print header

כל מה שצריך לדעת על היתרונות הבריאותיים של הענבים

לצד האבטיח, המלון, המנגו והאפרסק, בכל קיץ אנו מחכים בשקיקה גם לבואם של הענבים. שלא כמו הפירות האחרים שהוזכרו, הענבים משמשים אותנו לרוב כחטיף שקל מאוד לקחת אתנו לכל מקום, והם יכולים לשדרג לא רק סלטי פירות, אלא גם סלטי ירקות בעזרת טעמם המתקתק. יש המאמינים שמדובר בפרי משמין בשל תכולת הסוכר הגבוהה שבו, אולם ההפך הוא הנכון, שכן הענבים דווקא עוזרים לאזן את רמות הסוכר בגוף ומגבירים את הרגישות לאינסולין. זהו רק פרט מידע קטן אחד בנוגע ליכולת של הענבים להטיב עם גופנו, ואתם מוזמנים להתוודע ל-9 יתרונות בריאותיים נוספים שתוכלו לזכות בהם אם תשלבו ענבים בתזונה היומית שלכם, ולמידע נוסף שכדאי שתכירו בנוגע אליהם.
 
ענבים
 

9 יתרונות בריאותיים של ענבים

 

1. מגנים על הלב וכלי הדם

רסברטרול, נוגד החמצון המצוי בקליפת ענבים אדומים וביין אדום, נמצא כחומר שמשפר את יכולת הגוף להרחיב את כלי הדם, מה שמסייע לדם לזרום בגוף בקלות רבה יותר. בזכות יכולתו להרפות את קירות כלי הדם ולהרחיב את קוטרם, הוא מסייע בהפחתת לחץ הדם ומאפשר לכמות דם רבה יותר להעביר חמצן וחומרים מזינים לתאי הגוף השונים. מחקר שנערך בהודו אף הראה כי צריכת 10 מ"ג רסברטרול ביום יכולה להפחית את הסיכון ללקות בהתקף לב באופן משמעותי.
 

2. מונעים את מחלת האלצהיימר

במחקר שפורסם במגזין הבינלאומי לנוירוכימיה נמצא שלרסברטרול יש יכולת להגן על המוח מפני התפתחות מחלת האלצהיימר. נוגד החמצון הזה עושה זאת על ידי ניקוי פלאק ורדיקלים חופשיים שמצטברים במוח, אשר נמצאו כגורמים שקשורים להיווצרות המחלה. חוקרים אפילו מייחסים לרסברטרול את היכולת "להפוך" את המצב שבו נמצא המוח ולסייע למנוע את המחלה עוד בשלבים הראשונים להתפתחותה.
 

3. מונעים את הופעתם של פצעונים 

העובדה שרסברטרול מונע את הופעתם של פצעונים הייתה ידועה לחוקרים במשך זמן רב, אולם הם לא הצליחו להבין את הסיבה לכך עד למחקר של ד"ר טיילור מאוניברסיטת קליפורניה-לוס אנג'לס. במחקר נמצא שרסברטרול גורם להרס הממברנה החיצונית של החיידקים שגורמים לפצעונים במשך 48 שעות מרגע צריכתו, אולם המסקנה המפתיעה יותר הייתה שהוא משפר את פעולת התכשירים שעובדים נגד פצעונים, כמו למשל משחת בנזואיל פרוקסיד, ומאריך את משך הזמן שבו הם עוזרים לשמור על העור מפני חיידקים שגורמים להופעת הפצעונים.
 

4. מונעים סוגים שונים של סרטן

ענבים מכל הסוגים מכילים נוגדי חמצון בשם פוליפנולים, אשר מסייעים בהאטת ומניעת התפתחות סוגים שונים של סרטן, ביניהם סרטן הריאות, הפה, הלוע, הוושט, הערמונית, המעי הגס והלבלב. בנוסף לכך, הרסברטרול שמצוי בקליפות של הענבים האדומים נמצא במחקרים רבים כמגן על עור מפני קרני ה-UVB של השמש, ועל ידי כך הוא מסייע למנוע גם את סרטן העור.
ענבים
 

5. מסייעים לירידה במשקל

למרות שענבים נחשבים לפרי בעל תכולת סוכר גבוהה (כ-15 גרם סוכר לכל 125 גרם ענבים), ממחקר שנערך באוניברסיטת ג'ורג'יה נמצא כי נוגד החמצון רסברטרול מסייע להפחית במשקל בייחוד כשמשלבים אותו עם מוצרי סויה שמכילים איזופלבונים. השילוב הזה מסייע להפחית את יכולת התאים לאגור שומן בכ-130% וגורם לתאי השומן עצמם להתפרק בקצב שגבוה ב-246% מהקצב הרגיל. 
 

6. מגנים על הגוף מפני מחלת הסוכרת

בהמשך לסעיף הקודם, למרות כמות הגלוקוז הרבה שמצויה בענבים ביחס לפירות אחרים, במחקר שפורסם בשנת 2013 במגזין הרפואה הבריטי BNJ נמצא כי צריכת חופן ענבים 3 פעמים ביום באופן קבוע מסייעת להפחית את הסיכון לחלות בסוכרת. זה עלול להיראות כמידע שסותר את המציאות, אך לאחרונה מחקרים רבים מראים שהגורם המסוכן בנושא הסוכרת הוא לאו דווקא הסוכר, אלא השומן, ויכולתם של הענבים להפחית את כמות השומן בגוף מסייעת רבות בשמירה עליו מפני המחלה. יש לציין שאותה ההשפעה לא נמצאה בעת צריכת מיץ ענבים או יין.
 

7. נוגדים דלקות

ענבים נמצאו כמסייעים במניעת הסיכוי לסבול מדלקות במגוון דרכים; הימצאות מולקולות רבות שמגבירות דלקות בגוף פועלות ביעילות מופחתת עקב צריכת ענבים, ביניהן אינטרלוקין-6 שמסוגל לחצות את מחסום הדם של המוח ולהעלות את חום הגוף, אינטרלוקין-1 בטא שמגביר אף הוא את חום הגוף וגורם לתסמיני דלקות, וטומור נקרוזיס פקטור אלפא שגורם גם הוא לדלקות ואף מעודד את פעילותם של אינרלוקין-6 ואינטרלוקין-1 בטא. בנוסף, צריכת ענבים מונעת ייצור יתר של אנזימים שגורמים לדלקות , כמו ציקלו-אוקסיג'ן 1 ו-2.
 

8. מאריכים את תוחלת החיים ומונעים את נזקי הזקנה

לאחרונה נמצא קשר ישיר בין צריכת רסברטרול לבין הגברת הופעת הסימנים שמבטאים 3 גנים שקשורים לתוחלת חיים ארוכה – SirT1, Fox0 ו-PBEF. למרבה ההפתעה, החוקרים שערכו את המחקר בנושא מצאו שההשפעה של הרסברטרול היא כמעט זהה להשפעה של דיאטה שכוללת הגבלת קלוריות, אשר נמצאה במחקר שנערך במשך 70 שנה כמאטה את תהליך ההזדקנות בקרב יונקים מכל הסוגים וקיבלה את הכינוי "דיאטת רעב". מיותר לציין שכדי להאריך את תוחלת החיים, מומלץ לדבוק באכילת ענבים מדי יום מאשר בדיאטה שכזו.
ענבים

9. משפרים את התפקוד הקוגניטיבי

מחקרים עדכניים מראים שצריכת מיץ ענבים באופן קבוע עוזרת להגביר את התפקוד הקוגניטיבי. במהלך אחד המחקרים התגלה כי שתיית 1-2 כוסות מיץ ענבים טבעי ביום למשך תקופה של מספר חודשים גרמה לשיפור בציונים של נחקרים שעברו מבדקים מילוליים. הסיבות לכך קשורות ליכולתם של הענבים להגן על המוח מפני הצטברות פלאק מזיקה ומולקולות שמעודדות דלקות, ולמרות שעדיין נערכים מחקרים ארוכי טווח שיאשרו את הממצאים האלו באופן מוחלט, החוקרים ממצפים שהתוצאות יהיו חיוביות.

אז איזה סוג ענבים הוא הבריא ביותר?

הן הענבים האדומים והן הענבים הירוקים הם בעלי כמות סיבים וקלוריות זהה, אולם אם הבריאות שלכם חשובה לכם יתכן שתעדיפו לצרוך דווקא ענבים אדומים. הסיבה לכך היא שהקליפה של הענבים האדומים מכילה הרבה יותר פלבנואידים, מה שמשפר את יכולתם לעזור לגוף להתמודד עם דלקות, וכן את החומר שהוזכר מספר פעמים במהלך הכתבה, רסברטרול, שחשיבותו כבר הובהרה בסעיפים הקודמים. בנוגע לחרצנים, יתכן שתעדיפו לאכול ענבים בלעדיהם או לירוק אותם החוצה, אולם חשוב שתדעו שהם אכילים ומכילים בעצמם את אותם היתרונות הבריאותיים שמצויים בקליפת הענבים האדומים, בין שהם מגיעים בתוך ענב ירוק או אדום. 

ומה בנוגע לצימוקים?

צימוקים הם ענבים מיובשים , ובעוד שהם בריאים מאוד, חשוב שלא לראות בהם כתחליף לענבים. זאת משום שתהליך הייבוש לא רק מפחית את כמות הנוזלים שבפרי, אלא גם מגביר את ריכוז הסוכר שבהם. בכל 30 גרם של צימוקים יש פי 4 יותר סוכר וקלוריות מאשר בכמות זהה של ענבים, וזאת בשל תהליך הייבוש שהם עוברים ובמקרים רבים גם תוספי סוכר וחומרים תעשייתיים אחרים. בגלל השינויים האלה הענבים מאבדים את היתרונות הבריאותיים הרבים שלהם אך עם זאת, עדיין מדובר בחטיף בריא שעדיף על נשנושים אחרים ומזיקים עוד יותר, אולם במתינות.
ענבים

איך לבחור ענבים בחנות ולאחסן אותם?

ברכישת ענבים אתם תמיד תרצו לבחור את האשכולות הבשלים ובעלי הטעם הטוב ביותר, אשר מכילים גם את הכמות הגבוהה ביותר של נוגדי חמצון. חפשו אחר ענבים בעלי גוון בהיר וצלול באשכול שאין לו "קרחות" או ענבים מקומטים. אם אתם בוחרים בענבים ירוקים, בחרו באשכול שצבע הענבים שבו זהה כמה שיותר לצבע הענף. לחצו כאן כדי להכיר טיפים נוספים לבחירת פירות וירקות טריים ובשלים.
 
מאחר שענבים מתקלקלים במהירות בטמפרטורת החדר, מומלץ לשמור אותם במקרר מבלי לשטוף אותם, כשהם עטופים במגבת נייר ובתוך אריזת פלסטיק. למרות שענבים קפואים מאבדים מעט מהטעם שלהם, הם עדיין בריאים מאוד וילדים קטנים נהנים לאכול אותם, לכן אם ברצונכם שילדיכם יאכלו יותר ענבים בקיץ, שטפו, ייבשו והקפיאו אותם בשכבה אחת על מגש שטוח. אחרי לילה אחד שבו שהו הענבים במקפיא, תוכלו להעביר אותם לשקית פלסטיק ולשמור במקרר.

 

הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
המשך עם: Google
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.

כתוב תגובה

תוכן התגובה:
הצג את כל התגובות (0)
הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
המשך עם: Google
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.