print header

6 טיפים שעוזרים בקבלת החלטות גדולות

מדי יום אנו מבצעים החלטות רבות, שחלקן פשוטות יחסית כמו מה "לאכול לארוחת הבוקר?" או "אילו נעליים לנעול?", ואילו אחרות עלולות להיות הרבה יותר מסובכות ולהותיר אותנו מבולבלים ומדוכאים. שאלות כמו "האם להתפטר ממקום העבודה?" או "האם להישאר ביחסים עם חבר לא תומך?" מעלות נושאים שלא ניתן למצוא להם תשובה בקלות, ולעתים אנחנו מתקשים להבדיל בין מה שאנחנו רוצים לבין מה שאכן טוב יותר עבורנו. במצבים מעורפלים וחסרי ודאות שכאלה קל מאוד להרגיש מותשים, ו-6 העצות הבאות יעזרו לכם לקבל החלטות קשות ומאתגרות בצורה פשוטה יותר. 
 
אישה מסתכלת החוצה
 

1. האם הייתם מצפים מאחרים לעשות את אותו הדבר? 

תחושת נאמנות, פחד מעזיבה או חשש לאכזב את הסביבה, יכולים לבלבל אותנו בבואנו לקבל החלטה הנוגעת ליחסינו עם אחרים. אנשים שמתחילים לעבוד במקום חדש אך מגלים שהתחום אינו מתאים להם או שהמנהל שלהם הוא אדם לא אמין, עלולים לפחד להתפטר כדי לא להצטייר כוותרנים. כדי לא להיות ביקורתיים מדי, נסו לשאול את עצמכם: "האם הייתי מצפה שמישהו אחר יפעל כמוני?" התבוננו על המצב שאליו נקלעתם מזווית הראייה שהייתם מסתכלים עליו לו הייתם שומעים את הסיפור מחבר טוב. במקום להעניש את עצמכם, גלו אמפתיה וסובלנות. חשבו מה הייתם עונים לו, איך הייתם מנסים להרגיע את הפחדים שלו, ובהתאם לכך קבלו את ההחלטה עבור עצמכם. 

2. פנו מקום למעט רגש

הדבר הראשון שכולנו שומעים בכל פעם שעלינו לקבל החלטה, הוא לא לפעול בהתאם לרגש ולחכות עד שהתחושות שלנו יירגעו לפני שנפעל. בשעה שאכן חשוב להמתין מעט כאשר אתם חשים כעס או עצב רב, כדאי גם לא להדחיק את הרגשות לחלוטין לטובת ההיגיון בלבד. במחקר שנערך בקרב אנשים שחוו פגיעה באונה המצחית בקליפת המוח, האחראית על עיבוד רגשות, חוקרים מצאו כי הם אינם מצליחים ללמוד מהטעויות שלהם או לקבל את ההחלטות הטובות ביותר עבורם. לפיכך, לרגש יש מקום חשוב וייתכן שאף מכריע בקבלת ההחלטה הנכונה, וחשוב שלא לנסות ולהתעלם ממנו לחלוטין בפעם הבאה שאתם עומדים על פרשת דרכים. 
אישה שקועה במחשבות
 

3. הרחיבו את רשימת החסרונות והיתרונות הקלאסית

ייתכן שניסיתם להכין, בראש או על דף נייר, רשימה שתכלול סעיפים בעד ונגד ההחלטה שאתם שוקלים לקחת. עם זאת, במקרים רבים נדמה לנו שכמות היתרונות והחסרונות זהה יחסית, כך שרשימה שכזו לא תעזור לנו להתמודד עם המצב. אם גם אתם חשים כך, הרחיבו את הרשימה הקלאסית לשתי רשימות, למשל בנוגע להחלטה האם לשנות מקום עבודה: הראשונה תכלול יתרונות וחסרונות של מצב בו תחליטו לקבל הצעת עבודה מסוימת, והשנייה תעסוק ביתרונות ובחסרונות של מה שיקרה אם תישארו במקום העבודה הנוכחי שלכם. התנהלות כזו תעזור לכם להבין לא רק מה תרוויחו ותפסידו אם תקבלו החלטה מסוימת, אלא גם מה עלול לפעול לטובתכם ולרעתכם אם תמנעו מקבלתה. 

4. שימו לב עד כמה אתם מרגישים צורך להצדיק את עצמכם

קבלת החלטה נכונה צריכה להיות תהליך מבוסס שנשען על טיעונים, אך חשוב שתשימו לב האם בזמן שאתם מנסים לקבל אותה, אתם מרגישים צורך להצטדק ולהישען מאוד גם על התירוצים והסיבות השוליים ביותר. אם אתם מכניסים לרשימת החסרונות שלכם בדבר החלפת רופא משפחה טיעונים כמו "המרפאה שלו נמצאת 5 דקות רחוק יותר" או "אני לא מכיר טוב את האזור הזה" ולא "הוא רופא טוב יותר" או "קיבלתי עליו המלצות חמות", ייתכן שאתם פשוט רוצים להישאר עם רופא המשפחה הקודם שלכם ומנסים לשכנע את עצמכם שיש לכך הצדקה. נסו לסנן טיעונים שוליים שעלולים להכריע את הכף, ואם אינכם מצליחים בכך פשוט חסכו בזמן ועשו את מה שאתם באמת רוצים. זכרו שעדיף ללכת בקו ישר אל המטרה שאתם רוצים להשיג, גם אם פירושה להישאר איפה שאתם כיום, מאשר לבזבז זמן ומאמץ על ניסיון להצדיק את מה שאתם חושבים ורוצים באמת.
 
גבר בחליפה מהורהר

5. נסו לבצע שינויים קטנים לפני שתחליטו לגבי שינויים גדולים

לתהליך קבלת החלטות גדולות יש לא מעט חסרונות, אך במקביל גם יתרון בולט אחד שרוב האנשים נוטים לשכוח ממנו: במקום לדלג ישירות אל קבלת ההחלטה, נסו לחשוב האם קיימים דברים קטנים שתוכלו לשנות קודם לכן במצב הקיים. במקום לנתק קשר עם חבר שהכעיס אתכם, האם קיים סיכוי שאם תדברו איתו תוכלו לשנות את דעתו? במקום להתפטר, האם ייתכן ששיחה עם המנהל שלכם או עם עובדים אחרים יוכלו לגרום לכם להרגיש טוב יותר? ייתכן שגם לאחר ביצוע השינויים הקטנים לא תהיו מסופקים וקבלת ההחלטה תהיה בלתי נמנעת, אך לפחות תוכלו לקבל אותה בידיעה שעשיתם כל מה שאפשר ולא עיגלתם פינות.

6. חשבו איך הייתם מרגישים אילולא הייתם צריכים לקבל את ההחלטה

נניח שאתם מנסים להחליט האם לעבור ממקום העבודה הנוכחי שלכם אל מקום אחר שהמשכורת בו גבוהה יותר. לו המקום השני לא היה קיים או שהיה משלם את אותו הסכום, כיצד הייתם מרגישים? חלק מהאנשים יגלו שהם חשים הקלה, אחרים יגלו שמצב כזה רק ידאיג אותם יותר. נסו גם לחשוב מה הייתם מרגישים במצב הפוך שבו מקום העבודה הנוכחי שלכם היה נסגר ולא הייתה לכם ברירה אלא לעבור למקום השני. מה הייתם מרגישים אז? הסתמכו על הרגשות שלכם כדי להבין את המניע האמתי שמדרבן אתכם לעבור למקום אחר, ואת זה שמונע מבעדכם לעשות זאת. רק אז תוכלו להגיע אל ההחלטה הנכונה עבורכם בלב שלם. 
 
הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
המשך עם: Google
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.

כתוב תגובה

תוכן התגובה:
הצג את כל התגובות (0)
הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
המשך עם: Google
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.