print header

10 שיטות טבעיות לטיפול בשלפוחיות ויבלות ברגליים

 כפות הרגליים שלנו הן אמנם אחד החלקים החזקים והיציבים בגופנו - אלו שנושאות את כובד משקלנו ממקום למקום - אך מצד שני הן גם רגישות במיוחד, ולא חסרים מפגעים ומטרדים שעלולים להתפתח עליהן ולהכאיב עד מאוד. שניים מהמפגעים היותר נפוצים התוקפים את כפות הרגליים של רובנו הם שלפוחיות ויבלות. מספיקה ריצה קלה, הליכה מאומצת, או אפילו נעילת נעליים שאינן מתאימות, ובמהרה נגלה שהנגעים הללו "קפצו לביקור". כדי להקל את סבלכם ולעזור לכם להיפטר מהמטרד הזה, ריכזנו בפניכם 5 שיטות טבעיות להעלמת שלפוחיות ו-5 להעלמת יבלות, שיסייעו לכם להיפטר מהן בקלות ובמהירות.

שיטות להעלמת שלפוחיות

השלפוחיות הן לרוב תוצאה של חיכוך יתר בין העור של כף הרגל למשטחים שונים כאשר הוא לח. אימוני ריצה או הליכה מהירה, המובילים להזעה בכפות הרגליים, הם גורמים משמעותיים להופעתו של מטרד זה, על אף שיכולות להיות לו גם סיבות אחרות. 5 הרכיבים הבאים יסייעו לכם להעלים ולסלק אותו. 

1. הממליס

אם אתם סובלים משלפוחיות וטרם שמעתם על הממליס - צמח המגיע אלינו מאזור ארה"ב וקנדה ומכונה שם בחיבה "אגוז המכשפה" - כדאי לכם להכיר אותו. הממליס מכיל תמצית טאנין - תרכובת אורגנית חומצתית שמסייעת בייבוש השלפוחית, שומרת על אזור כף הרגל נקי כך שלא יזדהם עקב הופעת הנגע ובסופו של דבר מובילה לסילוקו. בארץ תוכלו למצוא ולרכוש את ה-הממליס, בצורת קרם או תמצית נוזלית בחנויות הטבע השונות. קחו את התכשיר שרכשתם, מרחו ממנו קלות על השלפוחיות בתאם להוראות השימוש והשפעותיו ימהרו לסייע לכם להיפטר מהמטרד.

2. תה קמומיל

תה הקמומיל הוא לא רק משקה שעוזר להירגע ולישון טוב יותר כפי שידוע לרובנו. מתברר שיש לו גם איכויות בריאותיות נוספות, כמו למשל להקל על נגע השלפוחיות, להיפטר מהגירודים המציקים ומתסמיני הדלקת המתפתחים סביב האזור, ובסופו של דבר להעלים לחלוטין את המטרד. כדי להשתמש בו למטרה זאת, הכינו ספל של תה קמומיל מ-3-4 תיונים, תנו לתערובת להתקרר מעט עד שהיא חמימה בלבד ונעימה למגע ואז טבלו מטלית בכוס התה, סחטו אותה בעדינות, והניחו אותה על השלפוחית למשך כ-10 דקות. חיזרו על הפעולה הזאת מספר פעמים ביום עד שהשלפוחית תצטמצם ותיעלם.

רכיבים להעלמת שלפוחיות ויבלות מכפות הרגליים: תה קמומיל

3. משחת שיניים

תתפלאו לשמוע, אך השילוב בין מי חמצן, אלכוהול, מנתול וסודה לשתייה הקיים במרבית משחות השיניים, יעיל לא רק עבור חלל הפה שלכם, אלא גם כדי לטפל בשלפוחיות. אם אתם סובלים מהן, תחילה קחו משחת שיניים לבנה וסטנדרטית, ללא מלבינים או תוספות מלאכותיות אחרות. הניחו מעט מהמשחה על האצבע שלכם או על מברשת שיניים ישנה, מרחו אותה על השלפוחית והשאירו אותה כך למשך כשעתיים. לאחר מכן, הסירו את המשחה מהמקום בעזרת מטלית לחה. חיזרו על הפעולה פעם-פעמיים ביום עד שהשלפוחית תיעלם.

4. ביצה

אתם אולי מכירים אותה בתור בסיס למאכלים רבים וטעימים, אך מתברר שלביצה טרייה, ובייחוד לקרום העוטף את החלבון והחלמון שבה (הידוע בביולוגיה כממברנה), ישנן איכויות מוכחות בחידוש וריפוי עור שניזוק, לכן היא יכולה להיות לעזר רב במקרה של התפתחות שלפוחיות. כדי להשיג את הריפוי באמצעותה, קחו ביצה טרייה, שברו אותה והפרידו את הקרום הלבן הדק מהקליפה. הצמידו את הקרום אל השלפוחית באמצעות פלסטר, השאירו כך במהלך יממה אחת והמטרד ימוגר. 

רכיבים להעלמת שלפוחיות ויבלות מכפות הרגליים: ביצים

5. כורכום

אם אתם רוצים להשתמש במרכיב טבעי לחלוטין לטיפול בשלפוחיות שהוא אנטי דלקתי וגם מכיל תכונות נוגדות חיידקים רבות, הכורכום הוא המתאים ביותר. האיכויות של צמח התבלין הזה, על מרכיביו הפעילים השונים, הופכות אותו לאחת התרופות הביתיות היעילות ביותר כנגד שלפוחיות ברגליים. כדי לנצל את יתרונותיו למטרה זאת, צרו משחה מערבוב של½  כפית אבקת כורכום עם מעט מים, דבש או שמן קוקוס, ומרחו אותה על השלפוחית. תנו למשחה להיספג בעור למשך מספר שעות, או לחלופין כסו את האזור בתחבושת והשאירו כך למשך לילה עד שתשטפו אותו ותראו את השיפור בעצמכם.

 
שיטות לטיפול יבלות

היבלת היא נגיף עור זיהומי המתבטא בגידול קטן, מחוספס ומטריד שנפוץ על כפות הרגליים שלנו, בעיקר לאחר הליכות ארוכות הגורמות לשפשוף ממושך של העור בנעל. כד לטפל יבלות בקלות, נסו את אחת מ-5 השיטות הבאות:

1. שמן צמחי

לרוב, השמנים השונים בהם אנו משתמשים בבית יימצאו באזור המטבח, שם הם ישמשו לבישול וטיגון, אך כאשר יבלת צצה על אחת הרגליים - הם ללא ספק יכולים להיקרא אל תחום המרפא, ולהיות לכם לעזר רב בהסרת המטרד. שמנים צמחיים, כדוגמת שמן זרעי פשתן, שמן זית, שמן תירס או שמן קיק, הם הטובים ביותר כנגד יבלות, ומכיוון שהם אינם מזיקים לעור ניתן להשתמש בהם פעמים רבות. כל שאתם צריכים לעשות הוא לטבול חתיכת צמר גפן בשמן בו בחרתם להשתמש, להניחה על שטח העור הנגוע ביבלת ולהצמידה לשם באמצעות ניילון נצמד. גרבו גרב צמודה והישארו כך לאורך כל הלילה. בבוקר הסירו את צמר הגפן מהאזור, שטפו את הרגל ותראו כיצד היבלת נעלמה לה.  

2.  לימון

הלימון הוא פרי הדר בעל שימושים רבים שמאפשר לנו גם לטפל במהירות וביעילות ביבלות מטרידות. החומצות הטבעיות בלימון במינונים גבוהים מחלחלות אל תוך שכבות העור המת המקיפות את היבלת, מרככות אותן ובסופו של דבר גורמות להן לנשור מעצמן, כך שהעור באזור מתחדש ומתרפא. כדי להשיג אפקט זה, כל שעליכם לעשות הוא לטבול מטלית קטנה בתוך מיץ לימון טרי, להעבירה בתנועות סיבוביות על היבלת במשך מספר דקות, ואז לתת לכף הרגל להתאוורר למשך מספר דקות עד שהמיץ מתייבש. חזרו על הפעולה שלוש פעמים ביום ותראו תוצאות חיובית כעבור זמן קצר.

רכיבים להעלמת שלפוחיות ויבלות מכפות הרגליים: לימון

3. אלוורה מחוזק

האלוורה, צמח המרפא הנהדר, משמש על צורותיו השונות כתרופה לכמעט כל חבלת עור אפשרית, כולל גם ליבלות. עם זאת, הג'ל הסטנדרטי כמו שהוא לא בהכרח יספיק על מנת להתמודד עם הנגע הזה ביעילות, ולכן מומלץ לשלב אותו עם שני רכיבים נוספים: רסק מתפוח אדמה לא מבושל וג'ל לחות. ערבבו את שלושת המרכיבים האלו יחדיו לכדי משחה ומרחו אותה על האזור הנגוע שלוש פעמים ביום. התכשיר יתברר לכם במהרה כיעיל וקטלני במיוחד כנגד היבלות.

4. בצל

כמו הלימון, גם הבצל שופע חומצות שונות המאפשרות לו לשמש לטיפול מהיר ביבלות כמעט בין לילה. כדי להשיג תוצאה שכזו, כל שאתם צריכים לעשות הוא לחתוך מן הבצל מספר חתיכות עגולות, להניחן על גבי היבלות ולהצמידן אליהן באמצעות ניילון נצמד. גרבו גרביים צמודות והשאירו את כף הרגל כך לאורך כל הלילה. בבוקר, כשאתם קמים, הסירו את הבצל מהמקום ושטפו את האזור במים חמים למשך מספר דקות. לאט לאט תראו כיצד העור באזור היבלת מתרכך, עד שתוכלו לגרדה בקלות.

רכיבים להעלמת שלפוחיות ויבלות מכפות הרגליים: בצל שלם ופרוס על קרש חיתוך

5. לחם וחומץ

גם הפתרון הבא מערב שני מרכיבים בעלי חומציות שיסייעו להעלמת היבלת בזריזות: טבלו חצי פרוסה של לחם יבש שאולי כבר חשבתם לזרוק בתוך חומץ תפוחים, והצמידו אותה אל המקום הנגוע ברגליכם. עטפו בפלסטיק נצמד, גרבו על הרגל גרב כותנה צמודה והשאירו כך לאורך הלילה. היבלת שלכם אמורה להצטמצם משמעותית עד הבוקר. 

מקור התמונות: FrazzmatazzAndrew Bossi

הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.

כתוב תגובה

תוכן התגובה:
הצג את כל התגובות (0)
הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.