print header

14 טעויות שכל אחד עושה עם חיית המחמד שלו

אם יש לכם חיית מחמד, אתם ככל הנראה אוהבים אותה יותר משהיא יודעת, אך היא לבטח מודעת לכך שהיא יקרה לכם, משום שאתם ככל הנראה מראים לה זאת הרבה. יש לנו שלל דרכים להראות לחיות המחמד שלנו שאנחנו אוהבים אותן, אך לפעמים הדרכים האלו עלולות לגרום לתוצאה הפוכה, ובמקום לספק להן תחושה מרגיעה ושלווה, אנו לעתים גורמים להן לחוש מפוחדות, לחוצות או מבולבלות מבלי לדעת. היום הגיע הזמן שתגלו מהן 14 הטעויות שאתם עושים עם חיית המחמד שלכם, ותלמדו כיצד לתקן אותן.
 
טעויות עם חיות המחמד: איש מחזיק בידיו כלב
 

1. להעיר את חיית המחמד משינה כשמתחשק לנו

בדיוק כפי שאתם מנסים לשמור על השקט כשכל אחד אחר מבני המשפחה שלכם נח וישן, כך עליכם גם לכבד את זכותה של חיית המחמד שלכם לישון ברוגע. זכרו שהתעוררות פתאומית זו חוויה מלחיצה – גם לבעלי חיים.

העצה שלנו: אתם לא חייבים לכסות את הכלב או החתול שלכם בשמיכה כשהוא ישן, מה שמבהיל אותם, וגם כדאי שלא תפריעו להם ללא שום סיבה טובה.

2. להרים אותם בידיים בהפתעה

בכל פעם שאנחנו עוברים על יד החתול או הכלב שלנו, יש לנו תשוקה עזה לחבק אותם, או לכל הפחות ללטפם. לרוע המזל, חיבוק מפתיע עבורם הוא לעתים מלחיץ משום שזו לא פעולה שמתרחשת כך סתם בטבע, ועל כן הם עלולים להרגיש מבולבלים ומבוהלים.

העצה שלנו: תוכלו ללמד את חיית המחמד שלכם להתכונן לקראת חיבוק אם תגידו מילה קבועה מסוימת לפני שתעשו זאת, כמו למשל "חיבוק".

טעויות עם חיות המחמד: ילד מחבק חתול
 

3. לגעור על חיית המחמד על כך שאכלה מזון שהשארנו בחוץ

האם קרה לכם שהשארתם אוכל על השיש במטבח ולאחר כמה דקות מצאתם את חיית המחמד שלכם זוללת ממנו? התגובה הראשונית שלנו היא להעניש את חיית המחמד, אך מומלץ שתימנעו מכך. לחיות יש אינסטינקטים שקשה להן להתעלם מהם משום שאין להן מנגנון שליטה עצמית מפותח כמו שיש לנו.

העצה שלנו: אל תפתו את חיית המחמד שלכם ותקוו שהיא תעמוד בפיתוי. אחסנו "מזון של בני אדם" במקרר או בארונות המטבח לפני שאתם עוזבים אותו ללא השגחה.

4. לבהות בחיית המחמד

כשמישהו בוהה בעיניים שלנו, אנחנו מרגישים שלא בנוח, ובממלכת החיות זה סימן לתוקפנות ולמוכנות לתקיפה. על כן גם החיה שלכם יכולה להרגיש שלא בנוח כשבוהים בה ומסתכלים ישירות אל תוך עיניה.

העצה שלנו: אם אתם ממש אוהבים להסתכל על חיית המחמד שלכם, עשו זאת בצורה שלא תרתיע אותה – הימנעו מלהביט לה ישירות בתוך העיניים, ואל תעשו זאת סתם כך בזמן שאתם מצפים לתגובה ממנה למבט שלכם.

טעויות עם חיות המחמד: חתול

5. להשתמש במילים שונות לאותן פקודות

עבור הכלב שלכם, משפט כמו "תביא את הכדור" הוא שונה לחלוטין מהמשפט "רוץ לתפוס אותו".  לכן חיית המחמד שלכם עלולה להיות מבולבלת אם תיתנו לה פקודות שונות עבור אותן הפעולות, והמשחק ירגיש הרבה פחות מהנה עבורה.

העצה שלנו: השתמשו במילה או משפט אחד בלבד כפקודה עבור כל סוג של פעולה.

6. לאפשר לחיית המחמד לנוח במשך כל היום

בדיוק כמונו, גם חיות צריכות לעסוק בפעילות גופנית. אפילו אם החתול או הכלב שלכם אוהבים לישון כל היום, עליכם לשחק איתם או להוציא אותם החוצה לטיול. חוסר פעילות גופנית עלולה לגרום לחיית המחמד שלכם לסבול מהשמנת יתר ובעיות במפרקים.

העצה שלנו: שחקו עם חיית המחמד שלכם במשך מספר דקות בכל יום, ואם יש לכם כלב, דאגו להוציא אותו לטיול לפחות פעם ביום.

טעויות עם חיות המחמד: כלב ישן

7. לחלוק את האוכל שלכם עם חיית המחמד

קשה מאוד להתנגד לאפשרות לחלוק ארוחה עם חיית המחמד, אך זה הכרחי. למרבה הצער, האוכל שלנו לא מתאים לבעלי חיים, ואם אתם רוצים לדאוג שחיות המחמד שלכם ישארו בריאות, הבחירה הטובה ביותר היא לתת להם אך ורק מזון שמיועד עבורן.

העצה שלנו: אל תאפשרו לחיית המחמד שלכם לאכול מזון מעובד או מזון מהיר. עם זאת, תוכלו ללחוץ כאן כדי לגלות מה כן מותר לה לאכול מהתפריט שלכם.

8. לנסות להרגיע עם מילים במצבים מלחיצים

חיות המחמד שלנו יודעות להרגיש כשמשהו רע עומד לקרות. אם הכלב או החתול שלכם מפחדים להתרחץ למשל, הם עלולים לברוח ברגע שבו תפתחו את ברז האמבטיה לידם. אתם יכולים לנסות מכאן ועד מחר לדבר עם חיות המחמד שלכם בהיגיון, אך משפטים כמו "זה בסדר" או "אל תדאג" לא יעזרו, אלא להיפך – הן ילמדו אותה לקשר בין המילים לבין הפעילות שהם חוששים ממנה.

העצה שלנו: אל תשתמשו במילים מנחמות, אלא פשוט התנהגו בטבעיות – ככל שאתם תהיו פחות לחוצים כך גם חיית המחמד שלכם תירגע אט אט.

טעויות עם חיות המחמד: חתול חושף שיניים

9. להחזיק בבית ארגז חול אחד עבור כמה חתולים

אם אתם מגדלים כמה חתולים בבית אחד, זה יכול להיות מאוד נוח לתת לכולם להשתמש באותו ארגז חול, אך לא עבורם. כל חיה צריכה את המרחב האישי שלה, בייחוד כשזה נוגע למקום שבו נשארות עקבות שמעידות על כך שהייתה שם. על ידי הפרדת ארגזי החול של החתולים, תוכלו למנוע מהם מריבות על טריטוריה.

העצה שלנו: לפני שאתם מאמצים חתול, ודאו שתוכלו לספק לו מקום וכלים משלו, שיספקו לו תחושת הגנה ועצמאות.

10. לצעוק על חיית המחמד על כל טעות או אי ציות לפקודות

גם לחיות המחמד שלנו יש רגשות, והן יכולות להבין מתי הן עושות טעות ועקב כך להרגיש אשמה או בושה. אל תאשימו את חיית המחמד שלכם על הטעויות שהיא עושה – היא בסך הכל לא מכירה את החוקים משום שלא הסברתם אותם כמו שצריך, או שהיא מתחננת לתשומת לב שאינכם מעניקים לה.

העצה שלנו: לא משנה עד כמה חיית המחמד שלכם מתנהגת בצורה שלא מוצאת חן בעיניכם, הישארו רגועים ועקביים בזמן שאתם מלמדים אותה מה עליה לעשות ולא לעשות. אם פשוט תצעקו עליה ותביעו כעס, חיית המחמד שלכם תהיה מבולבלת ומפוחדת, וזה רק יחמיר את המצב.

טעויות עם חיות המחמד: גור כלבים

11. להשאיר כמות עודפת של מזון בקערת האוכל

אנשים רבים משאירים לחיות המחמד שלהם יותר מזון משהן צריכות בקערת האוכל, רק למקרה שיהיו רעבות ואף אחד לא יהיה בסביבה. זה אמנם נשמע כמו פתרון מתחשב, אך למעשה זהו הרגל שמוביל לעלייה גדולה ולא בריאה במשקל. משום שהאוכל תמיד זמין, חיית המחמד תאכל בכל פעם שתראה אותו ותרגיש משועממת או עצובה, אפילו אם היא לא באמת רעבה.

העצה שלנו: תנו לחיית המחמד שלכם מנה יומית שמומלצת עבור סוגה, משקלה וגילה. תוכלו למצוא את המידע הזה בדרך כלל על אריזת המזון, ואם יש לכם ספקות, תוכלו גם להתייעץ עם הווטרינר.

12. לעזוב את הבית למשך זמן רב מדי

אנחנו רוצים להאמין שבזמן שאנו לא בבית, חיית המחמד שלנו פשוט ישנה ואוגרת אנרגיות, אך זה לא נכון. כשכלבים וחתולים נשארים לבדם למשך יותר ממספר שעות, הם נעשים לחוצים ועצובים. לעולם אל תשאירו את חיית המחמד שלכם ללא השגחה יותר מיום-יומיים, ותמיד ודאו שיש לה את כל מה שהיא צריכה כדי להסתדר בצורה נוחה כשאינכם נמצאים בבית.

העצה שלנו: אם אתם חייבים לעזוב את הבית למשך זמן רב, בקשו מחבר, בן משפחה או שכן טוב שיבקר את חיית המחמד שלכם וידאג שיש לה כל מה שהיא צריכה. אפשרות אחרת למקרים של מספר רב של שעות היא לאמץ חיית מחמד נוספת, כך ששתיהן יוכלו לארח אחת לשנייה חברה.

טעויות עם חיות המחמד: כלב שנראה עצוב

13. לאלף את חיית המחמד מאוחר מדי

קשה ללמד כלב זקן תכסיסים חדשים, ועל כן עלינו להיות קשוחים ועקביים עם גורים. כשאנחנו מאמצים בעל חיים אנו לרוב מאמינים שיהיה לנו את כל הזמן שבעולם כדי לאלף אותו, אך ההפך הוא הנכון. ככל שתתחילו יותר מוקדם ותסבירו מה נכון ומה לא, יהיה לחיית המחמד שלכם הרבה יותר קל להבין את החוקים שלכם.

העצה שלנו: עליכם לאלף את חיית המחמד שלכם כמה שיותר מוקדם – אם אתם מגיעים הביתה ורואים שלולית של שתן על הרצפה, אל תבזבזו את הזמן שלכם בגערות על כלב מבוגר – הוא לא יבין למה אתם מתעצבנים. בנוסף, אל תשכחו לתת גם חיזוקים חיוביים על התנהגות טובה.

14. לשכוח שהחיים של חיות המחמד סובבים סביבנו

בדיוק כמו תינוקות, גם חיות המחמד צריכות הרבה מאוד תשומת לב. בנוסף להאכלה וטיולים, עלינו תמיד לזכור שאנחנו הדבר החשוב ביותר עבור חיית המחמד שלנו, ועל כן גם זמן איכות איתן בבית הוא חשוב. עליכם לשחק עם חיות המחמד שלכם ולהראות להן שאתם אוהבים אותן מתי שאתם רק יכולים.

העצה שלנו: לעולם אל תשכחו עד כמה שאתם חשובים לחיית המחמד שלכם, והעריכו אותה בחזרה על כך שהיא מעריכה אתכם.

 

הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
המשך עם: Google
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.

כתוב תגובה

תוכן התגובה:
הצג את כל התגובות (0)
הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
המשך עם: Google
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.