print header

7 הרגלים שכדאי לאמץ כדי לממש את הפוטנציאל היצירתי שלך

אומרים שאי אפשר לכלוא את היצירתיות, אך המשפט הזה לא בדיוק נכון. היצירתיות בהחלט יכולה להיות כלואה בתוך ראשכם אם תבחרו בכך, כי בכל אחד מאיתנו יש כוח יצירתי, אך השאלה היא מה אנחנו עושים איתו. אם יש בכם דחף ליצור משהו חדש שלא היה בעולם לפני כן או לעשות דבר מה שירשים את כל מי שיראה, ישמע או יחווה אותו, זה סימן לכך שיש בכם דחף יצירתי, וכדי לממש אותו ואת הפוטנציאל שלכם, עליכם לאמץ 7 הרגלים שיסייעו להכניס אתכם לקצב ולחזק את "השריר היצירתי" שלכם. 
 

1. העסיקו את עצמכם בדברים בעלי משמעות

כמעט כל אדם בעולם מפחד מהמוות, מכיוון שהוא מסמל על הסוף של החיים שלנו, אך עליכם לשאול את עצמכם ממה אתם באמת מפחדים בהקשר של המוות. כשאתם עושים דבר מה שאלו את עצמכם – ״האם אני מפחד מהמוות מכיוון שמה שאני עושה עכשיו לא יקרה עוד או יגמר?״ אם התשובה היא ״לא״, יתכן שאתם לא מעסיקים את עצמכם בדבר בעל משמעות אמיתית עבורכם.
 
יצירתיות היא סגנון חיים שמעודד אותנו לצאת להרפתקה שבאמת שווה את החיים, ואם אפשר לעשות את מה שאנחנו אוהבים וגם להרוויח מזה כסף, הרי שיצאנו עם רווח מכל הצדדים. שאיפה שכזו אכן יכולה להפוך למציאות, אך היא דורשת הרבה עבודה קשה, מסירות, וגם קצת מזל, שמגיע בסופו של דבר רק למי שעושה את הדברים הנכונים ולא מוותר. אז עשו את מה שנותן לכם משמעות והתחייבו לבצע פעולות שמקדמות אתכם בתחום היצירתי שבחייכם.
הרגלים לשיפור היצירתיות: אישה מדביקה פתקים על לוח

2. הכינו לעצמכם גורמים מעוררים שיכניסו אתכם לשגרה ולקצב

הסופרת מאיה אנג׳לו הייתה נכנסת לחדר קטן בבית מלון כדי לכתוב שם מדי יום, הסופר ג׳ק קרואק נהג לגעת באדמה 9 פעמים לפני שהתיישב לכתוב, ויש עוד הרבה דוגמאות לאנשים יצירתיים שהיו להם מנהגים שונים ומשונים. גם אם זה נראה מוזר, מנהג ייחודי שנועד להכניס אתכם לשגרת וקצב היצירה הוא גורם מעורר יעיל מאוד. תוכלו לבחור כל דבר שתרצו – ריצה קלה, שיר או כל דבר אחר שתעשו לפני שתתיישבו ליצור – כל מנהג יסייע להכניס אתכם למצב הזרימה של היצירה.
 
חשבו על היום שלכם וכיצד הוא בנוי. מה הגורמים המעוררים שקיימים בו ושמסייעים ליצירה שלכם. האם יש לכם בכלל גורמים מעוררים שכאלה? אם אין, עליכם ליצור אותם לעצמכם. כמובן שהשגרה שלכם יכולה להשתנות מפעם לפעם בהתאם לנסיבות, אך הרעיון הוא שתהיה לכם דרך לשמור עליה קבועה ככל הניתן בעזרת פעולה אחת פשוטה – כזו שתהפוך את תחילת תהליך היצירה למעין טקס שמכניס אתכם למצב התודעתי שאתם רוצים להיות בו.

3. במקום לגלול בסמארטפון – חלמו בהקיץ

יש לכם רגע של הפסקה? במקום לשלוח את היד ישר לסמארטפון, מומלץ שתנהגו כמו פעם ופשוט תשבו עם המחשבות שלכם ותחלמו בהקיץ. בניגוד למה שאולי אמרו לכם בבית הספר, אין שום דבר רע בלחלום בהקיץ, ולמעשה זה חלק בלתי נפרד מהתהליך היצירתי, כי המוח שלכם צריך קצת זמן לנדוד במחשבות.
 
במחקר שנערך בנושא בשנת 2013 החוקרים אף הראו שחלימה בהקיץ מערבת את אותם תהליכים במוח שמתרחשים בעת הפעלת הדמיון והחשיבה היצירתית, והפעולה הזו היא למעשה מעין אינקובטור לרעיונות יצירתיים ופתרונות לבעיות מורכבות. זו ככל הנראה הסיבה לכך שהרבה מהרעיונות הגדולים שלנו מגיעים בזמן מקלחת, שם אנחנו פנויים לחלום בהקיץ בלי הסחות דעת.
הרגלים לשיפור היצירתיות: אישה כותבת על דף וחולמת בהקיץ

4. קבעו לכם ביומן חוויות חדשות

אנשים יצירתיים אוהבים להיחשף לחוויות חדשות, אך לא תמיד יש להם את המוכנות לצאת מאזור הנוחות שלהם ואכן לעסוק בדברים שהם לא מכירים. אם גם אצלכם זה ככה, זכרו שיש גבול לכמה שהשריר היצירתי שלכם יוכל לגדול ולהתחזק רק על ידי עיסוק ביצירה. עליכם לפתוח אופקים ולנסות לעשות דברים חדשים באופן קבוע – לפחות פעם בחודש או אפילו פעם בשבוע. הכי חשוב שלא תתנו לפחד למנוע זאת מכם, כי בנושא זה הוא יהיה האויב הנורא ביותר שלכם.
 
זו תוכל להיות פעילות או חוויה חדשה קטנה, כמו למשל להתחיל לעשות ריצה או סתם לדבר עם אדם זר. ברגע שתניעו את הכדור הזה, יהיה לכם קל להמשיך ולגלגל אותו, כי אתם תראו שבכל מקום וזמן יש הזדמנות לחוות משהו חדש. ככל שתצברו יותר חוויות חדשות הכוח היצירתי שלכם יגדל, וכך גם הרצון והמוטיבציה להוציא את היצירתיות שלכם לפועל. 

5. לימדו מהטובים מכם ולמדו את אלו שפחות טובים מכם

לא משנה באיזה תחום יצירתי אתם עוסקים, ככל הנראה אתם נמצאים היום ברמה מסוימת שהיא לא הכי גבוהה שיש, אך בהחלט לא הכי נמוכה. עדיין יש לכם מה ללמוד ולאן לשאוף, אך עשיתם דרך כדי להגיע למקום שבו אתם נמצאים היום, וככל הנראה היו בדרך הזו עליות ומורדות, אך אתם יודעים כיצד להתגבר על האתגרים שכבר צלחתם.
 
המשיכו ללמוד וחפשו מורים, מרצים או פשוט סרטונים ביוטיוב שיעזרו לכם לחדד את היצירתיות, הטכניקות ואופן החשיבה שלכם, ובה בעת, אם אתם רואים אנשים שמתקשים ושנמצאים בשלב שאתם כבר הייתם בו, אל תחששו להציע עזרה. לכל הפחות זה יעזור לכם להכיר אנשים חדשים, ולכל היותר יתכן שתמצאו עיסוק חדש שיעשיר אתכם, ייתן לכם מוטיבציה ויסייע לכם לחזק את השריר היצירתי.
הרגלים לשיפור היצירתיות: אישה מציירת

6. סמכו על האינטואיציה שלכם

תחושת בטן היא דבר אמיתי שאסור לכם להתעלם ממנו. האינטואיציה מגיעה עמוק מתוך התת מודע שלכם ונוצרת משילוב של חוויות החיים הקודמות שלכם והאינסטינקטים השיפוטיים שלכם בהווה. אם כולם אומרים לכם דבר אחד אך האינטואיציה שלכם אומרת אחרת, בדרך כלל יש לכך סיבה טובה. כשאתם מתמודדים עם החלטה קשה, נסו למצוא את כל המידע שאתם יכולים בנושא, וכך תוכלו להקשיב לתחושת הבטן שלכם ולסמוך עליה.
 
אנשים יצירתיים יודעים שלסמוך על האינטואיציה זה בעצם לסמוך על עצמך, ויותר מכך – על האני האמיתי ביותר שלך – וככל שאתה יותר נאמן לאותו אני אמיתי, כך אתה נמצא יותר בשליטה על דרך החיים שלך. זה מה שיעזור לכם להגיע למטרות ולהגשים את החלומות הפרועים ביותר שלכם.

7. למדו להסתכל מחדש על מכשולים

רבות מהיצירות הגדולות ביותר נבעו מקשיים שאומנים חוו במהלך חייהם. בין אם זה שיר נוגה על נושא עצוב או ציור שנוצר בתקופה קשה, אנחנו הקהל רואים בהם יצירה שמשקפת את האמת שבחיים. לכן גם כשאתם חווים אתגרים קשים, זכרו שהיצירתיות שלכם תסייע לכם להפוך אותם בסופו של דבר למשהו מיוחד ואולי אף חיובי. למעשה, יצירה היא לדעת רבים התרפיה הטובה ביותר לחוויות חיים קשות שאנחנו עוברים, ואתם יכולים להיות בטוחים שכל יצירה עצובה שמרגשת אתכם מגיעה מתוך כאב עמוק ואמיתי של מי שיצר אותה.
 
כל אחד חווה מכשולים וקשיים בחיים, והם לרוב דורשים מאיתנו לחשוב בצורה יצירתית כדי לפתור את הבעיות שנוצרים בעקבותיהם. בדרך כלל הקושי מגיע בתקופה שבה כבר האמנו שהעולם הוא מקום בטוח, ולפתע אנחנו מבינים אחרת, מה שעוזר לנו גם להסתכל על כל דבר אחר בצורה קצת שונה. עם נקודת מבט חדשה תוכלו ליצור דברים שלא הייתה לכם היכולת ליצור קודם לכן, ומסיבה זו אל תחששו מהמכשולים שיהיו בדרך – הם באמת הזדמנויות לצמיחה. על אף שזה יהיה קשה, אתם תצאו מהחוויות האלה אנשים חדשים ויצירתיים יותר.
 

 

הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
המשך עם: Google
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.

כתוב תגובה

תוכן התגובה:
הצג את כל התגובות (0)
הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
המשך עם: Google
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.