print header

9 שיעורים מתוך קורס האושר של אוניברסיטת ייל

בימינו אין אחד שלא שואף להיות מאושר, אך נראה שהאושר הפך למצרך נדיר שקשה להבין איפה למצוא ואיך להשיג אותו. האמת היא שהאושר הוא לא דבר שצריך לחפש בחוץ, אלא בפנים, אך כן צריך ללמוד כיצד לגרום לו לצוף לפני השטח ולהעלים תחושות ומחשבות שליליות שפוגמות בו. בשל כך נפתח בעבר קורס אינטרנטי מיוחד של אוניברסיטת ייל, בו מלמדת ד"ר לורי סנטוס כיצד להיות מאושר ב-9 שיעורים שמתפרשים על פני 10 שבועות. הקורס מלמד את הסטודנטים כיצד לחווט מחדש את המוח שלהם כדי להיות מאושרים, ואף ניתנים להם במסגרתו שיעורי בית; היום אתם תקבלו גרסה מקוצרת של הקורס, יחד עם כמה תרגילים שתוכלו להתחיל לבצע כבר עכשיו – כל זאת כדי שתלמדו כיצד לגרום למוח שלכם להיות מאושר, אסיר תודה, רגוע ובריא יותר.
 
איך להיות מאושרים על פי קורס האושר של אוניברסיטת ייל: סטודנט שמח בבגדי סיום לימודים

1. שכחו את מה שאתם חושבים שיהפוך אתכם למאושרים

בין שמדובר בעבודה טובה, הרבה כסף, יופי כובש או אפילו בן או בת זוג מושלמים – כל אלו לא יגרמו לכם להיות מאושרים. למעשה, כל דבר שביכולתכם לחשוב עליו ולהרהר על רצונותיכם לגביו לא יעניק לכם אושר בטווח הארוך, זאת משום שמדובר במשהו שאתם רוצים כעת, אך אחרי שתשיגו אותו תפוג תחושת הרצון, ויחד איתה גם האושר לגביו.
 
דוגמה ברורה לכך ניתן לראות ברמת האושר של זוגות נשואים – אמנם בשלב ירח הדבש הם אכן מאושרים יותר, אך לאחר זמן מה רמת האושר שלהם חוזרת לזו שהייתה עוד לפני שהתחתנו. על כן זכרו שכל דבר שאתם רוצים להשיג, לרכוש או לקבל וחושבים שיהפוך אתכם למאושרים יותר, ככל הנראה לא יעשה זאת ביעילות למשך זמן ארוך.

2. המוח שלכם עושה תכסיסים כדי שלא תרגישו מסופקים אף פעם

כמעט לכל אחד מאיתנו יש נטייה להסתגלות הדונית – תהליך שמתרחש במוחנו ללא שליטתנו ושבגללו אנחנו מתרגלים לדברים הטובים או הרעים שקורים בחיינו, ותקופה מסוימת אחרי שהם מתרחשים רמת האושר שלנו חוזרת לקדמותה. בהקשר זה, אחרי שהשגנו דבר מה והתרגלנו אליו, אנחנו נרצה להשיג דברים גדולים וטובים יותר ממנו כדי להגביר את רמת האושר שלנו.
 
חשבו למשל על הפעם הקודמת שבה קיבלתם העלאה בשכר או שקניתם נעליים חדשות – כמה זמן לקח עד שכבר הפסקתם להרגיש מרוצים ממה שהשגתם? לפי סוניה ליובומירסקי, מחברת הספר "האיך של האושר", אנחנו לא רק מתרגלים לכך שאנחנו מרוויחים יותר כסף, אלא כשאנחנו מקבלים העלאה זה רק גורם לנו לרצות לקבל יותר, לא משנה בכמה העלו את המשכורת שלנו.
איך להיות מאושרים על פי קורס האושר של אוניברסיטת ייל: מדרגות של מטבעות

3. השוואות לאחרים ואמצעי התקשורת השונים לא עוזרים לכם

ד"ר לורי סנטוס שמעבירה את קורס האושר של ייל מסבירה על מאפיין מסוים שקיים במוחנו – המחשבות שבו מתעצבות על פי נקודות התייחסות. במילים אחרות, אנחנו משווים את עצמנו לאחרים ללא הרף, וזה משפיע על מצב הרוח שלנו ואף על פעולותינו. במחקר שנערך בשנת 2011 למשל על ידי פיטר קוהן, פרופסור לכלכלה מארה"ב, נמצא שאלו שחיים בשכנות לאדם שרכש רכב חדש, הם בעלי סיכוי כפול לקנות רכב חדש בעצמם מאשר אלו שלא.
 
פרט לשכנים ולחברים שלנו, גם אמצעי התקשורת השונים משפיעים עלינו; סרטי הקולנוע או סדרות הטלוויזיה שאנחנו רואים והמגזינים שאנחנו קוראים משפיעים על נקודת המבט שלנו בנוגע לעצמנו, וכיום אנחנו מתמודדים גם עם הרשתות החברתיות, שהופכות את כולנו לשכנים אחד של השני. לא מפתיע לגלות שבמחקר שנערך בשנת 2014 נמצא כי ככל שאנחנו משתמשים יותר בפייסבוק, כך ההערכה העצמית שלנו נמוכה יותר, משמע הרשת החברתית מונעת מאיתנו את האפשרות להיות מאושרים. 

4. במקום לקנות דברים חדשים, השקיעו כסף בחוויות חדשות

בניגוד לדברים חומריים, המוח שלנו לא מתרגל לחוויות. משום שהן זמניות ומתרחשות בפרק זמן מוגבל, למוח שלנו אין זמן להתרגל אליהן והן נשארות בזיכרון שלנו ומעלות בנו תחושת אושר גם אחרי שהן מסתיימות. גם הציפייה לחוויה מחזקת את תחושת האושר שלנו, וככל שתחוו יותר דברים מהנים, ישנה גם פחות סבירות שתשוו את עצמכם לאחרים – אתם פשוט תיהנו מהחיים שלכם.
איך להיות מאושרים על פי קורס האושר של אוניברסיטת ייל: אנשים צונחים

5. אפשר להימנע מהסתגלות הדונית על ידי הכרת תודה

בזמן חוויה מיוחדת או אחריה, התענגו עליה, נסו לרגע להסתכל על עצמכם מנקודת מבט אובייקטיבית ואמרו תודה על מה שאתם זוכים לעשות. זה ימנע מהמחשבות שלכם לנדוד לרצונות אחרים ויגביר את המעורבות שלכם בהווה ובמציאות שאתם חיים. אחרי שהחוויה מסתיימת, ניתן להתענג עליה בשלל דרכים כמו הצגת תמונות או העברת סיפור מהחוויה לחברים.
 
גם הכרת תודה יכולה להגביר את האושר שלכם. מספיק להודות על דברים פשוטים שיש בחייכם כדי להפעיל חלקים במוח שאחראיים על שחרור דופמין. המוליך העצבי הזה מפחית דיכאון, משפר את איכות השינה ואת רמות האנרגיה ואפילו מסייע למנוע מחלות לב, כך שמנהג של אמירת תודה על מה שיש לכם יכול אפילו לשמור עליכם בריאים יותר.

6. גלו את נקודות החוזק שלכם והשתמשו בהן מדי יום

לפי החוקרים כריסט פטרסון ומרטין סליגמן, יש לכל אחד מאיתנו מכלול מסוים של כמה מבין 24 נקודות חוזק, וכשאנחנו פועלים על פיהן ובאמצעותן באופן יומיומי, אנו חווים לאורך זמן פחות תסמינים של דיכאון. נקודות החוזק מתחלקות ל-6 קטגוריות, ואם תמצאו את הנקודות  שלכם ותדעו כיצד להשתמש בהן, תוכלו לגלות מה עליכם לעשות באופן יומיומי כדי להיות מאושרים יותר:

1. חכמה ותבונה: יצירתיות, סקרנות, יכולת שיפוט, אהבה ללמידה ונקודת מבט ייחודית.

2. עוז רוח: אומץ, יכולת התמדה, כנות והתלהבות.

3. אנושיות: אהבה, אדיבות ואינטליגנציה חברתית.

4. צדק: עבודת צוות, הוגנות ומנהיגות.

5. מתינות: חמלה, צניעות, זהירות ושליטה עצמית.

6. התעלות: הערכת יופי ומצוינות, הכרת תודה, תקווה, הומור ורוחניות.

איך להיות מאושרים על פי קורס האושר של אוניברסיטת ייל: איש מצוברח עומד מול לוח שעליו מצויירים לו שרירים

7. עליכם לרצות דברים טובים יותר

לאנשים מאושרים יש באופן כללי מוטיבציה גבוהה יותר לעשות דברים טובים לאחרים, ויש להם גם קשרים חברתיים חזקים יותר. עשיית מעשים טובים היא דרך פשוטה ומהירה להפוך למאושרים, וזה לא משנה מאיזו מדינה או תרבות הגעתם – זה נכון לגבי כולם. 
 
הקשרים החברתיים שלנו חשובים אף הם, כשבמחקרים נמצא כי אנשים מאושרים יותר מבלים זמן רב יותר עם אנשים אחרים ויש להם הרבה יותר קשרים חברתיים מאשר לאנשים שאינם מאושרים. נמצא אפילו ששיחה עם אדם זר ברחוב יכולה להגביר את מצב הרוח שלנו, וככל שאתם יותר חברתיים, כך אתם פחות פגיעים למצבים מלחיצים בחיים.

8. העדיפו זמן על פני כסף

אומרים שזמן שווה כסף, אך זה לא נכון באופן שבו מוחנו רואה את שני הגורמים האלה. אף על פי שנראה כי רובנו מעדיפים כסף על פני זמן, להעדפת זמן יש השפעה הרבה יותר חזקה על רמת האושר שלנו. זה הגיוני כשאתם חושבים על זה – ככל שיש לכם יותר זמן פנוי, כך אתם יכולים לעסוק בפעילויות שמשמעותיות עבורכם, ושגם מסבות לכם יותר הנאה ורוגע. לעומת זאת אם יהיה לכם הרבה כסף ויהיה חסר לכם זמן, לא תהיה לכם אפשרות ליהנות מכל הפירות של העבודה הקשה שלכם ואתם רק תמשיכו לעבוד קשה בשביל יותר בשביל להרוויח הון, ללא זמן פנוי.
איך להיות מאושרים על פי קורס האושר של אוניברסיטת ייל: בובת לגו נראית לחוצה, יושבת מול שולחן עם מחשב

9. ערכו שינויים בסגנון החיים שלכם

לפעמים מחשבות יכולות לגרום לנו להרגיש רע, וב-47% מהזמן שלנו מוחנו מוטרד מהן. למעשה, המוח שלנו מחווט לעשות זאת בכל זמן שבו הוא נח. העיסוק המומלץ ביותר למניעת נדידת מחשבות הוא מדיטציית מיינדפולנסכשאפילו המדע המודרני אישר את היתרונות הפוטנציאלים שלה, הכוללים הגברת כמות החומר האפור במוח, הפחתת לחץ דם ושיפור רמות האנרגיה, איכות השינה ומצב הרוח. 
 
בנוסף למדיטציה, ד"ר סנטוס ממליצה על כושר גופני, שמציע לא מעט יתרונות בריאותיים כפי שאתם בוודאי יודעים. יתרונות נפשיים של כושר גופני כוללים בין השאר את יכולתו לעזור להתגבר על דיכאון כשעושים ספורט 3 פעמים בשבוע, ויחד איתו נדרשת גם שינה מספקת. שינה של 7-9 שעות מדי לילה היא חשובה עבור התפקוד הקוגניטיבי של מוחנו, ושינה של 5 שעות בלבד או פחות עלולה להוביל למצבי רוח שמשתנים בצורה קיצונית לאורך היום.

שיעורי בית לאלו שרוצים להיות מאושרים

צבירת ידע בנוגע לנושא זה היא רק חצי מהעבודה, וכמו בכל קורס אוניברסיטאי, יש להשקיע גם בשיעורי בית ובמטלות כדי לשנן ולהפנים את החומר. לפניכם 5 משימות שניתנות כשיעורי בית לקורס האושר המקוצר שעברתם, ואם תבצעו אותן ותתמידו בהן באופן קבוע, אתם תיווכחו לגלות שאכן תהיו מאושרים יותר עם הזמן.

1. צמצמו את זמן השימוש שלכם ברשתות חברתיות, ובמיוחד הפסיקו לעקוב אחרי חייהם של אנשים מפורסמים וראוותניים, זאת על מנת שלא תשוו את עצמכם אליהם, אפילו לא באופן שאינו מודע. 

2. בכל לילה כשאתם נכנסים למיטה כדי ללכת לישון, חשבו על 5 דברים שקרו לכם במהלך היום ושאתם מודים עליהם. תוכלו אפילו להפוך את המנהג הזה ליעיל יותר אם תכתבו אותם בכל יום ביומן.

3. מצאו את נקודות החוזק שלכם וחפשו דרכים להשתמש בהן בכל יום – בין שבקרב חבריכם, משפחתכם, מקום עבודתכם או אפילו לבד עם עצמכם.

4. במהלך השבוע הקרוב, עשו לפחות מעשה טוב אחד – עזרו לחבר לסיים מטלה מסוימת, קנו לעמית לעבודה קפה או התנדבו בעמותה כזו או אחרת. 

5. צרו קשר חברתי חדש מסוים – תוכלו פשוט לדבר עם אדם זר במהלך נסיעה בתחבורה ציבורית, לשאול עמית לעבודה בנוגע ליומו או לדבר עם המלצר שבבית הקפה האהוב עליכם – התוצאה הטובה ביותר תהיה אם השיחות האלה יובילו אתכם ליצירת קשר חברתי חדש ומשמעותי.

להכרת דרכים נוספות להגעה אל האושר ולמימוש עצמי לחצו כאן

הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
המשך עם: Google
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.

כתוב תגובה

תוכן התגובה:
הצג את כל התגובות (0)
הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
המשך עם: Google
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.