print header

9 טיפים שיעזרו לכם להאכיל את ילדיכם בקלות רבה יותר

אתם יושבים מול ילדכם, מחזיקים בידכם מזלג או כפית מלאים באוכל ומנסים שוב את תרגיל ה"אווירון" למרות שהוא נכשל אינספור פעמים. הורים רבים נתקלים במצב הזה שבו ילדם ממאן לאכול את המזון שמוגש לו למרות טעמו הנפלא וההשקעה שלכם בהכנתו. הרגעים האלה עלולים להיות מייאשים למדי, והם גורמת להורים רבים להיכנע לבקשות של ילדם למאכלים כאלו ואחרים, העיקר שיאכל. למרות שהדרך לשם לא פשוטה, אתם יכולים להביא את ילדכם לאכול בצורה נעימה ובריאה כדי שיקבל את כל חומרי התזונה שהוא צריך, ו-9 הטיפים הבאים יאפשרו לכם לעשות זאת. אחרי שתיישמו אותם כבר לא יהיה צורך באווירון ממזלג, וילדכם יאהב לאכול מאכלים שונים בדיוק כמוכם, ההורים.
 
איך לגרום לילדים לאכול כמו שצריך: אם מאכילה את ילדה הפעוט
 

1. הציעו לילדכם כמה שיותר מאכלים שונים

לאחר שילדים עוברים למזון מוצק ומותר להם לאכול דברים שונים, אל תהססו והגישו לילדכם את כל המזונות שיש בביתכם שאתם אוכלים. בהנחה שאין לו רגישויות או אלרגיות למזונות מסוימים, מומלץ להביא לילדכם בשנתיים הראשונות לחייו לנסות כמה שיותר טעמים כדי שבעתיד הוא יהיו פחות בררן עם הארוחות המוגשות לו. לפי ד"ר נטלי מות', רופאת ילדים ומחברת הספר "פרויקט האכלן הבררן", ילדים מתחילים להיות בררנים עם האוכל שלהם בערך בגיל שנתיים, ולכן יש להשתמש במתמטיקה וסטטיסטיקה לטובתכם; ככל שילדכם יטעם יותר טעמים מגוונים, כך הוא יבחר לאכול יותר דברים בגיל שנתיים האימתני, לעומת מצב שבו הוא לא נחשף למספיק מאכלים ונהפך לבררן.

2. שחקו עם מרקמים של אוכל

מלבד טעמם של מאכלים שונים, תינוקות ופעוטות צריכים להתרגל גם למרקמים שלא מוכרים להם. מרבית ההורים נוטים לתת לילדם מחיות חלקות בלבד, אך זו טעות. על מנת שילדכם יסכים לאכול מאכלים שונים, הוא צריך להבין שיש מרקמים שהם לא חלקים, וכאן נכנס תפקידכם כהורים. כשילדכם מתחיל לאכול מוצקים, הכינו לו מאכלים עם מרקמים שונים כדי שיוכל להתרגל אליהם. אם אתם מביאים לו מחיות של פירות וירקות למשל, הכינו אותם כך שיהיו לעתים חלקים, פעמים אחרות עם גושים או הביאו לו אותם בשלמותם לאחר שאידיתם אותם. לפי מחקר שנערך בנושא, ילדים שנחשפו למרקמים שונים עד גיל 9 חודשים היו פחות בררנים לגביי אוכל בהמשך הדרך, ואילו ילדים שאכלו רק מחיות חלקות לא היו פתוחים לרעיון של התנסות עם מרקמים שונים.
איך לגרום לילדים לאכול כמו שצריך: מחית ירק עם בצל קצוץ מעליה

3. ספקו לילדכם סביבת אכילה רגועה

הורים רבים שיושבים להאכיל את ילדם נהיים מתוחים ולחוצים כשהוא לא מוכן לאכול כל ביס, והילד מרגיש את זה בצורה חזקה מאוד. כאשר אתם לחוצים, ילדכם נלחץ גם הוא וכתוצאה מכך התיאבון שלו מדוכא. על מנת שזה לא יקרה, השתדלו להיות רגועים ליד שולחן האוכל ולא לספור כל ביס שנכנס לפה של ילדכם. במקום זאת, הניחו לו לאכול לבדו מדי פעם, שבו לצידו ותיהנו מארוחה משל עצמכם בצורה רגועה. כאשר ילדכם יראה את ההנאה שלכם מהאוכל ואת הנועם שבו אתם אוכלים, הוא ירגיש פחות מתוח, יחקה אתכם ויאכל מהצלחת שלו בלי לחץ מיותר.
 

4. שנו את זמני ההגשה של מאכלים מסוימים

לפעוטות אין עדיין מושג מתי צריך לאכול מאכלים מסוימים, וחשוב להנחיל להם הרגלים בריאים בגילאים הללו כדי שילמדו זאת. אם למשל אתם מגישים לילדכם מחיות של פסטה ובשר בבוקר ומרק כחטיף צהריים, מומלץ לחדול מכך. לפי ד"ר דינה רוז, מחברת הספר "זה לא קשור לברוקולי", כאשר ילדים לא אוכלים את האוכל והכמויות המתאימות שלהם במהלך היום, זה עלול להוביל להרגלים לא טובים כמו אכילת עוגות לארוחת בוקר, או בייגלה וחטיפים אחרים עם פחמימות רבות במהלך היום. לכן, כדאי שתנצלו את העובדה שילדכם הוא דף חלק בכל הנוגע לאוכל ותנחילו לו הרגלים בריאים כמו אכילת פחמימות מלאות וחלבונים בבוקר, וצריכת חטיפים בריאים כמו פירות וירקות ועוד בזמנים המתאימים להם כדי שהוא ימשיך במגמה הזו בשארית חייו.
איך לגרום לילדים לאכול כמו שצריך: צלחת אוכל שמצוירים עליה מספרים כמו בשעון בעזרת מזון

5. אל תתרגשו מהבעות פנים משונות

תינוקות שטועמים דברים בפעמים הראשונות בחייהם מעווים את פניהם במרבית המקרים, אך זה טבעי לחלוטין ולאו דווקא מעיד על סלידה ממה שהם אוכלים. אם ילדכם מעווה את פניו כשהוא טועם מחית ירקות למשל, פירוש הדבר הוא שהטעם זר לו וזו תגובתו הטבעית לכך. אם הוא ממשיך לאכול סימן שהוא אהב את מה שמגישים לו, שזו בשורה מעולה עבורכם ההורים. לעומת זאת, אם הוא מסרב להמשיך לאכול, אל תתרגשו מכך. המשיכו לתת לילדכם מאכלים אחרים ונסו להאכיל אותו במה שהוא לא אהב למשך כמה שבועות או חודשים לאחר שהוא טעם אותו לראשונה.

6. הניחו לילדכם לעשות בלגן

הורים רבים ממהרים לנקות את ילדם ואת הסביבה שלו כאשר הוא משחק באוכל, ולמרות הקושי שבדבר, מומלץ להימנע מכך. אם אתם רואים את ילדכם נוגע באוכל בידיים שלו, מועך אותו מעט, מריח אותו או עושה כל דבר אחר מלבד להכניס אותו לפיו, הניחו לו לעשות זאת. ילדים צריכים להכיר את האוכל בעזרת כל החושים שלהם, וזאת הדרך שלהם לעשות זאת ולהתחבר למה שמונח על הצלחת מולם. פעוטות מתוכנתים לחקור את העולם סביבם, אז מומלץ שתיקחו נשימה עמוקה ותניחו לילדכם לעשות בלגן עם האוכל כדי שהוא יפתח איתו יחסים בריאים ולא יחשוב שזה משהו מלוכלך ומלחיץ, כמו שקורה כאשר אתם ממהרים לנקות אחריו.
איך לגרום לילדים לאכול כמו שצריך: ילד עם כתמי אוכל על פניו

7. המעיטו בערכם של קינוחים

גם בתור מבוגרים, קינוח בסוף הארוחה הוא משהו שקורץ לנו ואנו מצפים לו בשקיקה בזמן שאנו אוכלים. אם אנו המבוגרים מתלהבים כל כך מדברי מתיקה, תארו לכם כיצד מרגיש ילד נלהב וחובב מתיקה כשמבשרים לו שמצפה לו קינוח אם הוא יסיים את הצלחת. מתן של קינוח, כמו עוגייה או חתיכת עוגה קטנה, לעתים זה בסדר גמור, אך לא מומלץ להפוך את זה להרגל. כדי שילדכם לא יפתח ציפיות בכל פעם מחדש בנוגע לקינוח שיצפה לו בסוף הארוחה, המעיטו מערכו ואל תשימו עליו דגש מיוחד. כיצד תעשו זאת? הגישו את הקינוח יחד עם הארוחה! השיטה הזו אמנם נשמעת מעט משונה, אך אם תשימו מנה קטנה של קינוח לצד הארוחה של ילדכם, הדבר יעשה פלאים מבחינת התפיסה שלו בנוגע לדברי מתיקה. כמו הארוחה עצמה, הקינוח יהפוך למשהו שגרתי ולא מיוחד, וסביר להניח שילדכם כבר לא יתלהב מהבשורה של "מתוק בסוף הארוחה" כשתנקטו בשיטה הזו.

8. הגישו לילדכם פרי או ירק בכל ארוחה או כחטיף

פירות וירקות מכילים ויטמינים ומינרלים חיוניים רבים, וחשוב שילדכם ייחשף אליהם כמה שיותר במהלך הימים כדי שיתרגל לטעמם ויהפוך אותם לחלק מהשגרה שלו. אולי אתם לא תצליחו להביא לו פרי וירק בכל ארוחה או שעת חטיף, אך ככל שתעשו זאת יותר, אתם תבטיחו שהוא יאכל כמויות נאות שלהם במהלך הימים. גם אם ילדכם ינגוס רק מעט בפרי או בירק בכל פעם, הכמות תצטבר למנות הרצויות במהלך היום, והוא יקבל את הרכיבים החיוניים לגדילתו.
איך לגרום לילדים לאכול כמו שצריך: עגלת קניות עם פירות וירקות

9. אל תיפלו לשגרה של הכנת מנות זהות

ילדים רבים מוכנים לאכול רק שניצל וצ'יפס לארוחת הצהריים, והוריהם לא מבינים מדוע זה כך. התשובה לכך פשוטה והיא טמונה בהרגלים של הורים בנוגע לארוחות שהם מכינים. אם ילד מעדיף שניצל וצ'יפס על פני מאכלים אחרים, סביר להניח שזה בגלל שזה מה שהגישו לו פעם אחר פעם, וטעמים אחרים זרים ולא קוסמים לו. על מנת שזה לא יקרה, גוונו את האוכל שאתם מכינים ומגישים לילדכם ואל תיפלו לשגרה. במקום רק שניצל למשל, הכינו חלקים אחרים של העוף עם תיבול מיוחד ובשיטות הכנה אחרות מלבד טיגון כדי שילדכם יכיר טעמים נוספים. את צ'יפס תפוחי האדמה החליפו בסוגי צ'יפס ירקות אחרים, כמו צ'יפס בטטה, סלק, גזר ועוד או בסוגים שונים של אורז (לבן, חום, אדום ועוד). באופן הזה ילדכם יכיר טעמים רבים ולא יתרגל למאכל מסוים, אלא יקבל מגוון רכיבים תזונתיים בריאים משלל מאכלים שהוא ילמד לאהוב.

 

הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
המשך עם: Google
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.

כתוב תגובה

תוכן התגובה:
הצג את כל התגובות (0)
הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
המשך עם: Google
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.