print header

8 מנהגים שליליים של ילדים והאופן שצריך לטפל בהם

שנת הלימודים שבפתח מביאה עמה התרגשות רבה הן עבור הורים והן עבור ילדים, אך גם לא מעט חששות שנלווים לתקופה זו. כאשר הורים שולחים את ילדיהם לבית הספר, הם בעצם משחררים אותם למספר שעות שבהן אין להם שליטה על ההשפעות החיצוניות סביבם, מה שגורם ללא מעט בעיות. פעמים רבות הורים מוצאים את עצמם מתמודדים עם התנהגות שלילית שילדיהם רכשו במהלך שעות הלימודים, כמו הצקה לילדים אחרים, צפייה בפורנוגרפיה והעתקות במבחנים. על מנת שתוכלו להתמודד עם הבעיות הללו בחכמה ותפסיקו אותן לפני שהן יתחילו או יחמירו, חשוב שתעקבו אחר 8 הטיפים הבאים. בזכותם ילדיכם ייפטרו מהרגלים רעים שעלולים להזיק להם ולסביבתם, ואתם ההורים תוכלו לשלוח אותם לבית הספר בראש שקט.
 
שיטות למניעת התנהגות שלילית אצל ילדים: ילדה צועקת ואוחזת באוזניה
 

1. רכילות על אחרים

אם נודה באמת, גם אנחנו חוטאים לעתים ברכילות על אחרים, בין אם מדובר על עמיתים לעבודה או אפילו חברים קרובים. ילדינו גם לומדים את המיומנות המפוקפקת הזו כשהם נמצאים במסגרת בית ספרית, והיא בהחלט עלולה להפוך למקור בעיות לא קטן עבורם ועבור סביבתם. 
 
כיצד תטפלו בבעיה?
ישנן מספר דרכים למנוע מילדכם לרכל, כשבראש ובראשונה חשוב שתיתנו לו את ההסבר ההגיוני מדוע אסור לו לעשות זאת. אסור לזלזל בחכמתם של ילדים, שכן בדומה להוריהם, הם צריכים לעתים הסברים לדברים שעליהם לעשות, במקום לבצע אותם בצורה עיוורת ובלי ביסוס. במקרה של רכילות, הסבירו לילדכם את השלכותיה השליליות על הצד השני וגם בקשו ממנו לשים את עצמו בנעליו של האחר. הבהירו לילדכם כיצד זה מרגיש להיות בצד שמספרים עליו דברים שהם לאו דווקא נכונים ואיך זה משפיע על רגשותיו. מעבר לכך, הדריכו אותו להגיב על רכילות לא בשתיקה, אלא במשפטים שיפסיקו את הדיון עם חבריו לפני שהוא מתפתח, כמו: "אני בטוח/ה שיש לכך הסבר הגיוני". בנוסף לכך, חשוב גם שתעודדו אותם להתחבר עם ילדים שאינם עוסקים בשמועות וריכולים, אלא בפעילויות מהנות שלא פוגעות באף אחד אחר. עם הכלים הללו ילדכם לא ירצה לעסוק בפעילות הפוגענית של רכילות, והוא ינתב את שפתו ואת כושר ההבעה שלו למקומות חיוביים יותר.

2. הקנטה של ילדים אחרים

בניגוד לרכילות שנעשית מאחוריי גבם של ילדים, הקנטה נעשית ממש מולם, מה שמגדיל את הפגיעה פי כמה. למרות שאף הורה לא רוצה לחשוב שילדיו עלולים לפגוע במישהו אחר במזיד, לחץ חברתי וגורמים אחרים יכולים להביא אותם להגיד דברים שליליים לילדים אחרים, וחשוב להפסיק את ההתנהגות הזו.
 
כיצד תטפלו בבעיה?
לפי ד"ר ג'ואל מינדן, פסיכולוג קליני במרכז צ'יקו לטיפול התנהגותי, חשוב לגדוע באיבה את בעיית ההקנטות מפני שהיא מהווה פתח לבריונות. בדומה לרכילות, התחילו בהסבר על ההשפעות השליליות של הקנטות על הילד כלפיו מופנות המילים הקשות, והדגימו לילדכם כיצד זה מרגיש להיות בצד השני. אם ההתנהגות לא פוסקת, הזהירו את ילדכם שאתם תפנו למורה כדי להסביר לה או לו מה מתרחש ועל מנת שינקטו צעדים משמעתיים אם ההתנהגות השלילית תימשך. תוכלו גם להדגים את העובדה שהקנטות הן בלתי הפיכות באופן הבא: תנו לו שפופרת של משחת שיניים ואתם ההורים החזיקו בפיסת נייר. בקשו מהילד שיסחט החוצה משחת שיניים על הנייר ולאחר שיעשה זאת, בקשו ממנו להחזיר אותה בחזרה לתוך השפופרת. כאשר הוא לא יצליח לעשות זאת, הבהירו לילדכם שבדומה למשחת השיניים, ברגע שמילים שליליות יוצאות מפיו לא ניתן לקחת אותן בחזרה, ולכן יש להימנע מהן כליל, בייחוד כאשר הן מופנות לחברים לכיתה.
שיטות למניעת התנהגות שלילית אצל ילדים: ילדה עצובה
 

3. כסיסת ציפורניים והרגלים אחרים שנובעים מחרדה

תקופת הלימודים, ותחילתה בפרט, היא לא תקופה קלה עבור ילדים רבים וחלקם מפגינים את החרדה והעצבנות שהם חשים באמצעות הרגלים שונים, כמו כסיסת ציפורניים, נשיכת שפתיים, מציצת אגודל ועוד. 
 
כיצד תטפלו בבעיה?
אם אתם מבחינים שילדכם מפגין התנהגות שמעידה על חרדה, חשוב שלא תיתנו לה "לעבור לבד", אלא תטפלו בה לפני שהיא תחמיר. התחילו את הטיפול על ידי שיחה כנה עם ילדכם על מה שמטריד אותו ומוביל להרגל שלו. האפשרות לבטא את מקור החרדה ולדבר עליו עוזרת להתחיל להתמודד עם הבעיה, והיא חלק בלתי נפרד מהפתרון בנושא זה. לאחר שתשוחחו עם ילדכם, תוכלו לחפש יחדיו אפשרויות חיוביות לביטוי והפגת החרדה כמו תרגילי נשימה, דמיון מודרך ועוד. לחצו כאן כדי ללמוד על טכניקות הרגעה עבור ילדים הסובלים מחרדה.

4. תלונות חוזרות ונשנות

ילדים רבים מבטאים את התסכול או חוסר שביעות הרצון שלהם מבית הספר על ידי בכי, תלונות מתמשכות ושאר ביטויי תסכול שלא משאירים מקום לחשיבה חיובית ואפשרות לשינוי המצב לטובה. הורים רבים אפילו מתחילים להתווכח עם ילדיהם על התלונות הללו, אך זו לא הדרך להתמודד עם הבעיה.
 
כיצד תטפלו בבעיה?
אם אתם חשים שילדכם מתלונן יתר על המידה בכל הנוגע למסגרת הבית ספרית שלו, עזרו לו לפתח מודעות לכך באופן הבא: סיפרו את מספר הפעמים שילדכם מתלונן בפרק זמן מסוים, למשל שעה, ואמרו לו מה מספר התלונות שהוא הוציא מפיו. כאשר הוא ישמע את המספר הזה, ילדכם יבין עד כמה התלונות שלו מופרזות, ובפעמים הבאות הוא יחשוב פעמיים לפני שהוא יתלונן על כל דבר קטן שהציק לו. חשוב לציין שאם מדובר בבעיות רציניות כמו ריבים עם ילדים אחרים, חשוב להתמודד איתן באופן פרטני, ולמנות בספירתכם רק את התלונות החוזרות ונשנות שאין להן שום מטרה מלבד הוצאת קיטור.
שיטות למניעת התנהגות שלילית אצל ילדים: עשן יוצא מאוזניה של אישה

5. אמירת קללות

יום אחד ילדכם נראה כמו מלאך ויום לאחר מכן הוא מוציא מפיו קללה שמשאירה אתכם המומים. ההלם שנובע מהמעשה הזה אינו קטן עבורכם, אך חשוב שתזכרו שכולנו אנושיים, וגם למבוגרים אחראיים נפלטת קללה לעתים. למרות זאת, חשוב שתנסו לצמצם עד כמה שניתן את כמות הקללות שילדכם אומר כדי שהדבר לא יהפוך להרגל.
 
כיצד תטפלו בבעיה?
כאשר אתם שומעים את ילדכם פולט קללה מסוימת, תחילה שאלו אותו איפה הוא שמע אותה ולמה הוא משתמש בה. לאחר שהוא ייתן לכם הסבר, הבהירו לו שמילים כאלו אינן מקובלות עליכם כהורים, ובנוסף תנו לו כלים אחרים לבטא את רגשותיו. לפי ד"ר מינדן, תוכלו גם ללמד את ילדכם ביטויים חלופיים שהוא יוכל לומר כאשר הוא מרגיש מתוסכל או כועס, ובאופן הזה להימנע ממילים שליליות שלא תורמות לדבר.

6. העתקה במבחנים/שיעורי בית

ילדים מרמים במבחנים ובשיעורי בית ממגוון סיבות שכוללות לחץ, פחד מכישלון ואי הבנת החומר הנלמד. כאשר זה קורה ואתם מגלים שילדכם רימה, חשוב שתתנהגו בחכמה על מנת שהוא לא ירצה לחזור על ההתנהגות הזו שוב.
 
כיצד תטפלו בבעיה?
הדרך הטובה ביותר למנוע רמאות היא לטפח יחס הגיוני כלפיי הצלחות וכישלונות אצל ילדכם. כאשר הוא מקבל ציונים טובים, שבחו אותו על כך, אך אל תענישו אותו כשהוא לא מצליח במבחן מסוים. שמרו על קור רוח בשני המקרים, והעניקו לילדכם את התחושה שהוא צריך לעשות כמיטב יכולתו כדי להצליח במבחנים ולא להתחרות באחרים כאשר הוא ניגש לבחינה. בנוסף, השתדלו להיות מודעים ללוחות הזמנים של המבחנים של ילדכם כדי לדעת מתי הם מתקרבים, על מנת שתוכלו לסייע אם ישנם מקצועות שהוא מתקשה עמם. אם בכל זאת קרה וילדכם רימה בשיעורי בית או מבחן ונתפס, תוכלו לנהל שיחה עם המורה כדי לחשוב על הדרך הטובה ביותר לעזור לו להתמודד עם הגורמים שמביאים אותו לרמות, כמו חרדה בזמן המבחן או אי הבנת החומר. טיפול בבעיות הרקע שמביאות את ילדכם לנהוג בצורה זאת היא הכלי הטוב ביותר למניעת רמאות, ובעזרתו תוכלו לסייע לילדכם להגיע להישגים טובים בלי להרגיש לחץ.
שיטות למניעת התנהגות שלילית אצל ילדים: ילדות עושות מבחן

7. צפייה בפורנוגרפיה

בשל הטכנולוגיה ההולכת והמתפתחת והחשיפה של ילדים לאינספור תכנים, כיום רבים מהם מקבלים הצצה לעולם הפורנוגרפיה כבר בגיל 10 ולפעמים אף לפני. מעבר לעובדה שהוא לא אמור להיחשף אליהם, העיוות של המציאות שיש בתכנים פורנוגרפיים עלול לפגוע בילדכם, ולכן חשוב שתגדעו את הבעיה הזו לפני שהיא תחמיר.
 
כיצד תטפלו בבעיה?
למרות המבוכה שעלולה להתעורר מהנושא, חשוב שאתם ההורים תנקטו עמדה איתנה ולא תתעלמו מהידיעה שילדכם צפה בתכנים פורנוגרפיים במקום כזה או אחר. ד"ר מינדן ממליץ תחילה ליידע את בית הספר על מנת שהוא יוכל לנהל שיחות עם הילדים וליידע את המורים על הבעיה. לאחר מכן, חשוב שתנהלו שיחה עם ילדכם ותבהירו לו חד משמעית שתכנים מסוג זה מזיקים לו ואסור לו לצפות בהם. מלבד זאת, חשוב שתשמרו על קווי תקשורת פתוחים בנושא זה ותשאלו את ילדכם אם יש לו שאלות על מה שהוא ראה. לאחר שהוא נחשף לתכנים מסוג זה, עליכם ההורים לנהל שיחה על יחסי מין ועל משמעותם, ולהבהיר לילדכם שמה שמוצג בתכנים פורנוגרפיים הוא מוגזם ולא מציאותי, על מנת שלא יפתח ציפיות שקריות בנוגע לקיום יחסי מין בהמשך חייו.

8. קריאה בשמות גנאי כלפיי עצמם

לשמוע ילד קורא לעצמו בשמות גנאי שובר את ליבו של כל הורה, ולמרבה הצער התופעה הזו נפוצה במיוחד בשנות הלימודים. בתקופה הזו ילדים נחשפים לאינספור גירויים, פוגשים במגוון של אנשים ולעתים גם שומעים דברים שגורמים לביטחון העצמי שלהם להיפגע בצורה שמזיקה להם, מה שמוביל לכך שילדים רבים מכנים עצמם בשמות גנאי.
 
כיצד תטפלו בבעיה?
לפי ד"ר מינדן, אם תאמרו לילדכם "אתה דווקא חכם/יפה/מוצלח", כשהוא טוען אחרת, הדבר יגרום לו להרגיש שהרגשות שלו לא לגיטימיים, ולכן לא מומלץ להגיד אמירות מסוג זה. במקום זאת, עודדו את ילדכם לא להשוות את עצמו לאחרים, ונסו להסיט את תשומת ליבו לראיות בשטח שמוכיחות שהמחשבות השליליות שרצות בראשו אינן נכונות, כמו האופן בו הוא עוזר בבית, מסדר אחרי עצמו או משחק עם אחיו. כשאתם עושים זאת, הדגישו עד כמה שניתן שמה שחשוב יותר מהכל הוא המאמץ שילדכם משקיע בכל דבר, ולא רק התוצאה שהיא לא תמיד מיטבית. על מנת שתצליחו בכך, ספקו לילדכם הזדמנויות להבין שהוא מצליח למרות שהוא חש אחרת, על מנת שהביטחון העצמי שלו ישתקם.

 

הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
המשך עם: Google
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.

כתוב תגובה

תוכן התגובה:
הצג את כל התגובות (0)
הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
המשך עם: Google
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.