print header

10 סימנים לאגואיזם בזוגיות ומה לעשות עם זה

מומחים למערכות יחסים ויועצי זוגיות מסכימים פה אחד בנוגע לכך שלאגו גדול אין מקום ביחסים תקינים, אך להודות בכך שאנחנו קצת אגואיסטים – זה לא דבר שקל לעשות. למעשה, רבים מאיתנו אפילו לא מודעים לבעיה הזו שקיימת בהם. אם הטענה שלכם היא, "זה פשוט מי שאני", זה סימן לכך שבן או בת הזוג שלכם צריכים, לדעתכם, להתאים את עצמם אליכם, אך גישה שכזו היא כבר אגואיסטית מיסודה. חשוב מאוד שתקבלו מושג בנוגע לדרכים שבהן אגואיזם עלול לצוץ ביחסים, מה זה אומר עליכם ועל טיב היחסים שלכם ומה אפשר לעשות כדי למנוע את הבעיה הזו – הן לטובתכם והן לטובת בני הזוג שלכם.
 

מה זה אגו?

במילים פשוטות, האגו שלכם הוא תחושת ערך עצמי שקיימת בכם. למעשה, לכולנו יש אגו ברמה מסוימת, וכשהוא נמצא ברמה סבירה, הוא אף הכרחי לשמירה על מערכת יחסים תקינה, מכיוון שאנחנו זקוקים למידת מה של ערך עצמי. עם זאת, הבעיה מתחילה כשאנחנו סובלים מאגו מנופח – כזה שמשפיע באופן שלילי על מערכת היחסים שלנו.
 
כשלאדם יש אגו מנופח, הוא מציב את עצמו מעל אחרים באופן שמתפרש לרוב כשלילי. אגו מנופח במערכת היחסים יכול להראות את עצמו בשלל דרכים, וכעת אתם תכירו את הסימנים לכך, את האופן שבו הוא משפיע לרעה על הזוגיות שלכם ומה אפשר לעשות כדי למנוע את זה.
אגואיזם בזוגיות: אישה מחייכת ומצביעה על עצמה

1. הצורך להיות צודק – תמיד

אחד הביטויים החזקים והראשונים לאגו מנופח הוא הצורך להיות צודק, בה בעת שמוקדשת תשומת לב מועטה מאוד או אפילו אפסית לרגשות בן או בת הזוג. הדבר החשוב ביותר עבורנו במצב זה שהוא שבן או בת הזוג יסכימו איתנו, והבעיה בכך היא שלעיתים אנחנו טועים, אך לא יכולים להרשות לעצמנו לראות את זה ולהודות בכך. בנוסף, במצב שכזה יש מעט מאוד הקשבה לבן או בת הזוג, וכן מעט מאוד התחשבות בדעותיהם ואמונותיהם.

מה לעשות כדי למנוע את זה

הזכירו לעצמכם שאתם נמצאים במערכת יחסים שבה לשניכם יש דעה שווה, ונסו להגיע לפשרה אם אתם לא מרגישים בנוח באופן מלא עם החלטותיהם ודעותיהם של בני הזוג שלכם והם לא מסכימים איתכם.  

2. דעיכה בתקשורת האינטימית שלכם

תקשורת בריאה היא מהותית ליחסים תקינים ובעיקר לתחושת אינטימיות בין בני הזוג. אנחנו לא מדברים פה על היכולת שלכם לדבר על נושאים יומיומיים זה עם זו, אלא על התקשורת האינטימית שלכם והיכולת שלכם ושל בני הזוג שלכם לחשוף את עצמכם אחד בפני השנייה.

זה לא יתאפשר אם בן או בת הזוג ירגישו שיש לכם אגו מנופח, מכיוון שהם יחושו שעליהם להיזהר בדבריהם. הם למעשה חוששים מהפצצה המתקתקת שעלולה להתפוצץ במהלך שיחה איתכם או מכך תשפטו אותם בחומרה. בשל כך, הם יעדיפו לשמור סודות לעצמם ואף לבלות זמן רב יותר עם אנשים אחרים מאשר איתכם. 

מה לעשות כדי למנוע את זה

הפתרון הוא לאפשר תקשורת בריאה מהצד שלכם ולהיות פתוחים יותר בעצמכם, וכן לתת לבני זוגכם את האפשרות לבטא באופן חופשי את עצמם, מבלי שתתערבו בדבריהם, תשפטו אותם או תתעסקו בדברים אחרים בזמן שהם מדברים איתכם. כך או כך, אם כבר יש דעיכה בתקשורת האינטימית שלכם, הצעד הראשון לפתיחות צריך להיות שלכם.

אגואיזם בזוגיות: זוג שוכב על ספה ומחזיק ידיים

3. אתם מתחילים לבטא קנאה

סימן נוסף לאגו מנופח בזוגיות הוא תחושת קנאה שמדליקה אצלכם נורה אדומה בכל פעם שאתם חשים שצץ איום על היחסים שלכם. בדרך כלל ההרגשה הזו אינה מבוססת והיא יכולה להתבטא בשלל דרכים, כשאחת מהן היא הניסיון לשלוט על בן או בת הזוג. במצב שכזה תדרשו לדעת תמיד איפה הם נמצאים תמיד, עם מי הם מתראים ומה הם עושים.

אתם גם תנסו לחפש ולמצוא ראיות לכך שבן או בת הזוג שלכם עושים דבר מה שנוגד את האמון שניתן בזוגיות, אפילו אם אין לכך כל סיבה. התנהגות שכזו מצדכם תיצור אווירה עכורה ושלילית ביחסים, ובני הזוג שלכם יתחילו לחשוש מכם.

מה לעשות כדי למנוע את זה

עליכם לקיים עם בני הזוג שלכם שיחה כנה שתסייע לטהר את האווירה. במסגרת הדיון הזה, חשפו בפניהם את תחושות הקנאה שעלו בכם ושאלו אותם באופן ישיר – האם יש דבר מה שאמור לגרום לכם לפקפק במחויבות שלהם לזוגיות שלכם? זכרו להקשיב בסבלנות למה שיש להם להגיד ולתת להם להתבטא. 

4. אתם תמיד הקורבן

אחד הסימנים לאגו פגוע הוא פחד מעיק בנוגע לכך שאתם לא טובים מספיק עבור בני הזוג שלכם. במצב שכזה, תרגישו תמיד שאתם הקורבן ותיפלו לתוך רחמים עצמיים. תהיו תמיד בלחץ להוכיח את עצמכם לבן או בת הזוג, כאילו שיש ביניכם מעין תחרות מסוימת, ותמדדו את הפעולות שלכם כנגד סטנדרטים גבוהים מאוד, שבמקרה שלכם – קיימים רק בראשכם. 

כשזה קורה, אתם תתחילו לנהל יותר ויותר שיחות שליליות עם עצמכם בראשכם, ולא יהיו לכם הרבה מחשבות חיוביות בנוגע לעצמכם. כתוצאה מכך תתקשו לבטוח באחרים, כולל בבני זוגכם, ותתקשו גם לנהל מערכת יחסים תקינה. 

מה לעשות כדי למנוע את זה

דברו עם בני הזוג שלכם וספרו להם מה אתם עוברים מבלי לחשוש להיות כנים, בשאיפה להפיג יחדיו את חששותיכם. אם מדובר בבעיה שמקורה אינה ביחסים, אלא כזו שהשתרשה בכם עוד מהילדות, יתכן שתצטרכו לפנות לעזרה מקצועית ולפסיכולוג שיסייע לכם לטפל בה.

אגואיזם בזוגיות: אישה שוכבת על ספה ומחבקת דוב על ספת פסיכולוג

5. אתם גאוותנים ושחצנים

אחת הבעיות הגדולות והידועות ביותר של אגו מנופח זה גאוות יתר ושחצנות. זה מתחיל מבלי משים בתחושת גאווה קטנה, ונבנה אט אט עד שאנו מתחילים להרגיש שאנחנו טובים יותר מאנשים אחרים, גם מבן או בת הזוג. זה יכול להיות כי אתם מרוויחים יותר מהם, כי אתם מצליחים יותר במסלול הקריירה שלכם או בגלל כל גורם מופשט אחר. תחושת הנחיתות שתעבירו לבן או בת הזוג שלכם כתוצאה מכך, יכולה להוות נטל עצום עליהם.

מה לעשות כדי למנוע את זה

קשה מאוד להיפטר מתחושת גאווה מוגזמת, אך הצעד הראשון לכך הוא להודות בכך שהיא קיימת ולתת לבן או בת הזוג שלכם לדעת מה אתם מרגישים. אם הסיבה לתחושת גאוות היתר שלכם היא חיצונית וניתן לטפל בה בעזרת שינוי מסוים, למשל על ידי כך שבן או בת הזוג יבקשו העלאה בשכר, תוכלו להציע את זה כפתרון שיועיל לכולם. חשוב גם שתזכרו למה נמשכתם לבן או בת הזוג שלכם מלכתחילה ושתראו בכך כמקור לערך הגבוה שלהם.

6. קשה לכם להתנצל, אפילו כשאתם טועים

סימן נוסף לאגו מנופח הוא חוסר היכולת שלכם להגיד "סליחה", אפילו כשאתם יודעים שטעיתם ושזה נדרש מכם. זה למעשה מתקשר למה שציינו בסעיף הראשון – הצורך להיות צודק – אלא שכאן אתם מודעים לכך שאינכם צודקים, אך קשה לכם להודות בזה בפני בן או בת הזוג שלכם.

מה לעשות כדי למנוע את זה

אל תשערו שבן או בת הזוג שלכם מבינים שאתם מצטערים – אמרו זאת ואף פעלו באופן שיבטא את זה. הפתיעו אותם במתנה או במחווה קטנה שיראו להם שאתם מוכנים לכפר על הטעות שלכם. אם תעשו זאת כך, המילים יבואו מעצמן ולא תצטרכו להתאמץ יותר מדי כדי לאזור אומץ לומר אותן.

אגואיזם בזוגיות: דובי מחזיק פתק שרשום עליו "מצטער"

7. יש לכם נטיות נרקיסיסטיות

אנשים נרקיסיסטיים לא מתחשבים ברגשותיהם של האנשים האחרים שנמצאים ביחסים איתם, ואף מנסים להשתמש בטקטיקות ומניפולציות שונות כדי לגרום להם לעשות את הדברים שהם מעוניינים בהם. אם אגו מנופח הוא דבר שקשה להבחין ולהודות בו, נרקיסיזם מהווה בעיה גדולה עוד יותר מהבחינה הזו, ותוכלו לגלות האם אתם אכן סובלים מנטיות נרקיסיסטיות בעזרת הכתבה הבאה.

מה לעשות כדי למנוע את זה

עליכם ראשית להחליט שאתם מעוניינים להיפטר מהנטייה הנרקיסיסטית. רק כשתעשו החלטה שכזו ותהיו מודעים אליה, תוכלו להתחיל לנהל אותה במקום שהיא תשלוט בכם. לעיתים תצטרכו לעצור את עצמכם ולחשוב באופן פעיל על אחרים, כשתשימו את עצמכם בצד. 

8. בן או בת זוגכם לא עומדים בסטנדרטים שלכם

האם אתם נוטרים טינה לבני זוגכם, כי הם לא עומדים בהגדרת השלמות שלכם? יכול להיות שהם לא מתלבשים יפה כמו שאתם רוצים, שהם לא מסתדרים עם החברים שלכם או שהם לא רהוטים כמו שהייתם מעוניינים שיהיו. הרשימה יכולה להיות אינסופית, ובעוד שחלק מהחששות שלכם יכולות להיות מבוססות, מה שמשנה בסופו של דבר זה תגובתכם. 

אם אתם סובלים מאגו מנופח, אתם ככל הנראה מנסים לשנות את בני הזוג שלכם, ובדרך לכך אתם קשים איתם מאוד וגורמים להם להרגיש רע כשהם לא עומדים בסטנדרטים שלכם. קשה לכם גם לראות את המאמצים שלהם כי הסטנדרטים שלכם כה גבוהים, ואם הם לא מצליחים לעמוד בהם באופן מושלם, מבחינתכם הם לא עושים כלום. 

מה לעשות כדי למנוע את זה

זכרו שאף אחד לא מושלם – גם לא אתם, וסביר להניח שגם אתם לא עומדים בסטנדרטים מסוימים של בן או בת הזוג שלכם. ערכו שיחה כנה ונעימה אודות מה שמפריע לכם, ובקשו לדעת גם מה הדברים שאתם עושים או לא עושים ושעומדים בניגוד לערכים ולאמונות של בני זוגכם. אם בני הזוג שלכם מראים רצון להשתנות לטובה, תוכלו להפנות אותם למומחה בתחום שבו הם מתקשים או לסייע להם בכך – בהסכמתם.

אגואיזם בזוגיות: זוג מדבר

9. אתם לא יודעים מה שפת האהבה של בני הזוג שלכם

לכל אחד יש שפת אהבה שונה, והיא בעצם הדרך שבה כל אדם שואף לקבל אהבה. אחד הסימנים לכך שהאגו שלכם הורס לכם את היחסים הוא שאתם לא מבחינים בשפת האהבה של בן או בת הזוג שלכם, וגם אם כן, אתם לא פועלים באופן שיתאים לה. 

מה לעשות כדי למנוע את זה

ראשית, לחצו כאן כדי להכיר את 5 שפות האהבה, ונסו לזהות את זו של בן או בת הזוג שלכם. אם צריך, בקשו מהם לערוך את המבחן הזה כדי לזהות אותה. תוכלו גם לשאול את בני זוגכם ישירות מה אתם יכולים לעשות כדי להראות שאתם אוהבים אותם. חשוב מאוד שתקשיבו היטב לתשובתם ואכן תשתמשו במידע שלמדתם.

10. אתם נמצאים בתחרות לא בריאה עם בן או בת הזוג

לעיתים תחרות זה דבר חיובי, אך כשהיא מתחילה לצוץ בקשר באופן שמזיק לו, זה בדרך כלל בגלל אגו מנופח. אתם עלולים למצוא את עצמכם מתחרים עם בן או בת הזוג על רמת ההכנסה של כל אחד מכם, רמת ההצלחה שהגעתם אליה, רמת העצמאות הפיננסית ועוד, וכל אלה עלולים לפגום ביחסים שלכם.

מה לעשות כדי למנוע את זה

עליכם להבין שהתחרות הזו קיימת אך ורק בראשכם, ואתם לא צריכים להתחרות באף אחד – בטח שלא עם בן או בת הזוג שלכם. עליכם לקבל השראה מההצלחות של בני זוגכם, לתמוך בהם ולחגוג אותם יחדיו. אם אתם מרגישים נחותים ביחס לבני זוגכם, דברו איתם על זה או פנו לפסיכולוג שיעזור לכם להתמודד עם התחושה הזו. אם בן או בת הזוג שלכם לא סובלים מאגו מנופח, סביר להניח שהתחושה הזו הגיעה ממחשבותיכם בלבד.

 
הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.

כתוב תגובה

תוכן התגובה:
הצג את כל התגובות (0)
הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.