print header

8 דרכים להעניק מוטיבציה לילדים

כדי שנצליח לגדל ילדים נחושים ובעלי תושייה אנחנו צריכים להעניק להם לאורך החיים כלים איכותיים שיעזרו להם לשמור על מוטיבציה ולפתח תחושת מסוגלות. מי מאיתנו שהוא אב או אם לילדים ודאי יודע שהשאיפה להקנות להם את הדבר הזה מזמנת לחיי ההורות שלנו הרבה מאוד אתגרים, שלעיתים מצליחים להשאיר אותנו אובדי עצות. לפעמים במצבים כאלה, הפתרון הקל נמצא ממש מתחת לאף שלנו וכל מה שצריך זה שמישהו יאמר או יכתוב אותו עבורנו - ובדיוק בשביל זה אנחנו כאן! רוצים להפוך להורים שיודעים להעניק לילדיהם את הכלים והשיעורים החשובים שיתנו להם מוטיבציה בתחומים רבים בחיים? קראו את 8 הטיפים שלנו שתוכלו ליישם כבר מהיום!

1. תראו להם כיצד

רוצים שהילד שלכם יאכל יותר ירקות? תאכלו ירקות בעצמכם. רוצים שהוא ילמד לנהל אורח חיים בריא? צאו איתו להליכה או לפעילות ספורטיבית בכל ערב כדי להראות לו כמה זה כיף. כהורים, אתם הדוגמה הכי טובה שהילד שלכם אי פעם יוכל לקבל מאדם אחר, אז מוטב שתזכרו את זה תמיד ותנצלו את זה כבר בגיל צעיר, כיוון שילדים נוטים לסגל לעצמם התנהגויות שהם קולטים מהאנשים הכי קרובים אליהם בחיים, ובשלבים המוקדמים של חייהם - אלו אתם. על כן, עליכם להוות דוגמה ולהתנהג כפי שאתם הייתם מצפים מהם להתנהג; להדריך אותם היטב כיצד להשיג את המטרות שלהם, ולהראות להם את הדרך שבה אתם משיגים את שלכם; ובמקום לשחד אותם עם אוכל, צעצועים או חטיפים כדי לראות תוצאות, למדו אותם שבביצוע מעשים מסוימים טמון תגמול יותר טוב מכל מתנה.
 
8 דרכים להעניק מוטיבציה לילדים: אבא מצחצח שיניים עם ילדיו

2. הפרס: זמן איכות עם אמא ואבא

בהמשך לסעיף הקודם, אנחנו ממליצים לכם להימנע מלעודד את הילדים שלכם להשלים את מטלותיהם רק כדי לזכות בזמן נוסף מול מסך הטלוויזיה או המחשב. במקום זאת, הפכו את הפרס למשהו מעשיר וחברתי יותר, כזה שיחזק את הקשר שלכם איתם וגם יהווה עבורם פעילות מהנה. מהיום, הזרז שתציעו לילדים שלכם כדי לדרבן אותם יהיה זמן איכות משותף - הבטיחו להם שאם הם ישלימו את משימותיהם, הם יזכו לצאת איתכם לפעילות משותפת וכיפית, כגון: רכיבה על אופניים או בילוי בגינה; משחק באולינג או כדורסל; יציאה לפארק שעשועים וכדומה.
 
מדוע זה עובד? כיוון שהילד שלכם צמא לקבל מכם תשומת לב, בייחוד כאשר יש לו אחים או אחיות שמתחרים על כך בכל זמן נתון. על כן, אסור לכם להמעיט בערך של זמן איכות "אחד על אחד" עם הילד שלכם, כי זה ייתן לו להרגיש שאתם מעריכים אותו ושהמאמץ שלו ישתלם לו בסופו של דבר.

3. אל תציעו אוכל בתמורה

ברגע שאתם משתמשים בממתקים או חטיפים כתמורה לכך שילדיכם יעשו את המוטל עליהם, זה מלמד אותם להשתמש באוכל בזמני מצוקה כדי לשפר את רגשותיהם. הדבר הזה עלול לגרום להם לפתח מערכת יחסים מורכבת ולא בריאה עם אוכל, שכל עוד אפשר כדאי להימנע ממנה. במחקר שנערך בנושא באוניברסיטת ייל בארה"ב התגלה כי הורים שהשתמשו באוכל כתמריץ עבור ילדיהם גרמו להם לפתח אורח חיים רצוף באכילה לא בריאה או תוכניות דיאטה. ההתעסקות עם אוכל היא רגישה ולכן לא כדאי להכניס אותו מלכתחילה ל"משחקי" המוטיבציה האלה, גם לא כעונש - כלומר, לומר לילד שהתנהג לא יפה שבגלל זה הוא לא יקבל גלידה או שוקולד, זה דבר שצריך להימנע ממנו, כיוון שאוכל "אסור" עלול להפוך להרבה יותר מושך בעיניו, וזה יהפוך את כל העניין לחמור יותר.
 
8 דרכים להעניק מוטיבציה לילדים: ילדה בוחרת גלידה

4. שבחו מאמץ ולא רק הישגים

הילדים שלכם זקוקים להרבה יותר מחמאות ושבחים ביום-יום מכפי שאתם מדמיינים. אם אתם רוצים לשמור על המוטיבציה שלהם, השתדלו להתמקד יותר במאמץ ובכברת הדרך שהם עושים מאשר בתוצאה. אם הילד או הילדה מראים לכם ציור שהם ציירו - אל תסתפקו רק באמירה כמו: "זה ממש יפה!", אלא שבחו אותם גם על המאמץ והעבודה הקשה שהם השקיעו בזה, תוך הדגשת פרטים מסוימים שהבחנתם בהם בציור. אם אחד הילדים התחיל להתעניין ולהתנסות בספורט חדש, כמו כדורסל לדוגמה, תאמרו לו שאתם גאים בו על זה שהוא מתאמן בכל אחר צהריים על קליעות או שליטה בכדור, ואל תתמקדו בניצחונות והפסדים שהוא חווה.

5. שמרו על רוגע והיו ברורים בדרישותיכם

כשאתם אומרים לילדים שלכם מה לעשות או מנסים לחנך אותם, תאמצו לעצמכם חוק אחד פשוט - להישאר רגועים. כפי שכבר הזכרנו קודם לכן, אתם הדוגמה הכי טובה שלהם, והם נוטים ללמוד כיצד לנהל את רגשותיהם על בסיס מה שהם רואים וסופגים מכם. על כן, עליכם להבין שיש בידיכם כלי חינוך משמעותי שדורש מכם להישאר רגועים בכל מצב ולהיות ברורים ומדויקים בדרישותיכם, כדי למנוע סטיות מהמסלול או בריחה מהמטרה. כיצד תוכלו לעשות זאת ביעילות?
  • תאמרו להם בדיוק מה הם צריכים לעשות.
  • הקציבו להם יעד של זמן לביצוע המשימה.
  • הסבירו להם את ההשלכות של אי מילוי הבקשה.
  • היצמדו ל"הסכם" שלכם ואל תיכנסו למשא ומתן לשינוי בהמשך הדרך.
8 דרכים להעניק מוטיבציה לילדים: אבא מסתכל על בנו

 

6. למדו אותם לקבל השראה מבחוץ

לעיתים, לא משנה כמה מאמץ נשקיע בלהנחיל לילדינו הרגלים, הם יפזלו לצד כדי לבחון את הסביבה שלהם ולראות מה אנשים אחרים עושים. במקום להתייחס לזה ככישלון הורות, השתמשו בזה ככלי כדי להעניק להם מוטיבציה. לכו איתם למופע ריקוד או אקרובטיקה; קחו אותם לצפות במשחקי ספורט; או אפילו לכו איתם כדי לצפות בחוגים של ילדים בוגרים יותר. מצד אחד, הדבר הזה ימלא את הדחף שלהם לצפות במה שאחרים עושים, ומצד שני יעניק להם רעיונות לגבי מה שהם רוצים לעשות בעתיד ויבנה את המוטיבציה שלהם להתקדם ולבחור בתחומי העניין שמרתקים אותם - וכל זה על ההשראה שאתם מספקים להם, אבל לא בוחרים עבורם.

7. הילד לא אוכל? צרו אתגר בישול

רוצים לעודד את הילד שלכם לאכול יותר אך גם לוודא שזה יהיה בריא ומזין? בפעם הבאה שאתם הולכים לעשות קניות בסופר, קחו את הילד איתכם, תטיילו איתו במחלקות המזון השונות שבהן יש ירקות, פירות ומוצרים בריאים ותעודדו אותו לבחור את המרכיב שהכי משך את תשומת ליבו. לאחר שהוא עשה זאת, מצאו מתכון כיפי שתוכלו להכין ביחד בבית בעזרת המרכיב הזה - ואנחנו מבטיחים לכם שתופתעו לגלות כמה העובדה שהילד או הילדה שלכם לקחו חלק בתהליך הבחירה והרכישה תעודד אותם לנסות לאכול יותר, ליהנות מזה ואולי אפילו לנסות לעשות זאת שוב!
 
8 דרכים להעניק מוטיבציה לילדים: ילדות בוחרות ירקות

8. תנו לילדים שליטה

מדי פעם, במקום להגיד לילדים שלכם מה לעשות, תנסו לתת להם אפשרויות בחירה שונות - תשאלו אותם אם הם רוצים לעשות את שיעורי הבית ולסדר את החדר שלהם בצהריים או בערב; או שתתנו להם לבחור בין מטלות שונות, למשל, שטיפת כלים או פינוי הפח. ילדים לרוב נוטים להתווכח ולבטא התנהגות נרגנת כאשר אין להם שליטה או אפשרות בחירה, וההתנגדות שלהם לבקשותיכם עלולה להפוך בהדרגה לדרך שלהם להראות שהם יודעים לעמוד על שלהם. על כן, אם תאפשרו להם להיות חלק מקבלת ההחלטות או שתעניקו להם אפשרות לבחור את המטלה שהם עתידים לבצע, הדבר יעניק להם מוטיבציה. בנוסף, אם תרגילו אותם לעמוד בפני "דילמות" שכאלה, הדבר יעזור להם לשפר את כושר השיפוטיות שלהם בשלב מאוחר יותר של החיים ולהבין טוב יותר את ההשלכות של כל בחירה שהם מבצעים.
 

מקור תמונה: Canva.com

הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
המשך עם: Google
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.

כתוב תגובה

תוכן התגובה:
הצג את כל התגובות (0)
הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
המשך עם: Google
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.