print header

איך לבצע החלטות בהשראת הפירמידה של דילטס

 ברוב תהליכי קבלת ההחלטות שלנו מעורבות 2 בעיות מרכזיות, אשר גורמות לכך שאנשים עומדים במקום ולא מתקדמים למקומות שאליהם הם אמורים להגיע; האחת היא קבלת החלטות שאינן נכונות, והשנייה היא חוסר יכולת לקבל החלטות. יתכן שאתם סובלים רק מאחת מהבעיות האלו או משתיהן יחדיו, אך בעזרת השראה ממודל הפירמידה של דילטס, שעליו מבוססות שיטות קאוצ'ינג שונות וטכניקות ניתוב לשוני פיזיולוגי (NLP), ניתן לשנות את המצב. אם תמיד רציתם לקבל החלטות טובות יותר ולהגיע לכל המטרות שלכם בחיים, כדאי מאוד שתכירו את השיטה הבאה... 
 
קבלת החלטות נבונות בעזרת מודל פירמידת דילטס: פירמידת דילטס

איך לעשות החלטות נכונות בהשראת מודל פירמידת דילטס?

כדי לקבל החלטות נכונות, נשתמש במודל הפירמידה של דילטס כהשראה לאופן שבו עלינו לעבור בין שלבים שונים של תהליך קבלת ההחלטות – אנחנו למעשה נפצל את התהליך ל-6 שאלות, ובסופו נדע מה הדרך הנכונה שבה עלינו לפעול. לשם כך נעלה בפירמידה מלמטה למעלה.
קבלת החלטות נבונות בעזרת מודל פירמידת דילטס: איך לעשות החלטות נכונות בהשראת מודל פירמידת דילטס?

1. רמת הסביבה – "מה ביכולתי לעשות?"

הסביבה שלכם היא המקום שבו אתם נמצאים ברגע זה בחייכם. בשלב זה עליכם לשאול את עצמכם מה אתם רוצים להשיג ומתי, וכן מי או מה יוכלו לעזור לכם בכך. לדוגמה, אם החלטתם שאתם רוצים ללמוד שפה חדשה תוך שנה, שאלו את עצמכם מי או מה יוכלו לעזור לכם בכך – האם בסביבה החברתית שלכם ישנו חבר דובר השפה שתוכלו להיעזר בו, או לחלופין האם יש לכם אפשרות להתחיל קורס בתשלום? אם עניתם בחיוב לשאלותיכם אלו, התקדמו לשלב הבא.

2. רמת הפעולה – "מה אני עושה?"

כעת עליכם להגיע להחלטה בנוגע לדרך שבה תבחרו לבצע את מבוקשכם. ראשית עליכם לשאול את עצמכם באיזו דרך, מאלו שמצאתן בשלב רמת הסביבה, תבחרו לפעול. לאחר מכן שאלו את עצמכם האם תוכלו להתמיד באותה הדרך לאורך זמן או האם מלכתחילה תוכלו לבצע אותה. לפי הדוגמה איתה התחלנו בסעיף הקודם, עליכם לשאול את עצמכם כעת: "האם אוכל להתמיד בקורס?" או "האם יהיה לי ולחברי מספיק זמן להקדיש ללימודים באופן קבוע?". אם התשובה היא כן, אתם מוכנים לעבור לשלב הבא.
קבלת החלטות נבונות בעזרת מודל פירמידת דילטס: איש כותב על דף

3. רמת היכולת – "איך הבחירה שלי תעזור לי בעתיד?"

כעת עליכם לשאול את עצמכם האם המטרה שלכם אכן תוביל אתכם לעתיד טוב יותר. כאן הידע שלכם משחק תפקיד, וכמובן שאפשר לטעות, אך ככל שתהיו כנים יותר עם עצמכם כך תגיעו לתשובה הנכונה ביותר. אם נמשיך עם הדוגמה שלנו, בשלב זה תיכנס השאלה: "איך לימודי שפה אחרת יקדמו אותי בחיים?". התשובה תהיה שונה עבור כל אחד, ולצורך העניין היא יכולה להיות "פתיחת דלתות בתחום התעסוקה" או דרכים דומות אחרת.

4. רמת הערך – "למה זה כל כך חשוב לי?"

בשלב הזה אתם צריכים להבין את הערך של ההחלטה שלכם עבורכם. גם כאן עליכם להציב בפני עצמכם שאלה שרק אתם יכולים לענות עליה, אך בשלב זה אין מקום לשאלה בסגנון "למה זה לא חשוב לי?", משום שעליכם לעבוד אך ורק על הכיוון החיובי שאליו אתם רוצים שחייכם ילכו. הדוגמה במקרה הזה תהיה תשובה בסגנון: "אני מרגיש תקוע במקום העבודה שלי, ולמידת שפה חדשה תעזור לי לצאת מהמצב הזה".

5. רמת הזהות – "מי אהיה לאחר מכן?"

עליכם להבין שכל שינוי משמעותי שתיצרו בחייכם ישנה גם אתכם ברמה כזו או אחרת, ועל כן עליכם לשאול את עצמכם האם אתם מוכנים לתהליך הזה. לפעמים מדובר בשינוי מהותי שעלול להוביל אותנו למקומות שליליים, בעוד שבמקרים אחרים תגיעו לתשובות חיוביות שתשתוקקו שכבר יתממשו. נמשיך עם הדוגמה שלנו, ובשלב הזה נענה על השאלה עם המשפט: "אם אלמד שפה חדשה אהיה אדם משכיל יותר ואוכל להסתדר במקומות שונים בעולם בקלות רבה יותר, משמע אהיה יותר עצמאי". שימו לב שהתשובה שניתנה כאן אינה קשורה כלל לסיבה של רמת הערך – זה המקום שבו תבחנו איך ההחלטה שלכם תשפיע על שאר תחומי חייכם.
קבלת החלטות נבונות בעזרת מודל פירמידת דילטס: אישה מחזיקה ספר ועומדת בשטח פתוח

6. רמת המטרה – "בשביל מה?"

השאלה האחרונה אמורה לעזור לכם להבין למה אתם באמת צריכים את כל הדברים שהופיעו בתשובות שלכם על השאלות הקודמות. חשוב שהסיבה אותה תחשפו לא תסתור את האמונות שלכם בנוגע לחיים, ולאחר שאתם מגיעים אליה עליכם לרשום אותה לעצמכם כך שתוכלו להיזכר בה מפעם לפעם, אם תרגישו שקשה לכם ואתם צריכים חיזוק חיובי בדמות תזכורת חשובה. כדי לעזור לעצמכם להבין את הדרך ליעדכם ואת חשיבותו בקלות, נסו לחשוב איך הייתם מסבירים אותו לילד בן 5 – לצורך העניין, איך הייתם מסבירים לילד בן 5 את החשיבות של למידת שפה חדשה?

איך לקבל החלטה בעזרת המודל ההפוך של פירמידת דילטס?

אחרי שלמדתם כיצד לבצע החלטות ולהתמיד בהן בעזרת מודל פירמידת דילטס, הגיע הזמן ללמוד צורת שימוש נוספת בו, אלא שהפעם מדובר בדרך שתעזור לכם להבין מה עליכם לעשות אם מצאתם את עצמכם בבעיה ואינכם יודעים כיצד לצאת ממנה. נעבור כעת בין הרמות השונות של מודל פירמידת דילטס מהסוף להתחלה, כשבדוגמה המובאת לגביהן נתייחס לאדם שאינו מצליח לאזן בין יחסי עבודה למשפחה, דבר שגורם לו ללחץ רב.
קבלת החלטות נבונות בעזרת מודל פירמידת דילטס: איך לקבל החלטה בעזרת המודל ההפוך של פירמידת דילטס?

1. רמת המטרה – "מה מטרת החיים שלי?"

השאלה הראשונה אמנם מעט מרתיעה ועלולה להישמע ככזו שקשה לענות עליה, אך אם תשבו עם עצמכם למשך זמן מה בשקט ותחשבו באמת על כל הדברים שאתם מאמינים בהם, תדעו מה מטרת החיים שלכם בהקשר לבעיה שמולכם. אלו לא חייבים להיות דברים שאתם "יודעים" על העולם או החיים, אלא פשוט דברים שאתם מרגישים בטוחים בהם, על פי חוויית החיים שלכם. בהתייחסות אל האדם המובא בדוגמה שלנו - הוא מאמין בכך שמשפחה זה ערך עליון, ושהמטרה שלו היא להיות אבא טוב לילדיו ובעל טוב לאשתו.

2. רמת הזהות – "מי אני כעת?"

ברמה הזו עליכם להבין מי אתם ולהשוות זאת למערכת האמונות שלכם – האם אתם אכן עומדים בה? חשוב מאוד שתהיו כנים עם עצמכם כמה שיותר, משום שהפער שתגלו שקיים בין המצב שלכם לבין מערכת האמונות שלכם יכול לעזור לכם להבין עד כמה תצטרכו להשקיע במטרה שאתם רוצים להשיג לעצמכם. הדוגמה במקרה הזה היא של אותו אדם, המבין שהוא כזה שרוצה להתקדם בסולם המעמדות בחברה שבה הוא עובד ועל כן בוחר להשקיע זמן רב בעבודה. הכנות במקרה הזה נכנסת לתמונה כשהאדם שואל את עצמו האם הוא עושה זאת עבור עצמו או עבור משפחתו – במקרה הזה לצורך העניין, הוא רוצה להשקיע בעבודה בעיקר על מנת להתקדם ולהגיע לתפקיד מכובד, מאתגר ומעניין יותר.

3. רמת הערך – "למה זה כל כך חשוב לי?"

כעת עליכם לשאול את עצמכם מדוע אתם רוצים לצמצם את הפער שבין מי שאתם כעת לבין האמונות שלכם. האם זה יעזור לכם לזכות בשלוות נפש? האם זה הדבר הנכון לעשות? בדוגמה שלנו אותו אדם למשל מבין שהסיבה שלו לבלות זמן רב יותר עם משפחתו מאשר בעבודה, היא על מנת שיוכל לקחת חלק פעיל יותר בגידול ילדיו, וכן כדי שיוכל להקל על אשתו שמשקיעה זמן רב יותר ממנו בטיפול בילדים.
קבלת החלטות נבונות בעזרת מודל פירמידת דילטס: אבא אמא ושני ילדים יושבים יחד על הרצפה

4. רמת היכולת – "איך אני עושה את זה?"

כמובן שבכל מצב מסובך ישנן מגבלות, ועליכם להכיר אותן על מנת לדעת כיצד עליכם לפעול. ערכו רשימה כתובה של כל מה שעומד בינכם לבין המטרה שלכם, אולם במקום לראות את אותם דברים כמכשולים, הסתכלו עליהם כחידות. שאלו את עצמכם מה אתם יכולים לעשות בנוגע לכל אחד מהנושאים, וכתבו תחתיהם כמה שיותר פתרונות יצירתיים, אפילו הם אינם נראים אפשריים. למשל - אותו אדם שבדוגמה שלנו יכול להעלות את החידה: "איך אני ממשיך להשקיע בשעות נוספות ובה בעת מאפשר לעצמי לצאת מוקדם כדי להוציא את הילדים מהגן ובכך להקל גם על אשתי?"; התשובות יכולות להיות "אגיע מוקדם יותר לעבודה", "אשלים עבודה מהבית אחרי שהילדים הולכים לישון" או בכלל – "במקום להשלים עבודה בשעות נוספות, אשתמש פחות בסמארטפון במהלך היום ואעבוד במרץ על מנת שאצא בזמן".

5. רמת הפעולה – "מה אני עושה?"

כעת הגיע הזמן לבחור את הפעולה שברצונכם לעשות על מנת להתקדם אל עבר מטרתכם. הפעולה הזו יכולה להיות שילוב של כמה מהפתרונות שהצענו בשלב הקודם, או פשוט אחד מהם שהינו אפשרי וישים. בדוגמה שלנו אותו אדם החליט שעל מנת שיהיה לו זמן לאסוף את ילדיו מהגן ובה בעת להשקיע בקריירה שלו, הוא יגיע מוקדם יותר לעבודה וגם יגביל את זמן השימוש שלו בסמארטפון להפסקות בלבד, למעט מקרי חירום.

6. רמת הסביבה – "כיצד ישתנו חיי?"

גם במודל ההפוך של הפירמידה השלב האחרון צריך להעניק לכם השראה ומוטיבציה. זה הזמן שבו עליכם לכתוב באופן ברור את הדרך שבה חייכם ישתנו, ולקרוא זאת בכל פעם שתרגישו שאתם עומדים להיכשל במטרתכם. במקרה שלנו האדם שבדוגמה כתב: "אני זוכה לראות את ילדיי באור היום במקום רק בשעות החשיכה, אשתי רגועה יותר ויכולה להשקיע בעקיפין בקריירה שלה בזכות כך שאני עוזר לה, והרבה יותר קל לי להתרכז בעבודה כשאני מניח את הסמארטפון בצד במהלך היום, מה שעוזר לי לבצע אותה על הצד הטוב ביותר". 
קבלת החלטות נבונות בעזרת מודל פירמידת דילטס: צלליות של משפחה שואחזת ידיים מול השקיעה

לסיכום

2 הבעיות העיקריות שבתהליכי קבלת החלטות יכולות להיעלם אם משתמשים בשיטות שהצענו, בהשראת מודל הפירמידה של דילטס. השתמשו בהן כשאינכם יודעים אם החלטתכם תוביל אתכם למטרה שלכם בדרך הטובה ביותר, או כשאתם נמצאים בבעיה ואינכם יודעים איך לפתור אותה. אל תהססו לכתוב על דף את כל השלבים והשאלות – זה יעזור לכם לבצע את התהליך בצורה מהירה ויעילה יותר.

 

הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
המשך עם: Google
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.

כתוב תגובה

תוכן התגובה:
הצג את כל התגובות (0)
הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
המשך עם: Google
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.