print header

12 סימנים שכיחים לסרטן שאתם עלולים להתעלם מהם

לוח הזמנים העמוס שלנו גורם לנו לאכול בשעות לא קבועות, לישון פחות ממה שנחוץ לגופנו, להתעמק במטלות רבות במקביל עד לשעות המאוחרות של היום ולפעמים גם לעשן או לשתות יותר קפה ממה שהיינו רוצים. על רקע כל ההרגלים המזיקים הללו, לא פלא שרבים מאיתנו סובלים משלל מכאובים ומיחושים שהם תוצר לוואי של השחיקה שנגרמת לגופנו, ועם הזמן האיתותים הללו הפכו לרעשי רקע שמהם אנחנו נוטים להתעלם. בשעה שבחלק מהמקרים מדובר בתופעות זמניות שצפויות לחלוף, במקרים אחרים מדובר בתמרורי אזהרה שחשוב להכיר. 12 התסמינים הבאים עלולים לרמוז לא רק על סדר יום עמוס אלא גם על גידול סרטני בשלבים ראשוניים, ולכן אם אתם חשים בהם חשוב מאוד שתפנו לרופא בהקדם. זכרו: זיהוי ואבחון מוקדם יכולים להציל חיים!
 
איש מקנח את האף
 

1. דימום "וסתי" לאחר גיל המעבר

נשים רבות עשויות לגלות מפעם לפעם הופעה כתמים בהירים גם לאחר שהן עברו את גיל המעבר והמחזור שלהן פסק. עם זאת, כפי שמציין האונקולוג ד"ר מאורי מרקמן מהמרכז לטיפול בסרטן שבשיקגו, אם אתן חוות דימום שדומה לווסת והוא אינו חולף תוך מספר ימים, ייתכן שמדובר בסימן אזהרה מוקדם לסרטן הרחם. החדשות הטובות שהן שעל פי האגודה האמריקאית לסרטן, לנשים שמאובחנות בשלב הראשון של המחלה, כאשר הסרטן טרם התפשט בגוף, יש סיכוי הישרדות של 88%. לפיכך גילוי המודעות ופנייה לרופא בשלב הזה, יכולים להציל חיים. 

2. כתמים בחלל הפה

אף על פי שאנחנו מצחצחים שיניים מדי יום, רובנו מתרכזים כמעט לחלוטין בשיניים עצמן ולא מתעמקים בשאר האזורים בפה. לפיכך, במקרים רבים אנחנו עלולים לפספס שינויים בדמות הופעה של כתמים או משטחים בגוון לבן או אדום, כיבים שאינם נרפאים, פצעים שאינם תוצר של חתכים או שינויים בגוון ובצורת החניכיים. חשוב לציין את כל אלה כאשר אתם מגיעים לביקור אצל רופא השיניים שלכם, כדי שיידע להבחין האם מדובר בשינוי נקודתי או בכזה שאתם מתמודדים איתו זמן רב. השקיעו מספר דקות בהתבוננות בחלל הפה שלכם אחת ליום, בייחוד אם אתם מעשנים.
חיוך

3. נפיחות מסביב לעיניים לצד כאבים בשיניים העליונות

סרטן מערות האף הוא נדיר יחסית, אך מעשנים או אנשים שלועסים טבק עלולים לסבול ממנו. העובדה שמדובר בסוג סרטן שלא נתקלים בו לעתים קרובות ושהתסמינים הראשוניים שלו הם קלים יחסית, עלולה לגרום לחלק לא מבוטל מהאנשים להתעלם ממנו בשלבים אלה, כך שחשוב לדעת שלא מדובר רק בתופעות הקשורות ישירות באזור האף כמו דימום מהאף או קשיי נשימה. התסמינים הנפוצים ביותר שעלולים להעיד על סרטן מערות האף הם נפיחות מסביב לעיניים וכאבים בשיניים העליונות, שלפעמים מתלווים אליהם גם שינויים בתחושה באזור השפתיים והלחיים, כאבי ראש ובעיות ראייה. אם מצבכם אינו משתפר כעבור מספר ימים, מומלץ לפנות לרופא על מנת לשלול בעיות חמורות יותר מעייפות או צינון.

4. ירידה לא מוסברת במשקל

"עבור רבים מאתנו ירידה במשקל היא דבר טוב שאנחנו שואפים לו," מציין ד"ר מרקמן, "אך אם אתם מבחינים בכך שמדובר בתוצר של היעדר תיאבון שאינו מתקשר לאף אירוע גדול או לחץ במקום העבודה שלכם, חשוב לבדוק את זה". התיאבון שלנו מושפע בקלות רבה מכל דבר שמשתנה בחיינו, אבל שינויים יוצאי דופן בו עלולים להיות סימן למחלות שונות שקשורות לוושט, ללבלב, לכבד ולמעי הגס. כמו כן, לפי ד"ר וונדר, מדובר גם בתסמין נפוץ מאוד ללוקמיה או לימפומה.
צלחת ריקה
 

5. שיעול כרוני

אין מי שלא זוכר לפחות הצטננות אחת במהלכה הוא סבל משיעול חריף במיוחד, אבל אם השיעול הזה נמשך שלושה שבועות ומעלה והוא לא מלווה בתסמינים אחרים שמקושרים לצינון או אלרגיה, כמו אף סתום, ייתכן שמדובר בסימן מוקדם לסרטן הריאות או ללוקמיה. ד"ר מרקמן מציין כי אם השיעול שונה מהשיעול הרגיל שלכם ובייחוד אם אתם משתעלים מעט דם, חשוב לפנות לרופא בהקדם. חלק מהחולים בסרטן ריאות מדווחים על כאבים שמתחילים באזור החזה ונמשכים עד לכתף או יורדים במורד הזרוע, כך שחשוב לשים לב גם לכאב שנלווה לשיעול שלכם.

6. גומות או שינוי צבע באזור החזה

סרטן השד הוא אחד מהשכיחים והנפוצים ביותר בקרב נשים, וגם גברים עלולים לסבול ממנו. למרבה הצער, על אף שכיחותו, רבים מאתנו עדיין מניחים שהופעה של גוש חריג היא הסימן המובהק שעלינו לחפש אחריו. עם זאת, כפי שאומר ד"ר ריץ' וונדר מהאגודה האמריקאית למלחמה בסרטן, קיימים גם שינויים רבים נוספים שעלולים להעיד על תהליכים סרטניים באזור החזה. ד"ר וונדר ממליץ לשים לב להופעה של גומות באזור החזה, נפיחות, רגישות מוגזמת, כתמים בהירים או שינויים בצבע הפטמה. "סימנים אלה לא מצביעים בהכרח על סרטן," הוא מדגיש, "אבל זו בדיוק הסיבה בגללה רבים נמנעים מלגשת לרופא כאשר הם מגלים אותם". גשו לייעוץ רפואי בכל שינוי שבו אתם נתקלים באזור החזה, ואל תמעיטו בערכו של אף אחד מהם. במקביל, חשוב גם שתכירו את 6 המיתוסים הנפוצים הנוגעים לסרטן השד, כדי להימנע מאבחון עצמי שגוי.
אישה בבגדי ספורט

7. תחושה תמידית של שובע

הופעה של תחושת שובע שאינה חולפת על אף שאתן מפחיתות בכמויות האוכל שאתן צורכות, עלולה להיות תסמין לסרטן השחלות. הגסטרואנטרולוג ד"ר משה שייק מציין כי כיוון שלסרטן השחלות תסמינים מעורפלים מאוד, נשים רבות מתעלמות מהם במשך חודשים לפני שהן פונות לסיוע רפואי. אם אל תחושת השובע מתלווים גם נפיחות או עצירות שלא חולפים, חשוב לציין גם אותם בפני הרופא שלכן. 

8. כאבי בטן או תחושת בחילה שאינה חולפת

קלקול קיבה הוא דבר שלמרבה הצער נפוץ מאוד, ולעתים רחוקות בלבד מדובר ביותר מתוצר של מאכל מזיק שצרכנו. עם זאת, חשוב לא להתעלם לעולם מכאבי בטן מתמשכים, שיכולים להיות איתות לבעיות שונות שהגוף מתמודד איתן. אם לצד הכאב אתם סובלים גם מתחושת בחילה שלא חולפת, פנו לרופא. ייתכן שמדובר בבעיה פשוטה יחסית כמו אולקוס, אבל במקביל אלה יכולים להיות סימנים מקדימים ללוקמיה, סרטן הוושט, הכבד, הלבלב או המעי הגס.  
תרופות ומדחום

9. כאבים בשרירי הירכיים, לצד כאב בעת מתן שתן

סרטן הערמונית אינו גורם לתסמינים מיוחדים כאשר הוא מצוי בשלבים הראשונים שלו, ואלה מופיעים לרוב רק לאחר שהגידול גדל והחל ללחוץ על צינור השופכה או לשלוח גרורות אל העצמות. לפיכך, חשוב לפנות אל הרופא, בייחוד בגילאי 50 ומעלה, בכל שינוי הנוגע לתדירות מתן השתן והתחושות הנלוות אליו, לצד כאבי שרירים לא אופייניים. הרופא יוכל לאבחן האם מדובר בגידול שפיר על בלוטת הערמונית או בבעיה אחרת שדורשת בדיקות מעמיקות.

10. שטפי דם לא ברורים

שטפי דם עשויים לצוץ במקומות שונים בגוף אחרי חבלות, שחלקן יכולות להיות פשוטות ואחרות נגרמו אפילו מבלי ששמנו לב אליהן. כך שאם אתם מתעוררים עם חבורה אחת שאינכם זוכרים את המקור לה, אין מקום לדאגה. עם זאת, במקרה ששטפי הדם הללו צצים כל הזמן, בייחוד במקומות פחות נפוצים כמו הזרועות, כפות הידיים או האצבעות, מומלץ לפנות לרופא. הופעת שטפי דם רבים עלולה להיות תוצר של כמות טסיות דם נמוכות בגוף, ובמקביל גם סימן מקדים ללוקמיה. 
 
שטף דם

11. קשיים בבליעה

כאב גרון יכול להוביל לקשיים או אי נוחות זמנית בבליעה, אבל אם אתם מבחינים בכך שקשיי הבליעה הללו נמשכים במשך מספר שבועות ואף מחמירים, גשו לרופא. מדובר בתסמין נפוץ לגידולים סרטניים המתפתחים בין עצם הלשון לבין קנה הנשימה, וייתכן שזהו גם סימן מקדים לגידולים בקיבה או בריאות. 

12. דם בצואה

הופעה של דם בצואה היא לרוב סימן למשהו שפיר כמו טחורים, אבל ייתכן גם שמדובר בתסמין לסרטן המעי הגס. קל להתעלם מדימום שכזה, בייחוד אם הוא בא והולך, אבל חשוב לדעת שמדובר בתופעה שאיננה נורמלית וחשוב לבדוק את המקור לה. סרטן המעי הגס עלול להיות קטלני במיוחד לאור העובדה שרבים מגלים שהם סובלים ממנו רק לאחר שהתפשט, וזאת בין היתר משום שהם מוותרים על בדיקת הקולונוסקופיה החשובה. אם גם אתם תוהים האם לבצע אותה, תרצו לקרוא את התשובות ל-9 השאלות החשובות הנוגעות לבדיקה מצילת החיים הזו.
 
 
מקור תמונות: sheeppurple
 
הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
המשך עם: Google
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.

כתוב תגובה

תוכן התגובה:
הצג את כל התגובות (0)
הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
המשך עם: Google
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.