print header

10 כללים שיעזרו לכם לנקות את המחשבות שלכם

המחשבות שלנו מעצבות את המציאות שלנו ויכולות לעזור לנו להיות אנשים מאושרים ורגועים, או לחוצים ואבודים ללא יכולת לבצע צעדים משמעותיים שיקדמו את חיינו. בעזרת 10 הכללים הפשוטים האלו תוכלו להימנע מהרגעים הקשים האלו, בהם אי הסדר שבמחשבות שלכם מונע מכם שלווה ואושר. קראו אותם היטב, הפנימו אותם כמה שרק תוכלו וקחו שליטה על החיים ועל תחושת האושר שלכם.
 
סדר במחשבות: ילד רץ בים וסביבו ציפורים

1. דאגות רק יוצרות עוד דאגות

ככל שתחשבו יותר על משהו גרוע, ככה תעלו את הסיכוי שהוא יתרחש או במקרים גרועים במיוחד, יתרחש שוב. עיקרון הנבואה שמגשימה את עצמה תקף במיוחד כשמדובר על צרות קטנות, כך שאם עובר עליכם יום מלא בתאונות קטנות או באירועים מלחיצים, ככל שתחשבו עליהם כך תעצימו את הסיכוי שכל פרט אחר או אירוע שיקרה ייכנס גם הוא לרשימת הדברים השליליים הללו. בסופו של דבר תגלו שהצטברה בראשכם כמות עצומה של מחשבות שליליות שפשוט חוסמת את האפשרות שלכם לחשוב מחשבות חיוביות. זה בסדר לדאוג או להיות כועסים, אבל עדיף לשחרר את המחשבות והרגשות האלו כמה שיותר מהר ולא להאדיר אותם.

2. אתם לא צריכים לקריין את החיים שלכם

לכולנו יש קול קטן בראש שעושה לנו סדר במחשבות ועוזר לנו להתמקד, אבל לצד יתרונותיו הרבים יש לו גם כמה חסרונות משמעותיים. אם לא נעצור אותו בזמן, "הקריין הפנימי" הזה יכול לשכנע אותנו בדברים שהם פשוט לא נכונים. אנשים נוטים להשתמש בקול הפנימי שלהם כדי להגיד לעצמם שוב ושוב כיצד הם מרגישים, לנסות להבין מה אנשים אחרים חושבים עליהם ואפילו להחדיר משמעות לאירועים הסתמיים והאקראיים ביותר. זאת למרות שבמרבית המקרים הקול הפנימי הא רק ביטוי של הדמיון ושל החששות שלנו. אין לנו באמת דרך לדעת מה המשמעות של דברים, אז אם אתם רוצים להיות מאושרים, תפסיקו להגיד לעצמכם שאתם אומללים, ואם קשה לכם אז תפסיקו לחשוב על זה ותתחילו לחשוב מה אפשר לעשות כדי לשפר את המצב.
 
סדר במחשבות: איש אוחז בראשו

3. הרגשה היא דבר זמני

"הכל עובר חביבי" זה לא רק שמה של להקה, אלא גם מוטו לחיים שתקף לרגשות שלנו. ההרגשה שלכם עכשיו הולכת להשתנות בעתיד הקרוב, בין אם היא חיובית ובין אם היא שלילית. אנחנו לא יכולים למנוע מעצמנו מחשבות ורגשות, אבל כשהמצב רע, צריך לזכור שהוא ישתנה מעצמו באופן טבעי. אל תענישו את עצמכם על כך שאתם מרגישים בושה או פחד, ודעו שההרגשה הזאת תעבור. ככל שתעצימו אותה עכשיו, כך תגבירו את הסיכוי שהיא תחזור בעתיד חזקה כפליים.

4. אין טעם להשוואה עצמית מול אחרים

למרות שאין שום טעם בביקורת עצמית תמידית וחסרת מעצורים, למרבה הצער העובדה הזאת לא מונעת מאנשים מסוימים לנהוג כך. לא משנה כמה גבוה הגעתם, תמיד יהיה מישהו שהצליח יותר בתחום כזה או אחר ואין שום טעם בהשוואה אליו. באותה המידה גם אם נחלתם כישלון צורב תמיד יהיה מישהו שמצבו יותר גרוע, ומצב שניכם טוב בהרבה מאשר מצבם של אלו שלא ניסו כלל וכלל. בנוסף לכך, אין לנו שום דרך לדעת מה מכלול הנסיבות המלא שהוביל להצלחה או לכישלון שלנו או של האחר. יכול להיות שלא קיבלתם את הקידום בעבודה משום שהמנהל שלכם שם לכם רגל, ובאותה מידה יכול להיות שהאדם שכן קיבל אותו מקורב למקבלי ההחלטה. צריך לזכור כמה חלקית וחסרה היא יכולת השיפוט וההשוואה שלנו, ואף פעם לא להתייחס אליה בתור משהו שהיא לא.
 
סדר במחשבות: מאזניים עם פטיש ואקדח בכל אחד מהצדדים

5. לרגשות אשמה אין שום תועלת

רגשות אשמה הם כנראה אחת הבעיות הגדולות ביותר של אנשים שלא מסוגלים לעשות סדר במחשבותיהם, וזאת למרות שבפועל אין להם שום חשיבות והצדקה. רגשות אלו לא אמורים להימשך ליותר מכמה רגעים, שלאחריהם יגיע שינוי התנהגותי בעולם האמיתי שיבטל אותם. אם אין באפשרותכם לפעול כדי לבטל את רגשות האשמה או אם אתם לא רוצים לבצע את המעשה שיבטל אותם, אז אין בהם טעם. אם רגשות האשמה מקושרים למעשה שלא הייתה לכם שליטה מלאה עליו, אז אין לכם שום סיבה הגיונית להרגיש אותם. נקו את כל המחשבות והרגשות האלו מראשכם, מכיוון שהם רק גורמים לנזק.

6. מה שאחרים חושבים לא צריך להשפיע עליכם

למרות שהעולם מלא באנשים ובאירועים שאין לנו שליטה עליהם, בהחלט יש לנו שליטה על המעשים והמחשבות שלנו ולכן אסור לתת לשני הדברים הללו להתערבב. לרוב המחשבות שעוברות לנו בראש יש אמנם מקור חיצוני, אבל ההחלטה לפעול על פי ההשפעה הזאת היא שלנו, לטובה ולרעה. אז אם אתם רוצים לרדוף אחרי החלום שלכם, אבל אתם מפחדים מהתגובות של האנשים שמסביבכם, זכרו שהאדם היחיד שצריך לקבוע האם תעשו זאת או לא הוא אתם. בנוסף, אל תשכחו שרוב האנשים עסוקים יותר מדי בלחשוב על עצמם, וסביר להניח שאין להם זמן וכוח לחשוב עליכם כפי שאתם אולי חוששים.
 
סדר במחשבות: איש מחזיק מול פניו ציור של פנים כועסות

7. הציפיות שלכם לא תמיד יתגשמו

חלק גדול מהסיבה לכך שאנשים טרודים כל הזמן ושקועים במחשבות מזיקות נעוץ בעובדה שהציפיות שלנו מהחיים והמציאות הם לרוב שני דברים שונים. לא משנה כמה זמן ומאמץ נפשי תקדישו להחלטה על דרך הפעולה שלכם, העולם לא יעצור מלכת בזמן שאתם תחשבו והמצב ישתנה. יש לזכור שתכנון מוקדם הוא אמנם כלי מעולה שעוזר לאנשים להבין מה הם יודעים ומה הם לא יודעים לגבי המצב אליו הם עומדים להיכנס, אך הוא לא מבטיח תוצאות מושלמות, וכל ציפייה לכך רק תוביל לחרטות והאשמה עצמית חסרת כל בסיס.

8. אין לכם אחריות על מעשים של אנשים אחרים

האם אי פעם מצאתם את עצמכם מתביישים במעשיו של חבר או עמית לעבודה? או אולי הואשמתם בכך שגרמתם לאדם אחר לבצע מעשה עליו הוא אחר כך התחרט? דברים שכאלה קורים כמעט לכל אדם ויוצרים תסבוכת לא קטנה של מחשבות שליליות ומטרידות ממנה ניתן להימנע בקלות אם אנחנו מזכירים לעצמנו את הכלל הפשוט הזה. אנשים שמנסים לגרום לכם לקחת אחריות על החיים שלהם עושים זאת משום שהם פשוט מפחדים להכיר בעובדה שרק הם אחראים על עצמם, ולא אתם. לכל אדם יש מספיק דברים להתמודד איתם בעצמו, אז אל תיקחו על עצמכם גם את הצרות של אנשים אחרים, אלא אם מדובר בחברים וקרובי משפחה שמבקשים את עזרתכם בדרך הגיונית ובריאה.
 
סדר במחשבות: אריזת מתנה

9. האישיות שלכם היא לא דבר קבוע

אחד הנושאים העיקריים שמטרידים כל אחת ואחד מאיתנו הוא באופן טבעי למדי – אנחנו. ביטחון עצמי נמוך, חוסר סבלנות, תמימות, עצלות וכדומה, הן כולן תכונות אופי שאנחנו מייחסים לעצמנו וקובעים כעובדה, אף על פי שהמצב הזה יכול להשתנות בכל רגע והכוח לעשות זאת נמצא בידיים שלנו. האופי והאישיות שלכם אינם קבועים והם רק תוצר של המחשבות שלכם. אל תבואו אל עצמכם בטענות בגלל מי שאתם ואל תגידו לעצמכם או לאחרים שאתם סוג אדם כזה או אחר. תהיו מי שאתם רוצים להיות ולא מי שאתם חושבים שאתם, זוהי אחת הדרכים הטובות ביותר להיות מאושרים באמת.

10. לחיים אין ניקוד

ולסיום, הכלל החשוב מכולם; החיים הם לא משחק ואין בהם ניקוד, מנצחים או מפסידים וכל מחשבה שלנו שמקורה בהנחה השגויה הזאת, סופה לגרום לנזק ולאכזבה. עולם המספרים והעובדות קשור רק לעיתים רחוקות לתחושת האושר האמיתית והמתמשכת שלנו, והעיסוק התמידי בתחומים האלו רק גורם לנו לשקוע במחשבות מיותרות ומונע הנאה מהרגע ומהפינוקים הפשוטים של החיים.
 

מקור התמונות: Ed Schipul

הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
המשך עם: Google
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.

כתוב תגובה

תוכן התגובה:
הצג את כל התגובות (0)
הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
המשך עם: Google
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.