print header

גישתה של ד"ר מונה דלאהוקי לשיפור התנהגות ילדיכם

אומרים שילדים זה שמחה, אך למעשה הביטוי הזה נכתב במקור בצורה צינית וכה אופיינית למחזאי יהושע סובול. הרי זה ברור שילדים לעתים קרובות הם הרבה מעבר לשמחה, כיוון שלחלקם ישנן בעיות התנהגות כאלו ואחרות שאיתן אנו ההורים נאלצים להתמודד מדי יום. בדיוק בגלל הסיבה הזו יש מומחים כה רבים בתחום המשפחה, היחס בין הורה לילד וכדומה, כאשר אחת מהן היא ד"ר מונה דלאהוקי בעלת הניסיון העשיר בטיפול במשפחות, בדגש על התנהגות שלילית בקרב ילדים. באחד מהספרים המצליחים ביותר שהיא כתבה הד"ר הזו חושפת את הסיבות להתנהגות לא טובה של ילדים ומה עליכם ההורים לעשות כדי למנוע זאת. כמובן אין צורך לרוץ לחנות הספרים הקרובה כאן ועכשיו, אך מוטב שתקראו בכתבה הבאה את המידע החשוב שיש לד"ר דלאהוקי לספר לכם כדי לשפר ולשדרג את היחסים ביניכם לבין ילדיכם ולגרום לכך שהתנהגותם תשתפר פלאים.
 
דרכים לשיפור התנהגות ילדים: ילד עומד ומזעיף פנים ליד מכונית
ד"ר מונה דלאהוקי היא פסיכולוגית קלינית עם למעלה מ-25 שנים של ניסיון בטיפול בילדים ומשפחותיהם. הפילוסופיה שלה נעוצה בשורשים של מודל ה-DIR, שיטת גרינספן, מודל אינטגרטיבי להערכה וטיפול בילדים בעלי צרכים מיוחדים בכלל וילדים על הספקטרום האוטיסטי בפרט. על בסיס המודל הזה ד"ר דלאהוקי בנתה את גישתה הטיפולית, אשר אומרת כי הקשר בין ההורים לילדים הוא המפתח לשיפור, קידום והעצמת הילד תוך טיפוח שמחה ביחסי הורים-ילדים. בספרה "מעבר להתנהגויות" (Beyond Behaviors) היא חולקת עשרות מקרים היסטוריים מעשרות שנות עבודתה עם ילדים ובני משפחותיהם. בכל המקרים, דלאהוקי מראה כיצד התנהגות פסולה של הילד היא בדרך כלל תוצר של הסתגלותו למציאות הפנימית שלו. לעתים קרובות מציאות זו נסתרת מעיני המבוגרים בחייו של הילד, עד שאלו מתחילים לשאול את עצמם מדוע הילד שלהם מתנהג כמו שהוא מתנהג.
המסר הגדול ביותר שאותו מנסה להעביר דלאהוקי בספרה הוא הצורך העוצמתי של הילד בתחושת ביטחון - לטענתה, ילדים מתנהגים באופן שלילי כאשר הם לא מרגישים בטוחים. לכן, היא מציעה להורים לשאול את עצמם כאשר הילד מתנהג באופן שכזה, האם גופו ומוחו מרגישים ביטחון. אם לא, אז ההבנה וחיפוש הדרך הנכונה שתוביל אותם למה עליהם לעשות על מנת לעזור לו להרגיש בטוח, צריכים להיות בראש סדר העדיפויות; "ביטחון הוא הבסיס שעליו ילדים בונים את המיומנויות הרבות של שליטה עצמית בהתנהגות וברגשות". בנוסף, היא מסבירה כי התנהגות שלילית של הילד היא לעתים קרובות תגובתם ללחץ ולא מעשה מכוון, לכן על ההורים לשאול את עצמם מה ההתנהגות הזו אומרת על הילד, ולא לחפש איך נפטרים מהתנהגות שכזו. 
דרכים לשיפור התנהגות ילדים: ילד יושב על מדרכת רחוב
לעתים קרובות מדי, הורים רבים מתייחסים באופן אוטומטי להתנהגות הילדים כדבר מכוון ומנסים לדבר עם הילדים על מנת "לשכנע" אותם לשנות את התנהגותם, כאשר מה שהם באמת צריכים זה להרגיש תחושת ביטחון. דלאהוקי עושה הבחנה בין שני סוגי התנהגות - מלמטה למעלה ומלמעלה למטה – ומסבירה כי הראשונה נעוצה בחושים ובצרכים התת-תודעתיים לעומת השנייה שמקורה בתהליך החשיבה המכוון. על ידי הבחנה זו היא מסבירה שרק התנהגות מלמעלה למטה מושפעת משיחה או הסבר על השלכות והיגיון, לכן כאשר זה נוגע לילדים מאתגרים ומאותגרים זה פשוט לא עובד. דברים אלו דורשים רמה מסוימת של רגולציה עצמית שאותה אין לילד, וכיוון שהלחץ מפחית עוד יותר את יכולת ההיגיון, חיוני להתחיל בכך שהילד ירגיש תחושת ביטחון – הבסיס לשינוי התנהגותי ששום דבר אינו אפשרי בלעדיו. לכן, ד"ר דלאהוקי מספקת רעיונות פשוטים לביצוע להורים המעוניינים לספק סביבה אופטימלית שבה הילדים שלהם ירגישו בטוחים ואותם תוכלו לקרוא ולגלות ברגע זה.

1. הכמות חשובה (לא רק האיכות)

באופן כללי ילדים מתנהגים טוב יותר כאשר יש להם הרבה חוויות רגועות, קלות וחיוביות עם הוריהם, לכן להאט ולהיות נוכח באותן חוויות זה דבר חשוב מאוד. כאשר תפסיקו לעשות כל כך הרבה ורק תהיו נוכחים ורגועים בחוויה משותפת עם ילדיכם, זה ייתן להם מסר של הערכה עצמית. אז כדאי להבין שככל שתייצרו חוויות משותפות, קלילות ורגועות עם ילדיכם, כך ההתנהגות שלהם תשתפר פלאים, ורעיונות שיעזרו לכם לעשות זאת תוכלו למצוא על ידי לחיצה כאן, או לחיצה כאן.

2. התבוננות בחום

התבוננות בילד כאשר הוא מדבר או נמצא בקשר עין עמכם, באופן חמים, מקבל ומכיל יכולה לשפר פלאות את תחושת הביטחון שלו. קחו לעצמכם רגע ושבו מול ילדכם, התמקדו בו ונסו לשאוב ממנו את הטוב שבו דרך החושים שלכם. לפעמים, לא צריך לומר אף מילה כדי להרגיש חיבור ולספק לילד שלכם תחושת ביטחון שהוא כה צריך.
דרכים לשיפור התנהגות ילדים: אמא וילד מתבוננים אחד בשנייה

3. הקשבה מלאה

כדי לשפר את התנהגות הילד על ידי כך לגרום לו להרגיש תחושת ביטחון, עליכם לשאול אותו מה הוא רוצה לעשות ביחד אתכם. הזמנים בהם נוצרים קשרים ואינטראקציות שאותם הילדים יזמו מבחירה, אלו הרגעים בהם הקסם האמיתי קורה מבחינתם. אפשרות הבחירה שעומדת בפניהם מעניקה להם עצמאות ואת היכולת להרגיש בטוחים בקשר שלכם, כי הם מבינים שאתם למעשה סומכים על הבחירה שלהם. אם הילד שלכם לא מצליח לחשוב על רעיונות, תוכלו ללחוץ כאן כדי לקבל השראה או ללחוץ כאן כדי ליצור משחקים כיפים שתוכלו לשחק איתם בבית.

4. הליכה מעצימה

פנו לעצמכם מספר דקות ביום, זה יכול להיות בדרך חזרה מהעבודה או לאחר שהילדים הולכים לישון וצאו להליכה איטית מלווה בחשיבה. כמובן שכדי להצליח בתרגיל שכזה עליכם להשאיר את הטלפון הנייד בבית ובמהלך ההליכה לכו לאט ואפשרו לעצמכם לשאוב כל דבר ממה שקורה סביבכם. הרשו לעצמכם להרגיש הערכה, הוכרת תודה ואפילו פליאה בקשר לילד שלכם, לכלל התא המשפחתי ולעולם שמסביב. אם אתם מרגישים שפעילות שכזו היא חוויה שמתאימה לאופי של הילדים שלכם, אל תחששו לנסות לשלב אותם בפעילות שכזאת, רק נסו להתאים את משך זמן ההליכה לאילוצים ולרצונות שלהם.
דרכים לשיפור התנהגות ילדים: אבא וילדה הולכים יד ביד

5. ארוחות מחברות

על מנת שתוכלו להעניק לילדיכם תחושת ביטחון שבזכותה הוא יתנהג בצורה חיובית וטובה, עליכם לנצל את זמני הארוחות כדי ליצור קשרים חברתיים עמו וללמדו מה הם. במהלך הארוחה, נסו להאריך במעט את זמן הישיבה סביב שולחן האוכל ודברו בצורה חופשית, כנה ומאפשרת כך שגם לילד שלכם יהיה מקום להתבטא ולהביע את דעתו. בעזרת הקישורים הבאים אתם יכולים לקבל רעיונות לארוחות בוקר מזינות שכל ילד יאהב, או לגלות כמה פשוט לקיים ארוחות משפחתיות מדי יום.

6. כיף משותף

כפי שכבר ציינו לעיל, חשוב ליצור חוויות חיוביות עם הילדים שלכם, לכן עליכם למצוא זמן כדי לבלות ולכייף יחדיו. הרי לצחוק ישנם יתרונות נפשיים וגופניים שניתן לזכות בהם ללא מאמץ מיוחד בעזרת פעילויות מהנות שונות, וזאת ברכה נפלאה למשפחה שלכם. יתרה מכך, פעילויות מסוג זה נמצאו כמפחיתות לחץ וחרדה, ומעצימות את הבריאות והחיות גם שלכם וגם של ילדיכם.
דרכים לשיפור התנהגות ילדים: אבא וילדה מתנדנדים בנדנדה

7. תזוזת הגוף

רבים מכם ודאי יודעים כי לפעילות גופנית יש חלק חשוב בשיפור מצב הרוח, בריאות הגוף ועוד. מעבר ליתרונות הללו, ביכולתה של הפעילות הגופנית להשפיע בצורה חיובית על התפתחות המוח וכישורים חברתיים ורגשיים בקרב ילדים ומבוגרים כאחד. לכן, עודדו את הילדים שלכם לעסוק בפעילויות ספורטיביות שונות מפני שיש להן יתרונות כה רבים, ותדאגו גם אתם בעצמכם לעסוק בפעילות גופנית לפחות פעמיים בשבוע כדי ליהנות מההשפעות החיוביות שלה עליכם.

8. האזנה למוזיקה

מעטים האנשים שלא אוהבים מוזיקה, הרי היא יכולה לגרום לנו להרגיש רגשות עמוקים של שמחה ועצב, תלוי במצב בו אנו נמצאים. לכן, האזנה משותפת למוזיקה שאותה ילדיכם אוהבים יכולה לגרום לחיבור ביניכם להתעצם ולתחושת הביטחון של ילדיכם לצמוח בהתאם. אז פנו לעצמכם זמן משותף להאזנה למוזיקה אהובה, כזו שתוכלו לרקוד ביחד לצליליה הנעימים.
דרכים לשיפור התנהגות ילדים: ילדה מנגנת על גיטרה קטנה

מילות סיכום

גישתה המיוחדת ומעוררת ההשראה של ד"ר מונה דלאהוקי יכולה להניע אותנו ההורים לכדי פעולות פשוטות שיכולות לחזק את תחושת הביטחון בקרב ילדינו ועל ידי כך לשפר את ההתנהגות שלהם. אנחנו בטוחים שמשנתה של דלאהוקי עוררה בראשם רעיונות ורצונות רבים לשיפור ההתנהגות של הילדים שלכם, וכעת תוכלו להתחיל להשתמש בעקרונותיה ובהצעות שסיפקנו לכם על מנת ליצור חיי משפחה מאושרים, בריאים וקרובים. בהצלחה!

 

הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
המשך עם: Google
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.

כתוב תגובה

תוכן התגובה:
הצג את כל התגובות (0)
הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
המשך עם: Google
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.