print header

8 הרגלים של אנשים שמצליחים להשיג את מטרותיהם

כולנו יודעים שהחיים לא תמיד מתנהלים כפי שהיינו מצפים מהם, ולא פעם צריך להסתגל למצב מסוים ולחיות עמו בשלום. עם זאת, פעמים רבות היכולת להשיג את מה שאנחנו מעוניינים בו תלויה בשאלה עד כמה נצליח להשפיע על אחרים, לנהל משא ומתן טוב ולנהוג בצורה שתאפשר לנו לצבור יותר ממה שיש לנו כעת. עורכי דין, מאמנים אישיים ומומחים לתקשורת ניצבים בפני האתגרים הללו מדי יום, וכעת הם חושפים את ההרגלים שלדעתם משותפים לאנשים שמומחים בלהשיג את מטרותיהם. אלה הם 8 ההרגלים שלדעת מקצוענים יעזרו גם לכם להגשים את השאיפות שלכם.
 
 
 

1. הגדירו את הבקשה שלכם בבירור

במחשבה ראשונה נראה שזו עצה מובנת מאליה, אולם המומחים מציינים כי מדובר במכשול הגדול ביותר בדרך להשגת המטרות. פעמים רבות אנשים שרוצים דבר מה לא מנסחים את הבקשה שלהם בבירור, או אפילו נמנעים מלנסח אותה כלל. קלי נייט, עורכת דין בעלת משרד בשיקאגו, מציינת כי "עליכם להזכיר לעצמכם שהאנשים שסביבכם אינם קוראי מחשבות, והם כל כך שקועים בעצמם עד שצרכי האחר מקבלים אצלם עדיפות אחרונה."
 
התנהלות יעילה בעת משא ומתן היא חלק בלתי נפרד מהאחריות של נייט כעורכת דין, והתרגול היומיומי הוא זה שמאפשר לה להרגיש בנוח כשהיא מגדירה מה היא מעוניינת להשיג עבור לקוחותיה. היא מוסיפה שבשעה שאנו צריכים ביטחון עצמי רב כדי לדאוג לצרכים שלנו, אם נתנסה בכך שוב ושוב, עם הזמן זה יהפוך לטבע שני שלנו. לפני כל פגישה נייט מסמנת לעצמה את מטרתה העיקרית, מה שלדעתה עוזר לא רק לצד המבקש בעת המשא והמתן, אלא גם למי שאמור לאשר את הבקשה. "כאשר הדברים אינם ברורים, בעיקר לכם, אחרים עלולים להתבלבל ולכן פחות סביר שייענו לבקשה בחיוב. נקודות תמציתיות וברורות יעזרו להם להבין מה נדרש מהם, ויקלו עליהם להסכים." 
 

2. תרגלו חשיבה חיובית לגבי עצמכם

הרגע שבו אתם מפתחים ספק או חשש ביכולות שלכם, הוא הרגע בו אתם נמצאים צעד אחד קרוב יותר אל הכישלון. אפילו אם מה שאתם רוצים נמצא בהישג ידכם, המחשבה שאתם לא מספיק טובים או מוכשרים תמנע מכם להשיג את המטרה שלכם ואף להבחין עד כמה היא קרובה אליכם. אנשים שמשיגים את מה שהם רוצים יודעים להגדיר בבירור את מה שהם אוהבים, מכבדים ומעריכים בעצמם, ואת ההתמקדות בחסרונות שלהם הם מחליפים בדעה מגובשת לגבי המידות והערכים שיש לאחרים ושהיו רוצים לאמץ. במקום לכעוס על כך שחסרים לכם כלים מסוימים כדי להשיג את מה שאתם רוצים, נסו לחשוב מה תוכלו לעשות עם מה שכבר יש לכם וכיצד תוכלו להשיג את מה שנדרש לכם. 

3. עזרו לאחרים לחשוב על הרעיון שלכם

אם אתם יודעים שעליכם לשכנע אדם שידוע בסרבנותו, פעמים רבות עדיף לפתוח בדיון שבמהלכו תנסו "לדחוף" אותו בעדינות לכיוון הרעיון. "כאשר אתם מעלים רעיון חדש בפני אדם מסוים, התגובה הראשונית שלו עלולה להיות מגננתית," מסביר היזם דייב קרפן. "עם זאת, אם תעזרו לאנשים כאלה להיות אלה שחשבו על הרעיון מלכתחילה, זה כבר יהפוך להיות משהו שהם עצמם רוצים לעשות." מדובר במצב בו הדבר שחשוב לכם הוא לא קבלת הקרדיט, אלא התוצר עצמו, והדרך להגיע לתוצאה הרצויה היא לרמוז על הרעיון כחלק מדיון שכולל שאלות וחלופות. משפטים כמו "מה אתה חושב על זה?" או "איך היית פותר את זה?" יאפשרו לצד השני להרגיש שהפיתרון מצוי בהישג ידו.  
 

4. חשבו היטב על המילים בהן אתם משתמשים

בשעה שחלק מהאנשים מתקשים לבקש את מה שהם רוצים, אחרים עלולים להתקשות לשמור על רוגע וסבלנות במצבים בהם הם רואים שהמטרה שלהם עלולה שלא לצאת לפועל. "תקשורת בריאה היא דבר שחשוב בכל שיחה, וכאשר אתם רוצים שאחרים יקשיבו להצעות שלכם הכרחי להימנע משימוש במילים שיהפכו אותם למגננתיים," מציינת ד"ר אמה ספלה, פסיכולוגית מאוניברסיטת סטנפורד.
 
דרך יעילה לעשות זאת היא להחליף את המילה "אתה" במילים "אני" ו"אנחנו". במקום לומר למשל "אתה צריך להיצמד למטלות הללו," אמרו "הייתי רוצה לשנות את האופן שבו אנו מחלקים מטלות". המשפט הראשון נראה כמו מתקפה אישית, ואילו השני מציע פתרון ששני אנשים שותפים בו. דרך נוספת שספלה ממליצה עליה היא ללמוד להתנסח בצורה נייטרלית שמתארת את המצב, במקום להאשים את אלו שאחראיים עליו. החליפו את "הפרויקט לא יסתיים בזמן בגלל שלא אישרת את המצגת", ב"הפרויקט אמור להסתיים מחר, נראה שאנחנו לא מספיקים לעמוד בלוח הזמנים ואני מקווה שנמצא דרך לחלק את העומס בצורה הוגנת." 
 

5. הפסיקו להמתין לרגע הנכון

פעמים רבות אנו לא מצליחים להשיג את מבוקשנו בעקבות תנאים שאינם בשליטתנו, אבל בחלק לא מבוטל מהמקרים מדובר בתוצר של חוסר החלטיות או רצון לפעול. ייתכן שקיימת יותר מדרך אחת להגיע אל המקום בו אתם רוצים להיות, בין שמדובר בתפקיד בעבודה ובין שמדובר במטרה שקשורה למערכת היחסים הזוגית שלכם, והסיבה לחוסר ההצלחה היא שכנראה לא חיפשתם את הדרכים הללו, או שחיכיתם לתנאים טובים יותר כדי להתמודד עם המצב. הסופר המפורסם אלוין ברוקס וויט אמר פעם: "סופר שממתין לתנאים המושלמים לכתיבה ימות לפני שיכתוב ולו מילה אחת על הנייר," והדבר נכון לגבי כל מטרה שניצבת בפניכם. במקום לחכות שהתנאים שסביבכם ישתנו, נסו לראות מה אתם יכולים לעשות במצב הנוכחי כדי לקדם את עצמכם ולו במעט. 
 

6. התחילו להקשיב באופן פעיל

ממצאי מחקרים מאוניברסיטת מינסוטה העלו שגם כשאנו מקשיבים למידע שמועבר אלינו, אנחנו שוכחים עד שליש ממה ששמענו תוך 8 שעות, ו-75% מהמידע כולו תוך חודשיים. קרפן מציין שאנשים רבים חושבים שהם מקשיבים, אבל למען האמת הם רק מחכים לתורם לדבר. "במקרה כזה ייתכן מאוד שתפספסו מידע חשוב שיכול לעזור לכם לקדם את הרעיון שלכם, כגון שאלות או ספקות שיש לאדם שמדבר באותו הרגע. לו הייתם מקשיבים בדריכות, הייתם יכולים להפיג את החששות בזמן אמת." כדי לעשות זאת, קרפן מייעץ להניח בצד את הסמארטפון ולהתרכז בפניו של האדם שמדבר מבלי לחפש אחר הסחות דעת מסביב. כמו כן, השתדלו לסכם בעל פה את דבריו כל כמה דקות, כך שלכם יהיה ברור מה הוא אמר, ושהוא יבין שאתם אכן מקשיבים לו. 
 

7. בקשו עזרה

לא מעט אנשים חוששים לבקש סיוע מאחרים במחשבה שזה יגרום להם להיראות פחות חכמים או עצמאיים, למרות שזה לחלוטין לא המצב. "היכולת להתוודות בכך שאתם זקוקים לעזרה לא הופכת אתכם לחלשים, אלא לכל היותר לאנושיים," אומרת היזמית ארין בריד, שהפכה לאחרונה לבעלת מגזין משל עצמה. השקת המגזין הייתה מבחינתה בגדר חלום, והיא הייתה זקוקה למימון כספי כדי להוציא אותו לפועל. לאחר שהבינה זאת, היא החליטה להשתמש בפלטפורמה למימון המונים, באמצעותה שיתפה אחרים ברעיון שלה וביקשה את תמיכתם. למרבה ההפתעה, 98% מאלו שתרמו לפיתוח המגזין כלל לא הכירו אותה באופן אישי. 
 

8. הקפידו לשמור על קשר עם האנשים שסביבכם

המאמנת האישית לורן זנדר, שעבדה עם חברות מובילות כמו הניו יורק טיימס, מבקשת להזכיר לכולנו שאדם יכול להיות חכם וחרוץ במיוחד, אבל אם הוא עובד לבד ולא מכיר את עמיתיו לעבודה או את ההנהלה הבכירה, איש מהם לא יעזור לו לדחוף קדימה את הרעיון הבא שלו. "אנשים פועלים על בסיס אמון, ולכן הם יעזרו לאלה שהם מכירים, גם אם הרעיון שלהם פחות טוב מאשר הרעיון שלכם." הדרך הטובה ביותר לעשות זאת לדעת זנדר, היא לגלות סקרנות כלפי האנשים הסובבים אתכם: שאלו אותם היכן הם גרים, מה הם אוהבים לעשות בסופי שבוע או מה דעתם על התוכנית האחרונה שראו בטלוויזיה. לאחר שיצרתם קירבה, הציעו לאכול יחד ארוחת צהריים או לשתות קפה. אין ספק שכאשר תרצו לקדם רעיון, לבקש את עזרתם או להתייעץ עמם, הם יעדיפו לעזור לכם ולא לאדם אחר שאינם מכירים. 
 
מקור תמונות: Tina FranklinQuinn DombrowskiSam Churchill
הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
המשך עם: Google
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.

כתוב תגובה

תוכן התגובה:
הצג את כל התגובות (0)
הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
המשך עם: Google
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.