print header

9 הדברים שהגירושין לימדו אותי על אהבה

לא קל להודות בכישלונם של נישואים, שהרי כולנו נוטים להיאחז באמונה שיש דברים חיוביים בעולם שהם איתנים וחזקים יותר מכל דבר אחר. עם זאת כדרכו של עולם, גם כאן אנו למדים שיעור קשה או שניים על החיים דרך מהמורות ומפלות. תקופה ארוכה לאחר שהחבילה התפרקה, ראיתי באהבה כמעין יעד בלתי מושג שמקומו רק בחלומות ובאכזבות, אך למרבה המזל, כמו לרבים אחרים גם לי הייתה הנטייה להרים את ראשי בסופו של דבר ולהמשיך הלאה מבלי לוותר. לכל אדם שמצוי בעיצומה של תקופה קשה כזו וגם עבור אלו שפשוט איבדו את האמונה באהבה, אלו הם 9 הדברים שלמדתי עליה בשל תהליך גירושיי ואשר הנחו אותי כיצד לחפשה בשנית, כיצד לנהוג בה בצורה נכונה וכיצד לראות אותה בגישה חיובית ובריאה.
 
זוג יושבים על ספסל רחוקים אחד מן השנייה
 

1. אהבה דורשת עבודה, אבל לא במשרה מלאה

בזמנו, הקדשתי את כל כוחותיי ומשאביי הפנימיים על מנת לגרום לנישואיי לעבוד, ורק שנים מאוחר יותר הגעתי למסקנה שאם לא מפסיקים לעבוד על מערכת היחסים ולו לרגע אחד, אז כנראה שמשהו בה אינו עובד כלל. אל תטעו לחשוב שאינני תומך בתחזוקת הזוגיות והאהבה, ואכן חשוב להעניק מחמאות מדי פעם, לקנות מתנות קטנות וסמליות או פשוט לחשוב על מחוות פשוטות אך בעלות משמעות כמו להגיש את ארוחת הבוקר עד למיטה, אולם אהבה איננה צריכה להתיש. אהבה היא דבר הרמוני ונפלא ולכל אחד ואחד מאתנו מגיעה אהבה שהיא פשוט מחבקת ומובנת מאליה.

2. באהבה צריך לפעמים לדעת לוותר

עבורי, אהבה אמתית היא לרצות להעניק לבן או בת הזוג את הטוב ביותר על מנת שיהיו מאושרים ומסופקים. לצערי, לקח לי זמן רב להבין שלפעמים בשביל להפוך את בני הזוג למאושרים, אהבה צריכה גם להתבטא ביכולת לשחרר ולהרפות. גירושים מסמלים את סופה של מערכת היחסים הממוסדת, אך הם אינם מסמלים את סיומה של האהבה וההערכה שיש לנו כלפי אותו האדם שחלקנו עמו תקופה מסוימת בחיינו. אם אתם נמצאים בתהליך שכזה בעצמכם, תנו לאהבה לנצח גם בזמן הליך הגירושים, והניחו לאדם שאיננו מאושר כעת לחפש את דרכו בה הוא ירגיש במקום הנכון מבלי להערים עליו קשיים.
זוג מחזיקים ידיים

3. לפעמים אהבה זה פשוט לא מספיק 

לי ולבת זוגתי לא היה ספק באהבה הגדולה שלקחה אצלנו חלק בחיי הנישואין, ואני אף סבור שהייתה זאת היא שהחזיקה אותנו יחדיו במשך שנים רבות, אך האם היה זה לטובה? כפי שאני רואה זאת כיום, אהבה היא לבני הבנייה שאיתן בונים את מערכת היחסים, אולם אף בניין איננו יציב אם הלבנים אינן מודבקות בטיח אחת אל השנייה, והטיח הזה הוא נושאים משותפים. אסור לוותר על האהבה כיוון שהיא דבר גדול ונפלא, אבל חשוב גם לבסס חזון ומטרות חופפים שכן אלו לעתים הם ערך בלתי נפרד ממערכת יחסים בריאה.

4. האהבה נמצאת בכל מקום

גם אם איננו חושבים על כך ביומיום, האמונה באהבה ובהיותנו נאהבים היא מקור האנרגיה שממלא אצלנו את המאגרים בכל פעם שאנו קמים בבוקר, ואם ישנו דבר שהפך את הליך הגירושים עבורי לקשה מנשוא, הרי שהיה זה משבר האמונה באהבה והשאלה האם היא בכלל קיימת. למרבה שמחתי ומזלי, את כוחותיי המחודשים שאבתי מההבנה שהאהבה מגיעה בכל הצורות והגדלים בדמות המשפחה והחברים היקרים ללבי. אז בפעם הבאה שאתם מטילים ספק באהבה, מנעו מעצמכם את עוגמת הנפש, הזכירו לשכל הישר שאסור להביט בה בצורה חדגונית של מערכת יחסים בלבד ופשוט הסתכלו סביב על אלו שכן לצדכם ושרוצים בחברתכם.
שני חברים יושבים על סלע מול הים ומשוחחים
 

5. אהבת מוגזמת עלולה להיות רעילה

לא כל אהבה היא בריאה, ובדיוק כפי ששתייה מוגזמת של מים, הנחשבים לנוזל החיים, עלולה להביא להרעלת מים, כך גם באהבה רצוי שלא נאבד את עצמנו לדעת. אל תקנאו יתר על המידה ואל תדחקו את אהוב או אהובת לבכם אל הפינה, האמינו בהם והעניקו להם את המרחב שהם זקוקים לו. בדיוק כמו שלאהבה יש את הכוח לחבר בין נפשות, כך לאהבה מוגזמת יש את הכוח להפריד ביניהן.

6. אהבה היא לא הגדרה במילון

כמו כל מילה ומילה, גם "אהבה" זכתה למקומה במילון, אך האם באמת ניתן להגדיר באופן תבניתי מילה שהעסיקה פילוסופים לכל אורכה של ההיסטוריה האנושית? אני מטיל בכך ספק ולמדתי זאת על בשרי. איננו יכולים לכמת אהבה ואם נשאל אנשים אקראיים ברחוב על מהותה, מרבית הסיכויים שנקבל תשובות שונות ומפתיעות שאהבה היא צורך, היא שותפות, היא הרצון להרגיש שדואגים לנו ושהיא גם הרצון שלנו לדאוג לאדם אחר. לכולנו נקודת מבט שונה על האהבה ולאחר שנים הבנתי שלעתים ההבדלים הללו עלולים להתנגש ולא להתאים. אז אל תוותרו על האהבה, היא שם והיא מחכה לכם. כל שעליכם לעשות הוא לחפש את האהבה שתתאים את נקודת מבטכם.
זוג יוצר צורה של לב עם כפות הידיים

7. אהבה היא רצון, לא צורך

כיום יותר מתמיד, אני יודע שאהבה נובעת קודם כל מן הרצון שאדם מסוים ייקח חלק בחיינו ולא מתוך הצורך שאדם נוסף יהיה בחיינו. כולנו מכירים את האמרה המפורסמת מן התנ"ך "לא טוב היות האדם לבדו", אך אהבה הנובעת מצורך בלבד סופה להשאיר אותנו לבדנו בנפשנו. כפי שאני רואה אותה, אהבה היא הפעם היחידה בה איננו צריכים לתת לשכל הישר להוביל אותנו עם צרכים ומשימות, אלא רק ללב שניחן ב"שכל ישר" משלו.

8. אהבה היא קודם כל כלפי עצמנו

ברגעים הקשים ביותר, בהם נדמה היה לי שעולמי מתהפך ושלאהבה אין בסיס או יסוד, שם מצאתי את תעצומות הנפש ממקור הכוח החשוב ביותר של כולנו – הכוח לאהוב את עצמנו. בזכות הכוח לאהוב את עצמי ידעתי לזהות שלא טוב לי ולהמשיך בהליך הגירושים על אף ההיסוסים הרבים שהתרוצצו בראשי, ובזכות הכוח לאהוב את עצמי ידעתי שאהיה מסוגל להרים את הראש ולהמשיך הלאה גם אם יהיה קצת קשה. אז אולי באותו הזמן, עדיין לא מצאתי את נפשי התאומה, אך כן מצאתי בתוכי אהבה.
אישה עומדת בפרדס ומסנוורת מהשמש

9. האהבה לא מתה, גם אם עדיין לא מצאנו אותה

לאחר הגירושים, הייתי בטוח שאיבדתי את היכולת לאהוב ושעל אחת כמה וכמה את היכולת למצוא לעצמי אהבה ראויה. אך לפעמים המשפט הכל כך הנדוש "הזמן עושה את שלו" אכן מפתיע ביעילותו, ובמרוצת הזמן מערכת יחסים חדשה אף נרקמה לה. היה זה שם כששמתי לב לאחד הדברים הקסומים ביותר באהבה ושאולי עשויים להישכח מאדם המצוי בעת או מיד לאחר הליך גירושין – אהבה נוצרת יש מאין, היא מעין חיבור שנרקם מבלי שנדע להסבירו. גם אם עדיין לא מצאתם אהבה, היא פשוט קיימת שם וממתינה לרגע הנכון להתפרץ בלי שתתכוננו אליה, אז אל תאבדו את התקווה ובטח שלא את האהבה.
 

מקור: Linda Tanner

 

הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
המשך עם: Google
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.

כתוב תגובה

תוכן התגובה:
הצג את כל התגובות (0)
הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
המשך עם: Google
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.