print header

10 אמיתות קשות שצריך לשמוע כדי להתפתח כבן אדם

האופי והתבונה שלנו הם כמו פסל שנחשף לאורך שנים בעזרת השחיקה של הזמן. האיכויות האלה מגיעות עם אובדן, כישלונות והצלחות, אחרי חיפושים בכיוונים שונים למציאת הדרך הנכונה עבורנו. אם היה מסלול אחד וידוע לצמיחה אישית כולם כבר היו עליו, אך ההתקדמות שלכם תלויה בחוויות העבר שצברתם ובדרך שבה יצאתם מהן. חלק מהסיפורים הכי טובים שלנו מגיעים מאתגרים שהתגברנו עליהם, והצמיחה שלנו מהם אמנם מגיעה עם כאבים, אך גם עם תשבחות. במקום ללמוד את זה בדרך הקשה, אתם יכולים כבר היום לגלות כיצד להסתכל על אותם אתגרים בצורה אחרת. המציאות היא קשה, ועומדים בפניכם עוד הרבה מהמורות, מכשולים ושיעורים, אך אם תהיו מודעים ל-10 האמיתות הבאות, תוכלו לוודא שתמיד תישארו במסלול הנכון.
 

1. הצעד הראשון קדימה אף פעם לא קל

התחלה היא דבר טוב, אך גם קשה, והצעדים הראשונים הם אלה שיעזרו לנו לסלול את הדרך שתוביל אותנו למקום טוב יותר. היו חזקים והאמינו בכם ובדרככם – זה יהיה שווה בסוף. "הנס" שתמיד יקרה לכם הוא לא שתגיעו למחוז חפצכם, אלא שתזכו בנחישות ובאומץ להתחיל ללכת אליו, ותלמדו לעשות זאת שוב ושוב, יום אחרי יום. זכרו שגם לאנשים החזקים ביותר שאתם מכירים יכול להיות פיק ברכיים, אך בעוד שהרגליים שלהם רועדות, הם מכריחים את עצמם לקחת נשימה ועוד צעד קדימה - הם לא נותנים לזה לשתק אותם.
אמיתות קשור שחשוב לשמוע כדי להתפתח: איש הולך על חבל בין שני צוקים

2. התקדמות היא כמעט תמיד איטית ולא פשוטה

החיים הם לא קלים וההתקדמות שלכם תגיע בהדרגה ולא בבת אחת. עליכם קודם כל לוודא שההרגלים היומיומיים שלכם תורמים להישגים שאתם מתכננים לעצמכם לטווח הקצר, מה שיסייע לכם להתמיד גם בהרגלים לטווח הארוך. לדוגמה, צאו כל יום לריצה קלה, ומדי יום נסו להגיע קצת יותר רחוק ממה שרצתם ביום הקודם. בכל יום למעשה תהיה לכם מטרה קטנה חדשה, שתסייע לכם להגיע בסופו של דבר למטרה גדולה, ובמהרה תרוצו פי שתיים ושלוש יותר מהמרחק שבו התחלתם. 
 
זה מתקשר לכל תחום אחר בחיים, כשנחישות היא מה שנדרש כדי להתמיד ולהצליח. אנשים מוצלחים מסרבים לוותר על מה שחשוב להם, ואפילו אם הם אוחזים בצוק ביד אחת בלבד ונאבקים כדי לא ליפול, הם לא ישחררו אותה. הם מבינים שככל שהם יחזיקו מעמד יותר זמן, כך יש יותר סיכוי שמשהו יקרה לטובתם, ואכן לעיתים קרובות צמיחה אישית מגיעה דווקא אחרי שאנחנו מתגברים על קושי, ובכך מוכיחים לעצמנו שביכולתנו לצלוח קשיים נוספים.

3. תמיד תהיה לכם פחות שליטה ממה שתרצו

הדבר היחידי שבו אתם באמת שולטים בחיים זה בדרך שבה אתם מגיבים למה שלא בשליטתכם, ויש לא מעט דברים שכאלה. ככל שתסתגלו למציאות כך מצב הרוח הטוב שלכם יהיה מרומם עוד יותר, וגם תצליחו לחזור לעמוד על הרגליים מהר יותר ממצבי רוח רעים. זה יסייע לכם לחיות באושר, עם תחושת סיפוק ובמצב שמסייע לכם לקבל את כל מה שקורה, ולחיות כאן ועכשיו.
 
זה מצריך לנסות לנתח מחדש מצבים שאולי היינו רואים אחרת. לדוגמה, אם קיבלתם דחייה מאדם מסוים זה יכול להיות דבר טוב, מכיוון שזה מסמל שלא הייתם צריכים להיות איתו או בסביבתו מלכתחילה – הוא סייע להפנות אתכם לכיוון אחר שמתאים לכם יותר. לא צריך לשלוט בכל דבר בחיים, כי זה לא מה שיוביל אתכם לאושר ולהצלחה. עליכם פשוט לשחרר, להבחין לאן החיים מכוונים אתכם, ולצאת לדרך שלכם. הדברים שאתם לא יכולים לשנות הם אלה שיכולים לשנות אתכם.

4. אי אפשר להימנע מסיכון מבלי להימנע מהחיים

החיים הם דבר מסוכן, ואי אפשר לזכות באושר בלי לקחת סיכון. לכולם יש ספקות לפעמים, וזה בסדר, אך אתם לא צריכים לחשוש מפני טעויות או כישלונות. הדבר שכן צריך להטריד אתכם זה ויתור, או אפילו חוסר הנכונות להתחיל בצעד הראשון (כפי שכבר ציינו בסעיף הראשון). תדאגו יותר בנוגע לחיים שאתם מפספסים והאושר שאתם מוותרים עליו – זה מה שיקרה אם תישארו רק באזור הנוחות שלכם. תנו לעצמכם רשות להיות חלק מאלה שעשו דברים אחרת ממה שאחרים נוהגים; אלה שעשו טעויות, אלה שקמו בחזרה על הרגליים ואלה שצמחו, התחזקו ובסוף באמת הצליחו.
אמיתות קשור שחשוב לשמוע כדי להתפתח: איש קופץ בין שני צוקים

5. הבעיות הכי גדולות שלכם הן בדרך כלל רק בראש

המוח הוא שדה הקרב שבו כל הבעיות שלכם מתחוללות. הוא המקום שבו חלק מהחששות שלכם מתממשים, על אף שמעולם לא קרו באמת, אך שם אתם גם יכולים לחוות את האני הטוב ביותר שלכם. הכול תלוי בכם; האם תיפלו קורבן למחשבותיכם, או שתתעלו עליהן ותשלטו בהן. הצמיחה האישית שלכם תגיע רק אחרי קבלה של המצב הנוכחי, ותמשיך ביצירת תוכנית פעולה ליציאה ממנו.
 
דור אחרי דור בני האדם הוכיחו שכולנו מסוגלים לעשות דברים גדולים והכל מתחיל באמונה עצמית. כשתבטחו בעצמכם בלי ספקות תגלו את הכוח הנסתר שקיים בכם. אתם פשוט תלמדו להתפתח ולצמוח במקום שבו אתם כבר נמצאים, וכך תבינו כיצד לצאת ממנו. האבנים שבעבר נתקלתם בהן עם הבהונות יהפכו להיות האבנים שתדלגו עליהן כדי להגיע למחוז חפצכם.

6. אי אפשר לקנות אושר לטווח ארוך, אך אפשר להרוויח אותו

אם אתם מעדיפים להיות מוקפים בחפצים יפים בעלי חשיבות מועטה, תצטרכו לתחזק את האושר שלכם לעיתים קרובות ובמחיר יקר. במקום, אנחנו ממליצים לכם להפסיק להתרכז בדברים שאתם יכולים לגעת בהם ולנסות לגעת דווקא בנפש שלכם. לכולנו יש שיגעון או תשוקה מסוימים שבוערים בנו ומחפשים דרך לצאת אל העולם, וזה מה שגורם לנו להרגיש חיים. אתם חייבים לאפשר להם לצאת החוצה, ולא, הסיכויים שלכם להצלחה הם זעירים.
 
אל תקריבו לחלוטין את החיים שלכם לפרנסתכם רק כדי שתוכלו להמשיך לצרוך "ביסים קטנים" של אושר רגעי. התרכזו במה שהכסף שלכם לא יכול לקנות, העריכו את האנשים שאתם אוהבים, תנו ליצירה שלכם חופש ואפשרו ללב ולמוח שלכם לעבוד בצוות. כך תוכלו להסתכל אחורה על החיים שלכם ולחייך, כי יהיה על מה.

7. לא כולם יספקו לכם תמיכה כמו שאתם מצפים

אם אתם נעלבים באופן קבוע מהערות או ביקורות, אתם תמשיכו להיפגע כל החיים. אחד הדברים המשחררים ביותר זה להבין שאתם לא חייבים להסכים עם כל אחד, שלא כל אחד חייב להסכים איתכם, שלכולנו יש דעות משלנו ושזה בסדר. אתם לא צריכים לעמוד בציפיות של אף אחד אחר פרט לאלו שלכם.
 
לוקח זמן ללמוד איך לא לשפוט את עצמנו מול ביקורת של אדם אחר, אך ברגע שתצליחו, אתם בהחלט תהיו חופשיים משלשלת כבדה שכובלת אתכם למי שאתם לא רוצים להיות. כולנו הגענו לכאן כדי לגלות את חיינו שלנו, ולא נהיה מאושרים או מוצלחים אם ניכנע לרעיונות של אחרים. זכרו שלקיחת צעד אחורה מכל מה שמאיים על שלוות הנפש, הערכים ותחושת הערך העצמי שלכם הוא למעשה צעד קדימה לכיוון הנכון.
אמיתות קשור שחשוב לשמוע כדי להתפתח: איש עוזר לחבר לטפס על הר

8. יש אנשים שאתם פשוט לא צריכים בחיים

הפנים האמיתיות של החברים שלכם יחשפו ברגעים הכי קשים, בהם אתם תראו למי באמת אכפת מכם ומי סתם נשאר חברכם מתוך אינטרס אישי. זכרו מי עזר לכם באמת, מי היה סביבכם ומי דאג לכם, וזכרו גם להכיר לו תודה, מכיוון שהוא איפשר לכם לצמוח ולעבור את האתגר הזה בהצלחה. אם לא הרגשתם שיש מי שאוהב אתכם עד לאותו רגע, האנשים האלה יוכיחו לכם שבהחלט יש מי שחושב עליכם. מי שלא היה שם יסתדר גם בלעדיכם, ובעתיד גם אתם לא תרגישו כל כך בחסרונו.

9. אי אפשר לחוות אושר ללא קצת עצב

הדרך היחידה להיות מאושר באמת היא להיפתח באופן מוחלט, וזה כולל גם לחוויות שליליות ולתחושת עצב – להכיר בהן ולאמץ אותן. לכל דבר בחיים יש שני צדדים, וגם בכל הנוגע לרגשות אי אפשר להימנע מכמה זוגות; לעיתים תחוו עונג ולעיתים כאב, לעיתים תצעקו מאושר ולעיתים תבכו מצער, לעיתים תהיו בטוחים בעצמכם וביכולותיכם ולעיתים תאבדו תקווה.
 
אין מטבע חד צדדי שבעזרתו אפשר לקנות רק תחושה חיובית ללא שלילית. אז יהיו רגעים שבהם תהיו שמחים ויהיו רגעים שבהם תהיו עצובים – זה לא אומר שאתם לא מאושרים. החיים הם מורכבים, וגם האושר הוא מורכב, אך הוא לא תלוי במצב הרוח שלכם. הוא שם, גם כשהכאב מסתיר אותו, ומחכה לכם ברגע שתתגברו על הקושי שאתם חווים.

10. מה שקרה קרה - החיים ממשיכים

לפעמים דברים משתבשים יותר ממה שחשבנו  ונראה לנו שנתקענו בתוך בוץ שלא נוכל לצאת ממנו לעולם. ברגעים שכאלה אנחנו בטוחים שהשמש תפסיק לזרוח ושנשארנו עם משא רגשי עצום שיכביד עלינו לנצח, אך זכרו שבסוף השמים תמיד מתבהרים, השמש יוצאת ולפעמים היא אף מלווה גם בקשת בענן. אם לא תצליחו להישאר חיוביים, לא תוכלו להרים את הראש לשמים כדי ליהנות מכך והעולם שלכם ימשיך להיות אפור ועצוב.
 
לכן אחרי כל "סערה" שמכה בחייכם הזכירו לעצמכם שהיא עברה וגם אם היא השאירה אתכם חלשים במידת מה, השמש תחזק אתכם ותאפשר לכם לצמוח ולגדול – כמו צמח צעיר שעוד יש לו זמן רב לפני שהוא יפרח. עד אז צריך להמשיך לשאוף למעלה ולא לתת לעבר לעצור בעדנו. הוא כבר קרה, הוא לא ניתן לשינוי, והיום הוא יום חדש.

 

הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.

כתוב תגובה

תוכן התגובה:
הצג את כל התגובות (0)
הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.