print header

10 טיפים לתקשורת יעילה עם הורים מבוגרים

ישנם דברים רבים שהם בלתי נמנעים ונמצאים מחוץ לשליטה שלנו, כמו ההתקדמות של הזמן שגורמת לשינויים רבים בחיינו. אחת מהתמורות הללו קשורה לאנשים הקרובים אלינו ביותר – הורינו. בחלוף השנים, הורינו מתבגרים ועוברים שינויים שמשפיעים על ההתנהגות שלהם וגם על יחסם לסביבה, ולמרות שאין לנו שליטה על האופן בו הורינו יפעלו בבגרותם, אנו כן יכולים לשלוט על דרך התגובה שלנו לשינויים שהם עוברים וללמוד כיצד לנהל את עצמנו מולם. 10 הטיפים הבאים יעזרו לכם לתקשר עם הוריכם הבוגרים בצורה יעילה ונעימה לשני הצדדים, שתהפוך את השינויים שהם עוברים לקלים יותר עבורכם וגם עבורם, ויעזרו לבסס מערכת יחסים בריאה ביניכם, גם בגילם המתקדם.
 
ידיים של אדם מבוגר שלובות זו בזו
 

1. הקשיבו יותר ודברו פחות

כאשר הורים מזדקנים, יש לילדיהם תחושה של אחריות גדולה כלפיהם, ורבים מהם מוצאים את עצמם מייעצים להוריהם בקשר לתחומים שהם ניהלו בכוחות עצמם במשך שנים. זה עלול ליצור תסכול אצל שני הצדדים, שכן הוריכם עלולים להרגיש שהם נתפסים כחסרי אונים וזקוקים לעזרה מתמדת, ואתם בתמורה תרגישו חובה לסייע בכל עת, גם כאשר זה לא נדרש מכם. כדי למנוע מצבים שכאלו, השתדלו להקשיב להוריכם יותר מאשר לתת להם עצות והנחיות. תנו להם לדבר על חייהם ואל תנסו לתקן דברים שלא דורשים זאת. כך תוכלו לנהל שיחות נעימות מבלי להרגיש שאתם חייבים לעזור להם בכל רגע נתון.

2. הסבירו להוריכם דברים בסבלנות

ככל שעוברות השנים, נוצרים פערי דורות גדולים יותר ויותר בינינו ובין ההורים שלנו. זה גורם לכך שדברים שנראים לנו מובנים, כמו תפעול של טלפונים ניידים למשל, מהווים אתגר עבור הורינו. כאשר הוריכם מבקשים מכם להסביר דבר מה, היאזרו בסבלנות וזכרו כיצד הם ישבו להסביר לכם דברים בסבלנות כאשר הייתם ילדים ולא הבנתם דברים רבים בעולם. הפגינו כלפיהם אותה מידה של כבוד והסבירו להם דברים בצורה נאותה, וזכרו שיום אחד אתם תהיו בנעליהם וגם ילדיכם יצטרכו לספר לכם כיצד לבצע פעולות מסוימות שתתקשו להתמודד איתן. 
אישה מבוגרת יושבת ליד שולחן
 

3. אל תיכנסו לוויכוחים מיותרים 

במשך הזמן, אתם עלולים לראות שהוריכם הולכים ונהיים נרגנים ומתחילים בוויכוחים שנראים לכם חסרי טעם. זה נובע פעמים רבות מתסכולים שהם מרגישים כאשר דברים לא מתבצעים כפי שהיו רוצים, וגם כתוצאה מתהליכי התבגרות גופניים ונפשיים. כאשר זה קורה, אל תיכנסו לעימותים מיותרים עמם, אלא נסו להסיט את הדיון לנושא נעים יותר שלא מעורר רגשות שליליים. באופן הזה הם יוכלו להירגע ולמלא את מחשבותיהם בדברים חיוביים במקום להרהר בדברים שמעוררים בהם תסכולים וכעסים.

4. דברו עם הוריכם בסביבה מתאימה

כאשר משוחחים עם אנשים, בייחוד כאשר מדובר בהורים מבוגרים, חשוב לעשות זאת בסביבה מתאימה שנוח לדבר בה. אם יש טלוויזיה או רדיו שפועלים ברקע, כבו אותם ופנו ישירות להוריכם כאשר אתם מדברים עמם. אם אתם נמצאים בקבוצה יחד עם חברים או בני משפחה, אל תשימו את הוריכם בקצה השולחן או החדר, אלא במקום מרכזי כך שהם ירגישו שגם לדבריהם יש חשיבות ועל מנת שיוכלו לדבר בנוחות. כאשר הוריכם יהיו בסביבה מסוג זה, תוכלו לדבר איתם ביתר קלות והם מצדם ירגישו שלקולם יש משמעות ויהיו נכונים יותר לדבר עמכם גם בסביבה שונה.
טלוויזיה ישנה עומדת מול קיר

5. אל תצפו שכל שיחה תהיה מהנה עבורכם

כמו במערכות יחסים רבות בחיינו, לא כל שיחה עם הורינו המבוגרים היא קלה ונעימה, וחשוב לקבל את העובדה הזו כדי שניתן יהיה לשמור עמם על קשר ולשוחח איתם. אם תיכנסו מראש לכל שיחה עם הוריכם במחשבה שהיא תתנהל על מי מנוחות, אתם עלולים לנחול אכזבות רבות שיכולות לפגוע קשות במערכת היחסים. השתדלו להימנע ממחשבות מקובעות על האופן בו היחסים ביניכם אמורים להיראות, והבינו שיהיו גם רגעים לא נעימים עם הוריכם. אל תתנו לזה להיות חסם של תקשורת ביניכם, שכן לא תמיד יהיה לכם זמן רב לשקם יחסים שייפגעו בצורה עמוקה כתוצאה מהפער הזה.

6. הפכו להיות המבוגר האחראי במערכת היחסים עם הוריכם

כאשר אנו צעירים, הורינו משמשים כמשענת עבורנו ועוזרים לנו במצבים שקשה לנו לצאת מהם בכוחות עצמנו. ככל שעובר הזמן, הורינו לא תמיד יכולים לתת לנו את העזרה הנחוצה לנו, שכן הם צריכים לדאוג לעצמם יותר מאי פעם. זה אמנם לא תמיד קל, אך עליכם להבין שככל שהזמן יחלוף, תוכלו להיעזר בהוריכם פחות ופחות ואתם תצטרכו למצוא פתרונות לבעיות מסוימות בעצמכם. זה יעזור לכם לתקשר עם הוריכם בצורה טובה על דברים חיוביים שקורים בחייכם, ולאו דווקא על דילמות שיש לכם, ויתרה מזאת, אתם תתחשלו ותלמדו כיצד לפתור בעיות בכוחות עצמכם בלי עזרה חיצונית. זה בהחלט יקל על החיים ויאפשר לכם לשמור על נושאי שיחה נעימים עם הוריכם ולא על מועקות שאתם מרגישים.
אישה עומדת ליד אישה מבוגרת על כיסא מול הים

7. הימנעו מהתנהגות מתנשאת

ככל שהורים מתבגרים, יש נטייה לדבר אליהם כאל ילדים ולעתים גם לגלגל עיניים כאשר הם אומרים דבר מה שלא עולה בקנה אחד עם העובדות. לא רק שזו התנהגות פוגענית, אלא שהיא עלולה גם לגרום לבעיות ביחסים ביניכם ובין הוריכם ואפילו להרוס אותם. חשוב למנוע מצבים קיצוניים שכאלו על ידי מתן כבוד לדעות של הוריכם, גם אם הן שגויות או נוגדות את שלכם. על מנת שהוריכם ירגישו בנוח לדבר עמכם, אל תנהגו בצורה מתנשאת שתגרום להם להרגיש שדעותיהם אינן חשובות דיין.
 

8. הניחו לעבר להישאר מאחור

נטירת טינה כלפיי אנשים בחיינו בגלל אירועי העבר לא תורמת לאף מערכת יחסים, וזה נכון במיוחד כאשר מדובר בהורים עמם יש היסטוריה מורכבת. על מנת לשמור על מערכת יחסים תקינה עם הוריכם, השתדלו להשאיר את העבר מאחוריכם, שכן לא ניתן לדעת מה יביא היום הבא ואם תהיה לכם הזדמנות נוספת לעשות זאת. סלחו להוריכם על טעויות העבר וזכרו שהם מעולם לא התכוונו לפגוע בכם. ברגע שתבינו זאת, השיחות ביניכם יהיו נעימות יותר ונטולות נימה נסתרת של כעס או טינה על דברים שקרו ואינם עוד.
אישה עומדת לבדה מול הים

9. הכירו מקרוב את המאפיינים ה"טכניים" של הוריכם

על מנת לתקשר עם מישהו בצורה יעילה, חשוב להכיר לא רק את אופיו, אלא גם את היכולות והמגבלות הגופניות שלו. אם למשל הוריכם מתקשים לשמוע, השתדלו להיכנס לנעליים שלהם אפילו לדקות ספורות על ידי חסימה של האוזניים שלכם. כך תוכלו להבין את הקשיים שההורים שלכם מתמודדים עמם באופן ישיר, מה שיעזור לכם להתמודד עמם בצורה יעילה ולדבר אתם באופן מתחשב. 

10. אל תנסו לשנות את הוריכם

זוהי אולי העצה החשובה ביותר שניתן לנדב בכל הנוגע ליחסים ותקשורת עם הורים מבוגרים. כאשר הוריכם מגיעים לגיל מסוים, יהיה קשה להם יותר לערוך שינויים משמעותיים בחייהם ובאופיים, ואם תנסו לעשות זאת בכוח, אתם תנחלו כישלון וגם תחוו תסכולים רבים. במקום זאת, השתדלו להבין שהוריכם כבר ביססו את אופיים וגם אם הם עוברים שינויים, אין לכם שליטה על כך. נסו לקבל אותם כפי שהם, שכן כל אחד מאתנו רוצה שיתייחסו אליו באופן הזה. כאשר תפסיקו לנסות לשנות אותם, התקשורת עם הוריכם תהיה פשוטה יותר ולא תתבסס על וויכוחים שנובעים מחוסר הסכמה ביניכם.

 

הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
המשך עם: Google
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.

כתוב תגובה

תוכן התגובה:
הצג את כל התגובות (0)
הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
המשך עם: Google
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.