כל מחשבה מרירה שקיימת בראשכם ולעשות את הטוב ביותר שלכם כבר היום.

6. "כמה מגוחך ולא מציאותי הוא האיש שמופתע מכל דבר שקורה בחייו."

האסכולה הסטואית מלמדת אותנו שעלינו לא לפתח ציפיות בלתי מציאותיות בנוגע למה שיכול לקרות בחיים, זאת משום שכך אנחנו נישאר לא מוכנים לקראת הקשיים שיגיעו. כתוצאה מכך אנחנו ניאבק בהתמודדות עם החיים, בעיקר משום שהם לא תואמים את הציפיות שלנו. במקום זאת, כל עוד נדע שאנחנו ניתקל באתגרים ומצבים מלחיצים, נוכל לשמור על יציבות נפשית במהלכם – עלינו להבין כי הם יקרו, ולכן כדאי להתכונן אליהם ולאו דווקא למצבים שאנחנו נרצה להמציא לעצמנו.
שיעורים לחיים מתוך הספר רעיונות: צללית של אישה קופצת בין שני צוקים

7. "רק משום שדבר מה נראה לך קשה, אל תחשוב שהוא בלתי אפשרי לכל אחד שינסה לעשות אותו."

יתכן שאתם מנסים להתקבל ללימודי רפואה, לסיים ריצת 10 ק"מ בלי לוותר, להיכנס לתעשיית המוזיקה או להקים עסק מצליח ועדיין לא הגעתם לשום הישג רציני. אתם כבר מרגישים תשושים מהמסע שאתם עוברים ומוכנים לוותר, אך תוכלו להתגבר על כל המכשולים שבדרככם בעזרת חוסן נפשי ואמונה בכך שאתם מסוגלים להשיג כל דבר שתרצו. רק משום שמשהו קשה, זה לא אומר שהוא בלתי אפשרי, אלא ההפך – קשה זה סימן לכך שהוא אפשרי, אך צריך להשקיע הרבה מאוד עבורו.

8. "כמה זמן מרוויח מי שלא מסתכל לראות מה שכנו אומר, עושה או חושב, ובמקום רק רואה את מה שהוא עושה, והופך את זה לקדוש."

דאגה בנוגע למה שאחרים חושבים עליכם יכולה לגזול מכם זמן וכוח רב, ואף למנוע מכם את היכולת להגשים את שאיפותיכם. זה גם משפיע לרעה על הנפש שלכם, במיוחד אם אתם מאמינים להם. הדעה של אנשים אחרים עליכם לא צריכה להפריע לכם. במקום לבזבז את זמנכם בדאגה על כך, השקיעו בדברים בריאים יותר כמו התרכזות במטרות שלכם ושאיפה לשלווה וחופש.

9. "הערך של אדם נמדד על פי הערך של מה שהוא מעריך."

הדברים שאנחנו מעריכים ושחשובים לנו הם אלו שיקבעו איזה סוג של חיים נחיה. לדוגמה, אם אתם מעריכים כסף ודברים חומריים, ככל הנראה שתגיעו למצב שבו תרגישו שחסר לכם משהו בחיים - ולא משנה כמה תנסו למלא את החור שנוצר בנפשכם - יהיה לכם קשה לעשות זאת ולהרגיש מסופקים. מנגד, אם אתם מעריכים את המשפחה והחברים שלכם מעל הכול, הם אלו שיעזרו לקריירה שלכם לצמוח בעזרת התמיכה שהם מספקים לכם או אפילו הקשרים שאתם יוצרים בעזרתם, ורק עם גישה כזו יש סיכוי להיות מסופקים מהחיים.
שיעורים לחיים מתוך הספר רעיונות: ידיים של שתי נשים אוחזות אחת בזרת של השנייה

10. "אף על פי שהלב נשבר, אנשים ממשיכים הלאה כמו תמיד."

האסכולה הסטואית שמה דגש על העובדה שזמנים רעים מגיעים בחייו של כל אחד. אנחנו יכולים לחוות אובדן, שברון לב או מאבקים עם המצב הכלכלי שלנו, וכולנו נחוש ברגעים האלה כאב בלב ואפילו נרגיש שלא נוכל להמשיך הלאה. עם זאת, עליכם להיות מודעים לכך שהם כולם חלק טבעי מהחיים, וביכולתנו להתגבר עליהם בדיוק כמו שעשו זאת מיליוני אנשים לפנינו. הדרך תהיה כואבת, קשה ומפרכת, אך אפשר לעבור אותה – אתם לא הראשונים ולא האחרונים שעושים זאת.

 

הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
המשך עם: Google
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.

כתוב תגובה

תוכן התגובה:
הצג את כל התגובות (0)
הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
המשך עם: Google
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.