print header

8 תנוחות הזנב הנפוצות ביותר אצל כלבים ומשמעותן

 הכלב הוא חברו הטוב של האדם, ואם יש לכם חבר פרוותי שכזה בבית, אתם בטוח יודעים כמה אור ואהבה הוא מביא לחייכם ולחייהם של כל בני המשפחה. יחד עם זאת, האם שאלתם את עצמכם פעם מה עובר בראשו של הכלב שלכם ומה בדיוק הוא מרגיש? הרי לא הייתם מהססים לרגע להתעניין בשלומו של חברכם האנושי הטוב ביותר, אז מדוע לא תתעניינו בשלומו של כלבכם האהוב? נכון שהוא לא יכול להשיב לכם בשפתכם, אך לא צריך להיות ד"ר דוליטל על מנת לפענח את הרגשתו. אחד מהסימנים הברורים ביותר לתחושתו של הכלב היא תנוחת זנבו, ולכן כדי לעזור לכם לתקשר קצת יותר טוב עם כלבכם, ולהבין באיזה מצב רגשי הוא נמצא, אנו מביאים בפניכם את 8 סוגי תנוחות הזנב הנפוצות ביותר ואת משמעותן. 

1. מכוון מעלה

כלב עם זנב המכוון מעלה

אם הזנב של הכלב שלכם מכוון כלפי מעלה, גבוה וגאה, הדבר מצביע על כך שהוא במצב רוח מרומם, רענן וערני. הדבר מאותת על כך שהוא חש שיש לו בטחון עצמי ושהוא נמצא בשליטה. באופן עקרוני זאת תחושה טובה מאוד, שמצביעה על כך שלכלב שלכם יש הערכה עצמית ובטחון רב, אך זה לא אומר שאפשר להניח לו ללא השגחה, כי יכול להיות שהדבר מרמז על כך שיש לו עניין להוכיח לאדם או לכלב אחר את עליונותו, ואז התנהגותו עלולה להפוך תוקפנית. אז אם אתם בבית וכלבכם מסתובב עם זנבו כלפי מעלה, דעו שמצב רוחו וטוב והוא מרגיש בטוח, אך אם אתם נמצאים איתו בחוץ, פקחו עליו עין .

 

2. מתוח לאחור

כלב עם זנב מתוח לאחור

אם הזנב של הכלב שלכם מתוח לאחור, כדאי שתפקחו עליו שתי עיניים ותוודאו ששום דבר לא גורם לו לחשוש או להתחיל לרוץ, כי באופן עקרוני תנוחת הזנב הזאת מצביעה על כך שהוא חש בחשדנות גבוהה ובחוסר בטחון. זה יכול להתרחש כשהוא שומע רעש פתאומי באמצע הלילה, אך גם כאשר הוא שם לב, באמצע הטיול עימו, לדבר כלשהו שהוא לא בטוח לגביו. אם זה קורה בבית, הניחו לו לחפש אחר מקור חשדנותו, סביר להניח שהוא לא יימצא שום דבר מיוחד ויירגע במהירות, אך אם אתם בחוץ והכלב משוחרר, תפסו אותו חזרה ברצועה כדי למנוע ממנו לתקוף או לרדוף אחר מושא חשדנותו. 

3. מכושכש קלות

כלב מכשכש בזנבו קלות

שהכלב שלכם מכשכש קלות בזנבו, זה יכול לשדר לכם מספר דברים שונים: במצבים מסוימים, הכשכוש יכול לסמן שהכלב מאשר לכם שהוא אוהב דבר מה, כמו למשל את קערת האוכל החדשה שהבאתם לו. במצבים אחרים, כמו למשל בפגישה עם אדם חדש שלא ראה לפני כן, התנועה הזאת מצביעה על כך שהוא מעט לחוץ וחרד מהמפגש. במצבים שכאלו הכלב לא ממש בטוח אם עליו לציית בהכנעה או לנסות להראות שהוא "זכר אלפא", מה שהופך אותו לעצבני ומתוח. הרגיעו אותו והפגינו כלפיו אהבה, כדי לעזור לבטחון העצמי שלו לחזור אליו. עם זאת, ברגעים שכאלו עדיף שתפרידו אותו מעט מכלבים אחרים בסביבתו או מהמבקרים בביתכם, עד שתבחינו שהוא חוזר להיות רגוע.

 

4. מכושכש מצד לצד במהירות

כלב מכשכש בזנבו במהירות

כאן אין יותר מדי מה לחשוב, כי אם הכלב שלכם מנופף ומכשכש בזנבו כמו משוגע, סביר מאוד להניח שהוא פשוט שמח מאוד לראותכם. המחווה המתוקה הזאת מלווה לרוב גם בקפיצות, ליקוקים ועיניים בוהקות, באמצעותם מפגין הכלב את תחושת העליזות והשמחה האוחזת בו. יחד עם זאת, שימו לב - אם הכלב מכשכש בזנבו במהירות אך גופו נותר נוקשה ואוזניו מקופלות אחורה, כדאי שתתרחקו ממנו מעט ושימו עליו עין, כי במקרה כזה ישנה האפשרות שהוא מוטרד ממשהו או שהוא רואה בכם איום.        

5. מתוח ומצביע כלפי מעלה

זנב מתוח ומצביע כלפי מעלה

מכל תנוחות הזנב האפשריות, זהו המצב המסוכן ביותר, ואם אתם שמים אליו לב עליכם לשמור ולהשגיח על הכלב בכמה וכמה עיניים. במקרה שאתם בחוץ, קישרו את הכלב ברצועה והחזיקו בחוזקה, כי הדבר מצביע על כך שהוא עומד לתקוף ברגעים הקרובים. תנוחת הזנב הזאת מעידה על כך שהכלב מפוחד מאוד מדבר מה, ושהוא מוכן למתקפה, ובמקרה הצורך גם לנשיכה הגונה. לעיתים, מדובר באיום סרק, כמו למשל במקרה ששלפתם את שואב האבק ה"מפחיד". לעיתים, אכן מדובר באיום אמיתי שמרגיש כלבכם, מצד אדם או חיה אחרים, והוא מתכנן להסתער בקרוב מאוד. במקרים כאלו אחזו את הכלב קרוב אליכם עד שהוא נרגע או עד שהאיום חולף, ולאחר מכן נסו להבין האם יש צורך באילוף נוסף.

6. מקופל בין הרגליים

כלב עם זנב בין הרגליים

אם הכלב שלכם נראה עגמומי וזנבו מקופל בין רגליו, כדאי שתבדקו את סביבתכם הקרובה כי כנראה מדובר באיזושהי תאונה או מעשה לא יאה שהוא עשה. תנועת קיפול הזנב היא הסימן הקלסי ביותר לכך שכלבכם חש עצב רב ומרגיש נבוך. סביר להניח שתראו את התנועה הזאת במקרים שבהם הכלב עשה בטעות את צרכיו בתוך הבית, או שקרע את נעלי הבית שלכם בפיו במהלך משחק. בנוסף, תוכלו לשים לב להתנהגות שכזאת במקרים שבהם הכלב ננזף קשות או מרגיש מפוחד. ודאו שהוא מקבל חזרה את האהבה שהוא צריך כדי לשקם ולהחזיר לו את ביטחונו העצמי.

7. רפוי ושמוט

כלב יושב מחויך עם זנב רפוי ושמוט

 אם אתם יושבים על הספה והכלב לצידכם, כשזנבו מוטל רפוי על השטיח או הספה, דעו לכם שאלו הרגעים שבהם הוא חש שמח ואוהב אתכם עד מאוד. כאשר הזנב שלו רפוי ושמוט בנינוחות, הוא מפגין תחושת חברות אמיתית; כלבים נוהגים להרפות את זנבם גם כאשר הם ישנים, אבל אם הם עושים זאת כאשר הם ערים, אפשר רק לנשום לרווחה ולשמוח על כך שלכלב שלכם יש בטחון מוחלט בחיות ובאנשים הנמצאים סביבו.

8. מורכן כלפי מטה יחד עם הראש

כלב מרכין את ראשו וזנבו כלפי מטה

אם הכלב מרכין את ראשו וזנבו כלפי מטה, כשהזנב נמצא בין הרגליים, הוא כנראה חש עצוב וכנוע במיוחד. ההתנהגות הזאת מאפיינת "כלב בטא", ההיפך הגמור מ"זכר אלפא". אמנם הדבר מעיד על כך שהכלב שלכם מבין "מי הבוס בבית", אך מצד שני הוא מפחד וחושש מכם, וזה ממש לא סימן טוב. כלבים רבים, בייחוד כלבי צייד, מאוד רגישים לנזיפות, וכאשר הם מפגינים התנהגות שכזאת, שכדאי לכם לשקול מחדש את הדרך בה אתם מחנכים ומנהלים אותם, מכיוון שהדבר עלול לפגוע בבטחונם העצמי באופן קשה ובלתי הפיך.

מקור התמונות: littlethings.com

הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.

כתוב תגובה

תוכן התגובה:
הצג את כל התגובות (0)
הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.