print header

הרעלת שושנים - סכנה קטלנית שמגדלי חתולים חייבים להכיר

כל מי שמגדל בבית חיית מחמד יודע שישנם מאכלים מסוימים שאסור לה לקבל, לא משנה כמה היא תהייה חמודה או שובבה, כי הם מזיקים לה. בנוסף לכך, יש גם פרחים וצמחים שעצם הנוכחות שלהם בבית עלולה להיות מסוכנת לחיות מחמד מסוימות, וזה בדיוק הקשר ההרסני שקיים בין חתולים למשפחת השושנים. חשיפה של חתולים לפרחים האלו עלולה להוביל לכשל כליות חמור ואף למוות, וכל זאת בפרק זמן קצר שמקשה על הענקת טיפול במועד המתאים. בתקופה הזאת הפרחים האלה עלולים להיות נפוצים יותר מתמיד, לכן חשוב להכיר את הסכנה שהם מציבים בפני חתולים ולהפיץ את המידע הזה בקרב כל מי שמגדל אותם.
 
למה חשוב להרחיק שושנים מחתולים: חתול מריח פרח

הרעלת שושנים - סכנה שכל בעלי החתולים צריכים להכיר

מה שהכי חשוב לציין בקשר לחתולים ופרחים ממשפחת השושנים הוא הסכנה הרבה שחיות המחמד האהובות שלנו נתונות בה בגללם. לא רק שהפרחים האלה עלולים לגרום לשורה של השפעות הרסניות שעוד נפרט עליהן בהמשך, אלא שדי בחשיפה קלה מאוד של החתול לפרח כדי לגרום לנזק. אפילו אם אתם מקפידים שהחתולים הסקרנים שלכם לא יתקרבו אליהם, אבקני השושנים עלולים להידבק לפרוותם והם ילקקו אותם. חשיפה לכמויות מזעריות של אבקנים באופן שכזה או אכילה של עלה או שניים שנשרו מהצמח ונפלו על הרצפה היא מסוכנת מאוד. משום שהרעלנים שמסוכנים לחתולים הם מסיסים בנוזל, אפילו חשיפה למי אגרטל שהיו בו שושנים עלולה לגרום לנזק.
 
השושן הצחור (Lilium candidum) נחשב לאחד מהזנים הקטלניים ביותר לחתולים, אם כי כפי שכבר אמרנו, כל משפחת הפרחים הזאת צריכה להיחשב למסוכנת עבורם. למעשה, ה-FDA, מנהל המזון והתרופות האמריקאי, מציין 9 סוגים שונים של שושנים שנחשבים לרעילים מאוד עבור חתולים, למשל שושן אסיאתי ושושנת העמקים - תוכלו למצוא את שמותיהם באנגלית בטבלה שבקישור הזה. הפרחים האלו מסוכנים גם עבור כלבים, אך הרבה פחות מאשר לחתולים וחוקרים סבורים שזה לא רק בגלל ההבדלים הפיזיולוגיים בין שני בעלי החיים האלה. הסיבה הנוספת לחשיבות האזהרה מהפרחים האלו היא הסקרנות הטבעית של רוב החתולים, שיכולים לטפס בקלות על שולחנות ומדפים כדי להתקרב לזר פרחים שהבאתם הביתה כדי לקשט אותו, ונטייתם ללקק את הפרווה שלהם וכך לבלוע אבקנים.

מה התסמינים של חשיפת חתולים לשושi צחור וצמחים דומים?

הנזק העיקרי שגורמים הרעלנים שבשושנים צחורות וזנים דומים אחרים הוא לכליות של החתול, לכן רוב התסמינים של חשיפה אליהם קשורים לתחומי האחריות של האיברים החשובים האלה. במרבית המקרים התסמינים מתחילים להופיע 6-12 שעות מרגע החשיפה לפרח, ואלו הם המרכזיים שבהם אשר חשוב להכיר:

  • ריור חריג
  • הקאות - הן עשויות להפסיק אחרי כמה שעות, אבל זה לא סימן מרגיע אם החתול אינו אוכל
  • דיכאון
  • ירידה במתן שתן
  • עוויתות
  • חוסר תיאבון
  • צימאון חריג
למה חשוב להרחיק שושנים מחתולים: שושן צחור

למה הסכנה של הפרחים האלו לחתולים גדולה יותר בתקופת האביב?

השושן הצחור הוא אמנם צמח שגדל במקומות בודדים בישראל והוא נתון בסכנת הכחדה, אך סוגים אחרים של שושנים צומחים במקומות רבים, אפילו באזורים שאולי קרובים למקום מגוריכם. בנוסף, זני שושנים שונים הם מוצר נפוץ בחנויות פרחים, ואדם שלא מודע לכך שהם רעילים לחתולים עלול לקנות זר פרחים שכולל אותם ולהכניס אותו לבית ביחד עם החתול שלו או לשלוח אותו במתנה לאדם שמגדל את חיית המחמד הזאת. בנוסף, כפי שכבר נאמר, חתולים הן חיות סקרניות מאוד ולפי דיווחים של וטרינרים שונים ואנשים שמגדלים אותן, הן לפעמים ממש נמשכות אל הפרחים האלה בבית או בגינה ומעמידות את עצמן בסכנה.

כיצד ניתן לטפל בהרעלת שושנים בקרב חתולים?

עוד מאפיין של הרעלת שושנים שהופך את הבעיה הזאת למשהו שכל מי שמגדל חתול חייב להכיר הוא שאין טיפול ביתי יעיל עבורה. חובה להגיע לטיפול וטרינרי דחוף אם רואים שחתולים מפגינים את התסמינים שתוארו או אם ראיתם אותם מרחרחים פרח מסוכן ואף מתחככים בו. ברגע שתגיעו למרפאה יבוצעו בדיקות שונות כדי לראות האם אכן מדובר בהרעלה (דם, שתן ולפעמים גם אולטראסאונד). האפשרויות המקובלות הן לרוב גרימה להקאה, עירוי נוזלים, שימוש בפחם פעיל שינטרל את הרעלנים בקיבה, ובמקרים חריגים של הרעלה משמעותית או אבחון מאוחר יהיה צורך בביצוע דיאליזה.
למה חשוב להרחיק שושנים מחתולים: חתול חולה

לסיכום

למרות האהבה הרבה של חלק גדול מאיתנו לחתולים ופרחים, כאשר מדובר בשושנים ובמיוחד בשושן הצחור, ראוי להפריד בין השניים. משפחות רבות בארץ ובעולם נאלצו להיפרד מהחתולים האהובים שלהם בגלל הבעיה הזאת, אך ככל שנגביר את המודעות לסכנה כך היא תהפוך לפחות קטלנית. אז זכרו היטב את המידע הזה, העבירו אותו לחברים שלכם ולכל מגדלי החתולים שאתם מכירים, אם אתם קונים זרי פרחים אל תהססו לבדוק האם הם מסוכנים לחיות מחמד כמו כלבים וחתולים ובאופן כללי תמיד תהיו עירניים למקרה שתופיע התנהגות חריגה אצל החתול שלכם.

 

הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
המשך עם: Google
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.

כתוב תגובה

תוכן התגובה:
הצג את כל התגובות (0)
הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
המשך עם: Google
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.