print header

דרכים נהדרות לחזק את הקשר שלכם עם ילדכם, לפי גילו

אתם רוצים לדבר עם ילדכם, אך ראשו טמון במסך הנייד או הטלוויזיה? אתם רוצים לבלות איתו קצת, אך הוא ממהר לצאת עם חברים? אם התשובות לשאלות האלו חיוביות, אנחנו מבינים אתכם לחלוטין ואתם לא לבד - הורים רבים מתקשים לשמור על קשר הדוק עם ילדיהם. אנו מניחים שאתם מכירים את הפתרונות הידועים לעשות זאת, כמו להקשיב לילדכם ולתקשר איתו כמה שיותר, ולא נתפלא אם כבר ניסיתם אותם בעבר. למרות שעל פניו הם נשמעים מאוד יעילים ואולי גם עוזרים לרבים, הם לא תמיד מתאימים לכולם, ולכן כדאי למצוא רעיונות חדשים שיתמכו בשיטות הידועות ויחזקו אותן. לשם כך, נספק לכם מספר הצעות לפעילויות משותפות נוספות שכדאי לכם לנסות, וזאת על פי תקופות שונות בחייו של ילדכם האהוב - אנחנו מקווים שהן יעזרו לכם לחזק את הקשר עימו כפי שאתם רוצים.

חיזוק קשר עם ילדים: אבא מנשק ילדה קטנה על רקע הרים ואגם

גן (גילאים 5-4)

בגילאי הגן ילדכם עוד תמים יחסית ומנסה להכיר את העולם שמלא בדברים חדשים ומלהיבים מבחינתו. בשל כך, מומחים ממליצים לכם קודם כל לחזור בדמיונכם לימים העליזים בהם הייתם בגילו, להבין את תפיסתו ולתת לילד הקטן שבכם לצאת החוצה וליהנות מכל דבר מסביבכם כאילו היה חדש. התנהגות שכזו, שתראה לילדכם שאתם יכולים לחשוב כמוהו, תעזור לו להבין שאכפת לכם ממנו, ובלי קשר יכולה להסב לכם המון הנאה. במקביל, אלו הפעילויות שכדאי להתמקד בהן עם ילדים בתקופה הזו:

קראו ספרים מלאים בציורים

חנכו את ילדכם לאהוב לקרוא ספרים כבר בשלב זה, עוד בטרם למד לעשות זאת, על ידי רכישת כאלו שמותאמים לגילו ושכוללים תכנים קלים להבנה ובעיקר ציורים יפים ועשירים. כדי לעזור לו, כדאי שתקריאו לו אותם וכך תיצרו תלות כלשהי שתהדק את הקשר בדרך חינוכית, ואולי אפילו תחברו יחדיו סיפור חדש שמבוסס על התמונות שאתם רואים. כדי לזכות בכל התועלות שטמונות בפעילות שכזו, מומלץ שתקפידו לקיים אותה כל יום, למשך כרבע שעה.

שחקו ביחד על הרצפה

לילדים בימינו יש המון צעצועים ובובות, אז הפשילו שרוולים, ותרו על הרצינות שמאפיינת אנשים בוגרים ושחקו עם ילדכם כאילו הייתם חבריו מהגן. כשאתם עושים זאת, תנו לו להוביל את המשחק ועודדו אותו להשתמש בדמיונו כדי להמציא סיפור. תוכלו למשל להעמיד פנים יחדיו שבובותיו שולטות על מבצרי ענק שתבנו יחדיו מקוביות לגו גדולות שמותאמות לגילו. פעילות שכזו תסב לכם הנאה משותפת ותפתח את דמיונו של ילדכם כבר בשלב מוקדם זה.
חיזוק קשר עם ילדים: ילדה משחקת בפלמובייל ובלגו

כיתות א-ג (גילאים 8-6)

ילדכם התחיל ללכת לבית הספר, וזהו ללא ספק שלב משמעותי ומרגש בחיים. בשלוש השנים הראשונות שפותחות תקופה חשובה שכזו, הוא מפתח יכולות קוגניטיביות וגופניות שאתם, כהורים, צריכים לעזור לו לחזק. כדי לעשות זאת, תוכלו לבצע עימו פעילויות שמרחיבות את אלו שמוכרות מהשלב הקודם, לצד נוספות:

קראו ספרים שעוסקים בערכים חשובים

אם בשלב הקודם קראתם עם ילדכם ספרים שכוללים בעיקר ציורים יפים, עכשיו הגיע הזמן לעלות את הרמה ולהשתמש בתכנים יותר מורכבים, שיכולים להוות כלי נהדר להקניית ערכים. בתור התחלה, הרגילו אותו לקרוא ספרים עם עלילה שקשורה לחברות, ביטחון עצמי והבעת רגשות - וכך הוא יקבל ערכים אלו בדרך עקיפה ונגישה יותר. בנוסף, המליצו לו על ספרים שקראתם בגילו, ואם הוא ירצה לקרוא אותם בעצמו או עמכם – נהלו שיחה על העלילה אחרי שיסיים לעשות זאת. פעילות משותפת וחשובה שכזו כדאי לעשות פעם ביומיים לפחות, למשך כחצי שעה, וכך תזכו לראות כיצד היא תיצור ביניכם קשר סביב תחביב מסוים, שהוא גם מאוד חינוכי.

ערכו ערבי סרט

אני זוכרת כמה נהניתי לראות סרטים עם הוריי בילדותי, ומומחים ממליצים להפוך פעילות שכזו למנהג משפחתי, שכולל צפייה שבועית מהנה וחווייתית בסרטים. במסגרתה, תוכלו לתת לילדכם לבחור סרט בו הוא רוצה לצפות, או לחלופין לבחור אחד שנראה לכם שיאהב ושיתאים לו, אולי אפילו כזה שצפיתם בו בילדותכם. מניסיון אישי, הסרטים שהכי אהבתי לראות עם הוריי היו התיעודים המשפחתיים, שצילמנו כשהייתי קטנטנה; לכן אם לא תמצאו משהו עלילתי טוב, תוכלו פשוט להתפנק מול איזו הסרטה ביתית שכזו, ואם ילדכם כמוני – כנראה שהוא יתלהב מאוד. אלו הרגעים שאני זוכרת הכי טוב מהילדות, והם תמיד מעלים חיוך על פניי.
חיזוק קשר עם ילדים: פופקורן

כיתות ד-ט (גילאים 14-9)

בגילאים אלו ילדכם נכנס לגיל ההתבגרות, שמלווה ברצון לעצמאות לצד שינויים תכופים ברגשותיו, ובפיתוח תחביבים חדשים שמובילים לעיצוב האישיות וחיי החברה שלו. כדי להביע אכפתיות, מומלץ ללוות אותו לפעילויות אלו (בעיקר בגילאים צעירים) ולצפות בהופעות או במשחקים בהם הוא משתתף. בגלל שבגיל זה הוא עלול לנסות להתרחק מכם - למרות שאתם כנראה משתדלים להתעניין בו ולהיות שם בשבילו יותר מתמיד - הנה כמה פעילויות משותפות שיעזרו למנוע זאת:

בקשו ממנו ללמד אתכם משהו חדש

לילדכם יש המון ידע וכישורים שאולי הייתם רוצים להכיר ולאמץ, לכן פעילות נהדרת שתוכל לקרב ביניכם היא חצי שעה שבועית בה הוא ילמד אתכם משהו חדש. למשל, בעידן בו המכשירים האלקטרוניים והמדיה החברתית מתפתחים במהירות שקשה לעקוב אחריה, תוכלו לבקש ממנו שיעור קצרצר אודותיהם, כמו איך להשתמש נכון בטלפון החכם שלכם או כיצד לנהל עמוד פייסבוק באופן מושכל יותר. לחלופין, תוכלו גם "להזמין" ממנו שיעורים מרתקים שקשורים לדברים שלמד בבית הספר, לדוגמה - עובדות מעניינות על אישים היסטוריים שכבר הספקתם לשכוח את סיפורם. כך, תרוויחו זמן איכות ביחד ותעזרו לו להרגיש כמו "הבוגר" והסמכותי מבינכם, אפילו אם רק לרגע קצר.

מצאו זמן שיהיה רק שלכם

מצאו את הרגעים המושלמים ביום כדי לנהל עם ילדכם שיחות ולראות מה שלומו, למשל בעת נסיעה ברכב, במהלכה אין ביניכם קשר עין ולכן הוא יכול לחוש דווקא יותר בנוח להיפתח בפניכם. זמן נוסף שתוכלו לנצל לשיחה מהירה הוא רבע שעה לפני השינה, שבה תוכלו לסכם ביחד את היום ולדבר על דברים חיוביים שקרו במהלכו. כמו כן, כדאי שתקבעו לבלות כשעתיים-שלוש במהלך סוף השבוע לצורך פעילות מהנה שתהיה רק שלכם, וכדי שילדכם לא ינסה להתחמק ממנה, תנו לו לבחור מה תעשו במהלכה (כל עוד מדובר בפעילות נאותה, כמובן). כך, תבלו עימו כפי שהוא רוצה ולכן הוא כנראה ייהנה יותר, וגם תרגישו קרובים אליו ותלמדו מה הוא אוהב לעשות. המלצה נהדרת של מומחים היא לקחת אותו לטיול או מסעדה לפי בחירתו ולשחק איתו במשחק של שאלות בהשראת הכתבה הזו - פעילות שתעזור לכם לנהל שיחה מרתקת.
חיזוק קשר עם ילדים: שולחן של בית קפה

תיכון (גילאים 18-15)

בגילאים אלו ילדכם רוצה להתנהג כמו בוגר וכנראה מנסה להתרחק מכם לטובת בילוי עם חברים, שיכול לכלול מסיבות או מפגשים מחוץ לבית. בשל כך, חשוב עוד יותר לנסות להראות נוכחות בחייו ולהקפיד על זמני האיכות שגיבשתם עד כה, לצד הפעילויות האלו שיעזרו לו גם בעתיד:

בשלו איתו

יש אנשים שמאוד אוהבים לבשל לבד, אך אם אתם לא כאלו – זוהי פעילות משותפת נהדרת שיכולה לעזור לכם, ועל הדרך גם להעשיר את ילדכם בידע. היא יכולה לכלול, למשל, בישול אוכל שישמש את המשפחה לימים הקרובים - כך ילדכם ילמד להכין אוכל בסיסי אותו יוכל להכין גם לבדו בהמשך חייו, מה שמוריד מכם מעט מהעבודה ומהנטל. לחלופין, תוכלו להכין כל יום שישי תבשיל טעים לבחירתכם המשותפת לקראת השבת, ואולי אפילו תלמדו לבצע מתכונים חדשים שכאלו ביחד. פעילות שכזו תעניק לכם זמן איכות נפלא וחווייתי, ותהווה שיעור חשוב לחיים בו הוא ילמד לבשל. אם בישול הוא לא התחום החזק שלכם, נסו לעשות שימוש ביכולת דומה אחרת שיש לכם.

עשו פעילויות ספורטיביות

האם אתם נוהגים להתאמן בקבוצות ועם חברים, למשל, בקאנטרי או בפארק הקרוב לביתכם? אם התשובה חיובית, אולי תשתפו בפעילות הזאת את ילדכם? תארו לעצמכם איזה כיף יהיה לכם לעשות עימו הליכה בערב וגם לפטפט מעט, או אפילו ללכת איתו לחדר הכושר ולהתאמן לצדו. פעילות שכזו, בה אתם נותנים לו דוגמה חיה שמוכיחה את חשיבות הספורט, תחנך אותו לשמור על כושר גם בגילאים מבוגרים יותר. בנוסף, אם לאחד מכם לא יהיה כוח להתאמן, תוכלו לעודד ולחזק אחד את השני ובכך ליצור קשר חזק ותומך יותר.

 

הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
המשך עם: Google
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.

כתוב תגובה

תוכן התגובה:
הצג את כל התגובות (0)
הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
המשך עם: Google
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.