print header

איך ללמוד לאהוב להיות לבד - 9 טיפים מפסיכולוגים

בין אם אתם חיים לבד מתוך בחירה ובין אם הגעתם למצב שכזה ואתם חשים בודדים, כל עוד לא תדעו כיצד לשמח את עצמכם יהיה לכם קשה מאוד לשמור על בריאותכם הנפשית. האמת היא שכולם חשים בדידות מפעם לפעם, ולכן על כולנו ללמוד כיצד להפוך את הזמן שיש לנו עם עצמנו לזמן שאנחנו מעריכים ואף מצפים לו; צעירים ומבוגרים, זוגות ויחידים - בעצם כולם. חשוב גם לזכור שזה בסדר ובריא להיות לבד ולהתרחק קצת מההמון. זה אולי נשמע קשה – להגיע למצב שבו שמחים להיות לבד – אך למומחים ולפסיכולוגים יש את כל הכלים שיסייעו לכם לעשות זאת והיום נציג אותם בפניכם.

לפני הכול – מה ההבדל בין ״לבד״ לבין ״בדידות״?

להיות לבד זה מצב פיזי שבו אתם לא נמצאים בחברתם של אחרים, בעוד שתחושת בדידות היא מצב רגשי שיכול להתקיים גם כשאתם נמצאים בחברת אחרים – כך מסביר ד״ר פטריק פוטר, מדען מוח ומייסד אפליקציית BrainTap. ״אדם יכול להיות לבד מבלי להרגיש בודד, וגם ההפך הוא הנכון – אדם יכול להרגיש בודד גם כשהוא לא לבד״. חשוב להבין את ההבדל בין שני המצבים, מכיוון שזה יכול להשפיע על הדרך שבה תטפלו במצבכם הרגשי והמנטלי.
איך ללמוד לאהוב להיות לבד: אישה בודדת בחברת אנשים אחרים
״לבד״ יכול להיות מצב טבעי עבור חלק מהאנשים, כפי שאומר ד״ר בראד תומס, פסיכולוג קליני מניו יורק. ״אנשים יכולים להיות שמחים מהיותם עם עצמם, ויהיו זמנים אחרים שבהם הם ירצו להתחבר עם אנשים אחרים מבחינה רגשית״, כך הוא אומר. הוא מוסיף ומציין שעל כל אחד מאיתנו לפקוח עין על התחושות והרגשות שאנחנו חווים כדי להבין את מידת הבדידות שלנו ועד כמה היא פוגעת בנו. ״בדידות יכולה לצוץ כשאנחנו מרגישים שאין לנו עם מי לחלוק את החוויות שלנו או שאף אחד לא מבין אותנו״, כך מסבירה ד״ר דנה קליסנין, פסיכולוגית ומנכ״לית חברת Evolutionary Guidance Media R&D.

איך לאהוב להיות לבד בטווח הקצר?

ישנה סטיגמה שנוגעת ללהיות לבד, ורבים מאמינים שזה מצב שהוא 'לא בסדר' ברמה מסוימת. ״אנחנו יכולים לראות את זה בצורה בריאה יותר״, אומר ד״ר תומס, ״יש הרבה יתרונות למצב שבו אתם מוצאים את עצמכם לבד, ובזמן שכזה אתם יכולים להבין מה התשוקות האמיתיות שלכם ולחוות עצמאות מהדעות של אחרים״, כך הוא מסביר. אתם יכולים להתחיל לאהוב יותר את הזמנים שבהם אתם מוצאים את עצמכם לבד במהלך היום או למשך תקופה קצרה אם תפעלו על פי הטיפים של המומחים:

1. שנו את הסיפור שאתם מספרים לעצמכם

דבר ראשון, אם התרגלתם להאמין שלהיות לבד זה דבר רע, שאלו את עצמכם האם אתם באמת אומללים מהיותכם לבד, או שפשוט כך לימדו אתכם – שמי שלבד הוא אומלל. ״הסיפור שאנחנו מספרים לעצמנו מגדיר את מי שאנחנו, ואם הסיפור שאתם מספרים לעצמכם לא עובד עבורכם, יש לכם רשות לשנות אותו״, כך אומר ד״ר קליסנין.

2. עשו דברים שלא יכולתם בחברת אחרים

בזמן שאתם לבד יש לכם את האפשרות לעשות את כל מה שלא יכולתם כשהייתם בחברה מתמדת של אנשים אחרים, וזו הזדמנות מצוינת לנסות דברים חדשים, למשל מדיטציה. פורטר מציע לנסות טכניקות נשימה ואתם יכולים גם להתנסות בשלל טכניקות מדיטציה מקוריות ומהנות.
איך ללמוד לאהוב להיות לבד: אישה עושה מדיטציה

3. הפעילו את הגוף

אם אתם לבד, זה לא אומר שאתם חייבים לשבת בבית בחוסר מעש. אפשר ומומלץ לצאת מהבית ולהקדיש קצת זמן להפעלת הגוף, למשל לצאת להליכה של 20 דקות או יותר שתסייע להגביר את רמות האנדרופינים. בזמן הזה תוכלו לשמוע פודקאסט או מוזיקה באוזניות, וליהנות מהלבד שלכם גם בחוץ ובתנועה.

4. למדו משהו חדש

הזמן שתבלו בחברת עצמכם הוא מושלם ליצירת תוכנית ללמידת יכולת חדשה שתשרת אתכם לאורך כל החיים, ועדיף אפילו שזו תהיה יכולת שתרפא את הנפש ואת המוח, כפי שממליץ פורטר. תוכלו להתחיל ללמוד לצייר, לגדל צמחיםאו לנגן על כלי מוזיקלי. 

איך לאהוב להיות לבד בטווח הארוך?

ככל שתמצאו לעצמכם יותר תעסוקה לזמן שאתם לבד בטווח הקצר, אך תתאהבו בזמן הזה יותר ויותר ואף תצפו לכך. ד״ר תומס אף אומר שזה יעזור לכם להבין את עצמכם טוב יותר ושאתם תהיו הרבה יותר בסדר עם תחושת חוסר הוודאות שמגיעה עם תקופות שבהן תמצאו את עצמכם לבד לזמן ארוך יותר, פשוט כי תכירו את עצמכם ואת מה שאתם אוהבים לעשות לבד. ובכל זאת, לא קל להעביר תקופה ארוכה לבד, אך אפשר להפוך אותה לטובה יותר בעזרת הטיפים הבאים:

5. צרו לעצמכם שגרה

פורטר טוען ששגרה יציבה עוזרת למוח שלכם להרגיש בשליטה, ובמצב שכזה תהיו מאושרים יותר. ״צרו לעצמכם שגרה קבועה של שעת שינה, התעוררות, אוכל, הפעלת הגוף ופעילויות שונות – כל זה שיפר את רווחתכם״, כך הוא אומר. באופן כללי, אתם רוצים לאזן את השעון הביולוגי של הגוף שלכם, ובו זמנית לדעת אילו פעילויות מהנות יהיו לכם בהמשך היום כך שיהיה לכם למה לצפות.
איך ללמוד לאהוב להיות לבד: אישה מנגנת בגיטרה

6. הציבו לעצמכם מטרות

גם אם תמלאו את היום שלכם בפעילויות, אם לא תקבעו לעצמכם מטרות לטווח הקצר ולטווח הארוך, הכול ירגיש בסופו של דבר חסר משמעות. לכן פורטר ממליץ לאתגר את עצמכם ולנסות תמיד דברים חדשים, מה שישמור על המוח שלכם חד בזכות תחושה שתמיד יש משהו חדש שאתם מתנסים בו. יש לנו כאן כמה טיפים למי שמעוניין לשים לעצמו מטרות חדשות בחיים.

7. צרו קשר עם אנשים אחרים

אם הלבד שאתם חווים מתחיל להשתנות ולהפוך לבדידות מעיקה, מומלץ ליצור קשר עם האנשים שלא דיברתם איתם כבר במשך זמן רב. חברים מפעם, בני משפחה שהייתם קרובים אליהם יותר בעבר או אפילו אנשים שתכירו בחוגים או פעילויות שתירשמו אליהם – כולם ישמחו לבלות איתכם. יתכן שהצעד הראשון יהיה קשה, אך אם תעשו את זה אתם תראו שזה לא נורא בכלל כמו שחשבתם, ותתפלאו מהתגובות שתקבלו מהאנשים שלא זכו לשמוע מכם כבר במשך זמן רב – יכול להיות שגם הם התגעגעו, וגם להם קשה לעשות את הצעד הראשון.

8. צאו לדייט עם עצמכם

ניסיתם פעם ללכת למסעדה או לקולנוע לבד? זה אולי נשמע קצת משונה לחלקכם, אך אתם תתפלאו לגלות עד כמה פעילות שכזו יכולה להיות נהדרת – ממש כמו לצאת לדייט עם עצמכם. ד״ר ג׳ף טמפל, פסיכולוג מאוניברסיטת טקסס, ממליץ על כך מאוד ואף אומר שאם תפנו לעצמכם כך זמן, זה יוכל להפוך להיות שגרה בריאה שתצפו לה, אפילו אם לא תהיו לבד.
איך ללמוד לאהוב להיות לבד: אישה אוכלת לבד במסעדה

9. אמצו חיית מחמד

כשיש עוד נפש חיה בבית, אתם לא באמת לבד אף פעם, והנפש הזו לא חייבת להיות בן אדם. מחקר שפורסם בשנת 2013 הראה שבני 60 ומעלה שגידלו בעלי חיים היו בעלי סיכוי של 36% פחות לחוש בדידות ביחס לאלו שלא גידלו חיות מחמד, כך שכדאי מאוד לשקול את הצעד הזה אם אתם חוששים שאתם מתחילים להיות בודדים. 

מתי נדרשת עזרה מקצועית לתחושת בדידות?

חשוב שלכל אורך הזמן שאתם לבד תבדקו האם אתם אכן חשים בודדים, ואם אינכם מצליחים להתמודד עם התחושה הזו בכל דרך שהוצעה עד עתה וזה משפיע על התפקוד היומיומי שלכם, מומלץ מאוד לגשת לעזרה מקצועית ולפסיכולוג שיסייע לכם לדבר על הבעיה ולהתמודד איתה. זה נכון גם במקרה שבו אתם פשוט חשים חוסר שמחה מהלבד ונאבקים במציאת הנאה בפעילויות שאתם אוהבים או שאהבתם לעסוק בהן פעם, או אם אתם חשים תחושת חוסר תקווה ומטרה. 
 

 

הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.

כתוב תגובה

תוכן התגובה:
הצג את כל התגובות (0)
הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.