print header

11 מאכלים עשירים באנזימים שישפרו את תהליך העיכול שלכם

 מערכת העיכול שלנו הרבה יותר מורכבת משרבים חושבים – איברים שונים עובדים יחדיו על מנת לדאוג שהמאכלים שאנו אוכלים והמשקאות שאנו שותים יתפרקו לרכיבים שיוכלו להיספג על ידי הגוף ולאחר מכן לעבור אל זרם הדם – כל זאת על מנת לספק לנו אנרגיה. "הברגים הקטנים" שמניעים את התהליך הזה הם האנזימים, האחראים על פירוק מולקולות המזון לכדי רכיבים מתעכלים. אם גופכם לא מסוגל לייצר אנזימים או שאינכם צורכים מספיק מהם בתזונתכם, מולקולות המזון שאתם אוכלים לא יצליחו להתפרק בגוף כראוי ואתם עלולים לסבול מהפרעות שונות כמו תסמונת המעי הרגיז ואי סבילות למאכלים שונים. לכן מומלץ מאוד שתעיינו ברשימת 11 המאכלים הבאים שיסייעו לגוף שלכם להשיג את החומרים החשובים הללו באופן טבעי וטעים.

1. אננס

הפרי הטרופי הצהוב והמתקתק הזה עשיר באנזימי עיכול מצוינים, כשבראש ובראשונה יש לציין את קבוצת האנזימים הנקראת ברומליין, שתכולתם באננס גבוהה במיוחד והם מסייעים לגוף בפירוק חלבון לרכיביו הראשוניים – הכוללים חומצות אמינו – דבר שעוזר לעיכול החומר המשמעותי הזה וספיגתו בגופנו. במחקר שנערך בשנת 2008 על אנשים שסובלים מאי ספיקת לבלב – מצב רפואי שבו הלבלב לא מסוגל לייצר מספיק אנזימי עיכול – נמצא כי צריכה של אנזימי ברומליין, על ידי אכילת אננס למשל, יחד עם נטילת תוספי תזונה המכילים אנזימי לבלב, משפרת את תהליך העיכול באופן משמעותי.

מאכלים עשירים באנזימי עיכול: אננס

2. פפאיה

פפאיה היא חברה נוספת במשפחת הפירות הטרופיים שגדושים באנזימי עיכול מועילים. בדומה לאננס, גם הפפאיה מכילה קבוצת אנזימים המסייעים בעיכול חלבון, ששמה פפאין. במחקר שנערך בשנת 2013 נמצא כי נטילת פורמולה על בסיס פפאיה משפרת את תהליך העיכול ומקלה על תופעות הלוואי של תסמונת המעי הרגיז הנפוצה, כדוגמת עצירות ונפיחות. שימו לב שאם אתם רוצים לצרוך מהפפאיה ולספוג את מרבית האנזימים שבה, יש לוודא שאתם אוכלים אותה כשהיא בשלה ולא מבושלת, מאחר שחשיפה לחום יכולה לצמצם עד מאוד את תכולת האנזימים שבה. כמו כן שימו לב שאכילת פפאיה שאינה בשלה לחלוטין עלולה להיות מסוכנת עבור נשים בהריון, שכן היא עלולה לגרום להתכווצויות ולצירים.

מאכלים עשירים באנזימי עיכול: פפאיה

3. דבש

הידעתם? הציבור האמריקאי צורך כ-200,000 טון דבש בכל שנה, וגם פה במדינתנו הצנועה לא בוחלים במזון המלכות הזה, כשהצריכה השנתית בישראל מוערכת בכ-4,000 טון לשנה. המאכל הטבעי והמתקתק הזה הוא מקור עשיר להרבה רכיבים המועילים מאוד לגוף, ביניהם כמובן גם אנזימי עיכול למיניהם, כגון:

  • עמילאז – ידוע גם בשם דיאסטז - מסייע בפירוק עמילן לסוכרים.
  • אינוורטאז – מסייע בפירוק סוכרוז לגלוקוז ופרוקטוז.
  • פרוטאז – מסייע בפירוק חלבון לחומצות אמינו.

אם אתם רוצים לצרוך דבש כדי לנצל את יתרונותיו עבור מערכת העיכול, ודאו שאתם קונים דבש טהור, מאחר ודבש מעובד הוא לרוב מחומם – ובטמפרטורה גבוהה אנזימי העיכול לא שורדים לאורך זמן.

מאכלים עשירים באנזימי עיכול: חלת דבש

4. אבוקדו

אולי זה ישמע לכם מעט מפתיע, אבל אבוקדו הוא פרי ולא ירק כפי שרבים נוטים לחשוב, אם כי בניגוד לפירות אחרים האבוקדו הוא בעל תכולת שומנים בריאים גבוהה ובמקביל הוא דל מאוד בסוכר. כמו כן מכיל האבוקדו אנזימי עיכול בשם ליפאז, המסייעים בעיכול מולקולות שומן ובפירוקן למולקולות קטנות יותר, כגון חומצות שומן וגליצרול, מה שמקל על הגוף לספוג אותן. בנוסף תורמים אנזימי הליפאז לאבטחת תקינות פעולת הלבלב, ולאור כל היתרונות האלו אנו בטוחים שלא תרצו לפספס הזדמנות לאכול את הפרי הירקרק והטעים הזה.

מאכלים עשירים באנזימי עיכול: אבוקדו חצוי

5. קפיר

לא כולם מכירים את משקה החלב המעולה הזה, שמקורו מן הקווקז, ויש לו שלל יתרונות בריאותיים מפתיעים, שחלקם קיימים הודות לאנזימים הרבים שהוא מכיל בתוכו. תהליך ההכנה של הקפיר, במסגרתו מוסיפים לחלב תערובת של שמרים וחיידקים ידידותיים, גורם להעשרת המשקה בשלל רכיבי תזונה בריאים ואנזימי עיכול חשובים כדוגמת ליפאז ופרוטאז. אנזים נוסף המצוי בקפיר הוא הלקטאז, שמסייע בספיגת הלקטוז – אותו דו סוכר המצוי בחלב ולרוב מתעכל בגוף, אך בקושי. למעשה, במחקר שנערך באוניברסיטת אוהיו נמצא כי צריכת קפיר משפרת את עיכול הלקטוז אצל אלו הסובלים מאי סבילות אליו.

מאכלים עשירים באנזימי עיכול: לקטוז

6. בננה

פצצת האנרגיה הצהובה היא עוד מאכל שעמוס באנזימי עיכול טבעיים וחיוביים שיסייעו רבות לגופכם. הבננות מכילות אנזימים ממשפחת העמליאז והגלוקוזידאס, שעוזרים בפירוק פחמימות מורכבות, כדוגמת עמילן, לחלקים קטנים יותר ולסוכרים שלגוף פשוט יותר לספוג. מעבר לכך, בננות הן גם מקור מעולה לסיבים תזונתיים שיטיבו עם מערכת העיכול שלכם עד מאוד. במחקר שנערך בשנת 2011 נמצא כי נשים שאכלו 2 בננות ביום סבלו באופן משמעותי פחות מתחושת נפיחות וכאבי בטן - השפעה מבורכת לכל הדעות.

מאכלים עשירים באנזימי עיכול: בננה

7. מנגו

לרשימת הפירות הטרופיים מלאי אנזימי העיכול וגדושי הבריאות ניתן להוסיף את פרי הקיץ המושלם – המנגו. בדומה לבננה ולעוד מספר מאכלים שהוזכרו עד כה, גם במנגו מסתתרים אנזימים מסוג עמילאז שנותנים יד לתהליך פירוק הפחמימות לסוכרים, משפרים את קליטתם על ידי הגוף ומספקים לנו אנרגיה לא מועטה. כדי ליהנות מכל כוחותיהם השתדלו ללעוס את המנגו היטב לפני שאתם בולעים אותו, מכיוון שאנזימי העמילאז הקיימים ברוק שלנו מתווספים לאלו שבמנגו ומשפרים משמעותית את התהליך. אם אתם רוצים להכיר יתרונות נוספים של המנגו, לחצו כאן.

מאכלים עשירים באנזימי עיכול: מנגו

8. קימצ'י

הפעם לא מדובר בעוד פרי אקזוטי, אלא דווקא במאכל שמקורו במזרח, העשוי מירקות כבושים ומותססים. בדומה למשקה הקפיר, גם תהליך ההכנה של קימצ'י מביא להתפתחותם של חיידקים ידידותיים המעניקים למאכל הזה שלל רכיבים בעלי יתרונות בריאותיים רבים. תכולת האנזימים בקימצ'י כוללת פרוטאזים, ליפאזים ועמילאזים, המשפרים את עיכול וספיגת החלבונים, השומנים והפחמימות בהתאמה. הקימצ'י גם יעיל במיוחד עבור הורדת כולסטרול, כשבמחקר שנערך בשנת 2013 בקרב 100 משתתפים צעירים ובריאים, נמצא כי אלו שצרכו הכי הרבה קימצ'י נהנו מהרמה הנמוכה ביותר של כולסטרול בדם.

מאכלים עשירים באנזימי עיכול: קימצ'י

9. ג'ינג'ר

שורש הג'ינג'ר, הידוע גם בשמו העברי זנגביל, מהווה רכיב חשוב בעולם הרפואה המסורתית מזה אלפי שנים. חלק מהסגולות הרפואיות והיתרונות הבריאותיים של הג'ינגר טמונים כנראה באנזימי העיכול הלא מעטים הנמצאים בו, כמו למשל הזינגיבאין, שמסייע לגוף בפירוק חלבון לאבני הבניין שלו וכך עוזר לספוג אותו ברמת יעילות גבוהה. בנוסף, במחקר שנערך במכון המרכזי למחקר טכנולוגיות מזון בהודו, נמצא כי מספר סוגי תבלינים, ביניהם הג'ינג'ר כמובן, מסייעים לגוף בהפקה עצמית של אותם אנזימים חיוניים כדוגמת עמילאזים וליפאזים.

מאכלים עשירים באנזימי עיכול: שורש ג'ינג'ר

10. קיווי

עוד פרי אקזוטי המשמש כ"חממת אנזימים" הוא הקיווי הירקרק מבפנים והשעיר מבחוץ. הקיווי מכיל שפע של אנזימים, שהמרכזי בהם הוא האקטינידין, שמדענים מאמינים כי הוא זה הגורם לפרי להיות יעיל במיוחד עבור שיפור תהליך העיכול. במחקר שפורסם בשנת 2011 נמצא כי הוספת קיווי לתזונה הקבועה משפרת את עיכולם של חלקיקי גלוטן, בשר וחלבון סויה המגיעים אלינו מן המזון שאנו אוכלים. במחקרים נוספים שנערכו על בני אדם, נמצא כי אכילת קיווי מורידה נפיחות ומסייעת בשחרור עצירות.

מאכלים עשירים באנזימי עיכול: קיווי

11. מיסו

המאכל האחרון ברשימה מגיע אלינו מיפן הרחוקה – שם מכינים כבר שנים רבות את משחת התיבול המסורתית מיסו, שמיוצרת מהתססת אורז, פולי סויה, מלח ושמרים, ומשמשת כבסיס למרקים ומזונות נוספים. כמו כמה וכמה מאכלים נוספים שהוצגו, גם במקרה הזה השמרים הם שאחראים על הימצאות החיידקים הידידותיים שמעלים את הערך התזונתי שלו ומטעינים אותו ברכיבים מועילים ובאנזימים רבים ממשפחת הליפאזים, הפרוטאזים והעמילאזים – כולם תורמים עד מאוד ליכולתו של הגוף לעכל ולספוג מאכלים ביעילות. במסגרת מחקר שפורסם בשנת 2016 התגלה כי תכולת חיידקי הקיבה הידידותיים במיסו יכולה לצמצם את הופעתם של תסמינים הקשורים לבעיות בעיכול כדוגמת תסמונת המעי הרגיז.

מאכלים עשירים באנזימי עיכול: מרק מיסו

מקור התמונות: David Niergarth, Alpha

הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.

כתוב תגובה

תוכן התגובה:
הצג את כל התגובות (0)
הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.