print header

הסיבות, התסמינים ודרכי הטיפול בתסמונת העיניים היבשות

תסמונת העיניים היבשות הינה מצב נפוץ המתרחש כאשר בלוטות הדמעות הממוקמות בחלק העליון של העפעפיים אינן מפרישות די דמעות וחומרים שומניים שיעניקו מספיק לחות לעין. התופעה כה שכיחה עד שהיא משפיעה על אחד מכל שלושה אנשים מעל גיל 65 ועלולה להיות מלווה בתסמינים מטרידים וכואבים. הבעיה הזו, שעלולה לנבוע מתנאים סביבתיים או ממצב רפואי, ניתנת לטיפול בשני המקרים, ואף שהתסמונת איננה מוגדרת כמצב רפואי חמור, היא עלולה לגרום להצטלקות של גלגל העין במקרים קיצוניים, ולכן יש חשיבות רבה למודעות לתופעה ולבירור שיחשוף האם אתם לוקים בה. המידע שלפניכם יעזור לכם לדעת האם אתם סובלים מהתפתחות תסמונת העיניים היבשות וכן כיצד תוכלו למנוע את הבעיה ולטפל בה.
 
תסמונת העיניים היבשות: תקריב על פנים של גבר חצי מואר
 

מהי תסמונת העיניים היבשות?

תסמונת העיניים היבשות היא מצב שיכול להיגרם בשל מגוון בעיות רפואיות שגורמות לתחושת יובש וגירוי בעיניים. התופעה, שעלולה להיות כואבת, מלווה בשלל תסמינים מטרידים כמו תחושה כוזבת של כניסת גורם זר לעין, גירוד, אדמומיות, הצטברות של ריר בתוך העין או סביב העפעף, רגישות לאור, עייפות כרונית בעיניים, ראייה מטושטשת ודלקות. הסיבות להתפתחות התופעה עלולות לנבוע מפגיעה בהרכב הדמעות שמגנות על עינינו, כתוצאה מהפחתה בכמות הדמעות המופקות בבלוטות הדמעות או מ"בריחה" מהירה מדי שלהן משטח העין. הפגיעה באיכות הדמעות ובכמות הפקתן נוצרת מסיבות שונות וביניהן הזדקנות, שימוש בתרופות מסוימות, מצבים רפואיים שונים, תנאים סביבתיים, שימוש בעדשות מגע והתפתחות אלרגיות – עליהן נרחיב בהמשך.
אף שאנחנו רגילים לחשוב על דמעות כמשהו שמופרש מעינינו בעיקר כאשר אנו עצובים או מתרגשים, בפועל דמעות מציפות את עינינו בכל פעם שאנחנו ממצמצים. דמעות הן למעשה נוזל המורכב בעיקר ממים ומלח שתפקידן החשוב ביותר הוא הענקת לחות לעיניים ומניעת התייבשותן, תפקידים נוספים כוללים פינוי לכלוך, חיידקים, מזהמים וגופים זרים שחודרים לעין, יצירת משטח חלק על פני הקרנית ועוד. הדמעות מורכבות מ-3 חלקים: שכבה שומנית חיצונית אשר מונעת התנדפות מהירה מדי של הנוזל, מים ושכבת ריר פנימית שמסייעת לפזר את הדמעות שלנו על כל שטח העין. כאשר קיימת בעיה בהרכב כל אחד מהחלקים האלו או בתהליך הייצור שלהם – נוצרת תסמונת העין היבשה. 
תסמונת העיניים היבשות: תקריב של ילד דומע

מהן הסיבות הסביבתיות העיקריות לתסמונת העיניים היבשות?

זיהום אוויר ועשן סיגריות

אחת מההשפעות הנפוצות על בריאות העיניים היא תנאי הסביבה בה אנו מבלים את מרבית זמננו וזיהום האוויר שאנו מתמודדים עמו. בין הדברים שחשוב להימנע מהם כאשר אנו מגלים סימנים לתסמונת העין היבשה, הוא עשן סיגריות - וחשוב לדעת שהנזק מהעשן קיים הן למעשנים אקטיביים והן למעשנים פאסיביים. עשן הסיגריות לא רק שמגרה את התסמונת עבור מי שכבר לוקה בה, אלא שהוא אף מעלה את הסיכון לפתח את התופעה מלכתחילה. 

אובך, רוחות, מאווררים, מזגנים וטיסות

בימים של אובך ורוחות, מומלץ למי שסובל מתסמונת העיניים היבשות להימנע ככל הניתן מלצאת מהבית, מפני שהשפעות אלו של מזג האוויר יחמירו את תסמיני התופעה. ככלל, מצב של יובש בעיניים מצריך הימנעות מוקפדת מאזורים בהם יש רוחות או אוויר שגורמים ליובש וזה כולל הימנעות מחשיפה למאווררים, מייבשי שיער ומזגנים ככל האפשר, ובנוסף לכך כדאי להקפיד ולהצטייד בטיפות עיניים לפני טיסות, היות והאוויר הדחוס שבתוך תא הנוסעים עלול להחמיר את תחושת היובש והגירוי. 
סיבות לתסמונת העיניים היבשות: מבט מלמעלה על עיר עם אובך
 

ישיבה ממושכת מול מסכים

צפייה ממושכת במסכים כמו מסך הטלוויזיה, המחשב או הטלפון החכם ואפילו קריאת ממושכת מדף או ספר, עלולה להחמיר תופעות של יובש בעיניים. הסיבה לכך היא שתדירות המצמוץ שלנו יורדת כאשר אנו צופים ועובדים מול מסכים, ועמה גם יורדת רמת התחדשות הדמעות ופיזורן על שטח הקרנית. אם נוסיף לכך את העובדה שאנחנו בדרך כלל עובדים בחללים ממוזגים עם אחוזי לחות מועטים, אנו למעשה חווים את התאיידות שכבת הלחות המגנה על עינינו. חשוב שניקח הפסקה מהשימוש במסכים מדי כמה שעות, נצא לאוויר הנקי, בתקווה שהוא קיים בסביבתנו, ונקבל בחזרה חלק מהלחות שעינינו כה זקוקות לה. 

פעילות ספורטיבית בחוץ ושחייה בבריכה

למי שעוסק בפעילות מאומצת או ספורטיבית ברחוב או בטבע כמו רכיבה על אופנוע או אופניים ושחייה בבריכה עם כלור – חשוב לשמור על עיניים מוגנות מפני נזקי האבק, הרוח והחול ולהרכיב משקפי שמש או משקפיים מותאמים שיגנו על העיניים מנזקי הסביבה. 
סיבות לתסמונת העיניים היבשות: גבר רוכב על אופניים בכביש

מהן הדרכים לטיפול בתסמונת העיניים היבשות?

רטיות חמות על העפעפיים

כדי לשפר את איכות שכבת השומן שמרכיבה את הדמעות שלנו מומלץ להניח רטיות חמות על שטח העיניים לכמה דקות, ולאחר מכן לשטוף את העיניים (העצומות) עם שמפו לתינוקות. הדבר יסייע לשומן בבלוטות הדמעות להשתחרר, לסכך את העיניים שלנו ולשפר את האיכות של הדמעות. יש להקפיד על שטיפת כל שאריות השמפו מהעין כדי להימנע מליצור בהן גירוי. 

שימוש במכשיר אדים

המלצה חשובה שכדאי שמי שסובל מתסמונת העיניים היבשות יאמץ, היא הפעלת מכשיר אדים בבית שיספק לאוויר את הלחות והרטיבות שחסרות לעין, והדבר נכון בעיקר בעונת החורף בה מערכות החימום בשילוב עם אחוזי הלחות הנמוכים גורמים לעיניים להתייבש מהר יותר. אם אין ברשותכם מכשיר אדים, מומלץ להניח בזהירות המתבקשת קערת מים בסמוך למכשיר שפולט חום או קור, כדי להביא ליצירת יותר לחות באוויר. 
הדרכים לטיפול בתסמונת העיניים היבשות: מכשיר אדים

טיפות עיניים ומשחות להקלה על עיניים יבשות

בשוק קיימות לא מעט תרופות ללא מרשם שנועדו לסייע למצבים של עיניים יבשות ומגורות ולהביא להקלה משמעותית בתחושה המטרידה, אף שסביר שהיא תהיה זמנית בלבד. מוצרים אלו כוללים טיפות עיניים, תכשירי דמעות מלאכותיות ומשחות שונות. חשוב לשים לב שבחלק מאותם מוצרים קיימים חומרים משמרים שהעיניים שלנו עלולות להגיב אליהם באופן שלילי - אם אתם חווים תגובה שכזאת, ונאלצים להשתמש בטיפות עיניים יותר מ-4 פעמים ביום, כדאי לשקול מעבר לשימוש בתכשירים ללא חומרים משמרים, שמגיעים בדרך כלל בבקבוקונים לשימוש חד פעמי. משחות לעיניים מיועדות בדרך כלל להעניק כיסוי לכל גלגל העין ולאפשר הקלה מיובש לטווח ארוך, אך הבעיה היא שהן עלולות לפגוע בחדות הראייה בזמן השימוש בהן ולכן עדיף להשתמש בהן בשעות הלילה, לפני השינה, בשילוב של שימוש בטיפות העיניים במהלך היום. 
 

שינוי תזונתי

על פי מחקר שנעשה על תסמונת העין היבשה התברר כי צריכת חומצות שומן מסוג אומגה 3 מביאה להקלה בתסמיני התופעה, היות שחומצות אלו מפחיתות דלקתיות בעין ומאפשרות הפקת דמעות בכמות רבה יותר ובאיכות גבוהה יותר. כדי לצרוך אומגה 3 ניתן להשתמש בתוספי תזונה שמורכבים מהחומצות הללו, או לשלב מזונות העשירים בהן כמו אגוזי מלך, שמן זרעי פשתן, שמן דקלים, שמן סויה, זרעי צ'יה, דגים שומניים כמו סלמון, טונה, סרדינים ומקרלים, וביצים מועשרות באומגה 3. הקפדה תזונתית חשובה לא פחות, בכל מצב ובייחוד לאלו הסובלים מהתסמונת, היא שתייה מרובה של מים. לחצו כאן כדי להכיר מזונות ושיטות נוספים לשמירה על בריאות העיניים. 
הדרכים לטיפול בתסמונת העיניים היבשות: תוסף של אומגה 3

מתי צריך לגשת לרופא כדי לטפל ביובש בעיניים?

אם התכשירים הרפואיים לטיפול ביובש בעיניים אינם מספקים לכם הקלה בתוך מספר ימים, מומלץ מאוד שתיגשו לרופא העיניים שלכם. לעיתים הדבר מעיד על בעיה רפואית חמורה יותר שגורמת לתחושת היובש, ולכן יש לטפל בה בהקדם. אם אתם סובלים מתסמינים כמו אדמומיות ונפיחות בעין, כאב חריג, פציעה בעין, נוזל שיוצא מתוך העין, כאב מפרקים המלווה בנפיחות והתקשות של האיברים ויובש בפה – כדאי שתיגשו לבדיקה מעמיקה של התסמינים.
מקור התמונות: Giacomo Carena, shinnygogo
 
הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
המשך עם: Google
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.

כתוב תגובה

תוכן התגובה:
הצג את כל התגובות (0)
הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
המשך עם: Google
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.