print header

10 דברים שילדיכם צריכים לראות אתכם עושים...

ברגע שאנו מרחיבים את המשפחה והופכים להורים בפעם הראשונה, השנייה, השלישית וכן הלאה, אנחנו מבטיחים לעצמנו שנעשה את כל שביכולתנו על מנת לאפשר לילדינו לזכות בחיים טובים ומאושרים. הניסיון להעניק להם חוויות טובות ומעשירות לעתים מעמיד אותנו בפני התלבטות; האם לחשוף אותם למצבים פחות נעימים ולשתפם בעולמנו האישי או שמא לגונן עליהם כל עוד הם קטנים? ובכן, השיקול הסופי נתון בידיכם בלבד, אך 10 הפעולות והגישות הבאות יסייעו לכם להבין ולהחליט איזו דרך הכי טובה עבורכם ועבור ילדיכם, על מנת שתוכלו להעניק להם את המיומנויות והערכים החשובים ביותר שיזכו אותם בחיים מאושרים, בריאים ועצמאיים. 
 
דברים שהילדים צריכים לראות אתכם עושים
 

1. בוכים

ילדים רבים חושבים שבכי מעיד על חולשה, ילדותיות, פגם או לקות מסוימת, וכי יש להימנע מתחושות שקשורות לאובדן ועצב ולהתגבר עליהן. דרך הסתכלות זו עלולה לגרום לילדים להתמודד בדרך לא בריאה עם תחושות עצב, מה שבהכרח יקשה עליהם להתגבר על מצבים שכאלה ואף יגרום להם להסתיר מפני המשפחה את מה שהם מרגישים. אי לכך, חשוב מאוד שהורים ירגישו בנוח עם העצב שלהם, ויאפשרו לעצמם לעתים לבכות ליד הילדים על מנת שיבינו שמדובר ברגש אנושי ותקין. הרי כולנו נפגעים, נכעסים ונעלבים מדברים שונים ואין כל צורך להתייחס לבכי כאל מגרעה או מעידה, אלא כדבר טבעי שמאפשר לנו לשחרר את כל מה שמעיק על נפשנו. אל תרגישו צורך להיות גיבורי על ליד ילדיכם, ודעו שהיכולת שלכם להיות כנים לחלוטין עם רגשותיכם לידם תסייע להם להתמודד בהצלחה עם מכאובים שונים בהמשך חייהם. 

2. נאבקים 

כשילדים עדים להתמודדויות לא פשוטות של ההורים, הם מבינים שמדובר בחלק טבעי מהחיים וכי ניתן להתגבר על כל מכשול שמופיע בדרכנו. זאת אומרת שבכל פעם שמופיע בפנינו מכשול, ואנו כהורים נאבקים בכל כוחנו על מנת לעקוף אותו ומפגינים חוסן, ילדינו מקבלים שיעור חשוב שיסייע להם בהווה ובעתיד. לפיכך, אין צורך להסתיר את העובדה שאתם מנהלים מאבק ומומלץ להראות להם איך אתם מתמודדים עם הקשיים; כיצד אתם מתגברים בעצמכם או באמצעות עזרה מאחרים.
דברים שהילדים צריכים לראות אתכם עושים

3. מרעיפים אהבה על בני הזוג

ילדים רבים ישמיעו הערות למיניהן ברגע שיחזו בהוריהם מרעיפים אהבה זה לזה, ככל הנראה מתוך תחושת מבוכה או אי נעימות מסוימת. עם זאת, החיבוק החם, הנשיקה והמילה הטובה הם אלה שילמדו את הילדים לאיזו זוגיות יש לשאוף ומהו מודל נכון של אהבה. אם אתם מעוניינים לגדל ילדים שילמדו כיצד להעניק מעצמם לאחר ובאותה העת ידעו כיצד להכיל ולקבל חום ואהבה, הדרך הטובה ביותר היא ליצור אווירה חמימה של חיבה בביתכם. 

4. מתעמלים

בדיוק כמו שאנו מלמדים את ילדינו לעשות פעילויות מסוימות מידי יום, כגון צחצוח שיניים, מקלחת, שטיפת ידיים, להיות נוכחים במסגרת מסוימת וכדומה, כך גם חשוב להנחיל בהם את חשיבות הפעילות הגופנית. ביכולתכם להשריש את הפעילות הספורטיבית בחייהם באמצעות דוגמה אישית, וכשהם יראו כיצד אתם מנהלים אורח חיים פעיל וספורטיבי, הם יבינו שמדובר בפעילות מהנה שחשוב לבצע. כמובן שתוכלו גם להתעמל יחדיו לפעמים, מה שיאפשר לכם גם לבלות זמן איכות ביחד. יתרה מזאת, כשיגדלו, יהיה להם הרבה יותר קל להכניס אימון גופני לתוך לוח הזמנים העמוס, מאחר שיהיה מדובר בעניין של הרגל. 
דברים שהילדים צריכים לראות אתכם עושים
 

5. מתכננים את התקציב

לא מעט הורים מנסים לגונן על ילדיהם ובוחרים שלא לחשוף אותם לבעיות הכלכליות או לקשיים שהם חווים, וזה בסדר, אבל חשוב באותה העת ללמד את הילדים כיצד יש להתנהל עם המסגרת הכלכלית הקיימת. תוכלו להתחיל בשיח שעוסק בדברים הרגילים שאתם קונים, כדוגמת חלב ולחם, ובהמשך גם לשתף בנוגע לתשלום החודשי על המשכנתא, הרכב, בית הספר וכדומה. לאחר מכן, תוכלו ממש לשבת איתם ולהראות להם כיצד אתם מתכננים את מהלך השבוע, החודש או הזמן הקרוב אם אתם מתכננים לרכוש דבר מה לא צפוי, וכיצד זה ישפיע על שאר ההוצאות החודשיות. דרך שכזו תבטיח שהילדים לא יתעוררו יום אחד למציאות שבה הם לא יודעים כיצד להתנהל עם הכסף שאותו הם מרוויחים, ותאפשר להם לעבוד איתו בצורה חכמה ואחראית יותר. 

6. עורכים קניות 

בהמשך לסעיף הקודם, חשוב ללמד את הילדים כיצד יש לערוך קניות בצורה משתלמת וחסכונית, על מנת שיוכלו לעשות זאת בעצמם באופן טבעי כשיהפכו לאנשים בוגרים ועצמאיים. קחו אותם איתכם לקניות בסופר, לתדלוק האוטו בתחנת הדלק ולמקומות שונים שבהם יש לכם את חופש הבחירה, מאחר שקיימת תחרות רחבה בשוק. הסבירו להם שבחרתם לתדלק בתחנת הדלק השנייה שראיתם ולא הראשונה, כי היא מציעה מחיר טוב יותר, ושבחרתם לרכוש את דגני הבוקר של המותג הזה ולא של האחר, כי מדובר באותו המוצר עם הבדל משמעותי במחיר. תוכלו גם להתקדם עם תהליך הלמידה ולאפשר להם לבחור בעצמם סוג מסוים של גלידה למשל, בהתאם להשוואות שלימדתם אותם לערוך. התמדה בשיטה זו תאפשר לילדים שלכם לבצע בחירות חכמות יותר, ולדעת לזהות מניפולציות שיווקיות כאלה ואחרות.
דברים שהילדים צריכים לראות אתכם עושים

7. מתנדבים או עוזרים לאחרים

לא בכדי טוענים שמעשה טוב אחד מוביל למעשה טוב נוסף, ואנחנו יכולים ללמד את הילדים שלנו באמצעות דוגמה אישית עד כמה חשוב להיות רגישים לסביבה ולסייע במידת היכולת. כשילדים רואים כיצד הוריהם מתנדבים במקום מסוים או עוזרים לקשיש לחצות את הכביש לדוגמה, הם מבינים שלא רק תרומת כסף עוזרת ועושה טוב לאנשים אחרים, אלא גם מעשים יומיומיים ופשוטים. אם אין לכם את היכולת או הזמן הדרוש כדי להתנדב במקום מסוים, גם סיוע קצר לעובר אורח ברחוב יכול לעשות את העבודה. היו אדיבים ואמפתיים לאחרים, ותלמדו את ילדיכם את אחד השיעורים החשובים ביותר בחיים. לא רק שהם ירגישו נהדר כשיתחילו לתרום מעצמם, הם גם ירגישו בעלי משמעות.

8. מנסים דברים חדשים

רובנו בשלב כזה או אחר מתחילים להרגיש בנוח במקום שבו אנו נמצאים, ואף מסרבים לנקוט בפעולות מסוימות שיכולות לקדם אותנו בגלל הרגל, התפשרות והשלמה עם המצב הנוכחי. תחום זה הינו רחב ומגוון, והוא כולל בתוכו את המאכלים שאתם נוהגים להכין, את התחביבים שאימצתם, את המקומות שבהם אתם נוהגים לאכול ואף את מקומות הישיבה בשולחן האוכל בבית. ברגע שתנסו דברים חדשים, ותשתדלו ככל הניתן שלא לדבוק רק בהרגלים שסיגלתם לעצמכם, בהכרח תעניקו השראה לילדים ואת האמונה שהם יכולים לנסות דברים חדשים ללא חשש. הפעולות הקטנות הללו יאפשרו לילדיכם לגדול עם ביטחון עצמי, ועם אמונה שהם יכולים לנסות דברים חדשים ללא מורא מהתחום הלא מוכר והזר. אם אתם מחפשים מעשה קטן להתחיל איתו, פשוט הגישו בארוחה הבאה איזו מנה חדשה שמסקרנת אתכם ורציתם לטעום מזה זמן רב...
דברים שהילדים צריכים לראות אתכם עושים

9. מתקשרים עם אנשים חדשים

בעולם המודרני והטכנולוגי שבו אנו חיים, ההתעסקות במכשיר הנייד הפכה לעניין של שבשגרה, ואנו יכולים לשבת דקות ארוכות במקומות ציבוריים מבלי לדעת כלל מה מתרחש סביבנו. אנחנו אמנם חווינו בעבר עולם אחר לחלוטין, אך ילדינו נולדו אל תוך המציאות הטכנולוגית הזו, וחשוב שנלמד אותם כיצד לתקשר עם אנשים ולא רק דרך מסכים. אז בפעם הבאה שאתם נמצאים בגן השעשועים, בטיול עם הכלב או בתור ארוך לדואר עם הילדים, תוכלו להראות להם עד כמה זה פשוט ליצור שיח נעים עם הסובבים אתכם. כמובן שלא כל שיחה תוביל לחברות חדשה וחזקה, אך היכולת לתקשר עם אנשים חדשים בהכרח תסייע לילדיכם לפתח בטחון עצמי ולחוש פחות ביישנים. כמו כן, בפעם הבאה שאתם הולכים עם הילדים לרופא או לחנות בגדים, תנו להם לספר לרופא מה מפריע להם או לתקשר עם המוכר, ואל תשמשו כדוברים שלהם. יצירת הקשר הבסיסית הזו תעזור לילדיכם לדבר עם כל מי שהם רוצים בעתיד, והם יבינו שמילים לוקחות אותנו לאן שאנחנו מבקשים.

10. נחמדים לעצמכם

זוכרים את הימים הללו שאמרתם לעצמכם "אני לעולם לא אדבר לילדים שלי כמו שאבא או אמא שלי דיברו אליי", ואז כעבור מספר עשורים, אתם מוצאים את עצמכם מצטטים את אותן המילים בדיוק? ובכן, מתברר שאנו מאמצים התנהגויות רבות של הורינו מבלי שאנו שמים לב לכך, וכן מעבירים לילדינו את ההתנהגויות שלנו שהם ככל הנראה יאמצו בהמשך. אי לכך, חשוב מאוד שילדיכם יראו שאתם גם סלחנים לעצמכם לעתים ומדברים יפה לעצמכם, ולא רק מביעים תלונות וביקורות. זאת אומרת שגם אם הקמט החדש שמעטר את פניכם או הגוף שהשתנה מטרידים את שלוותכם, אל תהיו קשים מידי עם עצמכם והשתדלו לקבל אותם באהבה והבנה. הרי עלינו ללמד את הילדים כיצד לאהוב את עצמם, לקבל את המגרעות והחסרונות שלהם, ובאותו הזמן לדעת כיצד ליהנות מהיתרונות ומהתכונות הנפלאות שמאפיינים אותם. זה יעזור להם מאוד לחיות באושר ובסיפוק. 
 
הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
המשך עם: Google
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.

כתוב תגובה

תוכן התגובה:
הצג את כל התגובות (0)
הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
המשך עם: Google
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.