print header

10 החומות המפורסמות בעולם

חומות שיחקו תפקיד משמעותי בהיסטוריה האנושית; הן היו סמל לכוח, שימשו להגנה וסייעו לחלוקה של אזורים בממלכות רחבות ידיים. מביצורים עתיקים ועד למחסומים מודרניים, המבנים האלה הוקמו ושודרגו בשלל דרכים לאורך השנים, והיום אתם זוכים להיחשף לכמה חומות עתיקות ומיוחדות שמגוללות סיפור שלם על האנשים והעמים שהקימו אותן וחיו סביבן. לפניכם 10 מהחומות המפורסמות ביותר בעולם, שיתכן ותרצו להגיע עד אליהן כדי לראות אותן ולגעת בהן בעצמכם.
 
לחצו על התמונות על מנת לצפות בהן בגודל מלא

1. החומה הסינית של סטון, קרואטיה

חומת ההגנה הזו הוקמה בעיר מאלי סטון על ידי תושבי דוברובניק עוד בימים שזו הייתה עיר מדינה. הקמתה החלה בשנת 1358 והושלמה במהלך המאה ה-15, מטרתה הייתה להגן על תעשיית המלח שדוברובניק פיתחה באזור והיא נחשבת לאחת ממערכות הביצורים הארוכות והמשומרות ביותר בעולם, עד כדי כך שזכתה גם לכינוי "החומה הסינית של סטון", ויש האומרים "של אירופה". אורכה של החומה הוא 5.5 ק"מ, מה שהופך אותה לשנייה באורכה באירופה, ומתנשאים מעליה 20 מגדלים (מתוך 40 מקוריים) ו-7 צריחים.
החומות המפורסמות בעולם: החומה הסינית של סטון

2. אנדרטת מלחמת וייטנאם, וושינגטון הבירה, ארה"ב

אנשים שהיו שם מעידים כי זו אחת האנדרטאות המרגשות ביותר בעיר, ולא חסרות בה כאלה, כשזו חולקת כבוד לחללים שנפלו במלחמת וייטנאם. היא הוקמה בשנת 1982 והראתה בצורה כואבת וברורה את המחיר הכבד שגבתה המלחמה. שנתיים לאחר הקמתה נוספו 3 פסלים, כשכיום יש לצדה גם אנדרטה נוספת – עבור הלוחמות בווייטנאם – וכן תערוכת קבע במוזיאון הסמית'סוניאן הסמוך, בה יש מוצגים רבים אשר קשורים ללוחמים שלקחו חלק במלחמה.
החומות המפורסמות בעולם: אנדרטת מלחמת וייטנאם

3. חומות טרויה העתיקה, טורקיה

כמעט כולם שמעו על הסיפור של מלחמת טרויה או לפחות מכירים את המושג אשר נלקח מהאילידיה של הומרוס, וכאן למעשה התרחשה אותה המלחמה על פי סיפוריו. האתר הארכיאולוגי המרשים הזה מחולק לשכבות, כשכל אחת מהן שייכת לתקופה אחרת בהיסטוריה ארוכת השנים של העיר. השכבה שמתוארת באילידיה היא ככל הנראה טרויה VII, שתקופתה היא בין השנים 1300-1191 לפנה"ס, ואפשר לראות חלק מהחומות מאותה תקופה גם היום. המבקרים יוכלו למצוא שם גם סוס עץ ענק שמשמש כמתקן משחקים לילדים, הלוא זה הסוס הטרויאני.
החומות המפורסמות בעולם: חומות טרויה העתיקה

4. חומת אדריאנוס, בריטניה

החומה הזו נבנתה בשנת 122 לספירה על ידי הרומאים במטרה להגן על המושבות האנגליות שלהם מפני שבטים סקוטיים. אורכה הוא 117 ק"מ והיא חוצה את צפון אנגליה מהים האירי עד הים הצפוני, כשלאורכה היו מוצבים כ-9,000 לוחמים, ביניהם חיילי רגלים ופרשים. כמו שביל ישראל, החומה הזו מהווה שביל הליכה שתיירים רבים מקווים להשלים, ואם סיפורה נשמע לכם מוכר, זה כי היא היוותה את ההשראה לחומת הקרח המפורסמת מהסדרה "משחקי הכס".
החומות המפורסמות בעולם: חומת אדריאנוס

5. חומת ברלין, גרמניה

בנייתה של חומת ברלין החלה בשנת 1961 במסגרת ניסיון נואש, אך יעיל, של מזרח גרמניה לנסות למנוע את בריחתם של התושבים הסובייטיים שלה לחלק המערבי של העיר, אשר נכבש על ידי בעלות הברית. לכל אורך שנות קיומה אלפי אנשים ניסו לעקוף אותה ולברוח לצד המערבי, ומשערים שכתוצאה מכך איבדו את חייהם כמה מאות אנשים. לאחר נפילת מסך הברזל ב-1989, מאות אזרחים החלו לשבור ולהפיל את החומה, וכיום ניתן לראות את מה שנותר ממנה במוזיאון לתיעוד חומת ברלין, וגם מול בנייני הממשלה בעיר.
החומות המפורסמות בעולם: חומת ברלין

6. חומות זימבבואה הגדולה, זימבבואה

זימבבואה הגדולה היא מרכז של חורבות עתיקות – מהגדולים ביותר באפריקה הדרומית. הם מפוזרים בשטח די גדול בזימבבואה, והם למעשה אלו שהעניקו לה את שמה. המילה "הגדולה" בשם של האתר מבדילה בינו לבין מאות חורבות נוספות שפזורות במדינה ונקראות גם כן "זימבבואה" בעצמן.
 
זימבבואה הגדולה נבנתה על ידי בני עם הבנטו, כשהקמתה החלה במאה ה-11 ונמשכה כ-300 שנה. בשיאה משערים שהיו בה 18,000 תושבים, ובאזור שנקרא "המתחם הגדול" נמצאת החומה המדוברת. היא עשויה לבני גרניט, גובהה 11 מטר ואורכה כ-250 מטר, מה שהופך אותה למבנה העתיק הגדול ביותר מדרום למדבר סהרה.
החומות המפורסמות בעולם: חומות זימבבואה הגדולה

7. סקסייוומאן, פרו

3 החומות האלה מתנשאות מעל העיר קוסקו, שהייתה בירתה ההיסטורית של אימפריית האינקה. המתחם הוקם במהלך המאה ה-15, כשהבנייה נעשתה בשיטה "יבשה" עם אבנים ענקיות שסותתו במיומנות כדי להתאים אותן זו לזו בחוזקה וללא טיט. האבן הגדולה ביותר בחומות היא בגובה 8.5 מטר, והן נבנו בצורה כזו שאי אפשר אפילו להכניס דף נייר דק בין האבנים. העיר כולה הוקמה בצורת החיה פומה, כשהכיכר המרכזית הייתה הבטן, נהר טויומאיו הוא עמוד השדרה וגבעות סקסייוומאן הן הראש. החומות, שבנויות בצורת זיגזג, הן למעשה השיניים של הפומה.
החומות המפורסמות בעולם: סקסייוומאן

8. חומות בבל, עירק

בבל העתיקה הייתה עיר מדינה במסופוטמיה, ששרידיה נמצאים בעירק. פרט למראה המרשים של החומות, שעליהן נכתבו שירים רבים לאורך התקופות, לאורכן ניתן לראות גם את שער אישתר הכחול והמשוחזר, שלמעשה נותן הצצה למראה של החומות בעבר, מאחר שהיו בעלי עיצוב זהה. כדי לראות את החומה אתם לא חייבים להגיע עד לעיראק, כי במוזיאון פרגמון שבברלין יש שחזור של חלק ממנה – בצבע הכחול המקורי – שחלקו נבנה מחומרים מקוריים שהגיעו מהחומה עצמה.
החומות המפורסמות בעולם: שער אישתר במוזיאון פרגמון

9. החומה הגדולה של סין, סין

החומה העצומה הזו שימשה את האימפריה הסינית להדיפת המונגולים ושמירה על אדמותיה ותושביה מהמאה ה-5 ועד למאה ה-16. היא נבנתה בחלקים לאורך תקופות ארוכות, כשהחלק המפורסם ביותר שבה הוא זה שנבנה בין השנים 220-206 לפנה"ס, על ידי הקיסר הראשון של סין. עם זאת, מעט מאוד ממנו נשאר ורוב החומה הקיימת נבנתה בין השנים 1368-1644 לספירה. 
 
אחרי אינספור מדידות ובדיקות, חוקרים הגיעו למסקנה שאורכה הכולל של החומה (יחד עם החומות הנוספות שיוצאות ממנה) הוא כ-8,851.8 ק"מ. גם בלי המספר הזה ידוע לכולנו שהחומה הזו היא הגדולה ביותר בעולם, אך בניגוד למיתוס המוכר – לא באמת ניתן לראות אותה מהחלל.
החומות המפורסמות בעולם: החומה הגדולה של סין

10. הכותל המערבי, ישראל

גם לנו יש מקום ברשימה המכובדת הזו, ולא צריך להסביר הרבה למה. זהו השריד היחידי שנותר לעם היהודי מבית המקדש ומגיעים אליו כ-10 מיליון מבקרים בשנה מכל דתות העולם. הכותל נבנה במקור כחלק מסדרת שיפוצים שערך המלך הורדוס בהר הבית במאה הראשונה לפנה"ס, והוא הרחיב את מתחם הר הבית הקטן בעזרת קירות תמך עצומים. יחד הם יצרו צורת טרפז, והכותל המערבי היה הארוך ביותר מבין כולם. אורכו היה 488 מטר וגובהו כ-60 מטר, אולם כיום הנקודה הגבוהה ביותר שלו מגיעה רק ל-40 מטר, זאת לאחר ששופץ מספר לאורך ההיסטוריה.
החומות המפורסמות בעולם: הכותל המערבי
הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
המשך עם: Google
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.

כתוב תגובה

תוכן התגובה:
הצג את כל התגובות (0)
הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
המשך עם: Google
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.