print header

איך לשמור על יחסים טובים עם הורים שמטפלים בנכדים

כשההורים שלכם מסכימים לשמור על ילדיכם זה סידור נוח מכל הבחינות, אבל כדי שהוא יעבוד בצורה מיטבית עבור כל הצדדים, חשוב לשמור על כמה חוקי בסיס, כדי שהוריכם לא יהפכו לממלאי תפקיד ויקבלו תחושה שהם "עובדים אצלכם". אם הפסקתם לבקש את עזרתם ואתם לרוב דורשים אותה, אם אתם רוצים שיעמדו בכל חוקי החינוך שלכם ואם אתם מערבים את בני הזוג בוויכוחים איתם, כדאי שתקראו את הטיפים הבאים לשמירת הקשר עם הורים שמטפלים בנכדים.
 
סבא וסבתא מחזיקים נכדים
 
 

1. אל תיקחו את הוריכם כמובן מאליו

בתוך התא המשפחתי שלנו אנו נוטים לשכוח שגם הסובבים אותנו הם בני אדם עם צרכים ואילוצים משלהם, בדיוק כמונו. הדבר נכון אף יותר כאשר ההורים שלנו הופכים למטפלים של ילדינו. למרות שנראה לפעמים שהנכדים הם מקור לאושר ובילוי זמן מהנה עבור הוריכם, זכרו שיש להם תחומי עניין נוספים. אל תסיקו שההורים שלכם תמיד פנויים עבורכם או מעוניינים לסייע בכל שעה. בקשו את עזרתם ואל תדרשו אותה, ודעו מתי כדאי להתאפק ולא להעמיס עליהם, גם בהתחשב במגבלות הגיל שלהם. אם ההורים שלכם טיפלו בילדיכם כל השבוע, אולי כדאי שתשקלו להימנע מלהגיע אליהם גם בשישי-שבת. למרות השגרה השוחקת, צריך לזכור שההורים שלנו גם זקוקים לפורקן ואוזן קשבת וישמחו לבלות אתכם לפעמים ביחידות ולשוחח על הדברים שמעסיקים ומעניינים אותם. חפשו זמן משותף עם ההורים בו תוכלו להטעין אותם באנרגיה ולתת לקשר בינכם אופי הדדי. 

2. שחררו מעט את חוקי החינוך שלכם

לכל הורה יש חוקים ודרך לחנך את ילדיו; חלק לא ירצו שהילד שלהם יצפה בטלוויזיה, חלק לא ירשו להם לאכול ממתקים וחלק ידרשו לעשות שיעורים מיד עם החזרה מבית הספר. יהיו אשר יהיו החוקים שלכם, כאשר הילדים נמצאים באחריותם סבא וסבתא במשך זמן ארוך, ייתכן שתצטרכו להתגמש מעט עם כללי החינוך שלכם. קחו בחשבון שההורים שלכם לא יכולים לעמוד בכל תנאי ותפיסה שאתם סיגלתם לעצמכם לגבי חינוך, ולעיתים יבחרו לעשות משהו בניגוד להוראותיכם בין אם זה מפני שהם מורגלים אחרת ובין אם זה מפני שהם רוצים לפנק את הנכדים. כל עוד ההורים שלכם לא עושים משהו שמסכן את הבריאות הפיזית והנפשית של הילד שלכם, נסו לחשוב ולהגיד להם על איזה חוקים תוכלו להתגמש ועל אילו אתם מתעקשים. 
 
סבתא ונכד עומדים זה לצד זו וקוראים חוברת קומיקס
3. הציעו תשלום על הוצאות מיוחדות 
גם אם ברוב המקרים הוריכם לא יבקשו מכם תשלום עבור הטיפול בילדכם, זכרו שיש להם הוצאות נוספות בימים בהם הם מטפלים ומבלים עם הקטנים. אם סבא וסבתא לוקחים את הנכדים לארוחה מחוץ לבית או ליום בילוי בקניון או בגן החיות - החוויה לרוב כרוכה בהוצאות לא קטנות. הציעו להשיב להם את התשלום, או אפילו השאירו בידיהם סכום קבוע מראש. כך תוכלו גם לקבוע מהי העלות הכספית שאתם מעוניינים להשקיע ועל איזה סוג של שירותים. גם אם ההצעה תענה בסירוב מצד הוריכם – הקפידו להציע תשלום מפעם לפעם כדי להמחיש להם שעזרתם לא מובנת מאליה.

4. אמרו תודה וקנו מתנה 

ההורים שלכם לא שומרים על הנכדים כדי לקבל תודה או מתנה, הם עושים זאת מסיבות מגוונות שקשורות למחויבות ולאהבה בקרב בני משפחה. למרות כל זאת, כולנו, גדולים כקטנים זקוקים להכרה ולחיזוקים. אמרו להורים שלכם תודה ואל תתייחסו לעזרה שלהם כמובנת מאליה, גם אם הם חוטאים בזאת בעצמם. קנו מתנה נחמדה וכתבו פתק ברכה להורים שלכם כדי להזכיר להם את הערכתכם על המסירות והסיוע שהם מעניקים לכם. כדי לגמול להוריכם בדרך אחרת, נסו לסייע להם בתחומים בהם הם מתקשים כמו בעבודות קטנות של שיפוץ או תחזוקת הבית. 
 
סבתא נשענת על כתפה של נכדתה הבוגרת
 

5. אל תערבו בוויכוחים עם הוריכם את בני זוגכם

זה טבעי ומקובל שיהיו לכם מדי פעם חילוקי דעות עם הוריכם לגבי הנושאים הקשורים לטיפול וחינוך הנכדים ומומלץ שתנהלו איתם שיחה פתוחה לגבי הדברים שמטרידים אתכם, אך הקפידו לעשות זאת ללא עירוב של בן או בת הזוג. ההורים שלכם עלולים להרגיש לא בנוח, ואפילו מותקפים, בנוכחות של אדם מקרבה יותר מרוחקת כמו בני הזוג שלכם, גם אם הם מחבבים אותם ומסתדרים עמם. אם לא תצליחו להתגבר על הבעיה לבדכם תוכלו לפנות אל בן או בת הזוג לצורך קבלת תמיכה, אך לפני הכל נסו לדבר איתם בפרטיות וזכרו שיש להם רק כוונות טובות עבורכם ועבור הנכדים שלהם.

6. עודדו את ילדכם להתייחס בכבוד להוריכם 

האם אתם נתקלים במצבים בהם הילדים מתחצפים להורים שלכם? האם הם דורשים במקום לבקש, מתייחסים להוריכם בזלזול ואולי אף מקללים? רגע לפני שאתם גוערים בהם, שאלו את עצמכם האם ילדיכם מחקים את אופי הקשר שהם ראו ביניכם לבין הוריכם או עם אנשים אחרים. זכרו שדוגמה אישית היא הדרך העיקרית בה ילדים לומדים על התנהלות מקובלת בין אנשים. מעבר להצבת דוגמה אישית, הקפידו להעצים ולשבח את הוריכם בנוכחות ילדיכם; תוכלו למשל לספר על איך סבא פעם הצליח לתקן את המכונית בזמן טיול משפחתי או איך סבתא תפרה לכם את התחפושת הכי יפה בבית הספר. מעבר לכך, חשוב שתלמדו את ילדכם מהי הדרך להתמודד בצורה מכובדת עם וויכוחים וחילוקי דעות באופן כללי, ועם הסבים והסבתות שלהם בפרט.
 
ילד וילדה מחייכים למצלמה

7. נקו אחריכם

אחרי יום שלם בחברת ילדים, הבית של כל אדם נראה אחרת לחלוטין - צעצועים בכל פינה, פאזל על הרצפה, אריזות ממתקים חצי אכולים וכלי אוכל מלוכלכים פזורים ברחבי החדרים. ייתכן שבביתכם הנושא פחות מטריד אתכם ואתם מקבלים את המצב כמו שהוא, אך כאשר ילדיכם מבלים עם הוריכם, אין זה הוגן להשאיר את ביתם עם הלכלוך שנצבר במהלך היום. הקפידו שהנכדים ינקו אחריהם את הבלאגן והלכלוך שנוצר בבית, ועשו זאת בעצמכם אם מדובר במטלות שילדכם אינם מסוגלים לבצע. 

8. הפכו את ביתכם לנגיש עבור ההורים

הטכנולוגיה הפכה להיות חלק מחיינו בין אם נרצה או לא. גם מי שנרתע מחידושים נאלץ להתאים את עצמו לעידן חדש ואפילו יכול לגלות לבסוף שהאפשרויות החדשות מוצאות חן בעיניו. רבים מההורים שלנו מסתובבים עם טלפון חכם, חשבון פייסבוק ו-וואטסאפ, ומסתדרים מצוין. יחד עם זאת, כדאי לזכור לכל מכשיר ותוכנה יש דרך הפעלה מורכבת משלהם. כאשר ההורים שלכם מגיעים לשמור על ילדיכם בביתכם, אפשרו להם להרגיש בנוח ולהשתמש בכל הכלים שעומדים לרשותם. הקפידו להסביר להוריכם את הוראות ההפעלה של המכשירים החשמליים שלכם ותנו דגש מיוחד על הטלוויזיה, המחשב, המיקרוגל ושאר המכשירים שבהם סביר להניח שהם ירצו לעשות בהם שימוש.
 
סבא מחזיק את נכדו מצח מול מצח

 

9. אל תשאירו את הבישולים ומטלות הבית לסבא וסבתא

יכול להיות שאף פעם לא ביקשתם מההורים שלכם לקפל לכם את הכביסה או לבשל לכם אוכל. הם פשוט רואים ערימה של בגדים על הספה בסלון ומקפלים אותה על דעת עצמם. אך מה שמתחיל כיוזמה קטנה, יכול להפוך לשגרה שוחקת, בה רוב מטלות הבית, כולל ניקיון, בישול, מקלחות הילדים ואפילו עזרה בשיעורי בית, נעשות על ידי הוריכם. במקרים מסוימים, הוריכם משמשים בנוסף לזה גם כנהגי הסעות לחוגים ופעילויות של הנכדים. ייתכן שאתם חושבים שההורים שלכם עושים זאת "על הדרך" ומעבירים כך את זמנם, אך מטלות קבועות ומתישות אינן משאת נפשו של איש, במיוחד בהתחשב בכך שהוריכם צריכים לנקות ולסדר גם את ביתם. בקשו מההורים שלכם לא לעשות עבורכם את מטלות הבית באופן קבוע, ונסו אפילו לתאם איתם חלוקה של תפקידים ומטלות בהם תבקשו את עזרתם, ומטלות שתיקחו בלעדית על עצמכם. 

10. חזקו את הקשר בין הוריכם לילדכם

לאחר שיעברו השנים בהן תסתמכו על עזרת ההורים, יגיע הרגע בו הילדים שלכם יתבגרו ולא יזדקקו להשגחה צמודה. הם יהפכו להיות נערים ונערות וינהלו את הזמן הפנוי שלהם. כדי שהרגע הזה יגיע ועדיין יישמר קשר טוב בין הנכדים לסבא וסבתא שלהם, כדאי שתבנו את היסודות כבר עכשיו. כדי שהקשר בין הצדדים יהיה עמוק, הדדי ומתמשך, הקפידו שהוא לא יהיה מבוסס רק על השגחה ומילוי מטלות. עודדו את ילדיכם לצאת מהמסך ולשוחח עם סבא וסבתא, להתעניין בהם, לגלות עוד מסיפור חייהם ומהמורשת המשפחתית. מהצד השני, עודדו את ההורים שלכם לשחק עם הנכדים ולהיפתח אליהם לא רק כסבא וסבתא אלא כבני אדם. כך תגלו שגם כאשר הילדים שלכם גדלים ומתבגרים, הם עדיין מגיעים מרצונם לבקר את סבא וסבתא שלהם, ושהקשר שנרקם בין השניים ילווה אותם לכל חייהם. כדי לעזור להם לעשות זאת, תוכלו להיעזר במשחקי לוח שניתן להדפיס בחינם או בשלל פעילויות יצירה מהנות.

 

הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
המשך עם: Google
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.

כתוב תגובה

תוכן התגובה:
הצג את כל התגובות (0)
הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
המשך עם: Google
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.