print header

המדריך השלם להתמודדות עם נרקיסיסטים

הנרקיסיסט יכול להיות כל אדם בסביבתנו - בת או בן הזוג, החברים, האחים, העמיתים לעבודה ואפילו ההורים שלנו. לעתים, אנחנו כלל לא נזהה שהאדם עמו אנחנו בקשר כבר תקופה ארוכה הוא למעשה נרקיסיסט שבדרך כזו או אחרת מצליח להשפיע על חיינו לרעה מבלי שאנו ערים לכך. הספרות הפסיכולוגית מצאה שני תתי-סוגים נפוצים של הטיפוס הזה, שקרוב לוודאי רובכם נתקלתם בהם במהלך חייכם וכדאי שתדעו לזהות אותם - הכתבה הבאה תספק לכם את המידע הדרוש כדי לעשות זאת ותציע לכם דרכי התמודדות יעילות למצבים שונים בחיים.

שני תתי-הסוגים הנפוצים של הנרקיסיסט

א. נרקיסיסט גרנדיוזי - מה שמבטא מעל לכל את הסוג הזה של האנשים הוא תחושת הגדלות הגלויה שהם חשים ומפגינים, הצמא לתשומת לב מהסביבה, תחושת זכאות ורמות חרדה נמוכות למדי. אנשים מתת-סוג זה עשויים להיות מקסימים מבחינה חברתית ברגעים הראשונים, על אף שמבפנים הם למעשה אנשים קרי רוח בעלי נטייה לפתח את קשריהם החברתיים באופן מחושב רק עם אנשים שיסייעו להם לקדם את מטרותיהם ודימוים העצמי. אנשים שנמצאים עמם בקשר קרוב יעידו שהם חשים פעמים רבות תחושה של קרירות רגשית או היעדר עניין הדדי מצדם. 
 

ב. נרקיסיסט סמוי או "פגיע" - אנשים אלה נושאים בלבם תחושות של חוסר אונים, ריקנות, הערכה עצמית נמוכה ובושה - רגשות אלה דוחפים אותם להימנע ממפגשים חברתיים שבהם הם מרגישים כי לא יקבלו את ההערכה שהם מצפים לה או כאלה שיעמידו אותם במצבים מביכים. טיפוסים אלה נוטים להסתיר את תחושת העליונות שלעיתים מתפרצת בתוכם (תחושת ה"גרנדיוזיות") תחת מעטה של ביישנות ורגישות, אך מתחת לפני הקרקע בוער בהם הרצון לשלוט באדם שמולם ולחתור תחתיו. ההסתרה של רגשותיהם האמיתיים היא למעשה היסוד ה"סמוי" בהתנהגותם.

דרכים להתמודדות עם נרקיסיסט: אדם מסמן לשמור על סוד

דרכים להתמודדות עם נרקיסיסט בתרחישים שונים

1. זהו עם איזה תת-סוג אתם מתמודדים

נרקיסיסט "פגיע" הוא טיפוס שנושא בליבו מטען גדול שגורם לו לאי נוחות ולהטלת ספק בעצמו. דרך הביטוי של התסכול שהוא חווה היא סמויה ומקשה עלינו לסמן אותו כטיפוס שצריך לפקוח עליו עין. מנגד, הנרקיסיסט הגרנדיוזי הוא אדם מוחצן ומופגן יותר שיפעל מולכם בנחישות ולא בצורה רגשנית או עקיפה. אם הכרתם אדם נרקיסיסט שצפוי להיות חלק מחייכם בתקופה הקרובה בדרך כזו או אחרת - למשל, מנהל חדש בעבודה או בן משפחה חדש - דעו שהטיפוס הגרנדיוזי יהיה השותף הטוב ביותר עבורכם כל עוד תצליחו למקד אותו במטרה, בעוד שההתמודדות עם הטיפוס הפגיע עלולה להיות מאתגרת ותדרוש מכם יותר סבלנות ואיפוק, שאותם תלמדו כיצד להשיג בעזרת הסעיפים הבאים.

2. נסו לאתר את מקור ההתנהגות שלהם

נרקיסיסט פגיע עושה כל שביכולתו כדי להרגיש טוב יותר עם עצמו. כדי לעשות זאת הוא לעתים עלול לפעול נגדכם מול אנשים אחרים על ידי הטלת ספק בסמכות שלכם. הפעולה הזו גורמת לו הנאה וסיפוק עצמי, לעתים היא עלולה להיות מאוד ארסית ולהוביל למבוכה או אף ל"השחרת" אחרים בסביבתו, אולי אפילו אתם. ברגע שזיהיתם התנהגות כזו המגיעה מטיפוס שכזה, שלרוב פועל מתוך חוסר ביטחון, מה שעליכם לעשות הוא להפגין בגרות ולהעניק לו את מנת ה"ביטחון" שהוא כל כך צמא לה. דרך אחת לעשות זאת היא לתת לו מחמאה קטנה או חיזוק ש"יטפחו" לו מעט על האגו וכך אולי הוא יחזור למסלול ויתמקד בחזרה במשימות - עם זאת, שימו לב שלא כדאי להפריז בכך כדי לא לעורר את הטיפוס הגרנדיוזי הסמוי שבו.

דרכים להתמודדות עם נרקיסיסט: אישה מסתכל מבעד לספר

3. תזכרו שהכל תלוי בנסיבות

נרקיסיזם היא לא תכונה של "הכל או כלום" - לעתים, אנחנו לא נזהה שהאדם שעומד מולנו הוא נרקיסיסט עד שניתקל בו במצב מסוים ש"יוציא" את המאפיין הזה ממנו. תדמיינו לעצמכם מצב שבו אישה שעובדת בחברה מסוימת ומשתוקקת תקופה ארוכה לקבל קידום, מגלה לפתע שמי שקיבלה את הקידום על חשבונה היא דווקא חברתה הטובה לצוות. כעת, האישה המאוכזבת נאלצת לעבוד עם חברתה שהפכה להיות המנהלת שלה, דבר שעלול להציף התנהגות מתגוננת, נקמנית ומרגיזה שתפריע למהלך התקין של העבודה והאווירה הכללית. אם אתם מזהים מצבים כאלה, חשוב לזכור שמדובר בתולדה של נסיבות מסוימות שלמעשה היוו את הזרז להוצאת ה"מפלצת" החוצה ושאין כאן משהו אישי נגדכם. במצבים כאלה אנו מייעצים לכם לזכור שלא הכל בשליטכתם ושאפשר לפתור דברים גם בשיחה חיובית וכנה פנים מול פנים.

4. הפגינו קור רוח ואופטימיות

אם יש לכם עסק עם נרקיסיסט ששואב הנאה מלראות אנשים אחרים סובלים, אז עליכם להימנע מלהפגין חולשה - אם תראו לו שהפעולות שלו מערערות אתכם או מוציאות אתכם מאיזון הדבר יעודד אותו להמשיך בהתנהגות התוקפנית והפוגענית שלו וכך הוא יצליח להפר את שלוותכם בכל מפגש. אם נקלעתם למצב שכזה, השתדלו לא להיראות נרגזים או כועסים, גם אם עמוק בפנים אתם רותחים מזעם. נשמו עמוק, הביעו אופטימית בעזרת מיילים או מעשים ותנו לרגש השלילי להירגע - ברגע שעשיתם את זה אתם תופתעו לגלות כיצד ההתגרויות של הנרקיסיסט יפחתו בהדרגה ואף ייעלמו. כמו כן, אם תזכרו את העצות שלנו מהסעיפים הקודמים תוכלו לאמן את עצמכם לא להתרגש או לכל הפחות לא להיות מופתעים ממצבים כאלה - דבר שיאפשר לכם להתנהג באיפוק ובקור רוח.

5. אל תיתנו להם לעצור את ההתקדמות שלכם בחיים

כשאתם נתקלים באדם המשתייך לאחד מתתי-הסוגים שצוינו לעיל, הדרך הקלה ביותר היא לאבד את העשתונות ואת המיקוד במטרות שלכם בחיים ולשקוע בעצבים ורצון לנקום או במחשבות על הנרקיסיסט. אך כפי שהוזכר בסעיף הקודם, אתם לא חייבים להגיב לכל התרסה או הערה ארסית שיוצאת מפיו של הטיפוס הזה, קיצונית ככל שתהיה. עליכם למצוא את האיזון בין התקדמות בחיים והשגת המטרות שלכם לבין ההתייחסות להערות והפעולות של הנרקיסיסט, שרק מעצימה אותו ומספקת לו "דלק" להמשך התנהגותו. אנחנו לא מצפים מכם להתעלם לחלוטין מהמצב, הרי כולנו בני אנוש ולא רובוטים שמסוגלים לפעול ללא רגש, אך אנו מעודדים אתכם לחשוב על התוצאה הסופית שיש לה השלכות רבות על חייכם האישיים.

דרכים להתמודדות עם נרקיסיסט: אישה מסתכלת ביאוש על המחשב

6. שמרו על חוש הומור

ברמה גבוהה של אבחנה שמאפשרת לכם לזהות האם האדם שעומד מולכם הוא נרקיסיסט, אתם לרוב גם יכולים להבין את המקור להתנהגותו ואתם מסוגלים להשתמש בזה כדי להיחלץ ממצבים שונים. זאת משום שכשברור לכם שהתנהגותו של הנרקיסיסט היא "מזויפת", המוח שלכם יכול להתעלם ממנה בקלות, או ברמות המתקדמות יותר אף "להשתובב" מעט ולהגחיך אותה. דרך אחת לעשות זאת מבלי להיות פוגעניים כלפיו היא שבכל פעם שהוא מתגרה בכם תוכלו להצביע על התנהגותו הקלוקלת על ידי חיוך חטוף או בדיחה, שיצליחו בדרך אלגנטית לשנות את אופי האינטראקציה ביניכם למחוזות קלילים יותר ואולי יגרמו למסר לחלחל בצורה עקיפה שלא תגרור תגובות נרגנות. מדובר בדרך פעולה יעילה במיוחד מול נרקיסיסט מסוג גרנדיוזי, שעשוי לראות בכך מצב משעשע ויטה לשתף עמכם פעולה.

 

הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.

כתוב תגובה

תוכן התגובה:
הצג את כל התגובות (0)
הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.