print header

המדריך השלם לסבא ולסבתא שבדרך

אין דבר מרגש יותר מלידה של תינוק חדש, אשר הופכת זוג צעיר להורים ואילו את שני זוגות הוריהם לסבא ולסבתא. סבים וסבתות לעתיד מתרגשים מאוד מהתפקיד החדש שצפוי להם, ובמקרים רבים מדובר בדבר לו המתינו במשך זמן רב. התקופה הנהדרת הזו טומנת בחובה אינספור אירועים משמחים לצד הנכד והילדים, כמו גם אתגרים שייתכן שלא ציפיתם להם. 10 הטיפים הבאים יעזרו לכם להימנע ממכשולים נפוצים, להיות ערוכים למה שצפוי להתרחש ולבצע את התפקיד החדש עם הנאה וסיפוק. מזל טוב ושפע נחת!
 
מדריך לסבא וסבתא שבדרך
 

1. הציעו עזרה לפני שאתם מעניקים אותה

כולנו רוצים לעזור לילדינו ולבן או בת זוגם בחודשי ההיריון וההכנה ללידה, הכוללים שלל אירועים שאף אחד לא רוצה לפספס. עם זאת, חשוב לגלות רגישות ולזכור שהרצון להיות שותפים להיריון ולהיכרות עם היילוד בהמשך, לא אמור לגבור על הרצונות של ההורים לעתיד. הציעו עזרה ואפשרו לילדיכם לדעת שתשמחו להיות לצדם, לחלוק מניסיונכם ולהקל עד כמה שניתן על התקופה המאתגרת, אך הימנעו מלהגיע, לייעץ או לעזור אם לא ביקשתם מראש את הסכמתם. אל תיעלבו אם ההורים אינם מעוניינים בעצות או בסיוע שלכם, גם אם נדמה לכם שאתם בעלי ניסיון רב ושהם עלולים לבצע טעות. מדובר בילד שלהם ובהחלטות שלהם, ואין זה אומר שהם מזלזלים במה שתוכלו להעניק לו. 
 

2. הכירו את הסבא והסבתא הנוספים

הורים טריים רבים חווים מתח או מוטרדים מכך שעליהם "לחלק" את הזמן בין שני זוגות של סבא וסבתא, שלכל אחד מהם הרצונות ולוח הזמנים שלו. זאת, בתוספת להתחשבות המובנת בזמני השינה וההאכלה של תינוקם, עלול להוביל אותם לחוש מותשים ועייפים. נסו להקל עליהם ועל עצמכם מראש, והכירו לעומק כבר עכשיו את זוג הסבים הנוסף אם טרם יצא לכם לעשות זאת. כך תוכלו לתאם מולם בהמשך את זמני הביקור המשותפים והנפרדים, ועל ידי כך להקל על כולם ולסייע לתחושה נעימה יותר בבית. 
 
מדריך לסבא וסבתא שבדרך
 

3. אפשרו לילדיכם לטעות כהורים

המטפלת המשפחתית כריסטין לאוואר אומרת שמשפחות רבות נתקלות בריבים בין הורים טריים לבין סבא וסבתא בכל הנוגע לגידול התינוק החדש. בסופו של דבר, היא מציינת, הכל קשור לכיבוד הגבולות, וחשוב לזכור כסבים וסבתות שכל אחד מאתנו מתפקד אחרת כהורה ושכעת זה הזמן של ילדיכם ללמוד מה מתאים להם ולילדים שלהם. קשה מאוד להיות סבלניים ולא לשפוט דברים שאתם לא מסכימים להם בנוגע להיריון וללידה, אבל זוהי הדרך היחידה בה תוכלו לשמור על יחסים תקינים. זכרו שגם אם ילדיכם מכריזים על קבלת החלטה מסוימת, הם לא ידבקו בה בהכרח ולפעמים ישנו את דעתם כבר כעבור פרק זמן קצר. "לפעמים ההורים הטריים פשוט חושבים בקול רם, ולא צריך להזדעק מכל דבר שהם אומרים" מסכמת לאוואר. כל עוד הם לא מסכנים את התינוק אלא מדובר בדברים הנוגעים להשקפת עולם, אפשרו להם למצוא את המקום שלהם.
 

4. המתינו עם מסעות הקניות 

איזו סיבה טובה יותר יש לקניות מאשר נכד חדש? אם גם אתם חושבים כך, עצרו לרגע. שאלו את ילדיכם מה הם צריכים וגם מה הם יודעים בוודאות שלא ישמש אותם, ואפילו בקשו רשימה של חפצים שטרם הספיקו לקנות. אל תשכחו שמתנות וצעצועים הם דברים שהם צפויים לקבל מאנשים רבים, אך חיתולים, מוצצים ובקבוקים הם חפצים פחות פופולאריים שצפויים לשמש אותם הרבה יותר.
מדריך לסבא וסבתא שבדרך
 

5. זכרו שביסוס מערכת היחסים עם הנכד יכול לקחת זמן

רבים מאתנו נזכרים בחוויית הלידה של ילדינו, ומחכים לרגע המפגש עם התינוק החדש מתוך מחשבה שהחוויה תהיה זהה. חשוב להזכיר לעצמנו מראש שכשם שהתפקיד שלנו הפעם שונה, כך גם צפויים להיות היחסים עם הנכד החדש ולכן ייתכן שלמרות שאנו נרגשים מאוד הוא יבכה בכל פעם שיראה אותנו ויסרב להירגע בזרועותינו. המטפלת המשפחתית איימי גויר מדגישה שמערכת יחסים נפלאה עם נכדים לא תקרה באופן אוטומטי, ומדובר בדבר שלוקח זמן ועבודה. לפיכך, היא ממליצה להימנע מציפיות ספציפיות, ובמקום פשוט לקבל את העובדה שיהיה עלינו לחפש דרכים כדי להיות מעורבים בחיי הנכד שלנו ולאמץ את היחסים בתנאים שלו.
 

6. פעלו לפי הכללים של ההורים

אם אתם צפויים לטפל בעצמכם בתינוק כאשר ההורים יחזרו לעבודה או ייצאו מהבית לעיסוקים שונים, זכרו שאתם אמנם המבוגר האחראי, אך ההורה של הנכד הוא הקובע. היפוך התפקידים הזה יכול להיות מוזר לחלק גדול מאתנו, אך כדאי להתרגל אליו כבר עכשיו. הקפידו על שגרת התנומה והארוחות של התינוק, כבדו את רצונם לגבי סוג המזון וזמני השינה ואל תניחו שאם אתם גידלתם את הילדים בהצלחה בצורה מסוימת זה הוכחה לכך שאתם יכולים לבצע את אותו הדבר גם עם הנכד. 
 
מדריך לסבא וסבתא שבדרך

7. העניקו לביקור שלכם ערך מוסף

שורת המבקרים בבית של האם ההרה עלולה להיות ארוכה כבר עכשיו ולהתארך עוד יותר לאחר הלידה, מה שמאלץ אותה ואת בן זוגה להפוך למארחים ולהקדיש זמן לניקיון הבית ולהגשת כיבוד, בשעה שהם עייפים ורצוצים. כדי להפוך את הביקור שלכם לברכה ולא למטלה, העניקו לו ערך מוסף בדמות מטרה אחת לפחות שהיא מעבר לשיחת חולין. הביאו סירים עם ארוחות מוכנות ומבושלות, הציעו לעזור בניקיון או בקיפול בגדים, בקשו את רשימת הקניות הקבועה שלהם בסופר ורכשו מספר מוצרים שתוכלו להביא עמכם ועוד. כך תגרמו לילדיכם להמתין לביקור הזה, ותסייעו להם להפוך להורים היעילים ביותר שהם יכולים להיות.
 

8. השלימו עם בני זוג קודמים

אם אתם גרושים, ייתכן שהגיע הזמן לנהל שיחה עם בני הזוג הקודמים שלכם כדי להימנע מאי נעימות עתידית ולהכין את עצמכם להמשך. זכרו שאתם צפויים לבלות יחד בהזדמנויות שונות כמו ימי ההולדת של הנכדים שלכם או בביקורים, וייתכן שילדיכם יעדיפו שתגיעו באותה השעה במקום לחלק את זמן הבילוי עם התינוק בין כל אחד מכם בנפרד. גם שיחת "מזל טוב" קצרה, במקרה בו היחסים ביניכם הסתיימו בטון צורם, יכולה לעשות את ההבדל בין מתיחות קשה לבין מפגש משפחתי נעים.
 
מדריך לסבא וסבתא שבדרך

9. המתינו לפני ביצוע שינויים מרחיקי לכת בחייכם

ייתכן שתמיד אמרתם לעצמכם שעם לידת הנכד הראשון תתפטרו מהעבודה ותקדישו את עצמכם לטיפול בו, או שהנחתם שזו תהיה הזדמנות נהדרת לעבור לגור קרוב יותר לילדים. עם זאת, גם אם כרגע זו נראית ההחלטה החכמה ביותר עבורכם, המתינו עד שתהיו בטוחים שהעזרה שלכם אכן רצויה ונחוצה. במקביל, אם הילדים הם אלה שמבקשים מכם עזרה מסביב לשעון, חשבו פעמיים ואל תסכימו לפני שתדעו בוודאות שאתם אכן מוכנים להתנהלות הזו. לצד הרצון להיות חלק מרכזי בחייו של הנכד שלכם, זכרו שהרווחתם את הזכות לנהל חיים מלאים ועצמאיים, ואם אתם חשים שעליכם לוותר על דברים שאתם אוהבים או על מקום מגורים שיקר ללבכם, זו לא בהכרח ההחלטה הנכונה עבורכם.
 

10. הקדישו זמן לנכדים האחרים

אם מדובר בנכד שני או שלישי, ההורים והאח הבכור ניצבים בפני אתגר ייחודי שייתכן מאוד שאתם היחידים שיוכלו לפתור. הורים רבים מתקשים למצוא את הזמן לדאוג לילדים הבכורים באותה המידה כאשר תינוק חדש מצטרף למשפחה וגם בחלק מזמן ההיריון, ובנוסף הילד הבכור עלול להתמודד עם רגשות חדשים כמו קנאה או חשש, שלא יהיה לו עם מי לשתף. שחקו עם הילדים הגדולים, צאו איתם לטיול בפארק כדי לאפשר להורים מנוחה, הקדישו להם תשומת לב ושוחחו עמם על הרגשות שלהם. ייתכן שאתם הדמויות היחידות שהם יפתחו בפניהן את הלב.
 
מקור תמונות: robbie1san drinomazbootcarlton browne
 
הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
המשך עם: Google
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.

כתוב תגובה

תוכן התגובה:
הצג את כל התגובות (0)
הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
המשך עם: Google
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.