print header

דרכים טבעיות לשמירה על בלוטת הערמונית

כולנו רוצים לשמור על בריאות טובה ואיתנה לאורך שנים רבות – אך לצערנו הרב מחלת הסרטן חשוכת החיסון והמרפא עלולה להתפתח אצלנו ללא התראה מוקדמת ולפגוע קשות בגופנו. בעוד שאצל נשים הסיכון הגבוה היותר הוא להתפתחות גידולים סרטניים בשד, בקרב גברים סוג הסרטן הנפוץ ביותר הוא בבלוטת הערמונית, הזכרית בלבד, שממוקמת במוצא שלפוחית השתן. ככל שגיל הגבר עולה, כך עולה הסיכון לחלות בסוג סרטן זה, שמחצית מהגברים מעל גיל 70 לוקים בו בשלב כזה או אחר. אז נכון שאין לנו איך לשמור על עצמנו מפניו, אך המדע והמחקר מצאו כי ישנם מאכלים מסוימים שבכוחם לצמצם את הסיכון הזה, לבלום את התפתחות התאים הסרטניים בערמונית ולמנוע את שגשוגם. אלו הם 8 מאכלים, משקאות ורכיבי מזון שכדאי לגברים שבינינו להכיר ולאכול בקביעות.

מאכלים נגד סרטן הערמונית: סרט כחול שמייצג את המאבק בסרטן הערמונית

1. עגבניות

אולי כבר הספקתם לשמוע על העובדה שעגבניות מכילות בתוכן נוגד חמצון עוצמתי במיוחד בשם ליקופן, שבריכוזים גדולים עשוי לצמצם את הסיכון ללקות בסרטן הערמונית, כך על פי מחקר שפורסם בשנת 2015. גם תוצאות סקירת מחקרים שנערכה בבית הספר לרפואה באוניברסיטת סצ'ואן בסין העלו כי עגבניות משחקות תפקיד מסוים במניעת סרטן הערמונית, אם כי בצורה מתונה. על פי החוקרים, הליקופן – כמונע התחמצנות – מסייע בעצירת הרס תאי הגוף ובולם את התפתחותם של תאים סרטנים.

כך או כך, כדאי לדעת כי מכיוון שהליקופן נצמד אל דפנות התאים של העגבנייה, לגופנו קשה יותר לספוג אותו מעגבניות טריות, ועל מנת לקבלו במינונים גבוהים יותר, מומלץ לאכול מוצרים ומנות מעגבניות מבושלות ומרוסקות, כגון רסק עגבניות, רוטב לפסטה, עגבניות מיובשות, מיץ עגבניות וכדומה.  

מאכלים נגד סרטן הערמונית: עגבניות

2. ברוקולי

הברוקולי הירקרק הוא ירק המכיל בתוכו תרכובות מורכבות רבות שעשויות לעזור לגופכם להגן על עצמו מפני סרטן הערמונית. מחקרים שונים מצביעים על קשר בין ירקות ממשפחת המצליבים – אליה משתייך גם הברוקולי – לבין הקטנת הסיכון לחלות בסוג הסרטן הטורדני הזה. הסיבות ליתרון הזה עדיין לא לגמרי ברורות, אך החוקרים סוברים שחלק מתרכובות הפיטוכימיקלים ונוגדות החמצון המצויות בירקות אלו, אחראיות על ניטור וחיסול תאים סרטניים המתפתחים בערמונית, בעוד שאת התאים הבריאים הן מותירות ללא פגע. אז אתם מוזמנים ליהנות מברוקולי על כל צורותיו – חי, מטוגן או מבושל, או כחלק ממרקים וסלטים, ואף להוסיף אליו את שאר חברי משפחת המצליבים: כרובית, כרוב, כרוב ניצנים וקייל.

מאכלים נגד סרטן הערמונית: ברוקולי

3. תה ירוק

אנשים מרחבי העולם משתמשים בתה ירוק כבר שנים רבות מאוד, וזאת בעיקר בזכות יתרונותיו הבריאותיים המחזקים את הגוף ומגנים עליו. מדענים וחוקרים מרחבי העולם הקדישו מחקרים רבים כדי לבדוק את השפעתו של התה הירוק על התפתחות סרטן; מתוצאות מחקריהם עולה כי התרכובות המיוחדות הקיימות בתה הירוק – כגון קטצ'ין ((catechin, נגזרות של קסנטין, אפיגלוקטצין גאלט ועוד – עשויות לצמצם את הסיכון לסרטן הערמונית, וזאת בזכות יכולתן להקטין את הסיכון להתפתחות גידולים, ולהשפיע על מוות של תאים ופעילות ההורמונים בגוף.

לכן, מומלץ שתתחילו להחליף את כוס הקפה היומית שלכם בבוקר בכוס תה ירוק בריא, ואם אתם לא חובבי משקאות חמים או שטעמו של התה הירוק לא ממש ערב לחיכם – תוכלו להוסיף אותו לשייקים ביתיים שאתם מכינים או להשתמש באבקת תה ירוק בהכנת מאכלים שונים.

מאכלים נגד סרטן הערמונית: קנקן וכוסות תה

4. קטניות ופולי סויה

שעועיות לסוגיה, בוטנים, עדשים – כל אלו נכללים במשפחת הקטניות, שחבריה כולם מכילים תרכובות צמחיות פעילות ביולוגית הנקראות פיטואסטרוגנים. לתרכובות הללו יש השפעה נוגדת חמצון על הגוף, והן מסייעות בוויסות ההורמונים ובחיסול תאים בעייתיים. בסקירת מחקרים שנערכה באוניברסיטת גג'אינג שבהאנגג'ואו, סין, נמצא כי צריכה גבוה של פיטואסטרוגנים משפיעה על הורדת הסיכון לחלות בסרטן הערמונית.

כדאי לדעת כי מבין הקטניות השונות, במכון הלאומי לסרטן בארה"ב נמצא כי לצריכת סויה יש השפעה על צמצום האנטיגן הסגולי של הערמונית (PSA) – חלבון המיוצר על ידי הערמונית ורמות גבוהות שלו בה יכולות להעיד על גידול סרטני בה. המחקר בנושא זה גם העלה כי הסויה יעילה יותר למטרת מניעת סרטן זה כאשר היא נאכלת ביחד עם עוד מאכלים נוגדי סרטן שציינו כאן. לכן, הוסיפו פולי סויה ושאר קטניות לתזונה שלכם, ואם הן כבר שם באופן רגיל – המשיכו להרבות בהן כמה שיותר.

מאכלים נגד סרטן הערמונית: פולי סויה

5. מיץ רימונים

כמו מזונות רבים שכבר הזכרנו כאן, גם רימונים הם מקור עשיר ומומלץ במיוחד של נוגדי חמצון, ולמיץ שמפיקים מהם כבר יצא שם של "תרופת פלא" בזכות הרמות הגבוהות של נוגדי חמצון הקיימים בו ומסייעים למנוע מחלות כרוניות שמקורן בלחץ חמצוני. גם בנוגע למיץ הזה, חוקרי המכון הלאומי לסרטן בארה"ב מצאו כי הוא מכיל רכיבים פעילים ביולוגית שביכולתם לבלום את שגשוגם של תאי הסרטן בערמונית. יתרה מכך, במחקר שפורסם בשנת 2014 ונערך על בעלי חיים נמצא כי מיץ ותמצית רימונים עוצרת כליל את ייצור תאי סרטן הערמונית, אך טרם נמצאו ממצאים שכאלו בקרב בני אדם. בכל מקרה, מומלץ לכם בהחלט, בעיקר בימי הקיץ החמים, לשתות מיץ רימונים מרענן שגם עשוי לעזור בהגנה על הערמונית שלכם.  

מאכלים נגד סרטן הערמונית: רימון פרוס וכוס מיץ רימונים

6. דגים

חומצות שומן רב בלתי רווי, כדוגמת אומגה 3 ואומגה 6, הן חומצות חיוניות שגופנו לא יכול לייצר, ולכן עלינו לקבל אותן בעזרת תזונה. עם זאת, בתזונה המערבית המודרנית, על רכיביה השונים, אפשר למצוא הרבה יותר חומצות שומן אומגה 6 ופחות אומגה 3, זאת על אף שדווקא לאיזון ביניהן בגוף קיימים יותר יתרונות בריאותיים.

לכן, אם אתם רוצים לדאוג לבריאותכם, השתדלו לאכול יותר מנות הכוללות בתוכן אומגה 3 באופן טבעי, כמו דגים כדוגמת סלמון, הרינג, מקרל, סרדינים ופורל. במחקרים שונים, כמו זה שנערך בקנדה ופורסם בשנת 2017, נמצא כי בהחלט עשוי להיות קשר בין צריכת חומצות שומן אומגה 3 שמקורן מדגים ובין הורדת הסיכון לחלות בסרטן הערמונית.

מאכלים נגד סרטן הערמונית: דג פרוס מעל קרח

7. גזר

"גזר טוב לעיניים" – את הקלישאה הזו כולנו כבר מכירים, ולמרות שהיא אכן נכונה ויש לה הוכחות מדעיות, היא כבר די שחוקה בנוגע לירק הכתום. מעבר לתועלת הידועה הזו, יש לגזר עוד כמה וכמה יתרונות בריאותיים משמעותיים, ביניהם למשל מניעת סרטן הערמונית. על פי ממצאי מחקר שפורסם בשנת 2014 בכתב העת האירופאי לתזונה, אדם שאוכל 3 מנות גזר בשבוע מצמצם את הסיכון להתפתחות גידול סרטני בערמונית שלו ב-18%.

גזר, בדומה לדלעת הכתמתמה גם היא, הוא מקור עשיר לבטא-קרוטן, קרוטנואיד המומר בגוף לוויטמין A ובעל תכונות נוגדות חמצון, מה שבהחלט יכול להסביר את הסגולות של הירק כנגד הסרטן.

מאכלים נגד סרטן הערמונית: גזרים

8. אגוזים

יש הרבה מאוד סוגים של אגוזים, אך שניים בריאים במיוחד שעשויים לסייע במאבק נגד התפתחות סרטן הערמונית הם אגוזי ברזיל ואגוזי מלך. הסוג הראשון מכיל שפע של מינרל אחד קטן, שמהווה מקור כוח עצום כנגד סרטן הערמונית; "אחד המינרלים החשובים ביותר למניעת סרטן הערמונית הוא הסלניום", אומר ד"ר ג'או אספינוסה, נטורופת ומומחה ברפואה אינטגרטיבית. על אף שמאגרי הסלניום הטבעיים בגוף מצטמצמים עם התקדמות הגיל, אכילת אגוזי ברזיל שעשירים במינרל הזה מאוד עשויה לעזור לכם להחזיר אותו לגופכם. לשם כך וכדי לזכות בכמות הסלניום המומלצת ליום, מספיק שתאכלו אגוז ברזיל אחד בלבד.

מאכלים נגד סרטן הערמונית: קערת אגוזי מלך

לגבי אגוזי מלך, במחקר שפורסם בכתב העת למזון רפואי בשנת 2014, נמצא כי הם והשמן המופק מהם מאטים את התקדמותו של סרטן הערמונית אצל עכברים ומצמצמים את רמות ההורמון IGF-1, שמקושר להתפתחות סרטן זה.

לסיכום

כפי שאתם מבינים, ישנה שורה של מאכלים המכילים רכיבי מפתח שעשויים להיות יעילים מאוד במאבק בסרטן הערמונית ולצמצם את הסיכון לחלות בו. נכון שיש עוד דרך לעשות כדי שנדע בוודאות כיצד התזונה שלנו משפיעה על בריאות הערמונית, אך המחקרים שהצגנו בפניכם הם בסיס טוב לכך. בכל מקרה, לפני שאתם עושים איזשהו שינוי דרמטי בתזונה שלכם מומלץ שתבדקו זאת עם הרופא שלכם, בעיקר אם אתם מקבלים טיפול הקשור לערמונית או לסרטן שבה.

הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
המשך עם: Google
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.

כתוב תגובה

תוכן התגובה:
הצג את כל התגובות (0)
הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
המשך עם: Google
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.