print header

9 סימנים לכך שיש לכם בעיות עיכול מבלי שאתם סובלים מכאב בטן

שלשולים, הקאות וכאבי בטן נחשבים לסימנים המובהקים ביותר לכך שאנו סובלים מתהליכי עיכול לקויים. עם זאת, היות ולמערכת העיכול תפקיד חשוב במיצוי הרכיבים התזונתיים החיוניים שבמזון, אין זה פלא שבזמנים בה פעילותה איננה תקינה, גופנו יסבול מתסמינים נוספים מעבר לכאב הבטן המוכר ולביקורים התכופים בשירותים. אז אם אתם חשים מדוכדכים, סובלים מגרד בלתי פוסק או חווים אחד או יותר מהתסמינים "השקטים" הבאים, אל תתעלמו מהם כי יתכן שהם מרמזים על בעיות בעיכול שעליכם לטפל בהן.
 
אדם מחזיק את הבטן עם שתי ידיו
 

1. נטייה להידבק מהר במחלות

עם מיליארדי החיידקים והווירוסים המרחפים באוויר, הגיוני שנידבק באיזו מחלה מפעם לפעם בעקבות נוכחותו של אדם חולה אתנו בחדר או בשל שמירה לקויה על היגיינה. אך אם אתם חשים שאתם נדבקים במחלות במהירות ובתכיפות רבה מדי, כדאי שתבדקו את תקינותם של המעיים כיוון שאלו אחראיים ללא פחות מ-70% מכלל פעילות המערכת החיסונית שלנו. אחת הסיבות העיקריות להיחלשותם של התאים החיסוניים נעוצה בתזונה לקויה, הפוגמת בנוכחותם של חיידקי מעיים טובים שתורמים לתפקודה ומביאה במקביל לעלייה בכמות החיידקים המזיקים.

2. פריחה באזור הברכיים והמרפקים

היא אולי עשויה להיראות לכם כמו פריחה רגילה למדי, אך ייתכן שהאקזמה שמופיעה על עורכם באזור המרפקים והברכיים מעידה על התפתחותה של מחלת הצליאק, המתבטאת ברגישות יתר לגלוטן. בהקשר זה מחקרים שונים מצאו שצריכת כמות מזערית של גלוטן אצל אדם הסובל מצליאק עלולה לגרום לגופו לשחרר נוגדנים אשר פועלים כנגד פעילותם התקנית של המעיים. הימצאותם של נוגדנים אלו והשפעתם המזיקה על מערכת העיכול מתבטאת בין היתר בזיהומם והדלקתם של כלי דם זעירים המצויים מתחת לעור, ובאים לידי ביטוי בפריחה. 
מרפק מכופף מעט

3. בריאות שיניים ירודה

רופא השיניים ציין בפניכם ששכבת האמייל (זגוגית השן) המגנה על השיניים שלכם נשחקה כמעט לחלוטין? אל תמהרו להודות באשמה שאינכם מקפידים על היגיינת פה נכונה, כי ייתכן מאוד שאת התור הבא מומלץ בכלל שתקבעו אצל גסטרולוג מומחה. אחת מן הסיבות הפחות מוכרות לשחיקתה של זגוגית השן היא מחלת קיבה בשם רפלוס קיבתי-ושטי, או במונחים הרפואיים - GERD. כחלק מתסמיניה של המחלה, חומצת הקיבה עולה מן הוושט ופוגעת בשיניים, בעיקר בחלקו האחורי של הפה. את הפתרון למחלה תוכלו למצוא בדמות טיפול תרופתי מתאים ובעזרת שינויים תזונתיים שונים.

4. תחושת עצב ודכדוך

אם עד עכשיו הייתם בטוחים שמזון מהיר וממתקים הם האוכל המנחם שלו אתם זקוקים בתקופות של דכדוך, כדאי מאוד שתשקלו זאת מחדש. זאת, כיוון שבמחקרים נמצא כי לפעילות מעיים לקויה הנגרמת בין היתר מתזונה לא נכונה, ישנן תופעות לוואי המתבטאות בהופעתה של תחושת עצבות ואפילו דיכאון. ההסבר לתופעה נובע מהתרבותם של חיידקים מזיקים על ריריות המעיים, אשר גורמים לעלייה במספרם של הנוגדנים הטבעיים הפועלים כנגדם. על אף פעילותם החיוביות כנגד החיידקים המזיקים, נוכחותם המוגברת של הנוגדנים יוצרת תגובת שרשרת הגורמת לשחרור חלבון בשם ציטוקין, אשר משבש את פעילותו התקינה של המוח ובין היתר גורם לנו לסבול ממצב רוח ירוד. אחת הדרכים לטפל בתופעה היא באמצעות שינוי תזונתי הכולל את העלאת כמות הפירות והירקות שאתם אוכלים.
אדם יושב מדוכדך על יד מזח
 

5. כאבי גוף ועייפות

צינון קשה, יום מתיש בעבודה או פשוט מחסור בשעות שינה – כאילו שלא חסרות לנו סיבות בגינן אנו חשים עייפות כבדה וכאבים בחלקים שונים מן הגוף, כדאי לדעת שגם לשמירה על בריאות המעיים תפקיד חשוב באופן בו אנו מתפקדים בחיי היומיום. מחקרים מראים כי נוכחות מוגברת של חיידקים מזיקים על רקמות המעיים עלולה להפריע ליכולתו של הגוף לפרק ולעכל מזון, דבר אשר מביא למחסור בוויטמינים ובמינרלים החיוניים ליצירת אנרגיה, וזה מתבטא בין היתר בכאבי שרירים וחוסר אנרגיה.

6. עודף משקל והשמנת יתר

הבטן עשויה לרמז לנו במגוון דרכים על כך שדבר מה איננו עובד כשורה במערכת העיכול שלנו, ומלבד כאבי הבטן שנחשבים לסימן מובהק, רצוי לשים אליה לב גם במקרה שבו היא תופחת עם השנים למרות הימנעות ממאכלים משמינים. מחקרים שונים שנערכו אודות תופעת השמנת היתר הוכיחו כי להרכבם של החיידקים המצויים במעיים שלנו יש השפעה ישירה על הדרך בה גופנו אוגר שומן. בעוד שבקרב אנשים בעלי משקל בריא נצפתה נוכחות גבוהה יותר של חיידקי מעיים ידידותיים, במקביליהם הסובלים ממשקל עודף תועד מאזן שלילי לטובת חיידקים מזיקים. לחצו כאן כדי להכיר את המזונות העשירים בחיידקים ידידותיים לקיבה שאותם כדי לכם לצרוך.
אישה לובשת ג'ינס ומחזיקה אותו שלא ייפול

7. ציפורניים חלשות ושיער שביר

המזונות שאנו אוכלים קובעים אילו חומרים מזינים נכנסים לגופנו, עם זאת לעתים הגוף איננו מסוגל להפיק את הרכיבים התזונתיים החיוניים לו מן האוכל המתעכל. אם אתם חשים שאתם אוכלים כשורה אך סובלים מתופעות שכיחות של תזונה לקויה, דוגמת ציפורניים חלשות ושיער שביר, אחת הסיבות שבגינן דבר שכזה מתרחש היא חוסר יכולת של הקיבה לייצר חומצה שתעכל את המזון כראוי. פעילותה הלקויה של הקיבה מובילה בין היתר למחסור בסידן, אבץ וחלבון, חומרים החיוניים לבנייתן של רקמות הציפורניים ולבריאות השיער. במקרים שכאלו, יש להתייעץ עם רופא המשפחה ובצע בדיקות שיאתרו את הסיבה לבעיה.

8. ריח גוף לא נעים

מעבר למבוכה ולמפח הנפש הנגרמים לנו כשאיננו מריחים טוב בסביבתם של אנשים אחרים, ריח גוף חריף עשוי לרמז על פעילות מעיים שאיננה תקינה. הסיבה לכך נעוצה בעובדה שתהליך העיכול הפגום של המזון מוביל לייצורם של כימיקליים שונים הנספגים בחזרה לתוך הגוף ומסולקים ממנו דרך העור בעזרת הזעה בעלת ריח חזק. כדאי לדעת שלעתים קרובות מדובר בקושי של הגוף לעכל מזונות עתירי חלבון, דוגמת בשר אדום. במחקר שהתפרסם בכתב העת Chemical Senses, נמצא כי ריחם של נבדקים שנמנעו מאכילת בשר היה נעים בצורה משמעותית יותר מזה של מקביליהם שלא שינו את הרגלי התזונה שלהם.
 
אישה סותמת את אפה

9. בעיות זיכרון וריכוז

בפעם הבאה שאתם מתקשים למצוא את המפתחות של הבית, אל תמהרו להפנות אצבע מאשימה אל המוח. זאת כיוון שכמו כל מכשיר ומכונה, גם מוחנו זקוק לדלק שישמור על חיוניותו ואת הדלק שלו הוא מקבל ממגוון תוצרי עיבוד המזון עליהם שוקדים המעיים במרץ. כך יוצא שכמה מתופעות הלוואי של פעילות מעיים לקויה הן תחושת ערפול, בעיות זיכרון קלות וחוסר יכולת לחשוב בבהירות.
 

מקור: vimeoKoSTellmeimokAqua Mechanical

 

הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
המשך עם: Google
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.

כתוב תגובה

תוכן התגובה:
הצג את כל התגובות (0)
הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
המשך עם: Google
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.