print header

נבדק ונמצא: זוהי שיטת האחסון הטובה ביותר לשמירה על טריות עלים ירוקים

תערובות של עלי בייבי או כמה עלי חסה הן תוספות נפלאות לסלט, אך זה בהחלט מעצבן לקנות חסה גדולה או שקית שלמה של תערובת עלים ירוקים, ולמצוא אותם נבולים בשקית במקרר אחרי שניצלנו רק חצי מהכמות שהיינו יכולים להשתמש בה. ישנן דרכים רבות לאחסן עלים ירוקים במקרר, אך מהי הדרך הטובה ביותר? במגזין "המטבח" האמריקאי בדקו 3 שיטות מומלצות לאחסון כדי להכריע איזו מהן הכי יעילה בשמירה על איכות וטריות המוצרים במקרר לאורך זמן רב. לפניכם הבדיקה שעשו והתוצאות אליהן הגיעו:
 
תערובת עלים ירוקים
 

3 השיטות לאחסנת חסה ועלים ירוקים

במהלך הניסוי אחסנו 3 תערובות חסה ועלים ירוקים ב-3 דרכים שונות אשר אמורות לעזור לשמור על טריות העלים לאורך זמן. הם השתמשו בתערובת של כמה עלים שונים משום שכך יש להם נטייה לנבול מהר יותר, וקל להבחין בשינויים שנוצרים לאורך זמן. חילקו את עלי החסה ל-3 ערימות לא שטופות, ואחסנו אותן בשיטות הבאות:
 

שיטה מספר 1: נייר סופג ושקית פלסטיק אטומה

עלים ירוקים בשקית אטומה
זוהי השיטה הנפוצה ביותר לשמירת חסה במקרר לאורך זמן. אחרי ששוטפים ומייבשים את העלים (ניתן גם לחתוך אותם), מניחים אותם על נייר סופג, מגלגלים ומכניסים לשקית פלסטיק, מוציאים את כל האוויר מהשקית ומאחסנים את העלים בשקית שאותה מכניסים למקרר, עדיף במגירת הירקות. הנייר אמור לספוג את הלחות שנותרת בשקית ובכך לשמור על העלים מריקבון. השקית האטומה עוזרת למנוע תחלופה של אוויר ובכך מאטה את תהליך הנבילה.
 

שיטה מספר 2: נייר סופג וקופסה

עלים ירוקים בקופסה
בשיטה הזו מרפדים קופסה אטומה בנייר סופג, מכניסים את העלים לתוכה, מכסים עם שכבה נוספת של נייר סופג וסוגרים אותה היטב. היתרון הגדול של השיטה זו הוא שעלי החסה לא נמעכים כמו בשקית, וניתן להשתמש בקופסה גדולה כדי לאחסן עלים רבים. גם בשיטה זו הנייר הסופג נועד כדי למנוע מהלחות הנותרת לפגוע בעלים, והקופסה האטומה מונעת חדירת אוויר ולחות מהסביבה.
 

שיטה מספר 3: שקית פלסטיק ומעט אוויר

עלים ירוקים בשקית
בשיטה הזו מכניסים את העלים הירוקים לשקית פלסטיק רגילה, מנפחים אותה עם אוויר, מסובבים את הפתח וסוגרים עם גומייה. האוויר שאיתו ניפחנו את השקית אמור לספק לעלים מספיק פחמן דו-חמצני שישמור עליהם טריים לאורך זמן.
 
התוצאות
את התוצאות בדקו לאחר מספר ימים עד אשר נראה שינוי משמעותי.
 
5 ימים: אין שינוי
אחרי 5 ימים פתחו את השקיות והקופסה ופיזרו את קבוצות עלי החסה על ניירות אפייה. כשהעבירו הבודקים את ידם על העלים וחיפשו אחר סימנים לריקבון, להפתעתם הם גילו כי העלים נראו טוב בכל שיטות האחסנה. לאחר מכן הם ארזו מחדש את העלים בקופסה ובשקיות המתאימות ואחסנו אותם שוב במקרר.
 
7 ימים: עדיין טרי
אחרי שבוע השקיות והקופסה שוב נפתחו כדי לבדוק את מצב העלים. בעוד שהיו כמה עלים "חבולים" בכל אריזה, לא היה הבדל משמעותי בין איכותם. המסקנה היא שגם אחרי שבוע, שלושת השיטות עובדות באותה איכות. שוב החזירו את העלים לקופסה ולשקיות ואחסנו במקרר למספר ימים נוספים.
 
10 ימים: כעת רואים הבדל משמעותי
שבוע וחצי לאחר תחילת הניסוי, סוף סוף נראו תוצאות אמתיות:
 
נייר סופג ושקית פלסטיק אטומה
עלים ירוקים לאחר אחסון
הנייר הסופג היה לח, אך לא ספוג מים, ובתוך השקית לא הייתה הצטברות משמעותית של לחות. עם זאת, הייתה כמות גדולה יחסית של עלים רקובים, לחים ונבולים. למעשה, העלים האלה אפילו הכתימו את הנייר הסופג בצבע חום. בהחלט לא הייתם רוצים למצוא את העלים האלה בסלט שלכם...
 
נייר סופג וקופסה
עלים ירוקים לאחר אחסון
בעוד שהיו כמה עלים נבולים ולחים שצריך היה לזרוק, רוב העלים עדיין היו פריכים ואכילים. לא היה עודף רטיבות בתוך הקופסה, והנייר הסופג היה מעט לח, אך לא רטוב מדי.
 
שקית פלסטיק ומעט אוויר
עלים ירוקים לאחר אחסון

פנים השקית היה מלא בהצטברות של לחות, וכמה עלים רקובים ולחים נדבקו לשקית. שאר העלים היו פריכים למדי, אך ניתן לומר בוודאות שאיכותם ירדה. את העלים האלה כנראה שהייתם אוכלים אחרי שהייתם בוררים אותם אחד אחד ומוציאים את כל אלו שלא נראים טוב. 

השיטה המנצחת: נייר סופג וקופסה

אחסון עלי בייבי וחסה בקופסה מרופדת עם נייר סופג נמצאה כשיטה היעילה ביותר לשמירה על טריות ואיכות העלים. ניתן לאחסן בקופסה כמות גדולה יחסית של עלים מבלי לדחוס אותם, והם נשארים טריים עד ל-10 ימים במקרר. הקופסה הקשה עצמה מגנה על העלים מפני מוצרים אחרים במקרר שעלולים למעוך אותם, וכך היא גם מספקת הגנה פיזית לעלים שהשקיות אינן יכולות לספק להם.
 
למען הכנות, אין שום פסול בשימוש ב-2 השיטות האחרות לפרקי זמן שלא עולים על שבוע במקרר. לפעמים תרצו להשאיר לעצמכם את הקופסאות האטומות לאחסון מאכלים אחרים שלא תוכלו לאחסן בשקיות, או שאולי אתם לא קונים ניירות סופגים ומעדיפים להשתמש ברחבי הבית במטליות שאינן חד פעמיות. אם אתם יודעים שתסיימו את כל העלים תוך פחות משבוע, אין בעיה להשתמש גם בשיטות האחרות. בחרו את השיטה המועדפת עליכם על פי סגנון החיים שלכם ולחצו כאן כדי להכיר עוד דרכי אחסון חכמות שיאריכו את חיי המדף של המזון שלכם.
מקור: אבישי ב.
הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.

כתוב תגובה

תוכן התגובה:
הצג את כל התגובות (0)
הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.