print header

10 דרכים להתמודדות עם ילדים הסובלים מהפרעות קשב וריכוז

כפי שמגלים הורים רבים לאחר מאבקים הנוגעים לשיעורי הבית, סידור המיטה או שגרת היומיום, חינוך ילדים הסובלים מהפרעות קשב וריכוז עשוי להיות מטלה לא פשוטה. ההתמודדות עם חוסר הסבלנות, הסחות הדעת וקשיים במשחק עם אחרים, היא תהליך ארוך ולא פשוט, כשלא פעם שיטות ההורות המקובלות לא מניבות תוצאות. חשוב לזכור שלאופן החינוך יש השפעה רבה על ההתנהגות של ילדינו ויכולתם להתמודד עם התופעה, ואם נזכור להתאים אותו לצרכיהם נגלה שאפשר להקל עליהם ועלינו בהתנהלות היומיומית. אם ילדכם אובחן כסובל מהפרעת קשב וריכוז, אלה הם 10 הטיפים החשובים שתשמחו לאמץ ולפעול לפיהם.
 
10 דרכים להתמודדות עם ילדים הסובלים מהפרעות קשב וריכוז: ילד קטן עם בועות מחשבה שונות

1. הגדירו נכון מטרות ויעדים שבשגרה

קביעת לוח זמנים עבור הילדים תורמת ליצירת שגרה שתמנע מהם להשתעמם מצד אחד ולהתפרע מצד שני, אולם ילדים רבים עם הפרעות קשב עשויים להיתקל ב"הצפה חזותית" ולהתקשות להתנהל על פי הכללים כאשר הם מוקפים בגירויים. כתוצאה מכך, מאבקים רבים עם ילדים הסובלים מהפרעות קשב נסובים סביב ביצוע מטלות שוטפות שאינן מבוצעות כהלכה.
 
כיוון שריבוי הגירויים עשוי להקשות על הילדים להבין את המטלה ולהתמיד בה לאורך זמן, הקפידו להגדיר נכון את הציפיות והיעדים שלכם. משפט כמו "נקה את החדר שלך" עשוי להישמע מעורפל ומבולבל, ולגרום להם לאבד את המיקוד. במקום זאת, שברו את המטלות למשימות קצרות וברורות כמו "תרים את הצעצועים שלך", "נקה את הכלוב של האוגר" או "נגב את האבק מהשולחן". שבירת המטלות תמנע מהילד תסכול הקשור לחוסר הצלחתו בפיענוח המשימה, ובמקביל גם מאפשרת לכם להעניק לו כמה שיותר משובים חיוביים על הביצוע ועל ידי כך לדחוף אותו להמשיך הלאה.

2. השתמשו בעזרים חזותיים

כאשר אתם מבקשים מהילדים לקפל את הגרביים, הפכו את המשימה למשחק: השמיעו להם שיר אהוב, ואתגרו אותם להשלים את מציאת הגרביים התואמים עד לסוף השיר הראשון, קיפולם עד לסוף השיר השני והנחתם בארון עד לסוף השיר השלישי. עבור מטלות קבועות, תוכלו להשתמש בעזרים כמו לוח לבן, שיקושט בצבעים ומדבקות ויאפשר לילד לראות את המטלות שלו בכל עת. רעיון נוסף באותה רוח שקל מאוד ליישם הוא הוספת תוויות לארון הבגדים, גם אם הילדים עדיין לא יודעים לקרוא - הדביקו על כל מדף תמונה של הבגד שהם יכולים למצוא בו. כך הילדים יימנעו מיצירת אי סדר בארון ויוכלו למצוא את הבגדים שלהם מהר יותר.
10 דרכים להתמודדות עם ילדים הסובלים מהפרעות קשב וריכוז: ציורי שעונים עם שלטים של משימות

3. ודאו שאתם זוכים בתשומת לבו של הילד לפני מתן משימה חדשה

פעמים רבות נדמה לנו שאם צעקנו מהמטבח שארוחת הערב מוכנה, ילדנו אמור להגיע אל השולחן במהרה. עם זאת, ייתכן שתשומת הלב של הילד הוסחה על ידי דבר אחר באותו רגע, והוא לא שם לב למה שאמרנו או ביקשנו ממנו. כדי למנוע מצבים שכאלה לפני כל דרישה, בקשה או הצעה, ודאו שילדכם מרוכז בכם. השתדלו להגיע לחדר וליצור עם הילד קשר עין טרם כל פנייה אליו, על מנת להיות בטוחים שהמסר עבר. במקביל, אפשרו לו לסיים משימה אחת מבלי שתסיחו את דעתו על ידי מתן משימות נוספות.

4. שלבו את הילדים בחוגים שדורשים פעילות גופנית

ילדים רבים הסובלים מהפרעות קשב וריכוז עשויים לגלות שהם מתפקדים הרבה יותר טוב כאשר גופם בפעולה, בין אם מדובר בשחייה, ריקוד, אומנות לחימה או כל ענף ספורט אחר, זאת מאחר שהפעילות הגופנית עוזרת להם לקבל את הגירוי אליו המוח שלהם משתוקק. השתדלו לוודא שילדיכם פעילים לפחות 3 ימים בשבוע, ותוכלו לצאת איתם לגינה על מנת לרכוב על אופניים או לשחק בפארק בימים שבהם אין להם חוגים. הפעילות הזו תהפוך אותם למסופקים יותר, תעזור להם להוציא אנרגיות ותאפשר להם להיות רגועים יותר בהמשך היום.
10 דרכים להתמודדות עם ילדים הסובלים מהפרעות קשב וריכוז: ילדים משחקים פוטבול

5. הגיבו להתנהגות שלילית בקצרה ובאופן מידי

כאשר ילדינו מתנהגים באופן שגוי אנו רוצים שיבינו לעומק את המשמעות של מעשיהם, והנטייה של רוב ההורים היא לדבר איתם על הנושא באריכות. למרות שמדובר בכלי חינוכי חשוב, השיטה הזו עלולה להוביל לחוסר ריכוז בנאמר כאשר מדובר בילדים הסובלים מהפרעות קשב. ילדים אלה עשויים לא פעם להיקלע לצרה בשל התנהגות אימפולסיבית, אולם אם אתם רוצים שהמסרים שאתם מעוניינים להעביר אכן ישפיעו על ילדיכם, הימנעו מהטפות מוסר. אם ילדכם גזר את חוברת הצביעה שלו, קחו ממנו את המספריים ואת הספר במקום להתחיל בדיון ממושך. למדו אותו שהתוצאה של מעשה שלילי היא מידית.
 
להשלכות עתידיות בדרך כלל אין משמעות עבור הילדים, ואם התגובה שלכם איננה מידית ילדכם עשוי שלא ליצור את החיבור, מה שלא ימנע מהתנהגות דומה להופיע שנית בעתיד. שימו לב גם לאופן בו אתם מנסחים את ההסברים להתנהגויות השונות: נסו להשתמש באוצר מילים חיובי ולא במונחים שליליים, ובמקום לומר לילדכם להפסיק להתנהל בצורה בעייתית, ספרו לו מה הוא צריך לעשות כדי לקבל את חוברת הצביעה בחזרה.

6. הימנעו מעונשים לא יעילים

העונש הנפוץ "לך לחדר שלך" הוא לא תמיד יעיל עבור חלק מהילדים, והוא עלול אף להוות תמריץ עבור חלק מהילדים הסובלים מהפרעות קשב. למעשה, מה שאתם עושים במקרה כזה הוא לשלוח אותם אל מקום בו הם מוקפים בעשרות מוקדי עניין והסחות דעת ואינם צריכים "לשלם" על מה שעשו. במקום זאת, צרו לילדים מקום שקט, בו יוכלו להירגע ולחשוב על מעשיהם עד שיהיו מוכנים לדון בבעיה. הימנעו מלהטיף להם בזמן שהם נמצאים שם, ואפשרו להם את הזמן והמרחב שנחוצים להם כדי לנוח ולחשוב. כמו כן, חשוב להדגיש בפניהם שפסק הזמן הוא לא עונש, אלא הזדמנות להתחיל מחדש.
10 דרכים להתמודדות עם ילדים הסובלים מהפרעות קשב וריכוז: ילד עם צלקת ומבט מהורהר

7. תגמלו אותם על התנהגות טובה

הקו המנחה שלכם צריך להיות סבלנות, הדרכה ותרגול, ולא השוואות, הרצאות ומתיחת ביקורת. במקום לפעול בשיטת ה"מקל" של כעס וענישה, בחרו בשיטת ה"גזר" ותגמלו את הילדים שלכם על התנהגות טובה. ההתעמקות בדברים החיוביים תעזור לילדים להקדיש תשומת לב וניסיון לעקוב אחרי הדברים הנכונים שהם עושים, במקום לנסות ולהבין מה הם עשו לא נכון. תגמלו את הילדים על התנהגות טובה, כך שיידעו שאם ירימו את הצעצועים מהרצפה הם יזכו למשל לזמן נוסף של משחק מול המחשב. באופן זה, הם יידעו שהתוצאות של מעשיהם נמצאות בידיים שלהם.
 

8. זכרו להישאר בשליטה

כולנו יודעים שכהורים עלינו להיות הסמכות השולטת בבית, אבל לעיתים קרובות ההתעקשות של ילדינו מצליחה להכניע אותנו. אם הילד ינדנד ויבקש ממתק לפני ארוחת הערב בזמן שאנחנו בטלפון או מנסים להתרכז במטלה חשובה, ייתכן שזה יהיה מפתה להיכנע ולתת לו את מבוקשו. אך אם תאפשרו לו לקבל את מה שדרש, המסר המועבר הוא שהתעקשות משתלמת ושאנחנו כהורים לא נמצאים בשליטה. לפיכך, עליכם להיות עקביים במסרים שאתם נותנים ולהימנע מפעילויות שרירותיות, בייחוד כאשר אתם כועסים או נסערים. אל תחליפו את התגובה שלכם באיום או בהבטחה עתידית, שכן כל ילד יבין מהר מאוד שמדובר באיום סרק שהוא יוכל לכופף או לשנות. כמו כן, הימנעו מלהיכנס לוויכוחים, הילדים שלכם צריכים לדעת שהמילה שלכם היא הקובעת ושאין להם סיכוי לנצח אם ימשיכו בעימות.
10 דרכים להתמודדות עם ילדים הסובלים מהפרעות קשב וריכוז: ילדה מחבקת אישה בשדה פרחים

9. תכננו יחד להצלחה

אם אתם עומדים לצאת לבילוי משפחתי במסעדה, הזכירו לילדים טרם היציאה מהבית את מערכת החוקים והכללים על מנת שיוכלו לזכור מה מצופה מהם. בעוד שהפרס על התנהגות טובה עשוי להיות קינוח טעים, התוצאה להתנהגות שלילית היא סיום הבילוי וחזרה הביתה. אם אתם שמים לב שהילדים מתחילים להתנהג שלא כשורה, הזכירו להם את הכללים באמצעות השאלה "אתה זוכר מה אתה מרוויח מהתנהגות טובה?" ואם ההתנהגות השלילית נמשכת, הוסיפו תגובה שנייה נמרצת יותר בדמות "האם אתה באמת רוצה שנלך הביתה?" זכרו לעמוד בהבטחות שלכם, לכאן ולכאן, ולא לפחד לנקוט בפעולה אם הילד לא פעל כשורה גם לאחר שתי האזהרות. 

10. הזכירו לעצמכם את כל מה שהרווחתם כהורים

התפרצויות זעם, קושי בלימודים או חוסר יכולת להתמיד בשגרה, עלולים לגרום לנו ההורים לתסכול ולקושי. גם בימים קשים או בעיצומם של ריבים, הזכירו לעצמכם שזכיתם בילד כשרוני, שמח ובריא, שגם אם הוא נתקל מדי פעם בקושי אין הדבר אומר שהוא "לא מתנהג כרגיל" או "לא כמו כולם". ההתמודדות המשותפת מול הבעיה יכולה להיות מאתגרת, אולם מדובר בנושא שניתן לטפל בו ביעילות. בדיוק כפי שילדים שלא רואים טוב נעזרים במשקפיים, החינוך שלכם הוא במידה רבה הכלי שעוזר לילדים לראות את הדרך הנכונה להתמודד עם הקשיים שלהם ולהצליח לפתור אותם. הזכירו לעצמכם את מה שהרווחתם, ותוכלו להמשיך ולהוביל את ילדיכם בדרך הנכונה להצלחה.
 
מקור התמונות: amenclinicsphotos acwoodleywonderworksBarney Moss
הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
המשך עם: Google
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.

כתוב תגובה

תוכן התגובה:
הצג את כל התגובות (0)
הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
המשך עם: Google
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.