print header

10 שילובים מסוכנים של אוכל ותרופות

אנשים רבים כיום צריכים ליטול תרופות בתכיפות רבה מסיבות כאלו ואחרות על מנת לטפל במצבים גופניים שדורשים זאת. לכל תרופה יש המלצות שימוש שונות כמו למשל איסור על צריכתה במקביל לטיפולים אחרים או נטילתה בשעות היום השונות, אך מלבד המידע החשוב הזה, חשוב לדעת גם אילו מאכלים עלולים לפגוע בפעילותן. 10 השילובים הבאים בין אוכל לתרופות אינם מומלצים, שכן הם עלולים לגרום לעיכוב פעילותן של התרופות או להגיב עמן בצורה שמזיקה לגוף. יש להימנע מהשילובים הללו ולנקוט במשנה זהירות על מנת להפיק את התועלת המרבית מהתרופות, וכדי למנוע נזקים נוספים לגוף מלבד אלו שדרשו את נטילתן מלכתחילה.
 
תפוחי עץ וגלולות על משטח עץ
 

1. משקאות מוגזים עם משככי כאבים

משככי כאבים רבים המכילים את הרכיב הפעיל "איבופרופן" לא דורשים מרשם, ולכן אנשים נוטלים אותם על בסיס קבוע וחלק אפילו באופן יומיומי. מלבד העובדה שלא מומלץ לעשות זאת, שכן התרופות הללו עלולות להיות מסוכנות, חשוב גם לא ליטול אותן עם משקאות מוגזים. הסיבה לכך היא שהפחמן הדו חמצני והחומצות שיש במשקאות מוגזים מגבירים את הספיגה של תרופות מסוג זה במחזור הדם, מה שעלול להעלות את רמתן לדרגה מסוכנת. אנשים רבים שותים משקאות מוגזים על בסיס יומי ומומלץ להיזהר מלצרף אליהן תרופות המכילות איבופרופן כדי למנוע רעילות בדם ובעיות הנלוות לכך.

2. מזונות עשירים באשלגן עם תרופות להורדת לחץ דם

מרבית התרופות להורדת לחץ דם הן מקבוצת מעכבי האנזים ACE (‏ACE Inhibitor - Angiotensin Converting Enzyme inhibitor), אשר גורמים להרחבת כלי הדם ובכך מפחיתים את הלחץ על דפנותיהם. התרופות הללו עלולות לגרום לעלייה ברמות האשלגן בגוף, מה שמוביל לקצב פעימות לא אחיד ובעיות לבביות שונות. בשל עובדה זו, כאשר נוטלים תרופות להורדת לחץ דם חשוב לשמור על רמות אשלגן תקינות ולא לצרוך מאכלים שעשירים במינרל זה על מנת שלא להעלות את רמתו. אם אתם נוטלים תרופות להורדת לחץ דם ומתכוונים לערוך שינויים בתזונה ולהוסיף מאכלים עתירים באשלגן לתפריט שלכם, מומלץ להתייעץ עם הרופא ובאופן כללי להימנע מאכילה מופרזת של בננות, תרד ומזונות אחרים שעשירים באשלגן. לחצו כאן כדי לגלות אילו מזונות עשירים באשלגן.
אשכול בננות
 

3. מזונות עשירים בטיראמין עם נוגדי דיכאון

נוגדי דיכאון המכילים מעכבי מונואמין אוקסידאז (MAO - Monoamine oxidase inhibitors) גורמים לפירוק של הנוירוטרנסמיטרים סרוטונין ונוראדרלין, שתוצרי הפירוק שלהם חיוניים לטיפול במצבים נפשיים שונים. כאשר נוטלים תרופות נוגדות דיכאון המכילות MAO יש להימנע מצריכה של טיראמין, הנוצר בתהליכי שימור והכנה של מאכלים המכילים חלבון מן החי כמו גבינות קשות, דגים מיובשים ונקניקים למיניהם. השילוב בין נוגדי דיכאון למאכלים עשירים בטיראמין אסור כיוון שהוא עלול לגרום לעלייה ניכרת בלחץ הדם וכתוצאה מכך לשבץ ובעיות נוספות. בעת נטילת נוגדי דיכאון מומלץ להמעיט עד כמה שניתן בצריכה של בשרים ודגים משומרים וגבינות קשות שיושנו במשך תקופה ארוכה, זאת על מנת למנוע את האינטראקציה המסוכנת בין שני הרכיבים שהוזכרו לעיל.

4. אשכוליות עם תרופות להורדת כולסטרול

כולסטרול גבוה הוא בעיה שנוצרת עקב תזונה לקויה ועתירת שומנים, וכן מיעוט בפעילות גופנית. רמות גבוהות של כולסטרול עלולות להוביל לבעיות לבביות, הכוללות אי ספיקת לב, קשיים בנשימה, עייפות ועוד. כדי למנוע את המצבים הללו אנשים רבים נוטלים תרופות להורדת רמות הכולסטרול בשילוב עם תזונה בריאה ועתירה בפירות וירקות שיכולים לנקות את כלי הדם מהשומנים הללו. עם זאת, בעת נטילה של תרופות להורדת כולסטרול מקבוצת הסטטינים, יש להימנע משתייה של מיץ אשכוליות או אכילה של פרי ההדר הזה. הסיבה לכך היא שהאשכולית והמיץ המופק ממנה מונעים את הפירוק של התרופה על ידי הכבד, מה שגורם לסטטינים להצטבר במחזור הדם. הכמות עלולה להגיע לרמות רעילות אם נוטלים תרופות להורדת כולסטרול עם אשכוליות, ולכן מומלץ להימנע מהשילוב הזה לחלוטין.
אשכולית חצויה לשתיים

5. תמצית שורש ליקוריץ (שוש) עם תרופות אנטי-אריתמיות

אחת מהבעיות הנפוצות בקרב אנשים שסובלים ממחלות לב היא אריתמיה – הפרעה בקצב הלב, וכדי לטפל בתופעה יש ליטול תרופות אנטי-אריתמיות, כלומר כאלו שמסדירות את קצב הלב. כדי שהתרופות הללו יפעלו בצורה מיטבית, יש להימנע מצריכה של מוצרים המכילים תמצית של שורש שוש, שבתוכו יש רכיב הקרוי "גליצוריצין" אשר משבש את פעילותן וגורם לבעיות בקצב הלב. הרכיב הזה מצוי גם בעוגות, ממתקים ואפילו בבירה, ולכן מומלץ להמעיט את צריכתם כדי לאפשר לתרופות אנטי-אריתמיות לפעול כמו שצריך. על מנת לשפר את פעילות התרופות אף יותר, מומלץ להימנע גם מצריכה של סיבים תזונתיים שמפריעים אף הם לפעילותן כשעתיים לפני ואחרי ארוחות.

6. ירקות עליים ירוקים עם תרופות לדילול דם

אנשים עם נטייה לפיתוח קרישים או כאלו שעברו התקף לב מקבלים תרופות לדילול דם על מנת למנוע היווצרות משקעים בוורידים ובעורקים. התרופות הללו מאפשרות לדם לזרום ביתר קלות ומונעות היווצרות קרישים, שעלולים לגרום לשבץ ובעיות נוספות. על מנת שתרופות לדילול דם יוכלו לעבוד ביעילות, יש להימנע מאכילת יותר ממנה אחת ביום של ירקות ירוקים ועליים כמו תרד, פטרוזיליה, קייל ואפילו תה ירוק. הסיבה לכך היא שהמזונות הללו עשירים בוויטמין K, אשר מונע את הפעילות של התרופות ובכך מעלה את הסיכון להיווצרות קרישים שמובילים למחלות ובעיות מסכנות חיים.
ירקות עם עלים פזורים בסלסלאות

7. פירות הדר עם תרופות נגד שיעול

שיעול יכול לתקוף אותנו לא רק בעונת החורף, אלא במהלך כל השנה, ולכן אנשים רבים נוטלים תרופות ללא מרשם המכילות דקסטרומתורפאן, אשר מדכא את העוויתות במערכת הנשימה. נטילה של תרופות המכילות דקסטרומתורפאן יחד עם פירות הדר מפריעה לפירוק שלהן, מה שגורם להצטברות הרכיב בדם ומוביל לתופעות לוואי כמו עייפות ואפילו הזיות. אם אתם נוטלים תרופות נגד שיעול, אל תשלבו אותן עם מיץ תפוזים או פירות הדר שונים כדי למנוע רעילות בדם ומצבים נלווים קשים. 
 

8. מוצרי חלב ואנטיביוטיקה

כאשר נוצר זיהום חיידקי בגוף מכל סיבה שהיא, רופאים נותנים מרשם לאנטיביוטיקה מסוגים שונים על מנת להילחם בו. כשעתיים אחרי נטילת אנטיביוטיקה לא מומלץ לאכול מוצרי חלב מכל סוג שהוא, כיוון שהסידן המצוי בהם נקשר לתרופות הללו ומונע את ספיגתן על ידי הגוף. במצבים כאלו האנטיביוטיקה הופכת ללא יעילה כיוון שהיא אינה מנוצלת על ידי הגוף כמו היא אמורה להיות, ולכן אם אתם רוצים להחלים ממחלה שדורשת נטילה של אנטיביוטיקה, השתדלו להימנע מצריכה של חלב ומאכלים עשירים בסידן כדי שתוכלו להילחם בזיהום שתקף את גופכם.
קנקן וכוס חלב מונחים על דשא לצד פרוסות גבינה דקות

9. תחליפי הורמונים לבלוטת התריס עם סויה, ערמונים וסיבים תזונתיים

כאשר קיימת תת-פעילות של בלוטת התריס, יש ליטול תחליפים של ההורמונים המיוצרים על ידיה כדי למנוע תנודות במשקל, עייפות, דיכאון ועוד. אם נוטלים את התחליפים הללו, יש להימנע מצריכה של סויה ומוצריה, ערמונים וסיבים תזונתיים בכמויות גבוהות, אשר חוסמים את הפעילות של התרופות. כדי לשמור על הפעילות החיונית של בלוטת התריס, יש להתייעץ עם רופא מומחה ולברר כמה סיבים מותר לצרוך עם תחליפים הורמונליים של בלוטת התריס.

10. קפאין עם תרופות מרחיבות סימפונות

מחלות הקשורות למערכת הנשימה והריאות ומערבות דלקות בדרכי הנשימה העליונות, כמו אסטמה וברונכיטיס, דורשות טיפול על ידי מרחיבי סימפונות, שמאפשרים מעבר תקין של אוויר מהריאות למערכת הנשימה. התרופות הללו פועלות על ידי גירוי של מערכת העצבים, מה שמביא להרחבה של הסימפונות והקלה על התסמינים הנוצרים בעקבות הצרה שלהן. כדי למנוע עצבוב יתר של המערכת הזו, מומלץ להמעיט בצריכה של קפאין עם תרופות לטיפול במערכת הנשימה, שכן גם הוא גורם לגירוי שלה. שילוב בין קפאין לבין תרופות מרחיבות סימפונות עלול להעמיס על מערכת העצבים, ויש להמעיט אותו עד כמה שאפשר.
 
מקור תמונה ראשית: albertstraub

 

הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
המשך עם: Google
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.

כתוב תגובה

תוכן התגובה:
הצג את כל התגובות (0)
הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
המשך עם: Google
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.