print header

14 ציפורים יפהפיות שנמצאות בארץ באביב

האם בזמן האחרון שמתם לב לכך שיותר ויותר ציפורים יפות וצבעוניות מקשטות את ארצנו בתקופה הזאת? יש לכך סיבה טובה, מכיוון שבעונת מעבר כמו האביב שאנו חווים, הן מתארחות במחוזותינו לעצירה קצרה לפני שהן עוברות אל תחנתן הבאה במסעות נדודיהן. לכם הן אולי לא נראות מוכרות, אבל בכל שנה ניתן לראות אותן מבקרות כאן לכמה חודשים, כדי לנצל את מזג האוויר המקומי שיעזור להן להעביר את התקופה הקרובה. לכבוד הגעתם וכדי שתוכלו לזהות אותם ולדעת כיצד להתנהג לידם, הנה כמה דברים שכדאי לדעת על 14 מבעלי הכנף הנפוצים והיפים שמקשטים את הארץ בחודשי האביב.

1. דררת קרמר (Rose-ringed parakeet)

ציפורים בישראל באביב: דררת קרמר

אם ראיתם תוכי טרופי יפהפה בגודל בינוני ובצבע ירוק שמתעופף ברחוב, דעו שמדובר בעוף המשתייך למשפחת הדרראים ושאורכו הוא 43-39 ס"מ שמחציתם - זנב. בעבר הוא חי בדרום-מזרח אסיה ובמרכז אפריקה וכיום ניתן למצוא אותו גם במרכז אירופה ובמזרח התיכון, כולל בארצנו, אליה הובא כציפור כלוב. תוכלו למצוא אותו בישובים כפריים, בעמקים ובמישורים עם עצים גבוהים. הוא נחשב לידידותי ואם ייצא לכם לעבור לידו, נסו לדבר איתו, כי יש לו את היכולת לענות לכם, כמובן אם אילפו אותו בעבר לעשות זאת. אך במקביל, כדאי שתזהרו מנשיכתו החזקה ומתעופתו המהירה שמלאה בתנודות פתאומיות.

2. בולבול צהוב-שת (White-Spectacled Bulbul)

ציפורים בישראל באביב: בולבול צהוב-שת
את ציפור השיר הקטנטנה הזו, שגם נקראת "בולבול ממושקף", תזהו לפי חלקה התחתון הצהוב. אורך גופה הינו 22-19.5 סנטימטרים ותוכלו ליהנות משירתה בין החודשים מרץ לאוקטובר, בשעות הבוקר המוקדמת בטרם הזריחה או לפני שהיא הולכת לישון. דרך נוספות לזהות אותה טמונה בעובדה שציפור זו נודדת לרוב בצמדים שאינם דווקא מאותו מגדר ושלא תמיד נועדו למטרות רבייה. היא נפוצה במדינות כמו לבנון, טורקיה, סוריה וגם בארצנו הקטנטונת, ותוכלו לראות אותה בערים ובשטחים עם שיחים ועצים.

3. תור מצוי (European Turtle Dove)

ציפורים בישראל באביב: תור מצוי
רבים נוטים להתבלבל בין יונה לבין תור, אז הגיע הזמן לשים סוף לדיון ושתכירו את הציפור היפהפייה הזו שאתם רואים בכל מקום ומתלבטים לגבי זהותה. התור הוא עוף ממשפחת היונים שנחשב לקטן ביחס אליהן, כאשר גודלו נע בין 25 ל-28 סנטימטרים. הוא מתהדר בנוצות בגוון ערמוני שנראות כמו שריון של צב ומקנות לו מראה ייחודי, וניתן למצוא אותו ברחבי מקומות שונים בעולם, כמו באירופה, באפריקה ובמדינות המזרח התיכון. מדי אביב הוא מגיע לביקור גם בישראל, ותוכלו למצוא אותו באזורים פתוחים עם עצים פזורים כמו יערות ופארקים, כמו גם בשדות ובתוך יישובים.

4. אנפית בקר (Cattle Egret)

ציפורים בישראל באביב: אנפית בקר
עוף מים זה, שמשתייך אל משפחת האנפתיים, מזוהה בקלות בזכות נוצותיו - שרובן לבנות - ומקורו הכתום. הוא מתרגל בקלות לתנאי סביבתו ותמצאו אותו בקרבת מים וצמחייה, מקונן באזורים מיושבים עם משפחתו ונמצא בחברת צאן ובקר, ועל כן גם שמו. אורך גופו הוא 56-46 סנטימטרים, בעבר הוא היה נפוץ בעיקר באסיה, באפריקה ובאירופה, אך בזכות יכולתו לחיות במגוון תנאים לאורך השנים תועדה התפרסות מהירה אל שטחים נוספים, וכיום ניתן למצוא אותו באזורים טרופיים וחמים-ממוזגים ברחבי העולם, כולל בישראל.

5. מיינה מצויה (Common Myna)

ציפורים בישראל באביב: מיינה מצויה
את המיינה המצויה ממשפחת הזרזיריים יהיה לכם קשה לפספס, בזכות עיגולים צהובים שמקיפים את עיניה כמו מסגרת משקפיים אופנתית במיוחד, וכן עקב כשרונה המדהים לחיקוי ציפורים אחרות. את רוב זמנה היא מבלה בחיפוש מזון בעודה מהלכת על האדמה, כשלקראת ערב היא עפה עם חברותיה ישירות אל מגוריהן. למרות שהיא קטנה יחסית ואורכה נע בין 22 ל-25 סנטימטרים, היא נחשבת לאחת מ-100 הציפורים המסוכנות והמזיקות בעולם, בגלל הרס רב שהיא עלולה לגרום ליבולים חקלאיים. בעבר היא הייתה נפוצה בדרום-מזרח אסיה, אך כיום ניתן למצוא אותה באזורים שונים בעולם כולל בארץ.

6. חנקן נובי (Masked Shrike)

ציפורים בישראל באביב: חנקן נובי
ציפור שיר יפהפייה זו היא הקטנה ביותר במשפחת החנקניים, ואורכה הוא 18-17 סנטימטרים בלבד. סימן ההיכר שלה הוא פס שחור שנמשך לאחור מעיניה, כאילו היה איפור מדויק במיוחד, ומחקר ישראלי מצא שהוא נועד למנוע סנוור מהשמש. היא מתרבה באזור הבלקן ובמזרח התיכון, ובחורף נודדת אל מדינות צפון-מזרח אפריקה. זכריה משמרים מזון על ידי שיפודו על קוצים, ושיטה זו נחשבת לייחודית למשפחתם ומשמשת גם כדי להרשים נקבות.

7. עורבני שחור-כיפה (Euroasian Jay)

ציפורים בישראל באביב: עורבני שחור-כיפה
אם ראיתם ציפור שיר עם כנפיים תכולות מרהיבות, כנראה שנתקלתם בבת למשפחת העורבניים, ובחודשי האביב הנוכחי רוב הסיכויים שמדובר בעורבני שחור כיפה. כנפיה של הציפור הזו אמנם יפהפיות, אבל הן מאטות את מעופה ולכן ציפורים אלו פיתחו עם השנים רגליים שמתאימות ללפיתה ולניתור מהיר בין ענפים. אורך גופה של הציפור הזו הוא 35-32 סנטימטרים ותוכלו למצוא אותה ברחבי העולם במקומות כמו אירופה, אסיה, צפון אפריקה ובמזרח התיכון, כשבארץ ניתן לראותה בעיקר באזורים מיוערים. אם אתם רוצים להתרשם ממנה מקרוב, כדאי שתעשו זאת בזהירות מכיוון שהיא נחשבת לפחדנית.

8. עלווית ירוקה (Wood warbler)

ציפורים בישראל באביב: עלווית ירוקה
הציפור הזאת ללא ספק נחשבת לייחודית בנוף עולם החי הישראלי, בזכות גוונים צהובים וירקרקים שמעטרים את גופה ומקשטים את השמיים. למרות צבעיה הזוהרים, ניתן לפספס אותה בקלות מכיוון שהיא קטנה למדי ואורכה הוא רק 14-12 סנטימטרים, ובגלל שהיא עפה במהירות גבוהה על מנת להתחמק מטורפים. ציפור השיר הזאת ממשפחת הסבכיים לא נחשבת לנפוצה בארץ, אלא מגיעה רק בחורף ובאביב לאזור מצפה רמון והערבה. אם תרצו ליהנות מיופייה מבלי לעבוד קשה כדי למצוא אותה, תצטרכו להרחיק עד לאירופה או למערב אסיה, שם היא חיה בדרך כלל.

9. ברכייה (Mallard)

ציפורים בישראל באביב: ברכייה
מי שרואה חיה זאת לרוב יודע לזהות אותה בקלות, בזכות הקול שהנקבות משמיעות - שאותו כולנו מכירים כקול הברווז. לברכייה יש גוף קמור שאורכו 60-50 סנטימטרים, וניתן לראות אותה מסתובבת גם מחוץ למים, בזכות רגליים הממוקמות במרכז הבטן ומבטיחות לה הליכה ויציבות טובה גם על היבשה. כנפיה היפהפיות מאפשרות לה לעוף במהירות של 80 קמ"ש שכוללת תמרונים מרשימים במיוחד. בנוסף, היא מסוגלת להתרגל לתנאי שטח מגוונים ולכן חיה באזורי אקלים ובגבהים שונים, לצד מקומות בהם יש מקווי מים רדודים וגדות. מדובר במין ברווז מאוד נפוץ שניתן למצוא במקומות רבים ברחבי העולם, כשבארץ הוא מאכלס בעיקר את אזורי הצפון, מישור החוף ושפלת יהודה. 

10. שחפית ים (Common Tern)

ציפורים בישראל באביב: שחפית ים
שחפית זו נחשבת לשכיחה בארץ והיא שייכת למשפחת השחפיתיים; תזהו אותה לפי גב אפור בהיר, גחון לבן, רגליים אדומות ומקור אדום עם קצה שחור. היא נחשבת לקטנה יחסית, עם אורך הנע בין 34 ל-37 סנטימטרים, והיא עפה בקלילות עם חבטות כנפיים נוקשות, כאשר בעונת החיזור היא מאטה את הקצב על מנת להרשים בני זוג אפשריים. היא חיה באזורים ימיים כמו חופים, אגמים ובריכות, ומקננת במושבות דגירה צפופות יחד עם להקתה על סלעים ושרטוני בוץ. היא שוכנת בכל רחבי העולם, כאשר בארץ ניתן למצוא אותה בחוף הכרמל, בראש הנקרה, בכנרת ובעמק החולה.

11. חטפית לבנת-עורף (Collared flycatcher)

ציפורים בישראל באביב: חטפית לבנת-עורף
ציפור קטנטנה זו אמנם אינה צבעונית במיוחד, אבל דווקא פשטותה היא שכובשת את כל מי שרואה אותה. אורכה הוא 13.5-12 סנטימטרים בלבד, כאשר זכריה צבועים בשחור ולבן, ונקבותיה בגווני חום ואפור. ניתן למצוא אותה במהלך השנה באזורים שונים בדרום אסיה ואירופה ובאיים מסוימים בשבדיה, ובחורף במדבר סהרה. אם תרצו לראות אותה בארץ, דעו שהיא מבקרת כאן בעיקר באביב באזורים שונים הכוללים יערות, פארקים וגנים עם עצים ותיקים שמציעים חורים לקינון.

12. סיס חומות (Common Swift)

ציפורים בישראל באביב: סיס חומות
עוף זה נחשב לנפוץ ביותר בארץ ממשפחת הסיסאים, כאשר אפשר לזהותו בעזרת צבעו הכהה וגופו הקטן שאורכו 17-16 סנטימטרים בלבד. את רוב זמנו הוא מבלה באוויר – אפילו כשהוא ישן! ציפורים אלו לרוב מקננות בחורים של עצים גבוהים, שפתחיהם עוזרים להן לצבור תנופה לפני שהן מתחילות לעוף, וזאת מכיוון שרגליהן החלשות לא מאפשרות להן לעשות זאת במצבים אחרים, וגם לא לעמוד או ללכת. באופן כללי ציפורים אלו חיות באירופה ובחלק מאסיה, כאשר בחורף הן מדרימות אל אפריקה. תוכלו ליהנות מהמראה של סיס החומות בארץ בין החודשים פברואר ליוני, ובמיוחד משירתו אותה הוא מבצע במקהלה יחד עם משפחתו בשעת בין-ערביים.

13. שלדג לבן-החזה (White-throated kingfisher)

ציפורים בישראל באביב: שלדג לבן-החזה
הציפור המרהיבה הזאת ששייכת למשפחת השלדגיים תהפנט אתכם ביופייה, עם כנפיים בצבע כחול-ירוק, חזה וגרון לבנים וגוף חום. אורכה הוא כ-28 סנטימטרים, והיא נפוצה מאזור הבלקן והמזרח התיכון ועד לפיליפינים, כאשר בארץ היא נמצאת בצפון, במרכז ובאזורים חקלאיים בנגב. בניגוד לבני משפחתה, שבדרך כלל מקננים רק בקרבת מקווי מים כמו בריכות דגים וביצות, אותה ניתן למצוא גם באזורים נוספים כמו שדות חקלאיים וחורשות. שלדג זה ניחן בתעופה מהירה שמאפשרת לו להתחמק מטורפים ותוכלו לזהות אותו מרחוק בזכות קולו החזק והצווחני, אותו הוא משמיע מנקודות גבוהות בעונות חיזור.

14. חכלילית עצים (Common redstart)

ציפורים בישראל באביב: חכלילית עצים

הציפור היפהפייה הזאת, שמתהדרת בחזה כתום וזוהר ואורכה רק 14-13 סנטימטרים, שייכת למשפחת הקיכליים. היא חיה על עצי ליבנה ואלון ישנים בעלי חורים לבניית קן, ולכן תוכלו למצוא אותה באזורי חורשות, פארקים ומטעים ואפילו בשיחים שנמצאים במקומות שכאלו. בנוסף, היא בדרך כלל יושבת על השליש התחתון של עצים אלו, על מנת שיהיה לה קל יותר לעוט על טרפיה. תפוצתה נרחבת וניתן למצוא אותה באירופה ובמערב ובמרכז אסיה, כאשר בסתיו ובחורף היא נודדת אל מדינות אפריקה. בארץ ניתן לראותה בעיקר מהסתיו עד אמצע נובמבר, ובאביב עד אמצע מאי.

מקור התמונות: Francis Franklinalon rozgovitsZeynel CebeciT G SantoshMick SwaySteve GarvieCharles J SharpFrank Vassenpau.artigasFrancesco Veronesi

הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
המשך עם: Google
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.

כתוב תגובה

תוכן התגובה:
הצג את כל התגובות (0)
הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
המשך עם: Google
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.