print header

9 טיפים פסיכולוגיים חשובים לגידול ילדים

גידול ילדים הוא לא מדע מדויק, שכן לכל ילד יש את הרצונות, התחושות והתשוקות שקיימים רק בו. מהסיבה הזאת, ורבות אחרות, הורים רבים מתמודדים לעיתים קרובות עם שאלות וסוגיות שאין הם יודעים כיצד להתמודד איתן, ועל כן פונים למשפחה, חברים או מומחים שונים לקבלת מידע לגבי מה ניתן לעשות כאשר הם נתקלים בבעיה עם הילדים שלהם. אם רק היה משהו שיכול לספק את התשובות לשאלות האלו החיים היו הרבה יותר קלים, אך מכיוון שאנחנו יודעים שכל ילד הוא ייחודי ואין שבלונה אחת לכולם, לא ניתן למצוא מדריך מושלם שכזה. מה שכן אפשר לעשות זה להיעזר ב-9 הטיפים הבאים שיתנו לכם, ההורים, כלים והשראה בנוגע למה שניתן לעשות במקרים מאתגרים שמתרחשים על בסיס יומי כמעט אצל כל משפחה ברחבי העולם. 
 
טריקים פסיכולוגיים להורים: זוג הורים עם שני ילדים
 

1. תנו להם הוראות עם גישה חיובית

אנשים מבוגרים יכולים לנתח הוראות ולהבין את ההיגיון שמאחוריהן בשברירי שנייה, ולכן לרוב הם לא מתווכחים איתן. אצל ילדים לעומת זאת, היכולת להסיק את המסקנות או להבין את ההשלכות של מה שהם עושים דורשת לפעמים הסבר ארוך ומקיף, לכן על ההוראות להיות ברורות, תמציתיות ועל דרך החיוב ולא השלילה, לדוגמה: אם ילדכם הולך על הכביש אל תאמרו לו "אל תלך על הכביש", אלא "לך על המדרכה כי זה הרבה יותר בטוח". כאשר אנו מתארים רק התנהגות שלילית כמו "לא לרוץ", אנחנו עדיין משאירים להם אפשרויות לפרשנויות רבות אחרות כמו דילוג או קפיצה, לכן עדיף לספק הוראות או עצות בסגנון "לכו לאט בבקשה", שכן אז אין להם שום דרך אחרת להבין את כוונתכם.

2. העריכו את ילדיכם ועודדו אותם לתרגל את מה שהם טובים בו

ישנם הורים שממעיטים ביכולת של ילדיהם לבצע סוגי מטלות שונים ועל ידי כך פוגעים ברצון שלהם להשקיע ולהגיע להישגים גבוהים בתחומים רבים. אם רק נדע להעריך אותם יותר ונראה להם שאנו מצפים מהם לתת את כל שביכולתם, אבל לא בדרך של כפייה ודחיפה בכוח – זה יגרום להם לרצות להשקיע יותר ואף להצליח. עזרו להם לשפר את נקודות החוזק שלהם הרבה יותר מהחולשות, ותרגלו איתם את מה שהם טובים בו כך שהם יתמחו בתחום אחד או יותר ברמה גבוהה. הקריאו להם סיפורים מורכבים יחסית כבר מגיל קטן, אפילו אם תחשבו שהם קטנים ולא מבינים, משום שאתם תופתעו לגלות כמה זה עוזר לפתח את החשיבה שלהם בהמשך. לבסוף, היו סמכותיים אך לא קפדנים או נוקשים מידי – לדוגמה: השמיעו להם מוסיקה קלאסית אך אל תצפו מהם לאהוב את סוג המוסיקה הזו וכן אל תדחפו אותם ללמוד לנגן על כלי מסוים אם אינם חפצים בכך.
 
טריקים פסיכולוגיים להורים: שני תלמידים כותבים על הלוח

3. שבחו והעניקו מילה טובה לילד שמתנהג יפה

מילה טובה היא הערכה על משהו טוב שעשית, ואין דבר שתורם לביטחון העצמי יותר מקבלת דברי שבח על התנהגות טובה. עלינו לדעת שאצל ילדים הרצון להערכה גדול אף יותר מאשר אצל מבוגרים, ולכן חשוב מאוד לומר להם מילה טובה כשמגיע, לדוגמה: אם אתם עורכים מסיבה וישנה קבוצה של ילדים אשר חלקם מבצעים את כל הפעילויות כפי שנדרש מהם ואילו השאר עושים כל העולה על רוחם, שבחו את אלה שעושים את מה שמצופה מהם. הסיבה לכך פשוטה – ילדים נוהגים לחקות אחרים בהתנהגות על מנת לקבל את אותם שבחים.

4. החביאו להם את הירקות באוכל בלי שידעו

זה ידוע שרוב הילדים וירקות לא מסתדרים, וגם אתם כנראה זוכרים את אותם הפעמים בהם ניסיתם, ביקשתם או אפילו חייבתם את ילדיכם לאכול ירק כזה או אחר ללא הצלחה. אם אתם עדיין רוצים לנסות להזין את ילדיכם במוצרים הבריאים הללו ללא מאמץ, כדאי לכם להיעזר בטיפ הבא: בבואכם להכין מנה הכוללת ירקות הוסיפו אותם לתוך המנה בצורה נסתרת כגון פירה, חטיף בריאות, שייק מרענן ועוד.
טריקים פסיכולוגיים להורים: ירקות
 

5. אל תדכאו להם את הסקרנות

ילדים הם סקרנים מטבעם, וכמעט על כל נושא תהיה להם שאלה אחת לפחות אם לא יותר. תפקידינו כהורים לספק להם תשובות על הנושאים המסקרנים אותם, אך כמובן שהן צריכות להיות מותאמות לגילו ולרמתו הקוגניטיבית של השואל. הורים רבים מכירים את שלבי ה"למה" וה"מה זה", איתם לרוב מתמודדים בסופו של דבר עם  פותרים עם תשובות קצרות ותו לא. ככל שהילד גדל השאלות נעשות מורכבות ולא תמיד יש לנו ההורים תשובה על כל תהייה, לכן דעו שאין זו בושה לומר לילד שאתם לא יודעים ותמיד תוכלו להציע לחפש יחד מידע בגוגל, ויקיפדיה או בכל מקור תוכן אחר שיוכל לספק לכם תשובה מספקת.

6. צרו תחרות בריאה

למרות שלרוב תחרות היא דבר לא בריא שיוצר חיכוכים וחילוקי דעות, ישנם מצבים בהם כתוצאה מיריבות בין שניים או יותר יכולים להיווצר דברים טובים, למשל תחרות בין חברות שונות שמייצרות מוצר זהה ובעקבות כך הן מוזילות את המחירים על מנת למכור יותר. אם אתם שואלים כיצד תוכלו לנצל את ייצר התחרותיות הטמונה בכל אדם אצלכם בבית בצורה חיובית, הפתרון הוא פשוט וקל. צרו תחרות בריאה בין אחים, או בני משפחה בכלל, שתבוא לידי ביטוי בנימוסים או בסדר וארגון, למשל אמרו לילד שהחדר שלו מבולגן כל הזמן "סדר את החדר שלך שיהיה מאורגן כמו החדר של אחיך", אך אל תעשו זאת מתוך הקנטה בסגנון "תפסיק להתבטל כל היום ולך סדר את החדר שלך שיראה כמו החדר של אח שלך".
 
טריקים פסיכולוגיים להורים: חדר מסודר לעומת חדר מבולגן

7. למידה מטעויות בונה ביטחון

כל אדם מבצע טעויות - אבל החוכמה היא ללמוד מהן, שכן אדם שמפחד לטעות לא לומד דבר. לכן אם ילדכם מעוניין לעשות משהו חדש עודדו אותו לנסות, בתנאי שלא מדובר במשהו מסכן חיים או פלילי, אחרת הוא ירגיש תחושת פספוס ולעולם הוא לא יידע מה היה קורה אם... אם הוא ניסה ולא הצליח אל תשפטו אותו או תבקרו את הביצועים שלו, שכן לרוב ילדים מפחדים להיכשל מחשש שההורים יכעסו עליהם או יתאכזבו מהם. עשו את המוטל עליכם ודרבנו את ילדיכם לעשות את הדבר שוב אם אפשר או נסו לשפר את מצב רוחם. תמיכה נכונה בזמן שכזה בונה ביטחון עצמי ומשפרת את היכולות שלהם בעתיד, ובו זמנית מחזק את הקשר ביניכם.

8. אתגרו אותם בדברים חדשים

הבטלה והשעמום יכולים לגרום לילדים לעשות דברים מסוכנים, ואם רוצים "להרדים" את הדחף הזה, על ההורים לספק לילדם גירויים ואתגרים חדשים. צרו להם מטרות קטנות בהתאם לגילם, וכל פעם שמטרה אחת מושגת קיבעו אחרת במקומה. "יגעת ומצאת תאמין", הוא אחד מהמשפטים המעצימים שחשוב ללמד את הילדים - התחילו בדברים קטנים כמו רכיבה על אופניים, לאחר מכן עברו לרכיבה ללא גלגלי עזר, או בניית פאזלים קלים ולאחר מכן מורכבים וכיוצא בזה. הגדלת האחריות על ילדיכם רק גורמת לתחושת האמון שלהם בכם להתעצם.
 
טריקים פסיכולוגיים להורים: ילד יושב מול משטח שח-מט גדול

9. למדו אותם כל מה שאתם יודעים

אם שואלים ילד קטן מה הוא רוצה להיות כשיגדל, התשובה הראשונית היא "כמו אבא / אימא". ההורה בעיני הילדים הוא דמות ששווה לגיבור-על כל יכול, לפחות עד גיל הנעורים, שכן עבורם זו הדמות שמגנה עליהם ומצילה אותם תמיד. לכן חשוב ללמד את הילדים כל מה שאנו יודעים, הרי ברור לכולם שידע זה כוח, אז השתמשו בו כדי ללמד אותם איך לחשוב, לפעול ולדבר, והיו מודל לחיקוי עבורם. הילדים צופים בכם מהצד כשאתם לא יודעים או מבחינים בכך, לכן חשוב גם לא להראות להם שאתם מודאגים. שדרו הצלחה וחוסן גם אם קצת קשה - זה רק יעזור לילדיכם להצליח בחיים ויגביר את הרצון אצלם לעשות את אותו הדבר בעתיד.

 

הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
המשך עם: Google
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.

כתוב תגובה

תוכן התגובה:
הצג את כל התגובות (0)
הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
המשך עם: Google
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.