print header

10 מזונות להפחתת נפיחות בבטן ובעיות עיכול

לתחושת נפיחות וכבדות בחלל הבטן יש מגוון רחב של סיבות: לחץ נפשי ממושך, הצטברות של עודפי נוזלים באיברים, הפרעות במערכת העיכול, דלקות, חוסר איזון הורמונלי ועוד. אחד הדברים שמשפיעים במידה רבה על כל אלה הוא סוג המזון שאנחנו מכניסים לגוף שלנו - שעלול מצד אחד להחמיר את התופעה, אבל מנגד גם יודע למתן אותה בצורה יעילה. סקרנים לדעת אילו סוגים של מזונות מסוגלים למנוע נפיחויות בחלל הבטן ולהרחיק מכם בעיות עיכול טרודניות? יש לנו 10 כאלה במיוחד עבורכם, שיסייעו לכם לשפר את איכות החיים שלכם ולהימנע מתחושות לא נעימות במערכת העיכול.

1. זנגביל (ג'ינג'ר)

חילוקי דעות רבים צפויים לצוף אם נדון על העונג שאפשר להפיק מטעמו של הג'ינג'ר, אבל אם נשים את עניין הטעם בצד ונתרכז ביתרונותיו הבריאותיים, ודאי תשמחו לדעת שהוא מסוגל להקל על תחושת הנפיחות בבטן שלכם. לג'ינג'ר יש יכולת נפלאה לשפר את התנועתיות שבתוך מערכת העיכול שלנו ובכך להקל על תופעות שלרוב מקושרות לנפיחות באזור הבטן, כמו עצירות. במחקר שנערך בשנת 2018 ופורסם בכתב העת "National Library Of Medicine", התגלה שנשים שנטלו כמוסות ג'ינג'ר לאחר לידה שכללה ניתוח קיסרי (שלרוב מלווה בתחושת נפיחות בבטן בשבועות העוקבים) הראו הפחתה משמעותית בנפיחויות בהשוואה לקבוצה אחרת שנטלה תרופת דמה (פלצבו).
 
10 מזונות להפחתת נפיחות בבטן ובעיות עיכול: זנגביל

2. נענע

מהנענע החריפה ניתן להפיק מיצוי של תרכובת אורגנית הנקראת מנתול. תרכובת זו מסוגלת להפחית את הסיכון לעוויתות בקיבה ובמעיים, להרגיע את השרירים במערכת העיכול ולהקל על כאבי בטן ונפיחויות - מידע שפורסם באתר מרכז הסרטן ממוריאל סלואן קטרינג (MSKCC) שסקר את תכונותיה של הנענע החריפה, ועליו תוכלו לקרוא בהרחבה בשפה האנגלית בקישור הזה
 
שימו לב! לאנשים הסובלים מרפלוקס (החזר קיבתי-ושטי) מומלץ לצרוך את הנענע בכמוסות בעלות ציפוי אנטרי - כלומר, ציפוי שמגן על הכמוסה מחומציות הקיבה ומאפשר לה להתפרק רק עם הגעתה למעי. אם אינכם סובלים מרפלוקס, תוכלו פשוט לערבב כמה עלים של נענע בתוך כוס תה בפעם הבאה שאתם מרגישים נפוחים והדבר יסייע לכם רבות להקל על התחושה.

3. מים

זה אולי נוגד את ההיגיון של חלקנו, כיוון שרבים מאיתנו נוטים לחשוב שמים "ממלאים" את הבטן - אבל מתברר שצריכה מספקת של נוזלים היא הכרחית כדי למנוע נפיחויות. כאשר יש לנו כמות נוזלים רבה בגוף, הדבר "מניע" את מערכת העיכול ומאפשר לה לעבוד בצורה חלקה יותר. נפיחות לרוב נוצרת כאשר בקיבה יש תנועתיות נמוכה שנובעת ממחסור בנוזלים וכתוצאה מצריכה של מאכלים שמייצרים גזים. על כן, מומלץ לדאוג לצריכה מספקת של נוזלים לאורך היום (2.2 ליטרים לנשים ו-3 עבור גברים) - ולהשתדל לעשות זאת במתינות, כלומר לחלק את המנות במשך היום ולא לגמוע את כל הכמות בבת אחת, דבר שעלול דווקא להחמיר את התופעה.
 
10 מזונות להפחתת נפיחות בבטן ובעיות עיכול: בקבוק מוזג מים לכוס

4. אננס

מאננס ניתן להפיק אנזים בשם ברומליין (Bromelain) שהוא חיוני במיוחד לעיכול חלבונים. באנזים הזה נעשה שימוש ארוך שנים לטיפול בבעיות עיכול ודלקות על ידי תושבים מקומיים במרכז ודרום אמריקה, והוא אפילו משמש כטיפול יעיל לחבורות וכוויות על גבי העור. היכולת של האנזים הזה לייעל את תהליך העיכול מסייעת להפחתה בייצור גזים ולעידוד מעבר הפסולת בצורה חלקה יותר בין האיברים השונים, ובהתאם להפחתת נפיחויות וכאבים מיותרים שעלולים להיווצר אם התנועתיות בקיבה היא איטית.

5. שזיפים

רבים מאיתנו אוהבים לנשנש שזיפים ולהתענג על טעמם החמצמץ-מתקתק, שמשרה עלינו פעמים רבות תחושה של רעננות קיצית. אך לצד טעמם הנפלא, אחת התכונות הבולטות שלהם היא היותם זרז משמעותי לתהליך חילוף החומרים בגוף, שבאורח פלא דוחק בנו לרוץ לשירותים מספר דקות לאחר צריכתם. הדבר הזה מתאפשר במידה רבה הודות לשני מרכיבים שמצויים בהם ושעוזרים לתהליך העיכול, שריכוזם אף גבוה יותר בגרסה המיובשת של הפרי, והם: סיבים תזונתיים - המספקים נוזלים לפסולת הגוף ומאפשרים לה לנוע בצורה חלקה במערכת העיכול; וסורביטול - שמתפקד כחומר משלשל טבעי.
 
10 מזונות להפחתת נפיחות בבטן ובעיות עיכול: שזיפים מיובשים

6. קיווי

קיווי הוא פרי עשיר מאוד באשלגן, שהוא מינרל חשוב שמעודד הפרשה של מלחים מהגוף. עודף נתרן גורם לספיגה מוגברת של מים - וכפי שהסברנו קודם לכן בסעיף על חשיבות המים והנוזלים, המחסור בהם עלול לעודד נפיחויות בבטן ובעיות עיכול קשות. על כן, שילוב של אשלגן בתזונה היומית הוא קריטי כדי לווסת את כמות הנתרן בגוף וכך למנוע תופעות לא נעימות במערכת העיכול שגורמות לכאבים.

7. יוגורט

מזונות מותססים - כלומר, מזונות שעברו תהליך תסיסה על ידי חיידקים אנאירוביים, כמו: יינות, גבינות, יוגורטים ועוד - מאופיינים בחיידקים טובים שתורמים לטיוב תהליך העיכול. אם אתם סובלים מרגישות למוצרי חלב וכתוצאה חווים נפיחויות חוזרות ונשנות בבטן בכל פעם שאתם צורכים אותם, ייתכן מאוד כי דווקא יוגורט יהיה המוצר החלבי שלא יעשה לכם צרות. החיידקים הידידותיים המצויים בו צורכים את הלקטוז (סוכר החלב) למחייתם, דבר שהופך את היוגורט למוצר חלבי ידידותי גם עבור אנשים הסובלים מרגישות ללקטוז.
 
10 מזונות להפחתת נפיחות בבטן ובעיות עיכול: יוגורט

8. מלפפון וסלרי

המשותף לשני הירקות האלה הוא הריכוז הגבוה של המים שמצוי בהם, שהוא למעלה מ-95%. על החשיבות של מים בתהליך העיכול כבר הסברנו קודם לכן, ולכן מוטב שתדעו שמלבד צריכת נוזלים על ידי שתיית מים, ניתן לצרוך אותם גם דרך ירקות ופירות, וביניהם סלרי ומלפפון. בנוסף, הסלרי יעניק לכם ערך מוסף בדמות סיבים תזונתיים שיעזרו לכם למנוע עצירות ולהניע את תהליך העיכול בצורה חלקה ותקינה, דבר שחשוב מאוד למניעת נפיחויות.

9. שומר

שמנים אתריים שמופקים מזרעי שומר מסוגלים לסייע בהפחתת התסמינים של תסמונת המעי הרגיז (IBS), כמו לדוגמה גזים ועוויתות במערכת העיכול - כך התגלה במחקר שפורסם בשנת 2016 בכתב העת "Journal of Gastrointestinal and Liver Diseases".
 
שימו לב! האופן שבו תבחרו לצרוך את השומר הוא זה שיעשה את ההבדל עבור חלקכם באשר לנפיחויות. שמנים אתריים המופקים מהשומר אכן נמצאו ככאלה שממתנים את התסמינים של תסמונת המעי הרגיז, אך צריכתו של השומר בתערובת של תה למשל עלולה דווקא לחולל את התוצאה ההפוכה. על כן, אם ידועה לכם רגישות כלשהי במעי, מומלץ להתייעץ עם רופא על תוסף שומר מומלץ נגד נפיחויות.
 
10 מזונות להפחתת נפיחות בבטן ובעיות עיכול: שומר

10. אבוקדו

אבוקדו הוא ללא ספק פצצה של בריאות - לא רק שהוא מכיל סיבים תזונתיים מסיסים ושומן בריא, הוא גם מקור עשיר במיוחד למגנזיום - מינרל שמשחק תפקיד חשוב בהפעלת אנזימים שאחראיים לעיכול. מנת אבוקדו תעזור לכם לנטרל חומצות קיבה, להרגיע את שרירי המעיים ולספק להם נוזלים, וכך למעשה לסייע בדרך נוספת לכל התהליכים במערכת העיכול לזרום בצורה חלקה.
 
רוצים לקבל עצות יעילות נוספות להקלה על נפיחויות? יש לנו עבורכם כמה טיפים בקישור הזה שלא תרצו לפספס.

 

הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
המשך עם: Google
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.

כתוב תגובה

תוכן התגובה:
הצג את כל התגובות (0)
הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
המשך עם: Google
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.