print header

10 בתי הכנסת העתיקים ביותר בעולם שעדיין פעילים

לבתי הכנסת היהודיים בכללותם יש היסטוריה מעניינת; התחילו להקים אותם לאחר גלות בבל וחורבן בית המקדש הראשון, מתוך חשש בקרב מנהיגי העם שללא בית מקדש היהודים ישכח את עברם. מכך ניתן להבין מדוע ישנם בתי כנסת עתיקים מאוד, כשבישראל נמצא למשל בית הכנסת בגמלא ברמת הגולן, שלפי עדויות ארכיאולוגיות היה פעיל עד לתקופת המרד הגדול. עם זאת, בתי כנסת רבים נהרסו ונחרבו עם הזמן, אולם יש כאלה שנותרו עומדים על תילם כבר במשך מאות ואף יותר מאלף שנים. חלקם עדיין משמשים לתפילה ואילו אחרים הוסבו למוזיאונים להיסטוריה ותרבות יהודית, ואתם מוזמנים כעת להכיר את 10 בתי הכנסת העתיקים ביותר בעולם שעדיין פתוחים לקהל הרחב ופעילים בצורה כזו או אחרת.

1. בית הכנסת בן עזרא, קהיר, מצרים (המאה -9 לספירה)

בתי הכנסת העתיקים בעולם: בית הכנסת בן עזרא
האגדה מספרת שבית הכנסת הזה נבנה בדיוק במקום שבו נמצא משה רבנו בתיבה, ובמקור קראו לו "בית הכנסת של אנשי ישראל", מכיוון שבו התפללו יהודים שהגיעו מארץ ישראל, אולם גם כאלו שבאו מסוריה, אך כולם בנוסח ארץ ישראל. בשיפוץ שנערך בו בשנות ה-90 התגלו מעל ל-100,000 דפים, רובם מהאלף הראשון לספירה, ובהם כתבי קודש, מכתבים ומסמכים בעברית, ארמית, פרסית, יידיש ולטינית. כיום בית הכנסת משמש כמוזיאון ואטרקציה תיירותית.

2. בית הכנסת הישן בארפורט, גרמניה (המאה ה-11)

בתי הכנסת העתיקים בעולם: בית הכנסת הישן בארפורט
בית הכנסת הזה נחשב לאחד העתיקים ביותר באירופה והקהילה היהודית של ארפורט השתמשה בו עד לטבח של שנת 1349, במסגרתו כל היהודים חוסלו או סולקו מהאזור. לאחר מכן הבניין הפך למחסן, ולאורך השנים היו לו עוד שימושים רבים נוספים וזניחים. המבנה נשכח עד לשנת 1980, אז ארכיאולוגים החלו לחקור את העבר שלו, ובשנת 1998 החלו לשחזר אותו והוא נפתח בשנת 2009 כמוזיאון להיסטוריה יהודית.

3. חצר היהודים בלינקולן, אנגליה (1150-1180 לספירה)

בתי הכנסת העתיקים בעולם: חצר היהודים בלינקולן
זה אמנם לא נראה כמו בית כנסת, אולם המבנה הזה עומד ממש מעל לבית יהודי שהתגלה רק לפני קצת יותר ממאה שנה. בשנת 1910 נחפרה באר במרתף של המבנה, והבעלים שלו טען שהוא מצא שם את גופתו של "יו הקדוש הקטן" – ילד מהעיירה לינקולן שמת בשנת 1255, ונטען שהיהודים שבעיר רצחו אותו. בשנת 1992 הקהילה היהודית של לינקולנשייר החלה לקיים במבנה תפילות בימי שבת פעמיים בחודש וכן בימים נוראים, והמבנה משמש כיום בעיקר כמטה הראשי של החברה להיסטוריה וארכיאולוגיה של לינקולנשייר.

4. סנטה מריה לה בלנקה, טולדו, ספרד (1180)

בתי הכנסת העתיקים בעולם: סנטה מריה לה בלנקה
בית הכנסת הזה הוקם בזמנו בממלכת קסטיליה, שהייתה טריטוריה נוצרית, והוא עוצב ונבנה על ידי אדריכל מוסלמי עבור הקהילה היהודית, ולכן העיצוב שלו יוצר אווירה ייחודית ולא אופיינית לבתי כנסת אחרים. ההיסטוריה שלו מעניקה לו סמליות של שיתוף פעולה בין כל הדתות, אולם בתחילת המאה ה-15 הוא הוסב לכנסייה קתולית. כיום הוא עדיין נמצא בבעלותה ומשמש כמוזיאון, אולם לאורך השנים הוגשו מספר בקשות על ידי יהודי טולדו לקבל אותו בחזרה לבעלותם. הבקשה הזו נדחתה פעם אחר פעם, מכיוון שאין שום הוכחה לכך שיהודי טולדו היום הם צאצאים של יהודי טולדו המקוריים.

5. בית הכנסת מאיור, ברצלונה, ספרד (המאה ה-13 לספירה)

בתי הכנסת העתיקים בעולם: בית הכנסת מאיור
יש הטוענים שבית הכנסת הזה למעשה נבנה בתחילת ימי שליטת הרומאים באזור ספרד, בסביבות המאה ה-4, זאת בשל חלקים מהחומה הרומית שהתגלו בו במהלך עבודות שחזור, אולם העדויות הממשיות לקיומו הן אך ורק מהמאה ה-13. בית הכנסת שימש את הקהילה באזור עד לטבח היהודים של שנת 1391, ובשנת 1990 הוא התגלה מחדש, שוחזר ונפתח כמוזיאון וכבית כנסת לתפילה במועדים חשובים בשנת 2002.

6. אלטנוישול, פראג, צ'כיה (1270 לספירה)

בתי הכנסת העתיקים בעולם: אלטנוישול
בית הכנסת הזה הוא אחד המבנים הגותיים הראשונים שנבנו בפראג. הזמן היחיד שבו לא נעשה שימוש בבית הכנסת היה בין השנים 1941-1945, במהלך הכיבוש הנאצי. יש אגדות רבות שסובבות סביב בית הכנסת הזה, כשאחת מהן מספרת כי הגולם מפראג נמצא בעליית הגג שלו. פרט טריוויה נוסף שמעניין לדעת הוא שספרו של בנימין זאב הרצל, "אלטנוילנד", זכה לשמו הידוע בהשראת בית הכנסת הזה.

7. בית הכנסת בקורדובה, ספרד (1315 לספירה)

בתי הכנסת העתיקים בעולם: בית הכנסת בקורדובה
בית הכנסת הזה הוא היחידי ששרד באנדלוסיה לאחר גירוש ספרד. הנוצרים הקתוליים השתלטו עליו והעלימו עם סיד את ציורי הקיר שעיטרו אותו באותיות עבריות, ולאורך השנים המבנה הוסב לבית חולים לכלבת, גן ילדים ומטה לגילדה של יצרני נעליים. בשנת 1885 נחשפו ציורי הקיר המקוריים שלו, והוא עבר מספר שיקומים לאורך המאה ה-20, כשהוא נפתח מחדש בשנת 1985 לכבוד חגיגות 850 השנים להולדת הרמב"ם.

8. בית הכנסת דוברובניק, קרואטיה (1352 לספירה)

בתי הכנסת העתיקים בעולם: בית הכנסת דוברובניק
זהו בית הכנסת הספרדי הפעיל הוותיק ביותר באירופה, וכיום הוא שייך לקהילה היהודית בדוברובניק, כשחלקו הוא מוזיאון וחלקו האחר משמש לתפילה. אם ביקרתם בבתי כנסת רבים באירופה ותבקרו גם בו, אתם תשימו לב שהוא שונה מאוד מהשאר. זאת בין היתר מכיוון שהוא עבר הרבה תהליכי שיפוץ לאורך השנים, וכעת הסגנון העיצובי שלו הוא בעיקר בארוקי.

9. בית הכנסת סקולנובה, טראני, איטליה (1380 לספירה)

בתי הכנסת העתיקים בעולם: בית הכנסת סקלונובה
בית הכנסת הזה הוא אחד מארבעת בתי הכנסת בטראני שהוחרמו על ידי הכנסייה בגל האנטישמיות שהתרחש בסוף המאה ה-14. לאחר מכן הוא הוסב לכנסייה, ובאותה תקופה גם הכריחו את כל 310 היהודים שנותרו בעיר להפוך לנוצרים. בשנת 2006 הכנסייה החזירה את המבנה לקהילה היהודית, ועדיין תלוי בבית הכנסת ציור שמן עתיק של מריה הקדושה במקום שבו היה ארון התורה. הכנסייה סירבה לאפשר הסרה של הציור, ומאחר שהמבנה מוגן על ידי חוקי שימור היסטוריים, הקהילה היהודית אינה יכולה לעשות בנוגע לכך דבר. הפתרון שלהם היה פשוט לתלות מולו תמונה ענקית של מנורה.

10. בית הכנסת בספליט, קרואטיה (המאה ה-16 לספירה)

בתי הכנסת העתיקים בעולם: בית הכנס בספליט
בית הכנסת הזה נבנה ישירות על החומה המערבית של ארמון דיוקלטיאנוס על ידי יהודים שברחו מהאינקוויזיציה הספרדית. המבנה הזה משמש כיום גם כעדות לעבר של קהילת יהודי ספליט, ויש לצדו גם בית קברות יהודי. פרט אליו, עדות נוספת לעברה של הקהילה היהודית בספליט היא חנות הספרים מורפורגו, שהוקמה על ידי משפחה של יהודים והיא חנות הספרים העתיקה ביותר באירופה שעדיין פעילה עד היום.

מקור התמונות: Mark HopeAerostratoFerbr1Øyvind HolmstadMatt Zimmermanavishai teacherOvedcHeinrich StürzlRoy LindmanTulum

הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
המשך עם: Google
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.

כתוב תגובה

תוכן התגובה:
הצג את כל התגובות (0)
הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
המשך עם: Google
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.