print header

סיבות וסימנים לחרדה בקרב ילדים ודרכי ההתמודדות להורים

אף הורה לא אוהב לראות הילד שלו עצוב או מפוחד, אך יותר ויותר ילדים בעולם המערבי מתמודדים כיום עם התקפי חרדה לעיתים קרובות. לרוב, ההורים של אותם ילדים אובדי עצות ופונים לכל כיוון אפשרי שיכול לעזור לילדיהם ולהם להתמודד עם המצב הזה, אך לעיתים ללא הועיל. אם ילדיכם סובלים מחרדות, או שאתם מכירים הורים לילדים שכאלה, מוטב שתקראו את הכתבה הבאה, שמרכזת את כמה מהסיבות הנפוצות שבגללן ילדים רבים סובלים מחרדות, סימנים המעידים על המצב הזה ודרכי התמודדות איתו כדי שאתם תוכלו לעזור לילדים שלכם במצבים הקשים שהם סובלים מהם.
 
סיבות, סימנים ודרכי פעולה להתמודדות עם חרדות אצל ילדים: ילדה הולכת ומחזיקה בובת דובי גדולה

8 סיבות נפוצות לחרדות בקרב ילדים:

1. שינוי משמעותי בתא המשפחתי – אחת הסיבות העיקריות שגורמות לחרדה ודיכאון בקרב ילדים היא שינוי משמעותי בתא המשפחתי – גירושים, מוות, מעבר דירה ואפילו לידה יכולים לערער את שלוות הנפש של ילדיכם. חשבו על השינויים המשמעותיים האלו והבינו כי ביכולתם לטלטל את רגשות ילדיכם ולגרום להם להרגיש חוסר ביטחון שיוביל לבלבול ולבסוף לחרדה ודיכאון.
2. חוסר יציבות הורית – סיבה נוספת שבגללה ילדים רבים חווים חרדה ודיכאון היא אי יציבות הורית, כלומר חייו של ההורה אינם יציבים וכתוצאה מכך ביטחון הילדים מתערער. כסף, תחושות דיכאון שלכם, מהומה משפחתית או מריבה בין ההורים יכולים לגרום לילדיכם לחוות תחושה אדירה של חוסר אונים, מפני שהם רוצים לעזור, אבל אין להם את האמצעים לעשות זאת, ומכאן הדרך לחרדה ודכאון קצרה מאוד.
3. לוחות זמנים צפופים – כיום לרוב הילדים יש לוחות זמנים צפופים; החל מחוגים, דרך שיעורים פרטיים ועד בילוי עם חברים, אלו הם רק חלק מהפעילויות שילדים רבים לוקחים בהן חלק. ילדים אלו נוטים לרוץ בין פעילות לפעילות, וריצה שכזו עלולה לגרום ללחץ רב. גם אם הם נראים מאושרים ונהנים מעומס הפעילויות, ברוב המקרים הם זקוקים מדי פעם לקצת שקט ומנוחה.
4. לחץ חינוכי – תוכנית הלימודים השנתית יכולה להיות דבר שמעמיס על רגשותיהם של ילדים רבים, לצד כמות המשימות והמבחנים לאורך השנה. לכן, זו אחת הסיבות שיכולה לגרום ללחצים בקרב ילדים רבים, אשר חרדים להצלחה שלהם בבית הספר. לחץ שכזה נפוץ בעיקר בקרב בני נוער ואצל ילדים אשר חוששים לעשות טעויות או לא להיות טובים במה שהם עושים.
סיבות, סימנים ודרכי פעולה להתמודדות עם חרדות אצל ילדים: ילדה יושבת ליד שולחן ומחזיקה עפרון
5. פופולריות – במציאות של היום הצורך להראות ולהיראות קיים אצל כולם, גם אצל ילדים רבים. עבור חלקם הגדול, חרדת ההפרדה הפופוליסטית יכולה להיות גורם מכריע שעלול להוביל לדיכאון. ככל שהם גדלים, רובם רוצים להשתלב ולהרגיש שייכות לקבוצה מסוימת, והלחץ הזה יכול לעתים להיות מייסר.
6. בריונות – הבעיה הנפוצה הזו משפיעה על ילדים רבים בעוצמה רבה מאוד, במיוחד בהיבט השכלי-רגשי, ולעתים עלולה גם לגרום לנזק פיזי. ילדים שנאבקים בבריונות לעתים קרובות חשים נבוכים מכך שהם המטרות, ועלולים כתוצאה מכך להסתיר את ההתעללות מהוריהם ומוריהם בשל החשש למשוך תשומת לב אליהם ולחשוף את חולשותיהם.
7. חדשות – בכל מקום בעולם יש גופי תקשורת שמדווחים על אירועים שונים שקורים במדינה ובעולם, ולפרטי המידע האלו, שלעתים יכולים להיות קשים, נחשפים ילדים רבים. כותרות של חדשות ותמונות המציגות אסונות טבע, אירועי טרור, אלימות ועוד יכולות לגרום לחרדות בקרב ילדים. כאשר הילדים רואים ושומעים חדשות קשות, הם עלולים לדאוג שמשהו רע יכול לקרות להם או למישהו שהם אוהבים.
8. סרט או ספר מפחיד – הקולנוע, הטלוויזיה והספרות של ימינו הפכו להיות יותר בוטים ומפרטים, כך שסיפורים בדיוניים עלולים לגרום למצוקה או חרדה בקרב חלק מהילדים. ילדים לרוב מושפעים ממראות מפחידים, אלימים או מטרידים שמוצגים בסרט או כתובים בספר. חלקם אף עלולים להיות רגישים יותר ורצוי לדעת מה עלול לערער את ילדיכם ולהגביל תוכן שכזה עבורם.
סיבות, סימנים ודרכי פעולה להתמודדות עם חרדות אצל ילדים: ספר פתוח ועליו מונחת זכוכית מגדלת, ברקע נר והתמונה אפופה בעשן

סימנים המעידים על התפתחותן של חרדות בקרב ילדים:

סימנים פיזיים

 • לעתים קרובות הם מתלוננים על כאבי ראש או בטן, למרות שאין סיבה רפואית מוצדקת.
 • מסרבים לאכול חטיפים או ארוחות בבית הספר.
 • לא משתמשים בשירותים מלבד אלו שבבית.
 • הם חסרי מנוחה, עצבניים, היפראקטיביים או שדעתם מוסחת.
 • הם מתחילים לרעוד או להזיע במצבים מאיימים.
 • הם סובלים מקושי קבוע להירדם.
 • השרירים שלהם מתוחים כל הזמן.

סימנים רגשיים

 • בוכים לעתים קרובות.
 • מתנהגים ברגישות יתר.
 • כועסים ללא סיבה ברורה.
 • מפחדים לעשות טעויות קטנות.
 • סובלים מפחדים מוגזמים (אסונות טבע, דבורים וכדומה).
 • דואגים ממה שיקרה בעתיד.
 • סובלים מסיוטים חוזרים על אובדן הורה או אדם אהוב אחר.
 • הדאגות והפחדים שלהם מפריעים להם להשתעשע כילדים.
 • סובלים מהתקפי זעם.
 • טרודים במחשבות אובססיביות או סובלים מהתנהגויות כפייתיות (טפיחת אצבעות, שטיפת ידיים ועוד).

סימנים התנהגותיים

 • הם שואלים כל הזמן "מה אם?".
 • נמנעים מהשתתפות בפעילויות כיתתיות, גם מחוץ לשעות בית הספר.
 • הם שקטים או שקועים בדבר מה בזמן שהם אמורים לעבוד עם אחרים.
 • מסרבים ללכת לבית הספר.
 • בזמני הפסקות בבית הספר הם נשארים לבד.
 • מסרבים לדבר עם אנשים במקומות ציבוריים.
 • מבקשים כל הזמן אישורים מההורים, המורים והחברים.
 • אומרים "אני לא יכול לעשות את זה" בלי סיבה אמתית.
 • יהיה להם קשה מאוד להיפרד מאדם יקר, אפילו אם זה רק לזמן קצר, והם יגיבו לכך בדרך מוגזמת וחריגה.
סיבות, סימנים ודרכי פעולה להתמודדות עם חרדות אצל ילדים: ילדה יושבת על מפתן הדלת ומכסה את פניה

7 דרכי התמודדות להורי ילדים עם חרדות

1. למדו את הילדים לשלוט בחרדה

אף אחד מאיתנו לא מעוניין לראות את הילד שלו חרדתי ועצוב, והדרך הטובה ביותר לעזור לו להתגבר על כך היא למעשה ללמד אותו לשלוט בתחושות האלו. דברו עם ילדיכם על ההתקפים שהוא חווה ולמדו אותו לזהות אותם, כך שיוכל לשלוט בהם בצורה טובה יותר. כמובן, ההתחלה תהיה קשה והשליטה העצמית תשתפר עם הזמן והתרגול, ותוכלו לעזור להם ללמוד זאת בעזרת 10 העצות שכל מי שמתמודד עם חרדות חייב לדעת.

2. אל תימנעו מדברים מסוימים רק משום שהם גורמים לחרדות אצל ילדיכם

מניעת מצבים שגורמים לחרדות בקרב ילדים יכולה להיות פתרון יעיל לטווח הקצר, אך בצורה הזו הם לא מתמודדים עם החרדות שלהם והן יישארו עמם לאורך זמן. אם ילד נמצא במצב הגורם לו לחרדה וההורים שלו מוציאים אותו משם, הוא לומד כי קיים מעגל תמידי שבו הוא לא יצטרך להתמודד עם אותו המצב מפני שהוריו יבואו להצילו. לכן, תנו לילד שלכם לחוות את המצבים הללו ולאחר מכן הדריכו אותו להתמודד עימו והרגיעו את התקפי החרדה.
סיבות, סימנים ודרכי פעולה להתמודדות עם חרדות אצל ילדים: ילדה קטנה מנופפת לשלום למטוס ממריא

3. הציגו את המצב באור חיובי אך מציאותי

אי אפשר לגרום לילד להאמין שהפחדים שלו לא יתממשו – כישלון במבחן, ביקור אצל רופא שיניים או בריונות – אבל אתם כן יכולים להפגין בפניו ביטחון בדרך. הכוונה כאן היא להשרות על הילדים ביטחון כך שיבינו שכל חוויה שהם יעברו, טובה או רעה, היא זמנית וניתן לשלוט בה. לאורך זמן מפלס החרדה ירד והם יסמכו על הביטחון שאתם משרים עליהם, במקום שתגרמו להם להרגיש שהם לא מסוגלים להתמודד עם מה שקורה. לחצו כאן כדי לשמוע מהפסיכותרפיסט ד"ר ברק סבר כיצד ניתן להתמודד עם התקפי חרדה.

4. כבדו את רגשותיהם אך אל תעצימו אותן

חשוב להבין שכבוד לא בהכרח פירושו הסכמה, לכן אם ילדכם מפחד למשל ללכת לרופא מהחשש לקבלת זריקה, אל תבטלו את הפחד הזה, אך בו זמנית אל תעצימו אותו. עליכם להקשיב לילדיכם, להיות אמפתיים ולעזור להם להבין מדוע הם פוחדים, ולאחר מכן לעודד אותם ולגרום להם להרגיש שהם יכולים לכבוש את פחדיהם. זכרו, המסר שאותו אתם רוצים להעביר הוא "אני יודע שאתה מפחד, זה בסדר גמור, אני כאן ואני הולך לעזור לך לעבור את זה".
סיבות, סימנים ודרכי פעולה להתמודדות עם חרדות אצל ילדים: ילד בוהה

5. אל תשאלו שאלות מנחות

עליכם לעודד את הילדים שלכם לדבר על רגשותיהם ועל החרדות שלהם, אבל השתדלו שלא להשתמש בשאלות מנחות בסגנון: "אתה מפחד מהמבחן בשבוע הבא?" או "את חוששת מהביקור אצל הרופא?". כדי שתוכלו להימנע ממצב הזה, בו אתם גורמים למפלס החרדה לעלות, פשוט תשאלו אותם שאלות פתוחות כמו: "איך אתה מרגיש לקראת המבחן?".

6. עודדו אותם לקבל את החרדות שלהם

עליכם להראות לילדיכם שאתם מעריכים את המאמץ שהם משקיעים בהתמודדות עם הדיכאון והחרדה שהם חווים, מה שיעודד אותם להמשיך ולעשות זאת עד לשינוי המצב. זכרו כי ילדיכם מתמודדים עם התקפי חרדה מדי יום, ובעזרת התמיכה שלכם התחושה שלהם תשתפר ולבסוף הם יצליחו להתגבר על החרדות שלהם. בנוסף, תוכלו להוסיף לתפריט השבועי שלהם את אחד מ-10 המזונות שנלחמים בחרדה.
סיבות, סימנים ודרכי פעולה להתמודדות עם חרדות אצל ילדים: ילד נשען על גדר בעזרת ידיו

7. ספקו להם מודל לחיקוי בהתמודדות עם חרדות

הדרך הטובה ביותר שבעזרתה תוכלו לעזור לילדיכם להתמודד עם חרדות היא על ידי כך שתראו להם כיצד אתם מתמודדים איתן וצולחים אותן. ילדים, במיוחד בגיל צעיר, סופגים הרבה מהסביבה ובעיקר מהוריהם, והם עלולים לאמץ חרדות אם הם ישמעו את הוריהם מתלוננים שהם לא יכולים להתמודד עם הלחץ והפחדים שלהם. לכן, מוטב שתציגו להם כיצד אתם צולחים את אותם המצבים. אנו לא אומרים שעליכם להעמיד פנים שאתם לא לחוצים או חרדים מדבר מה, אבל אתם יכולים להשמיע בפניהם ולהראות להם כיצד אתם צולחים את זה בצורה רגועה ושהשליטה בידיים שלכם. לחצו כאן כדי להכיר 14 טיפים להתמודדות עם חרדות ולחצים.

מילות סיכום

כל הורה רוצה שילדיו יהיו שמחים ומאושרים, לכן הורים רבים מתקשים לעזור לילדיהם ולהבין אותם כשאלו סובלים מחרדות. אנו מאמינים כי בזכות הידע שרכשתם כאן תוכלו לזהות סימנים שמעידים על חרדה אצל ילדיכם ולדעת כיצד לעזור להם להתמודד איתה. בנוסף, מומלץ לשקול לגשת לטיפול מקצועי לצד סל הכלים שרכשתם כאן, וגם להיעזר בעצות של הפסיכולוגית ד"ר טלי שנפילד להתמודדות עם חרדות בקרב ילדים.

 

הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
המשך עם: Google
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.

כתוב תגובה

תוכן התגובה:
הצג את כל התגובות (0)
הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
המשך עם: Google
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.