print header

8 דברים חיוביים שיקרו כשתפסיקו לצרוך ממתיקים מלאכותיים ותחליפי סוכר

תחליפי סוכר הפכו בשנים האחרונות ליותר ויותר נפוצים, והם מופיעים במשקאות רבים כמו גם במאכלים שונים, ואפילו בבתי הקפה השונים ברחבי הארץ מציבים אותם באופן קבוע על השולחן לצד הסוכר הלבן והחום. כמו אצל רבים אחרים, גם אצלי ואצל בת זוגי התחיל ה"רומן" עם תחליפי הסוכר דווקא בצורה טובה: שמענו רבות על חסרונותיו ונזקיו של הסוכר הלבן והחלטנו שאנחנו צריכים להתחיל ולהיגמל מצריכתו היומיומית. במקום להוסיף לכל כוס קפה שלנו 2 כפיות סוכר, החלטנו לעבור לתחליפי סוכר מלאכותיים. גם במשקאות המוגזים שאנחנו שותים, התחלנו לרכוש את אלו המכריזים על עצמם שהם "ללא סוכר", ובעצם מלאים בתחליפים שונים ומשונים. אפילו במתוקים ובעוגיות שאנו אוכלים עברנו לכאלו שהומתקו בתחליפים. אז מה בעצם קרה משם? למה הפסקנו איתם ואילו דברים נפלאים קרו לגופנו בעקבות זאת? את הכל תוכלו לגלות בכתבה הבאה.
 
תחליפי סוכר
 

אז מה בעצם גרמו תחליפי הסוכר לגופנו?

לא חלף זמן רב, והממתיקים המלאכותיים נהפכו לדרך שבה אני ובת זוגי צרכנו את המתוק שלנו, אם זה בשתייה ואם זה במזון. אבל יחד עם זאת, התחלנו להרגיש שינויים מסוימים בהרגלים היומיומיים שלנו: הרגשנו פתאום שאנו צריכים לצרוך הרבה יותר מתוקים במהלך היום, התחלנו להעלות במשקל, ואם לא אכלנו או שתינו ממוצרים המכילים את התחליפים למשך מספר שעות, הרגשנו פתאום בצורך עז בהם שמתפרץ בנו, ממש כמו התמכרות. שלל התופעות הלא נעימות האלו צצו והופיעו פעם אחר פעם, עד שהחלטנו שהגיעו מים עד נפש, צריך לחשב מסלול מחדש ולחתוך את אספקת תחליפי הסוכר שלנו. אמנם זה היה קצת קשה בהתחלה, אבל מאז שהורדנו באופן דרמטי את התחליפים מתזונתנו, חזרנו לצרוך במתינות סוכר לבן ולאכול יותר פירות כדי לקבל סוכר טבעי, והשינוי הוא בלתי יאומן. אז אם גם אתם חלק מאלו המכורים לממתיקים המלאכותיים, כדאי לכם מאוד לקרוא את רשמיי מהחוויה הזאת ולהבין כיצד בריאותכם הגופנית והמנטלית תוכל להשתפר פלאים אם רק תפסיקו או תצמצמו באופן משמעותי את צריכת תחליפי הסוכר שלכם. 

אלו הם 8 הדברים שיקרו לגופכם כשתפסיקו לצרוך ממתיקים מלאכותיים 

1. בלוטות הטעם שלכם ישובו לתפקד באופן תקין

הממתיקים המלאכותיים נוטים "לעקם" את הדרך בה פינו מרגיש את הטעם המתוק. זה קורה מכיוון שיצרנים רבים של החומרים האלו משתדלים לגרום לטעמם של הממתיקים שלהם להידמות לטעמו של הסוכר, ובדרך כלל הם הולכים כמה צעדים יותר מדי, ויוצרים ממתיקים שרמת המתיקות שלהם כפולה מזאת של הסוכר הרגיל. צריכה מרובה של ממתיקים מלאכותיים בעלי רמות מתיקות גבוהות גורמת לבלבול בבלוטות הטעם שלנו ומובילה לכך שהן לא יכולות להסתפק עוד במתיקות המקורית של הסוכר הרגיל. כך נוצרת בגופנו דרישה לרמות מתיקות גבוהות בהרבה כדי לספק את צרכנו. ברגע שתפסיקו לצרוך תחליפי סוכר, בלוטות הטעם שלכם יחזרו אט אט להתרגל לרמות מתיקות סבירות ותידרש לכם הרבה פחות אספקת מתוק יומית כדי לענות על הצורך הגופני.    

2. פעילות המעיים שלכם תיעשה בריאה יותר

אחת ההשפעות הבעייתיות ביותר של ממתיקים מלאכותיים על הגוף, כך סוברים המדענים והחוקרים, היא הדרך בה הם משנים את המיקרוביום (מכלול המיקרובים בגופנו) ובעיקר גורמים להתפתחותם של מיקרובים ובקטריות באזור המעיים המובילים להשמנה. במחקר שנערך בשיתוף פעולה בין חוקרים ממכון וייצמן ואוניברסיטת תל אביב, נמצא כי החדרת הממתיקים המלאכותיים לקיבתם של עכברים הובילה לעלייה ברמת התפתחותם של זני חיידקים הגורמים להפיכת אנרגיות הנצברות ממזון לתאי שומן. המדענים משערים כי קיבתם של בני האדם עובדת באופן דומה: ככל שתצרכו יותר ממתיקים מלאכותיים, כך יתפתחו בקיבתכם אותם חיידקים הגורמים לפעילות מעיים לא תקינה ולהשמנה, לכן סביר להניח כי הפסקת הצריכה של הממתיקים המלאכותיים תפחית את רמת חיידקי המעיים הגורמים להשפעה זו.   
אישה אוחזת בבטנה

3. רמות הסוכר בגופכם יתאזנו

ניתן לומר שהממתיקים המלאכותיים מרמים בצורה כלשהי את גופנו, מכיוון שהם מאותתים לו שמנת הסוכר לה הוא זקוק נמצאת בדרך, מה שגורם להפרשת יתר של אינסולין לתוך הדם. מומחים בתחום מסבירים כי בקרב אנשים שצורכים ממתיקים מלאכותיים ישנה עלייה בריכוזי האינסולין בגוף של 20% יותר מאשר בגופם של אנשים שלא צורכים חומרים אלו. הפרשות היתר של האינסולין גורמות לו להישמר כשומן בתאי הגוף, דבר המוביל להיווצרותם של מאגרי אנרגיה בלתי מנוצלים, והופך אותנו לרעבים יותר ולזקוקים בדחיפות למנות מתוקות נוספות. כל אלו עלולים לגרום בסופו של דבר להתפתחותה של סוכרת, כפי שגם נמצא במחקר שפורסם בשנת 2009, בו נטען כי צריכת משקאות המומתקים על ידי תחליפי סוכר מעלה ב-67% את הסיכון לחלות בסוכרת סוג 2.    

4. תוכלו לרדת במשקל

כן, גם אנחנו האמנו שאם נצרוך תחליפי סוכר במקום סוכר לבן נוכל לצמצם את צריכת הקלוריות היומית שלנו וכך גם לרדת במשקל, אבל התברר לנו שזאת תפיסה מוטעית. מחקרים רבים שנערכו בנושא הוכח שלתחליפי הסוכר המלאכותיים ישנה השפעה הפוכה על המוח, שגורמת לנו, בסופו של דבר, לצרוך יותר קלוריות ולעלות במשקל. במחקר שפורסם במגזין "פסיכולוגיה והתנהגות" נמצא שצריכת ממתיקים מלאכותיים מגבירה את הדחף והצורך הקיים במוחנו לפחמימות, עמילנים ומתוקים שונים. במחקר נוסף, שפורסם במגזין הרפואי האמריקאי JAMA, נמצא כי תינוקות שאימותיהם שתו משקאות עם ממתיקים מלאכותיים על בסיס יומיומי במהלך ההיריון שלהן, היו בקבוצת סיכון לסבול מעודף משקל במהלך חייהם, וזאת בניגוד תינוקות שאימותיהם לא צרכו ממתיקים מלאכותיים כלל.
אדם מציג את הרווח בין הג'ינס שלו לגופו
 

5. כמות החומרים המהונדסים גנטית שאתם צורכים תפחת משמעותית 

אם לא הספיקו לכם כל ההקשרים שנמצאו בין ממתיקים מלאכותיים לעלייה במשקל והתפתחותה של סוכרת סוג 2 כדי להבין שהם אינם בריאים, אולי העובדה הזו תעזור: החומרים הללו מכילים תרכובות מהונדסות גנטית הנמצאות באוכל שלכם ונכנסות לתוך הגוף שלכם. לשם הכנתם של ממתיקים מלאכותיים נוהגים להשתמש בחומרי גלם טבעיים כגון תירס, סויה וסלק סוכר, אך אותם מהנדסים גנטית כדי שיתאימו ליצירת החומרים המשמשים כתחליף. השפעתם השלילית של חומרים העוברים תהליכים אלו על בריאות גופנו היא ארוכת טווח, ולכן לא מומלץ לצרוך מהם כלל. 

6. עמידותן של עצמות הגוף תתחזק

ממתיקים מלאכותיים, בעיקר אלו המגיעים כמרכיב במשקאות ממותקים, התבררו כמזיקים ומסוכנים לבריאות העצם. במחקר שנערך בשנת 2014 נמצא כי אצל נשים שעברו את גיל המעבר, שתייה של כוס משקה ממותק אחת ביום מעלה את הסיכוי לשבר במפרק הירך ב-14%. במחקר אחר נמצא כי צפיפות העצם באזור הירכיים בקרב נשים מבוגרות השותות משקאות ממותקים וצורכות תחליפי סוכר, נמוכה מזאת של נשים שלא צורכות מהם כלל. לא נמצא עדיין הסבר מדויק לסיבה שבגללה התחליפים גורמים לכך, אבל זה די ברור שהפסקת צריכתם תעזור לעצמות גופכם להתחזק ותמנע בעיות עתידיות.  
אישה עוסקת ביוגה מול הים

7. מיגרנות ייפסקו וחדות המחשבה והריכוז ישתפרו

הכימיקלים שמרכיבים את הממתיקים המלאכותיים משפיעים לעיתים קרובות על מבנה החומרים במוח בכל הקשור לתנועת העצבים ולמערכת התגמול במוחנו, מה שמוביל לתופעות חוזרות ונשנות של כאבי ראש, חרדה ואפילו חוסר שינה במקרה שלא צורכים מהם כל פרק זמן מסוים. אז נכון שלגמילה מממתיקים מלאכותיים יכולים להתלוות כאבים מהסוג הזה לטווח הקצר, אבל לאחר זמן מה תתחילו להרגיש בהם הקלה משמעותית עד שהם יעברו לחלוטין וחיווט המוח יחזור למצבו התקין. כך לא תסבלו עוד ממיגרנות וכאבי ראש במהלך היום, ותוכלו להתרכז יותר בדברים שאתם עושים מבלי לחשוב על המשקה או הממתק הבא. 

8. תתחילו לעשות החלטות תזונה מושכלות יותר

השיעור הכי גדול שאני לקחתי מהחוויה הזאת, ואני מקווה שזה יהיה גם הלקח הכי חשוב שתיקחו עמכם ממאמר זה, הוא שאנו צריכים להתחיל לקחת אחריות על גופנו ולעשות החלטות תזונה מושכלות ומודעות יותר. ברגע שהתלות שגופכם ומוחכם פיתחו בתחליפי הסוכר והממתיקים המלאכותיים תצטמצם, כך גם רמות האינסולין בדם ירדו, הצורך באכילת מתוקים לאורך היום יפחת, רמת המתיקות שבלוטות הטעם שלכם יזדקקו לה תשוב לתקינותה, וסוף סוף תוכלו לקבל החלטות נכונות וחכמות יותר עבורכם ועבור גופכם, כמו למשל לצרוך יותר פירות ותחליפי סוכר טבעיים ובריאים יותר.
 
מקור התמונות: potamos.photographyRama 
הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
המשך עם: Google
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.

כתוב תגובה

תוכן התגובה:
הצג את כל התגובות (0)
הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
המשך עם: Google
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.