print header

10 מיתרונותיו הבריאותיים של הצנון

הצנון מעולם לא זכה ליחסי ציבור טובים מדי – טעמו החמצמץ מעט גרם לשמו להפוך לכינוי גנאי לאנשים יבשים ומשעממים, אבל טעות חמורה היא לחשוב שהירק האדמדם-לבן עצמו משעמם באיזושהי צורה... למעשה מדובר בחגיגה של יתרונות בריאותיים שלא כדאי לכם לפספס בשום אופן, ואף מומלץ למהר ולהכניס אותה לתפריט היומי שלכם. אם אתם מתפלאים למשמע הדברים הללו, כדאי מאוד שתכירו את רשימת 10 יתרונותיו הבריאותיים של הצנון שהכנו עבורכם, ותבינו שבהחלט יש דברים בגו. בנוסף, כדי שתוכלו למצות מהצנון את הטוב ביותר, בסוף הכתבה תוכלו למצוא מתכון נהדר לחתיכות צנון מתובלות ואפויות בתנור - מעדן פריך, טעים ובריא. ראוי לציין שכל האמור בכתבה זאת תקף גם לגבי הצנונית, שהיא בעצם זן של צנון גינה.

יתרונותיו הבריאותיים של הצנון: יד מחזיקה צנונים

1.  מסייע לטיפול בצהבת ובעיות כבד

צהבת היא אינה מחלה קלינית, אלא סוג של תסמין המצביע על קיומה של בעיה כלשהי בכבד. התפרצותה של הצהבת – המתבטאת בהופעת כתמים צהבהבים על העור ובהשתנותם של צבעי לחמיות העיניים לצהוב – מעידה על כך שהכבד לא מצליח לפרק כראוי חומר הנקרא בילירובין, שהוא בעל צבע צהוב, והתפשטותו בדם היא הצובעת את חלקי הגוף. הצנון ידוע כפתרון טבעי לבעיה, שמסייע להיפטר מהצהבת ולהחזיר את האיזון לגוף ולכבד, וזאת מאחר שיש בו תכונות נוגדות רעלנים המסייעות בניקוי מחזור הדם, סילוק הבילירובין העודף מן הכבד והשבת רמת ייצורו בגוף למצבה התקין. שימוש בצנון שחור, או בעליו של הצנון, נמצא כיעיל ביותר עבור סיוע לטיפול במקרי צהבת, אך בכל מקרה עם הופעת התסמין עליכם לפנות ראשית כל לבדיקה רפואית על מנת לקבל אבחון מדויק למצבכם.

2. מחזק את המערכת החיסונית

כפי שתוכלו להיווכח, ישנן לא מעט סיבות לכך שכדאי לכם להוסיף את הצנון לתזונתכם היומית, כשיכולתו של הירק לחזק את המערכת החיסונית של גופכם ולשפר את תפקודה היא ללא ספק מהמשמעותיות ביותר שבהן. הצנון הוא אחד הירקות העשירים ביותר בוויטמין C, מהוויטמינים המועילים ביותר למערכת החיסונית, ומספיקה כמות של חצי כוס חתיכות צנון, שייאכלו כחטיף או יצורפו לסלט, על מנת לספק לגופכם כ-15% מצריכת ויטמין ה-C היומית המומלצת. רק דעו לכם שעל מנת שהמערכת החיסונית שלכם תקבל את כל היתרונות הגלומים בוויטמין, כדוגמת מניעת התקררויות ושפעת, חידוש רקמות הגוף ונימי הדם, וויסות חילוף החומרים ועוד, עליכם להקפיד להוסיף לתזונתכם את הצנון מדי יום ביומו.

יתרונותיו הבריאותיים של הצנון: יד מסמנת לעצירה לאיור צבר חיידקים המתקרב לעברה

3. מגן על הכליות ועוזר בשיכוך דלקות בדרכי השתן

מאחר ולצנון ישנן לא מעט תכונות נוגדות רעלנים המסייעות לגוף לנקות ולטהר את מחזור הדם שלנו ממזיקים שונים, צריכתו עשויה לסייע במניעת התפתחותן של אבנים בכליות ובדרכי השתן, וכן בהגנה על הכליות מפני זיהומים כאלו ואחרים. בנוסף, התרכובות האורגניות השונות הנמצאות בצנון מסייעות בניקוי דרכי השתן, ובכך מסייעת אכילת הירק לאלו הסובלים מדלקות באזור זה, ומאפשרת להם לתת שתן ביתר קלות ולשכך את תחושת השריפה המתלווה בדרך כלל לפעולה במצבים אלו.

4. מסייע בשליטה על לחץ הדם

הצנון הוא מקור מצוין לאשלגן, מינרל בעל שורה ארוכה של יתרונות בריאותיים משמעותיים, שכוללים גם הורדת לחץ דם גבוה וויסות מחזור הדם. במחקר שנערך בשנת 2006 נמצא כי ביכולתו של האשלגן להרגיע, לשחרר ולהרחיב את כלי הדם השונים בגוף, כך שהדם יווסת בצורה נכונה יותר ולא יעבור דרך עורקים צרים ומכווצים. לכן אם אתם סובלים מיתר לחץ דם, צנון הוא הירק שאתם צריכים להוסיף לתזונתכם היומית על מנת לסייע לגופכם לטפל בבעיה או לכל הפחות למנוע את החמרת המצב.
יתרונותיו הבריאותיים של הצנון: איור של דם זורם במחזור הדם

5. בעל תכונות נוגדות פטריות

במחקרים שנעשו בנוגע לסגולותיו הבריאותיות של הצנון, התגלה כי אחד החלבונים המצוי בשפע בירק השורש, RsAPF2 סימונו, הוא בעל תכונות חיוניות המסוגלות לסייע בחיסולם המהיר של נגעים פטרייתיים. באחד המחקרים, שנערך בשנת 2012, נמצא כי החלבון המדובר מאפשר לגוף לחסל את תאיה של קנדידה אלביקנס, פטרייה נפוצה מאוד אצל בני האדם, המתפתחת לרוב בחלל הפה ובאיבריהם האינטימיים של נשים. במחקר אחר, שנערך על ידי חוקרים מברזיל ומבלגיה, נמצא כי החלבון מסוגל לסייע לגוף להיפטר מסוגים אחרים של פטריית קנדידה, או לכל הפחות מאפשר את בלימת התפשטותם בגוף.

6. עוזר לשמור על בריאות עור הפנים

כשאתם צורכים מן הצנון מדי יום, אפילו אם אתם רק מוסיפים אותו לשייק בריאות שאתם מכינים בכל בוקר, אתם מעניקים לעורכם חיזוק משמעותי שעוזר לו להישאר נקי ובריא. הצנון מכיל שלל תרכובות וחומרים כדוגמת ויטמין B, ויטמין C, אבץ ואשלגן, הידועים כיעילים בשמירה על עור הפנים ומסייעים לו להתגונן מפני נגעים שונים כדוגמת התייבשות, סדיקה ודלקות. בנוסף, הרכיבים המימיים הנמצאים בשפע בצנון שומרים על העור לח ונעים למגע. 

יתרונותיו הבריאותיים של הצנון: אישה בעלת עור פנים חלק

7. מאפשר לשמור על מערכת עיכול בריאה

בחצי כוס של צנון חתוך יש בערך גרם אחד של סיבים תזונתיים, שהם כ-4% מתצרוכת הסיבים היומית המומלצת (30 גרם לגברים ו-25 גרם לנשים). זה אמנם נשמע מעט, אך הסיבים התזונתיים מסייעים במניעת תופעות כגון כאבי בטן, התכווצויות, עצירות ושלשולים, ועוזרים לגוף להבטיח תהליך עיכול וחילוף חומרים בריאים ונכונים יותר. נכון, יש הרבה מאוד מאכלים שבהם אפשר למצוא תכולת סיבים גבוהה יותר, אבל במחקר שנערך בשנת 2008 נמצא כי עלי הצנון משפרים משמעותית את הסיכוי ליהנות מהיתרונות האלו, בין היתר משום שהם מעלים את רמת ייצורם של מיצי המרה החיוניים לתהליך העיכול. במחקר אחר שפורסם באותה שנה, נמצא כי מיץ צנון עשוי לסייע במניעת אולקוס באמצעות הגנה על רקמות הקיבה הרגישות וחיזוק בלוטת הרירית.

8. מקל על תסמיני סוכרת

הצנון ידוע כירק בעל מדד גליקמי נמוך, מה שאומר שניתן לצרוך אותו מבלי שהדבר יפגע ברמות הסוכר בדם. צריכת הצנון תורמת גם לוויסות ספיגת הסוכרים במחזור הדם, דבר המאפשר לחולי סכרת לצרוך ממנו מבלי לחשוש מפני עליה או צניחה דרמטית של רמת הסוכרים בגוף בזמן האכילה. מחקר שנערך באוניברסיטת אלהבד שבהודו אישש את הטענה שהירק הבריא הזה לא רק מומלץ לצריכה על ידי סוכרתיים, אלא גם יכול להוות עבורם עזר טבעי לטיפול במחלה, מאחר והוא בעל תכונות נוגדות סכרת, בעוד שתופעות הלוואי הנגרמות מאכילתו הן זניחות ביותר עד לרמה שניתן להתעלם מהן.  

יתרונותיו הבריאותיים של הצנון: כלי לסוכר ולצידו מכשירים רפואיים לטיפול בסוכרת

9. נלחם בסרטן

לא מעט מחקרים הוכיחו שהצנון מסייע לגוף במלחמה נגד התפתחותם של תאים סרטניים שונים. זאת בראש ובראשונה בשל העובדה שהוא מכיל כאמור כמויות נכבדות של ויטמין  ,Cכמו גם תרכובות כימיות אחרות בעלות תכונות נוגדות חמצון, כדוגמת אנתוציאנין ואיזותיוציאנט. הצנון מכיל גם כימיקל בשם סולפוראפן, המסייע לגוף להתגונן מפני סוגי סרטן קטלניים ונפוצים במיוחד כדוגמת סרטן הערמונית, המעי הגס, הכליות והשחלות. 

10. מסייע לפעילות תקינה של הלב

צנון הוא מקור נהדר לתרכובת הכימית אנתוצאינין, המקנה לו את צבעו האדום, אך גם מעניקה לו סגולות בריאותיות משמעותיות בכל הקשור לסיוע בשמירת פעילותו התקינה של הלב והורדת הסיכון לחלות במחלות לב. התרכובת הזאת, שעמדה במרכזם של לא מעט מחקרים שנעשו לאחרונה, נמצאה כבעלת יכולת לווסת את פעילותם של המטבוליטים, תרכובות טבעיות שהן תוצר של תהליך חילוף החומרים ועבודת האנזימים השונים בתאי הגוף. תהליך הוויסות הזה פועל על מערכת כלי הדם ומוריד ממנה את הלחץ החמצוני והדלקתי, וכך מעניק הגנה ללב מפני רבות מהבעיות האורבות לו.

כדי שתוכלו ליהנות מיתרונות הצנונים בצורה טעימה ומקורית, מומלץ לנסות את המתכון הפשוט הבא לצנונים צלויים בתנור שיוסיפו טעם וצבע לכל ארוחה!

יתרונותיו הבריאותיים של הצנון: מנת צנונים מתובלים ואפויים

מקור תמונה: Spoon Fork Bacon

 

הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
המשך עם: Google
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.

כתוב תגובה

תוכן התגובה:
הצג את כל התגובות (0)
הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
המשך עם: Google
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.