print header

12 משפטים שמתבגרים רוצים לשמוע מהוריהם

גיל ההתבגרות ידוע בהיותו תקופה לא פשוטה עבור בני ובנות הנוער שחווים אותה, ורבים מהם נתונים במהלכה למצבי רוח משתנים, חשים חוסר סבלנות ולעתים מסתגרים בתוך עצמם. במצב שכזה נראה שהאתגר שניצב בפני המתבגרים הוא לא קטן מזה של הוריהם, שלעתים מתקשים להבין כיצד לפנות אל ילדיהם בדרך הנכונה ביותר.
 
רבקה יאנג, מורה מיוטה שבארה"ב, שמלמדת במשך שנים רבות נערים ונערות בגיל העשרה, אומרת שנדרש הרבה אומץ כדי להמשיך ולהביע אהבה כלפי מתבגר, שלעתים קרובות נראה כמי שלא רוצה באהבתכם, חברתכם או דעתכם. אבל, היא טוענת, מתברר שזה בדיוק מה שצריך לעשות. יאנג ראיינה מתבגרים בעלי מאפיינים שונים, ומתברר שכולם, מתחת למעטה העוקצני והמרוחק, רוצים מההורים שלהם תמיכה מתמשכת. יאנג ניסחה רשימה של 12 דברים שמתבגרים רוצים וזקוקים לשמוע מההורים שלהם, ואתם מוזמנים לקחת ממנה את המשפטים שיעזרו לשימור הקשר שלכם עם ילדיכם וליישם אותם.
 
דברים שמתבגרים רוצים לשמוע
 

1. אני אוהב/ת אותך

יאנג טוענת שזו הייתה הציפייה שחזרה על עצמה הכי הרבה פעמים בקרב תלמידיה. היא מציינת שלעתים אכן קשה לומר "אני אוהב אותך" למי שמתייחס אליכם לא יפה, אבל מדובר במשפט שבני הנוער מצפים לו, שכן חלקם אפילו לא בטוח שאתם אכן מרגישים כך. אזרו אומץ ואמרו זאת למתבגרים שלכם, וגם אם הם לא יגיבו לכך בדרך המתבקשת תהיו בטוחים שאתם מעניקים להם ביטחון שהם זקוקים לו מאוד. 
 

2. אני גאה בך, כל הכבוד! 

המשפט הנוגע לגאווה ביחס להישגיהם, הגיע למקום השני מבחינת הציפיות אצל נחקריה של יאנג. מתבגרים מרגישים פעמים רבות שהוריהם שמים לב רק לדברים הרעים שהם עושים, ומתעלמים מהדברים הטובים. לפעמים הם אף חוששים שהם הופכים למקור לאכזבה עבור ההורים. ציונים לשבח או הבעת גאווה יגרמו להם להרגיש שאתם מעריכים אותם, ויעודדו אותם לנסות להצליח גם בהמשך. 
 

3. אתה מיוחד, מוכשר ומוצלח

בהמשך לסעיף הקודם, יאנג מציינת כי אחד הדברים העצובים שעלו מהשאלון שלה הוא שמתבגרים רבים מרגישים שההורים שלהם לא מחבבים אותם בתור בני האדם שהם. בכל מתבגר אפשר לזהות כישרונות חבויים ותכונות טובות, והמתבגרים שלכם נמצאים בגיל שבו הם מנסים להבין מה מיוחד בהם. תוכלו לעזור להם אם תציינו זאת בפניהם מדי פעם, מה שיעלה את הביטחון העצמי שלהם ויעזור להם להכיר את נקודות החוזק שלהם.
 
דברים שמתבגרים רוצים לשמוע

4. תודה, אתה עוזר לי מאוד

יאנג מספרת שמתבגרים רבים כתבו לה שברגע שהם מסיימים למלא מטלה כלשהי בבית, ההורים שלהם פשוט נותנים להם מטלה נוספת. הם מרגישים כי הוריהם לא באמת מעריכים את מה שהם עושים, ושגם אם מדובר בתרומה קטנה מאוד, היו שמחים לתגובה חיובית בעבורה. אם המתבגר שלכם עושה משהו בשבילכם, אפילו אם באי חשק, הודו לו או ציינו בפניו עד כמה העבודה שלו עזרה לכם. 
 

5. אני נותן לך גב, אתה יכול לפנות אליי בכל דבר

חשוב שתזכירו למתבגר שלכם מדי פעם שלמרות שגדל, הוא תמיד יוכל לקבל את תמיכתכם. הוא צריך לדעת שיוכל לפנות אליכם בכל בעיה או קושי שיש לו, וחשוב שתאמרו ותשדרו לו שאתם תעשו כל מה שתוכלו כדי לעזור לו, אם רק יפנה אליכם. זכרו שגם למתבגר שעל פניו מוקף בחברים ובעל ביטחון עצמי, יכולים להיות קשיים שהוא לא ירצה לשתף בהם את חבריו. אל תלחצו כדי לדעת מהם, אבל תנו לו את האפשרות לדעת שהוא יכול לדבר אתכם בכל רגע. 
 

6. איך היה היום שלך? 

השאלה הזאת שונה מאוד מ"איך היה המבחן" או "עם מי אתה נפגש הערב", שהן שאלות מקובלות אך התשובות עליהן נוטות להיות קצרות ותמציתיות. אם אתם רוצים לעודד את המתבגר שלכם לשתף ולדבר על מה שעובר עליו, הביעו גם אתם התעניינות כללית ביום שעבר עליו, כשהמטרה היא שהוא ידבר ואתם תקשיבו מבלי לשפוט אותו. באופן כללי, הביעו עניין בדעתו והמירו שאלה כמו "איזה סרט ראית?" בשאלה "מה חשבת על הסרט?" 
 
דברים שמתבגרים רוצים לשמוע
 

7. אתה לא מאמין איזה יום עבר עליי היום...

בסעיף הקודם הוצע לכם להתעניין ביומו של המתבגר, אבל כמה אתם משתפים את המתבגר במה שעובר עליכם ולא קשור אליו? עד כמה אתם נותנים לו לראות את האדם שבכם ולא רק את ההורה? יאנג ממליצה למצוא דרכים לשתף את המתבגר מדי פעם ביומכם. זה לא משנה אם הסיפור הוא על משהו שהעציב אתכם או שימח אתכם, העיקר הוא לתת פתח לתקשורת. המתבגרים יעריכו את ניסיונותיכם גם אם הם לא יודו בזה. 
 

8. לילה טוב וחלומות נעימים

מדובר במשפט כל כך פשוט, אבל מתברר שהורים רבים חושבים שזה מסוג הדברים שילדים זקוקים להם רק בצעירותם. יאנג הופתעה לגלות שרבים מהנערים שתשאלה ציינו שהיו רוצים לשמוע אמירת לילה טוב מההורים, אפילו בגילם הבוגר. בלילה הקרוב, אל תוותרו על "לילה טוב" נחמד, שייתן לכולם סיומת נעימה ליום. 
 
 

9. תשמור על עצמך

משפטים כמו "תשמור על עצמך" או "תתקשר אלי כשאתה מגיע" הם מסוג הדברים שגורמים למתבגרים לראות את ההורים כנודניקים וכלוחצים, אבל כל עוד אתם מוודאים שאינכם חוצים את הגבול להתנהגות חונקת וחרדתית, מתברר שהמתבגרים דווקא רוצים לשמוע מכם מדי פעם את הדברים הללו. הם אולי יזעפו כשתשאלו מתי הם יחזרו הביתה, אבל אם אף פעם לא תעשו זאת הם יתהו האם זה בכלל משנה לכם. במילים אחרות: הם רוצים לדעת שאכפת לכם.
 
דברים שמתבגרים רוצים לשמוע

10. קח קצת זמן לעצמך

מתבגרים מעריכים מאוד פרטיות, ולפעמים, במקום לחכות לכך שילכו לחדר ויטרקו את הדלת, יהיה טוב אם תציעו להם לקחת זמן לעצמם מיוזמתכם. מדובר בהצעה יעילה במיוחד כשהם כועסים עליכם, כך שבמקום לריב ולצעוק, כדאי שתציעו להם להתרחק קצת, בתקווה שיירגעו ויחזרו במצב רוח נוח יותר לשיחה. אם הם כועסים על אדם אחר, אתם יכולים להציע להם לקחת זמן לעצמם, אך להדגיש שאם הם מעדיפים לדבר על זה אתם פה בשבילם. 
 

11. אני יכול/ה להתמודד עם זה

ישנן משפחות שבהן המתבגר מרגיש לא פעם כי דווקא הוא "המבוגר האחראי" וכי ההורה לא מסוגל להתמודד עם קושי או בעיה כלשהי שחווה המשפחה. חשוב שתסבירו למתבגרים כי אתם מסוגלים להתמודד עם הבעיות, ותוסיפו שגם אם תחוו קושי מסוים עדיין תעשו כל שביכולתכם כדי לפתור את הבעיה. המתבגר זקוק להרגיש שאתם עדיין משמשים כמשענת עבורו, על מנת שיוכל לפנות אליכם בבעיות אחרות ולא ירגיש שהוא מעמיס עליכם יתר על המידה.
 
דברים שמתבגרים רוצים לשמוע

12. אני מבינ/ה אותך

בחלק מהשיחות האישיות שלכם עם ילדיכם המתבגרים הם יזדקקו לעצתכם ובאחרות לאוזן קשבת בלבד, אך בכל אחת מהן הם יחפשו אחר ההבנה שלכם. הדבר נכון במיוחד במקרים בהם הם ינסו להסביר לכם את ההיגיון שמאחורי הפעולות או צורת החשיבה שלהם. מצאו את המקומות שבהם אתם יכולים להביע הבנה לרגשותיהם, גם אם בשורה התחתונה תרצו לומר שהם פעלו בדרך לא נכונה. כך ילדיכם יעריכו את האמפתיה ואת הרצון שלכם לעזור, וקיים סיכוי רב יותר שיקשיבו לכם. 
 
מקור תמונות: symicottokristensendaveparker
 
הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
המשך עם: Google
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.

כתוב תגובה

תוכן התגובה:
הצג את כל התגובות (0)
הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
המשך עם: Google
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.