print header

12 תועלות נהדרות של מנדרינות

הימים הקרירים שמתקרבים אלינו מביאים עימם שפע של פירות מיוחדים שעוזרים לשרוד את הקור והגשם בצורה נעימה, בריאה וגם טעימה. לפירות הללו יש יתרונות בריאותיים רבים, אך יש כמה "כוכבים" שבולטים בשטח ומכילים רכיבים תזונתיים רבים שעוזרים לגוף במגוון דרכים. כוכב בריא כזה של הסתיו והחורף הוא המנדרינה, אותו פרי מתוק שמזכיר במראהו תפוז קטן. למנדרינות הנפלאות יש יתרונות בריאותיים רבים, כמו 12 העיקריים המצויים בכתבה הבאה, שיבהירו לכם כמה גדולה ההשפעה של הפרי הקטן הזה.
 
יתרונות בריאותיים של מנדרינות: מנדרינות מקולפות
 

1. הגברת ספיגת הברזל מהמזון

לברזל יש חלק חשוב בתפקודים גופניים שונים, שכן הוא קושר את החמצן לתאי הדם האדומים, שמעבירים אותו ברחבי הגוף. החמצן חיוני לפעילות כל התאים והוא נחוץ בכמויות גדולות יותר בקרב מתעמלים שמאמצים את ריאותיהם ונשימתם, ולכן חשוב שספיגת ברזל ממקורות מזון שונים תהיה יעילה. למנדרינות יש תכולה גבוהה של ויטמין C, וכאשר הוא נקשר לברזל ממזונות אחרים, הספיגה של המינרל החשוב נהיית יעילה יותר, כמות החמצן בגוף עולה ואנו יכולים לבצע פעילויות שונות ביתר קלות בלי להתעייף.

2. ריפוי אלח דם

לעתים נוצר מצב גופני שקרוי "אלח דם", אשר נגרם כתוצאה מזיהום חיידקי שהתפשט מהמקור הראשוני שלו למערכת הדם, והוא עלול לגרום לסכנת חיים, לכן חשוב לטפל בו בזמן. זיהום שכזה נפוץ במיוחד בקרב תינוקות וילדים קטנים, שכן מערכת החיסון שלהם לא מפותחת לגמרי והיא רגישה לדלקות וזיהומים יותר מזו של מבוגרים. אכילה של מנדרינות עוזרת במניעה של אלח דם וגם בטיפול במצבים קיימים של זיהום דמי, ובכך היא תורמת לריפוי הגוף והצלת חיים.
יתרונות בריאותיים של מנדרינות: כדוריות דם אדומות

3. הגברה של חלוקת תאים

כדי שגופנו ימשיך לגדול ועל מנת שתאי הגוף יוכלו להתפתח בצורה תקינה, חשוב שתהיה חלוקה טובה שלהם. למנדרינות יש תכונה ייחודית בשם "ציטופילקסיס", שפירושה מניעה של הרס תאים, ובזכות היכולת הזו מתאפשרים גם הגברת הייצור שלהם וייעול חלוקתם בין אזורי הגוף השונים. החלוקה הזו גורמת לא רק לגדילה תקינה, אלא גם לתיקון של "בלאי" תאי והחלפה של תאים ישנים בחדשים, כך שהגוף הופך לבריא ועמיד יותר בפני נזקים חיצוניים ופנימיים.

4. שמירה על בריאות העור ומראה צעיר

כדי לשמור על עור פנים בריא, צעיר ורענן, לא מספיק להשתמש רק במקדם הגנה כאשר יוצאים לשמש. חשוב גם לצרוך מאכלים שמכילים ויטמינים וחומרים שמחדשים את העור ומתקנים נזקי זמן, כמו ויטמין A ונוגדי חמצון. המנדרינה מכילה את שני הרכיבים החשובים הללו, מה שהופך אותה לאידאלית הן למניעת פצעונים והן לשמירה על מראה עור צעיר ונטול קמטים.
יתרונות בריאותיים של מנדרינות: פרופיל של אישה עם פנים חלקות עוצמת את עיניה
 

5. הקלה על עוויתות עצביות

עוויתות שנגרמות כתוצאה מבעיות במערכת העצבים עלולות לגרום לסיבוכים בדרכי הנשימה והעיכול ובמערכת העצבית. הקשיים הנגרמים כתוצאה מהתסמינים האלו משפיעים לרעה על אורח החיים התקין של אלו הסובלים מעוויתות, אך ניתן למתן אותם בעזרת שמן מנדרינות. השמן הטבעי והייחודי הזה מקל על הגורמים והתסמינים של העוויתות ותורם לאורח חיים בריא, מלא ונטול ההשפעות השליליות הנובעות מהמצב הפיזיולוגי המדובר.

6. ריפוי מהיר של פצעים וחתכים

פעמים רבות, כאשר אנחנו נחתכים, לוקח לפצע זמן רב להחלים ולעתים הוא עלול להזדהם ולגרום לבעיות נוספות. אכילה של מנדרינות מחישה את תהליך ההחלמה מהפצעים והחתכים הללו בזכות התכולה הגבוהה של ויטמינים מסוג C ו-A ונוגדי חמצון נוספים שמתקנים נזק תאי ומחדשים את העור באזור הפציעה. גם שפשוף של קליפת מנדרינה יכול לעזור לתהליך ולהותיר את העור בריא ועם ניחוח נפלא.
יתרונות בריאותיים של מנדרינות: אצבע עם פלסתר

7. הקלה על בעיות בעיכול וסיוע בירידה במשקל

כדי להבטיח שפעילות המעיים תהיה קבועה ותקינה, חשוב לצרוך סיבים תזונתיים ש"מנקים" אותם מחומרים לא נחוצים, מחישים עיכול מעי ובכך מונעים עצירות. מנדרינות מכילות כמויות גדולות של סיבים תזונתיים שלא רק שומרים על פעילות מעי תקינה, אלא גם תורמים לתחושת שובע מהירה ובכך מסייעים לאנשים שמנסים לרדת במשקל.

8. מניעת שבץ 

שבץ עלול לתקוף כל אחד בהפתעה וקשה לעתים לאתר מבעוד מועד את קריש הדם שגורם לו, לכן כדאי לנסות ולמנוע אותו במידת האפשר. אחת הדרכים לעשות זאת היא על ידי אכילה של מזונות שעשירים באשלגן, שתוצאות מחקר שפורסם בשנת 2001 הראו שהוא מעכב היווצרות של קרישים ובכך משמש כמכת מנע לשבץ. במנדרינות יש תכולה גבוהה של אשלגן (166 מ"ג אשלגן ב-100 גרם פרי) כך שאכילתן מסייעת להשלים את מאגרי המינרל החיוני הזה בגוף ובכך למנוע שבץ.
יתרונות בריאותיים של מנדרינות: איור של ראש ובתוכו ברק

9. ניקוי הדם מחלקיקים מזיקים

במהלך היומיום, אנחנו נחשפים לחומרים רבים שחודרים לגופנו דרך המזון שאנו אוכלים וכן מגורמים סביבתיים שונים, ונשארים במערכת שלנו לפרק זמן ארוך. פרי המנדרינה וגם השמן המופק ממנו מסננים את הדם מהרעלנים האלו וגם מחומצה אוראית ועודפי מלח ומים, ובעצם מנקים את גופנו מחומרים מזיקים. הרעלנים הללו יוצאים החוצה דרך מערכת ההפרשה, וכאשר הדם מתנקה אנחנו יכולים ליהנות מבריאות איתנה ולהימנע ממחלות שונות.

10. חיזוק עצמות

במהלך השנים, העצמות מאבדות את הצפיפות שלהן, מה שהופך אותן לרגישות במיוחד לחבלות ושברים. הדלדול הזה מחליש את העצמות כך שהן נשברות ביתר קלות וגם מחלימות בצורה איטית. כדי להאט את התהליך הזה ולשמור על עצמות חזקות, מתברר שחשוב לצרוך לא רק סידן שבונה אותן, אלא גם שילוב של אשלגן וויטמין C, שבמחקר שנערך באוניברסיטת טאפטס גילו החוקרים כי הוא תורם לחיזוק העצמות. שני הרכיבים החיוניים הללו נמצאים במנדרינות, ולכן צריכה של הפרי הנהדר הזה תורמת לחיזוק העצמות ושמירה על אורח חיים פעיל.
יתרונות בריאותיים של מנדרינות: אנשים רצים

11. תיקון נזק תאי

החמצן הוא חומר החיים של בני האדם, ולמרות שהוא מחייה אותנו, היסוד הזה גורם גם לנזק תאי שמאיץ תמותת תאים ומוביל למחלות, זיהומים והזדקנות העור. נוגדי חמצון מטפלים ביעילות בנזקים הללו ומסייעים לתאים לשרוד לאורך זמן ולפעול ביעילות רבה יותר, שכן הם לא ניזוקים בעזרתם. מנדרינות עשירות בנוגדי חמצון ולכן הן מעולות לטיפול בזיהומים וכן להאטה של תסמיני זקנה, שנגרמים כתוצאה מנזק תאי לאורך השנים.

12. מניעת סרטן

הסוגים השונים של מחלות הסרטן נחקרים לעומק במשך שנים, וחוקרים רבים מנסים למצוא רכיבים שלא רק יטפלו בתסמינים שלהן, אלא גם ימנעו את היווצרותן. אחד מהרכיבים שנמצא כמסייע למניעת התפתחות של סרטן פומי, שד, ריאות, קיבה ועור נקרא "לימונואיד", והוא נמצא בשפע במנדרינות וגם בשמן המופק מהן. הלימונואידים הם פיטוכימיקלים (כימיקלים ממקור צמחי) שהורסים התפתחות של גידולים ובכך מסייעים רבות בכל הנוגע למניעת סוגי הסרטן השונים. חוקרים ממשיכים לחקור את הפיטוכימיקל מציל החיים הזה כדי ליישם אותו כתרופת מנע וכטיפול בסרטן, ובינתיים תשמחו לדעת שאכילה של מנדרינות עשויה לסייע רבות במניעת התפתחותם של תאים סרטניים שונים.
יתרונות בריאותיים של מנדרינות: ידיים עם כפפות מתעסקות עם ציוד מעבדה

מלבד טעמן הנפלא, למנדרינות יש סגולות רפואיות רבות שהופכות אותן לאחד הפירות הבריאים ביותר שיש, וכעת עם החורף שכאן, זו הזדמנות מצוינת לשלב את הפרי המדהים הזה בתפריט היומי כדי ליהנות מיתרונותיו הרבים.

 
הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
המשך עם: Google
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.

כתוב תגובה

תוכן התגובה:
הצג את כל התגובות (0)
הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
המשך עם: Google
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.