print header

7 סימנים לזיהוי שקרן כפייתי

לכל אחד מאיתנו יש התנהגויות מסוימות שאליהן הוא התרגל אשר משרתות את מטרותיו – הרי אם התנהגות מסוימת לא הייתה מועילה לנו כלל, היינו עושים הכל כדי להפסיק אותה. ההתנהגויות האלה יכולות להיות חיוביות או שליליות, ואחת מהמזיקות ביותר שבהן למערכת היחסים היא הנטייה לשקר באופן כפייתי. כמובן שכולם משקרים מפעם לפעם, אך השקרנים הכפייתיים לא רואים סיבה להפסיק, אפילו כשאין בכך באמת צורך – כאילו שהם אלרגיים לאמת. אף אחד לא רוצה למצוא את עצמו במערכת יחסים עם שקרן כפייתי, ולכן מומלץ שתכירו את 7 הסימנים שמעידים על כך שמולכם נמצא אדם שכזה. בסופם תגלו גם מה האפשרויות שלכם כדי להמשיך את חייכם בצורה שפויה, מבלי להיפגע פעם אחר פעם מהרגליו של השקרן הכפייתי.
 
איך לזהות שקרן כפייתי: בובה של פינוקיו

1. הוא משקר בנוגע לכל דבר, לא משנה מה זה

בעוד שרובנו נשקר לרוב על מנת להימנע ממצב שעלול להזיק לנו, כדי להגן על רגשות של אדם אחר או כדי להגן על אדם אחר, השקרן הכפייתי ישקר בנוגע לכל דבר, גם אם אין בכך צורך. אפילו שאלה תמימה כמו "האם אכלת ארוחת צהריים" יכולה לקבל תשובה של "לא", בעוד שהשקרן אכן אכל ארוחת צהריים – הוא פשוט לא מסוגל להגיד את האמת משום שהוא רגיל לשקר בנוגע לכל דבר – גדול או קטן.

2. הוא מתרגז כששואלים אותו שאלות

השקרן הכפייתי יודע בתוך תוכו שהוא משקר, אך הוא חייב לחיות עם עצמו איכשהו, ולכן המוח שלו ינסה להגן עליו על ידי כך שישכנע אותו שהוא צודק, ואפילו אם זה לא המצב, הוא יצדיק את הסיבה לשקר שלו. לעיתים השקרן הכפייתי אפילו יתחיל להתעצבן כדי להטות את השיחה לכיוון אחר מהשקר שלו, זאת על מנת לבלבל אתכם ולגרום לכם להרגיש אשמים או חטטנים. 

3. אין לו מצפון

השקרן הכפייתי לא מזיק לאנשים שסביבו רק בגלל השקרים שלו, אלא גם בשל הסיבה לכך שהוא שקרן כפייתי מלכתחילה – הוא אדם מניפולטיבי שגורם לכם להרגיש אשמים בכך שאתם לא סומכים עליו, על אף שהוא משקר. אנשים שכאלה הם לרוב סוציופתים או נרקיסיסטים, והפרעות נפשיות אלו עוזרות להם לא להרגיש רע כשהם משקרים. בניגוד אליהם, כשאדם נורמלי משקר יש בתוכו קול קטן שאומר לו שהוא עשה דבר מה לא בסדר, אך לשקרנים הפתולוגיים יש "יכולת" לדכא או להתעלם מהקול הזה.
איך לזהות שקרן כפייתי: איש עם ברדס

4. הוא משנה את הסיפור שלו פעם אחר פעם

גם השקרן הכפייתי מועד בשקריו לעיתים, אך הוא לעולם לא יודה בכך, והוא יכול להוסיף לסיפורים שלו עוד ועוד פרטים עד שלא תוכלו כבר להאמין כלל וכלל שאכן מדובר בסיפור אמיתי. לשקרן הפתולוגי אין בעיה לשנות את הסיפור שלו 10 פעמים והוא אף פעם לא יודה בכך ששינה את דבריו - הוא רק הוסיף להם מידע נוסף. בו זמנית, אתם תרגישו כאילו שאתם הולכים בתוך מבוך בזמן שתשמעו את מה שיש לו להגיד – בכל פעם שתחשבו שהוכחתם לשקרן שעליתם על השקר שלו, הוא יוסיף פרט חדש שישאיר אתכם תשושים מהניסיון להבין את האמת.

5. הוא אנוכי

לשקרנים פתולוגיים רבים אין אפתיה או יכולת לראות כיצד השקרים שלהם משפיעים על אחרים. הם משקרים בעיקר כדי להפיק מכך תועלת עצמית, ולא משנה מי ייפגע מכך. אי אפשר לרגש אותם, לא אכפתם להם אם אתם בוכים או מתחננים, והדבר היחידי שמעניין אותם הוא הרגשות שלהם. אם אתם חושבים שאתם יכולים לשנות שקרן כפייתי, דעו שזה בלתי אפשרי – ההפרעה הזו קיימת בשקרנים הכפייתיים בצורה כה עמוקה עד שהם אפילו לא יכולים לראות מה הם עושים לא בסדר, אפילו אם תגידו להם.

6. אי אפשר לקיים איתו מערכת יחסים נורמלית

אחד מהדברים הכי חשובים במערכת יחסים זה אמון הדדי, ואם אתם לא יכולים לסמוך על האדם שלצדכם, אין דרך שבה תוכלו לזכות איתו בזוגיות תומכת ואוהבת באמת. השקרן הכפייתי יאכזב אתכם פעם אחר פעם, ויתכן שבתחילת מערכת היחסים תתרצו זאת, יחד איתו, בשלל דרכים, אך בסופו שלדבר אתם תבינו שאי אפשר לקיים איתו זוגיות נורמלית. 
איך לזהות שקרן כפייתי: צלליות של גבר ואישה רבים

7. השקרים הקטנים במערכת היחסים הופכים לבסוף לגדולים

בהמשך לסעיף הקודם, קשה מאוד לזהות שקרן כפייתי בתחילת מערכת היחסים, וזאת משום שהשקרים שהוא ימציא הם לרוב קטנים ובנוגע לנושאים שאולי לא נראים מהותיים. עם זאת, ככל שמתקדם הזמן השקרים הקטנים נמשכים והופכים לגדולים יותר ויותר, וזאת משום שהשקרן הכפייתי מבין שהוא יכול לעבוד עליכם עם שקריו. שקר אחד נבנה על גבי האחר, עד שלבסוף אתם מגלים שכל מערכת היחסים ביניכם הייתה מבוססת על שקרים והאמת בה הייתה מצרך נדיר.

מה צריך לעשות אם נמצאים במערכת יחסים עם שקרן כפייתי?

כאמור, לא ניתן לשנות את השקרן הכפייתי בקלות – הוא התרגל כל חייו להימנע מהעובדות ולספק שקרים לאחרים ולעצמו. השקרן הכפייתי לא רואה יתרון בכנות ולכן יימנע ממנה באופן קבוע למדי, ובין שזה נובע ממחלת נפש חמורה או פשוט מחוסר מצפון, אין סיבה שאתם תסבלו מכך. זאת כמובן כל עוד השקרן לא מבין את המצב שלו ופונה בעצמו לעזרה מקצועית, אז יוכלו גם להתגלות מצבים נפשיים אחרים שגורמים לו לנהוג כך, כמו למשל הפרעה נרקיסיסטית, הפרעה דו קוטבית או הפרעת אישיות גבולית, וניתן יהיה לטפל גם בהם.
 
אם השקרן הכפייתי לא מעוניין ללכת לטיפול, הדרך היחידה להתמודד איתו היא להתרחק ממנו. אם ביום מן הימים הוא אכן ישתנה, זה ככל הנראה לא יקרה בזמן שהוא בקשר אתכם, משום שאתם כבר הוכחתם לו שהשקרים שלו עובדים עליכם ושהוא יכול להתחמק מהאמת בשיחות שלכם. אין סיבה שתהיו הקורבנות של מניעיו האנוכיים, ועליכם לשמור על עצמכם מפני הנטיות ההרסניות שלו.

 

הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
המשך עם: Google
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.

כתוב תגובה

תוכן התגובה:
הצג את כל התגובות (0)
הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
המשך עם: Google
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.