print header

5 שפות האהבה של ד"ר גארי צ'פמן

 האם אתם מדברים באותה שפה כמו בני הזוג שלכם? האחד שולח פרחים, אבל מה שהשני באמת רוצה זה פשוט לשבת ולדבר, ממש כמו שמישהו רוצה חיבוק והאחר מעדיף לבשל ארוחה ביתית. הבעיה היא לא ברגשות החיבה שלכם, אלא בשפת האהבה שאותה הגה וחקר האנתרופולוג ד"ר גארי צ'פמן. בספרו "חמש שפות לאהבה" חושף צ'פמן את משנתו בכל הנוגע לסוגיה מעניינת זו ומסביר כיצד ניתן לגשר על הפערים בהבנת שפות האהבה בין בני הזוג. הספר, שמכר למעלה מ-11 מיליון עותקים בעולם ותורגם ל-50 שפות (גם לעברית), מעניק לנו את היכולת להבין את שפות האהבה השונות ולדעת כיצד להשתמש בהן עם בני הזוג שלנו. בואו וגלו מהי שפת האהבה שלכם ושל בני זוגכם, וכיצד תוכלו להבין ולהשתמש בהן כדי לחזק, ואולי אף לשפר את מערכות היחסים שלכם.
 
5 שפות האהבה:
 

שפות אהבה שונות

ממש כמו בלשנות בתקשורת, אנשים מדברים בשפות אהבה שונות. לכל אחד יש את שפת האהבה הטבעית שלו שאותה הוא דובר ומבין הכי טוב, ולצידה את השפה (או השפות) המשנית שלו שאיתה הוא מרגיש בנוח, אבל הוא לא בקיא בה ברמה גבוהה. ייתכן מצב ובו בני הזוג יאהבו אחד את השני, אבל באותה נשימה כל אחד מהם ירגיש לא אהוב, מפני שנתינה וקבלה של אהבה באה לידי ביטוי בצורה שונה אצל כל אחד מהם. כלומר, הם לא חולקים את אותה שפת אהבה הרגשית והטבעית. כאשר אנו מקבלים את שפת האהבה הטבעית שלנו, "מכל האהבה" שלנו מתמלא ואנחנו מרגישים נאהבים, לעומת זאת כשאנחנו מקבלים שפת אהבה אחרת, אז אותו מכל מתרוקן בהדרגה ואנחנו מרגישים לא נאהבים – מצב בעייתי שעלול לעורר מתחים בזוגיות. כדי לקיים מערכת יחסים מתמשכת ואוהבת, עלינו ללמוד ולדבר בשפת האהבה הטבעית של בני זוגנו. כאשר "מכלי האהבה" שלהם יהיו מלאים, הם יוכלו לגמול לנו בחזרה באהבה גדולה.
5 שפות האהבה: לב המורכב ממילים בשפות שונות

1. מילות חיזוק

ד"ר צ'פמן טוען בספרו כי אחת מהדרכים להביע אהבה היא להשתמש במילים שמעודדות ומחזקות, לכן מילות החיזוק הן אחת מחמש שפות האהבה הבסיסיות והטבעיות. המשפט שרובנו מכירים, "חיים ומוות ביד הלשון", מחזק את הטענה, אך עדיין ישנם זוגות רבים אשר לא למדו להעריך את כוחן האדיר של המילים. מחמאות מילוליות, מילות הערכה וכדומה, הן דרכי תקשורת מעולות הבאות לידי ביטוי בהצהרות פשוטות של חיזוק כגון: "את נראית נהדר בשמלה הזו", "אני מאוד אוהבת איך שאתה תמיד מגיע בזמן לאסוף אותי", "אתה תמיד יכול לגרום לי לצחוק" ועוד. בשפה זו יש מגוון רחב של "ניבים" אך המשותף לכולם הוא השימוש במילים כדי לחזק את בן או בת הזוג, כך מסופק הצורך האנושי העמוק להרגיש מוערך. אם בן הזוג שלכם מדבר בשפת אהבה זו, אתם יכולים לבצע מחוות קטנות כמו השארת פתק קטן על השידה עם מילות חיזוק ואהבה, תמונה של שניכם עם מסר מעודד מאחורה, בלון אדום בצורת לב שיחכה בכניסה לבית ועוד.
5 שפות האהבה: מחברת פתוחה עם סימן של לב בקצה הדף

2. זמן איכות

בספר "חמש שפות לאהבה" מסביר לנו ד"ר צ'פמן כי משמעות זמן האיכות היא לתת לבני זוגנו את תשומת הלב המלאה שלנו. עוד מסביר צ'פמן ונותן דוגמה למצב בו שני בני הזוג יושבים יחד וצופים בטלוויזיה - במקרה זה זמן האיכות לא בא לידי ביטוי מפני שתשומת הלב של אחד מהצדדים, או שניהם, מופנית למסך. לכן, עליכם לשבת על הספה, עם הטלוויזיה כבויה, להרחיק כל מכשיר מסיח דעת, להסתכל אחד על השני ופשוט לדבר - להעניק את תשומת הלב המלאה זה לזאת. אפשרות נוספת היא לצאת לטיול ו\או ללכת למסעדה, להסתכל אחד על השני ורק לשוחח. הזמן הוא מצרך יקר מאוד ולכולנו יש דרישות רבות ממנו, למרות שכולנו חולקים את אותן השעות ביום. אנחנו יכולים להוציא את המיטב מניצול הזמנים שלנו על ידי כך שנקדיש חלק מהן לבני זוגנו. אם שפת האהבה של בני זוגכם היא "זמן איכות", זה אומר שהם פשוט רוצים אתכם, שתהיו איתם ותבלו את הזמן שלכם יחד.
5 שפות האהבה: גבר ואישה יושבים יחד על ספה עם כוסות קפה וצוחקים

3. קבלת מתנות

רוב הדברים שנכתבו על נושא האהבה טוענים שליבתה היא רוח הנתינה. בזמן שכל שפות האהבה מאתגרות אותנו להעניק אהבה בדרכים שונות לבני זוגנו, לחלקם, קבלת מתנות וסמלים גלויים של אהבה משמעותיים עוד יותר - כנראה שזו שפת האהבה הטבעית שלהם. מתנה היא משהו שאתה יכול להחזיק ביד ולהגיד "תראו, היא חשבה עליי" – המתנה עצמה היא למעשה רק הסמל של המחשבה הזו. ד"ר צ'פמן מסביר שערך המתנה הוא לא כספי, אלא מחשבתי, כשהדגש הוא על הבטחת המתנה המוחשית ונתינתה כביטוי לאהבה. לכל מי מכם שיגיד כי הוא לא מצטיין בבחירת מתנות וביצוע מעשה שכזה הוא לא חלק מהאופי שלו - ברכות, עשיתם את התגלית הראשונה שלכם: מצאתם שאתם לא דוברים את שפת קבלת המתנות ועליכם להתחזק בה. אם בני זוגכם דוברים את שפת האהבה של קבלת מתנות, עכשיו אתם יכולים ללמוד אותה ועם הזמן להיות המאהבים המושלמים.
5 שפות האהבה: אישה מקבל זר פרחים

4. מעשי שירות

לפי הספר "5 שפות לאהבה", מעשי שירות היא אחת מהשפות המוחשיות, שבאמצעותה אנחנו עושים דברים שאנו יודעים שבני זוגנו רוצים שנעשה. אנחנו מבקשים לרצות אותם על ידי מתן שירות, כדי להביע את אהבתנו על ידי ביצוע פעולות ומשימות מיוחדות רק בשבילם. חשבו על פעולות פשוטות כגון: בישול ארוחה, סידור השולחן, ריקון המדיח, הוצאת הזבל, שאיבת אבק, החלפת חיתול לתינוק, שטיפה של הרכב ועוד – כל אלו הם כולם מעשי שירות. דברים אלו דורשים מחשבה, תכנון, זמן, מאמץ ואנרגיה ואם הם נעשים ברוח חיובית, הם אכן ביטויים לאהבה. קיימים יתרונות עצומים ורבים כאשר אתם עומדים בדרישות הרגשיות של בני זוגכם, ואם הם מדברים בשפת האהבה של מעשי שירות, אז הפעולות נשמעות חזק יותר ממילים.
5 שפות האהבה: יד שוטפת מכונית

5. מגע פיזי

המגע הפיזי הוא כלי רב עוצמה לתקשורת בין בני זוג – החזקת ידיים, נישוק, חיבוק וקיום יחסי מין הם חלק מהדרכים הנפוצות ביותר להביע אהבה לבן הזוג עבור מי ש"דובר את השפה" הזו. עבור אנשים מסוימים, מגע פיזי הוא שפת האהבה הטבעית שלהם ובהיעדר מגע הם מרגישים לא נאהבים. אך כשהם מקבלים זאת, "מכל האהבה" שלהם מתמלא והם מרגישים בטוחים באהבת בן זוגם. ד"ר צ'פמן מסביר שכדי להביע אהבה במגע יש צורך בזמן ומחשבה, במיוחד אם זו לא השפה הטבעית שלכם ולא גדלתם בסביבה שמביעה אהבה בנגיעה. אתם יכולים להתחיל בפעולות פשוטות שלא דורשות זמן ומאמץ כגון: לשבת צמוד זה לזה כשאתם רואים טלוויזיה, או ללטף את בני זוגכם כשאתם עוברים לידם בחדר בו הם יושבים.
5 שפות האהבה: גבר מחבק אישה מאחור

איך אני יכול לזהות את שפת האהבה שלי ומה צריך לעשות אחר כך?

ברגע שנדע מהי שפת האהבה שלנו ושל בני זוגנו, נוכל לחלוק אותה איתם ולבקש מהם "לדבר" איתנו בשפה הטבעית שלנו. בנוסף, הבנת שפת האהבה של בני זוגנו עוזרת לנו לדעת שאנחנו נאהבים, גם אם לפעמים בן זוגנו מדבר אלינו בשפתו הטבעית במקום בשלנו. כדי שתוכלו לגלות מהי שפת האהבה שלכם ושל בני זוגכם, עליכם לשאול את עצמכם מספר שאלות: 
 
  • מה בני זוגכם עושים שגורם לכם להרגיש נאהבים? מה אתם מצפים מהם לעשות שהם לא עושים?
  • מה בני זוגכם עושים או אומרים שגורם לכם להיעלב ולהיפגע? האם הם מודעים להשפעות של הדברים האלו עליכם?
  • מה אתם עושים כדי להביע אהבה לבני זוגכם? 

​לאחר שתענו על שאלות אלו תגלו מהי שפת האהבה שלכם ובתקווה גם את זו של בני זוגכם, כך תוכלו לדבר אחד בשפתו של האחר, להרגיש נאהבים ולמלא את מכלי האהבה שלכם - הדרך הבטוחה לזוגיות מעולה!

 

הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.

כתוב תגובה

תוכן התגובה:
הצג את כל התגובות (0)
הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.